بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب عنکبوت

تعبیر خواب عنکبوت

مردم یاد گرفته‌اند هزاران سال با عنکبوت‌ها همزیستی کنند. همه ما اغلب در گرمای تابستان عنکبوت‌هایی را می‌بینیم که از مکان‌های مخفی خود بیرون می‌آیند. در پاییز، آن‌ها نسبتاً فعال‌تر می‌شوند زیرا به دنبال گرما هستند. به همین دلیل است که ممکن است یک نیمه شب که تصادفی از خواب می‌پرید چشمتان به عنکبوتی بیفتد که درست بالای سر شما به سقف چسبیده است. (تجربه واقعی نویسنده) همه این‌ها بعلاوه دیدن تصویر یک عنکبوت پشمالوی عظیم الجثه در خواب می‌تواند به طور جدی ذهن شما را مشغول کند. لازم نیست بترسید چون بیشتر عنکبوت‌ها بی‌ضرر هستند. اگر مقالات تعبیر خواب سایت هستی کشاورز را مطالعه کرده باشید با نحوه ساختاربندی و چیدمان مفهومی مقالات آشنایی دارید. همچون مقاله تعبیر خواب افتادن دندان یا تعبیر خواب ماهی در این مقاله نیز تلاش کرده‌ام اطلاعات مفیدی در خصوص نمادشناسی عنکبوت در خواب در اختیارتان قرار دهم.

 

نماد عنکبوت در خواب چیست؟

برای درک نماد عنکبوت در خواب، نیاز هست به نقش‌های عنکبوت در اساطیر ملل مختلف بپردازیم. آراخنه در اساطیر یونان، بانویی بود که بافندگی را از ایزد بانو آتنا آموخت. وی سپس چنان مهارتی در هنر خود به دست آورد که جرئت کرد معلم خود ایزد بانو آتنا، الهه جنگ، صنایع دستی و عقل عملی را به کلی انکار کند و حتی او را به چالش دعوت کند. آتنا در ابتدا تلاش کرد او را از این اشتباه بزرگ آگاه سازد. آتنا در لباس پیرزنی خردمند مقابل آراخنه ظاهر شد و به آراخنه گفت که به افراد کهن‌سال و با تجربه احترام بگذارد. آراخنه خیره سرانه پیرزن را به سخره گرفت و حتی به وی گفت که بیش از حد زندگی کرده و باعث به زحمت افتادن فرزندانش نیز شده است و باید زودتر بمیرد! در این لحظه بود که آتنا نقاب از چهره برداشت و بر آراخنه ظاهر شد.

آتنا چالش را پذیرفت و برای نشان دادن قدرتش، ملیله‌ای بافت که خدایان المپ را در چهارگوشه آن نشان می‌داد. وی با این طرح می‌خواست به آراخنه لزوم احترام به بزرگان را یادآوری کند. آراخنه برعکس ماجراجویی‌های عاشقانه و خطاهای خدایان المپ را روی پارچه بافت. آتنا هم از طراحی آراخنه و هم از جسارت و خیره‌سری او خشمگین شده بود، بافته آراخنه را گرفت و تکه‌تکه کرد. آراخنه که در انتظار برنده شدن بود از فرط ناامیدی و غم خود را به دار آویخت. آتنا در این هنگام از روی ترحم طناب دار را شل کرد بطوری که طناب تبدیل به تار عنکبوت شد و آراخنه برای همیشه به عنکبوت تبدیل شد. داستان " آراخنه و آتنا" یکی از داستان‌های هشدار دهنده در خصوص خودشیفتگی است. در این داستان، بزرگ‌ترین جنایت آراخنه، غرور و جسارت او برای به چالش کشیدن یک ایزد بانو است.

موضوع اصلی این رفتار احتمالاً خودشیفتگی است چراکه آراخنه زیادی به قدرت و توانمندی خودش مطمئن بود. با وجود بدرفتاری آشکاری که او در پایان اسطوره متحمل می‌شود، باید پذیرفت که آراخنه از حد خود گذشته بود و دست به انکار حقایق زده بود. در اسطوره شناسی یونان نارسیس نیز مبتلا به خودشیفتگی است. او به شدت مغرور و خود بزرگ بین است. توجه او صرف تمرکز بر توانایی‌اش در بافندگی و اینکه چگونه با یک الهه مقایسه می‌شود شده است. آراخنه چنان احساس بزرگی از خودباوری دارد که ریشه هنر خودش را که به ایزد بانو برمی‌گردد فراموش کرده و ادعا می‌کند در مهارت خود بهتر از الهه آتنا است. این ادعا به تنهایی خودشیفتگی محسوب می‌شود. در عین حال رفتار او با پیرزن نیز زشت و زننده بود. در ادامه به نحوه تسری دادن این اسطوره در تعبیر خواب عنکبوت اشاره خواهم کرد.

 

تعبیر خواب عنکبوت خوب است یا بد

از منظر روانشناسی می‌توان استدلال کرد که آراخنه به این دلیل که مهارت و برتری او، توسط الهه به رسمیت شناخته نشد دست به خودکشی زد. او آشکارا توصیه‌های دوستانه آتنا را تحقیر کرد و نشان داد که احساس همدلی ندارد و به آزار لفظی پیرزن نیز متوسل شد. همه این‌ها می‌تواند نشان دهنده نیاز مطلق آراخنه به تحسین همه جانبه باشد. حال چگونه می‌توان از این داستان به تعبیر درست عنکبوت در خواب رسید؟ ابتدا باید گفت برای پاسخ به سؤال تعبیر خواب عنکبوت خوب است یا بد، همه چیز به وضعیت کنونی زندگی شما ربط دارد. اگر شخصی خیراندیش، مهربان و مثبت هستید شاید بتوان گفت که عنکبوت در خواب شما نقشی الهی دارد و برای جذب تمرکز شما به خواستگاه و اصالت جهان هستی حضور یافته است. یکی از راه‌های تشخیص خوب یا بد بودن عنکبوت در خواب شما، توجه به احساساتتان است.

احساسات شما در حین دیدن خواب و پس از بیداری می‌تواند سرنخ خوبی برای تعبیر درست خواب باشد. اگر عنکبوت در خواب شما بی‌آزار است و موضع شما نیز نسبت به آن پذیرش و تسلیم است می‌توان گفت که تعبیر خوبی برای این خواب وجود دارد. برعکس اگر با دیدن عنکبوت دچار پریشانی شده‌اید و سعی بر نابودی عنکبوت دارید خواب شما می‌تواند هشداری از یک رفتار و یا رویکرد ناپسند و غیرقابل قبول در زندگی‌تان باشد. شاید همچون آراخنه دچار خودپسندی شده‌اید و دیگر خدا را بنده نیستید. با خودان صادق باشید چون همه چیز به نفع و یا به ضرر شماست. صداقت به شما کمک می‌کند حتی اگر در اشتباه هستید، به آگاهی برسید و در مسیر درستی قرار بگیرید. سعی نکنید حقایق را همچون آراخنه انکار کنید و با خودپسندی خودتان را برترین مخلوق و بدون عیب و نقص بدانید.

 

وجه روشن و شفادهنده عنکبوت در خواب

مایلم شرح وجه روشن و شفادهنده عنکبوت در خواب را با شعری از آلن واتس آغاز کنم. "یک تار عنکبوت چند بعدی را تصور کنید در حالی که در صبحگاهان قطرات شبنم بر سطح آن می‌درخشد. هر قطره شبنم حاوی انعکاسی از تمام قطرات شبنم دیگر است... و به همین ترتیب بی‌نهایت... این تصور بودایی از جهان در یک تصویر است." در این شعر تار عنکبوت به هیئت جهان هستی درآمده و همه چیز را در وسعت کوچک خودش در برگرفته است. این تعبیر واتس از تار عنکبوت شبیه باوری است که می‌گوید تمام اطلاعات کیهانی در یک دانه شن جمع شده است. می‌بینیم که عنکبوت هم می‌تواند نمادی برای خودخواهی و خود بزرگ بینی و انکار باشد و هم می‌تواند نماد خالقی باشد که هنر او (تار عنکبوت) انعکاسی است از کل جهان هستی. این نماد در تحلیل برخی خواب‌ها به کمک شما می‌آید.

 مادربزرگ عنکبوتی یک شخصیت مهم در اساطیر، سنت‌های شفاهی و فولکلور بسیاری از فرهنگ‌های بومی آمریکا است. او در زیر زمین در سوراخی زندگی می‌کند. هنگامی که او فراخوانده می‌شود، از راه‌های مختلفی به مردم کمک می‌رساند. او گاهی به شکل مشاوری دانا حاضر می‌شود و افراد نیازمند را در مسیر زندگی‌شان راهنمایی می‌کند. گاهی نیز در قالب طبیبی که درمان‌های دارویی تجویز می‌کند ظاهر می‌گردد. «مادربزرگ عنکبوتی» به عنوان راهنمایی خردمند که نمایانگر خیرخواهی و نیک سرشتی است شناخته می‌شود. گاهی عنکبوتی که در خواب شما دیده شده قصد ر روشنگری دارد. از ظاهر چندش آورش عبور کنید و به خرد او اعتماد کنید. اگر در زندگی کنونی خود دچار سردرگمی هستید و یا در تصمیم گیری مردد هستید به اعماق تاریک درونتان، جایی که مادربزرگ عنکبوتی زندگی می‌کند سفر کنید. خبرهای خوبی در راه است.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده عنکبوت در خواب

در این بخش برای روشن سازی وجه تاریک و هشدار دهنده عنکبوت از یک خواب واقعی بهره می‌برم. شرح می‌دهم که چطور گاهی خواب شما (و نه عنکبوت به تنهایی) حامل تهدید است و نیاز به بررسی دارد. "یک عنکبوت در تختم بود. (به اندازه یک بشقاب کوچک). دراز کشیده بودم و یک پتو روی تنم بود. عنکبوتی سیاه و آبی. من احساس وحشت داشتم. از تخت بلند شدم. سعی کردم آن را بکشم. به طرز عجیبی، من از یک تازیانه کوچک برای کشتن عنکبوت استفاده کردم. تلاش من برای کشتن عنکبوت با تازیانه ناموفق بود. بیدار شدم. پایان خواب. از دیدگاه یونگ، عنکبوت اغلب نماد نوعی عکس فوری از کل طبیعت و خود زندگی است. به عنوان مثال، برخی از گونه‌های عنکبوت تارهای گرد شکل زیبایی ایجاد می‌کنند که با شبنم در آفتاب می‌درخشند، اما در عین حال، این تارها برای به دام انداختن و کشتن طعمه هستند.

در این خواب، واقعیت‌های «خلاقیت» (ایجاد تار) و «ویرانگری» (بلعیدن شکار) وجود دارد. درست مانند مادر طبیعت که هم به دنیا می‌آورد، هم در یک چرخه بی‌پایان باعث مرگ می‌شود. تصویر یک عنکبوت در تار انواع معانی منفی را نیز شامل می‌شود. «شبکه‌ای از توطئه‌ها و دروغ‌ها». شبکه جهانی وب که می‌تواند مردم را به سایت‌های بی‌پایان حاوی داده‌های اغلب غیرقابل اعتماد، منابع مشکوک ارتباط و حتی به انحرافات بی‌حد و حصر بکشاند. همچنین می‌توانیم قربانی «شبکه‌ای» درونی از انکار، دفاع‌ و توهمات روانشناختی برای دفع واقعیت‌های غیرقابل قبول زندگی شویم. در مقابل همه این‌ها، تار عنکبوت گرد یک «مرکز» نیز دارد که نمادی از نوعی تمامیت و حس آرامش است. به این معنا که فرد درنهایت می‌تواند با حفظ تعادل متقابل بین این دو، هر دو جنبه روشن‌تر و تاریک‌تر زندگی را جذب کند و به تکامل برسد.

البته در خواب تار عنکبوت وجود ندارد و تنها یک عنکبوت غول پیکر در رختخواب شخص پیدا می‌شود. این احتمالاً می‌تواند به این واقعیت مرتبط باشد که در مورد مسائل خاصی که مربوط به کاوش روان است، بیش از حد ناخودآگاه (در خواب و فراموشی) باشید. عنکبوت احتمالاً می‌تواند اشاره به این نکته باشد که خواب‌ها اغلب چیزهایی را به ما می‌گویند که ما واقعاً نمی‌خواهیم در خود و در روابطمان با دیگران با آن‌ها برخورد کنیم. رنگ آبی عنکبوت می‌تواند نماد نوعی رویکرد فکری باشد که قادر به مقابله با "سیاهی" کلی برخی مسائل نیست. به نظر می‌رسد این خواب پیش‌بینی می‌کند که واکنش شما به برخی خواب‌های «تاریک‌تر» می‌تواند تلاشی برای سرکوب پیام آن‌ها باشد، یعنی «کشتن عنکبوت»؛ اما در خواب، نمی‌تواند عنکبوت را بکشد. احتمالاً به این معنی است که درنهایت، چنین مشکلاتی را نمی‌توان از بین برد.

 

تعابیر شناخته شده عنکبوت در خواب

تعابیر بسیاری از افراد غیرمتخصص در خصوص عنکبوت وجود دارد؛ اما متأسفانه هیچ‌کدام از این تعابیر ارزشمند نیستند چراکه به نیازهای روانی فرد بیننده خوابی پاسخ درستی نمی‌دهند. ازجمله‌این تعابیر می‌توان به تعبیر خواب ابن سیرین، تعبیر خواب آنلی بیتون، تعبیر خواب جابر مغربی، تبیر خواب عبدالله کرمانی و غیره اشاره کرد. این تعابیر بیش از آنکه باعث آگاهی و بیداری فرد گردد او را از مسیر درست منحرف می‌سازد و باعث می‌شود نسبت به خودش و حتی دیگران بدبین و بدگمان شود. ازجمله تعابیر شناخته شده عنکبوت در خواب می‌توان به تعبیر بر اساس تئوری پرفسور یونگ تیکه کرد. در این روش شخص می‌تواند به محتویات ناخودآگاه خویش آگاهی پیدا کند و از طریق این شناخت به حل مشکلات روانی خویش در زندگی بپردازد. این روش هم‌اکنون توسط روانکاوان بسیاری در اتاق درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تعبیر خواب عنکبوت از نظر قرآن

"عنکبوت:41 مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِیَاءَ کَمَثَلِ الْعَنکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنکَبُوتِ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ مَثَل کسانی که به غیر خدا اولیایی [=تکیه‌گاه‌هایی] در دنیا می‌گیرند، همچون مثل عنکبوت است که [برای خود] خانه‌ای ساخت و بی‌تردید سُست‌ترین خانه‌ها، خانه عنکبوت است، اگر به راستی می‌دانستند." خانه عنکبوت در عین حال که خانه و محل زندگی اوست، دام او برای به چنگ آوردن طعمه نیز می‌باشد. اولین کاری که عنکبوت درباره اسیران خود می‌کند بستن دست و پای آنان با تارهای جدا‌نشدنی است، آنگاه سر فرصت آنان را از پا در می‌آورد. اگر بخواهیم تعبیر خواب عنکبوت از نظر قرآن را از این آیه استنتاج کنیم می‌توان گفت که عنکبوت در اینجا استعاره از سستی و نافرجامی ساخته‌هایی است که تنها با تکیه‌بر امیال و آرزوهای سطحی ایجاد می‌شوند و با کمترین تکانشی دچار اختلال و بی‌ثباتی می‌گردند.

 

تعبیر خواب عنکبوت در تورات و انجیل

در چندین فرهنگ، عنکبوت‌ها به عنوان نجات دهنده جان پیامبران و شخصیت‌های مذهبی بزرگ شناخته می‌شوند. در تورات، داستان داوود وجود دارد که بعداً پادشاه اسرائیل شد و توسط سربازانی که توسط شاه شائول فرستاده شده بود تعقیب می‌شد. داوود در یک غار پنهان شد و عنکبوتی تیزپا به داخل غار خزید و تار بزرگی را در سراسر ورودی آن غار تاریک ساخت. زمانی که سربازان غار را دیدند، زحمت جست و جوی آن را به خود ندادند چراکه وجود تار عنکبوت در هر محلی به معنای عدم وجود تحرکات و فعالیت است. داستانی مشابه در زندگی حضرت محمد (ص) ظاهر می‌شود که هنگام فرار از دست دشمنان خود در غاری پنهان شده بود. یک درخت غول پیکر در جلوی غار جوانه زد و عنکبوتی در نقش ناجی حاضر شد و یک تار بین غار و درخت ساخت که باعث گمراهی کافران و بازگشت آنان شد.

 

تعبیر خواب عنکبوت ابن سیرین

محمد بن سیرین، معروف به خواب‌گزار اهل سنت، متأسفانه به اشتباه بعنوان خواب‌گزار معرفی شده است. پژوهش‌های برخی صاحب‌نظران حاکی از این است که این فرد هیچ‌گونه تبحری در تعبیر خواب نداشته و سال‌ها پس از مرگ وی، کتاب‌هایی با عنوان تعبیر نامه خواب ابن سیرین بین مردم رواج پیدا کرده است که ربطی به شخص ابن سیرین ندارد. بر همین اساس از خواننده محترم تقاضا می‌کنم به جای پرداختن به تعابیر موهوم و بی‌پایه و اساس، از طریق روشی که ما در سایت هستی کشاورز به شما آموزش می‌دهیم شخصاً اقدام به درک و تعبیر خواب‌هایتان بکنید. فراموش نکنید که هرکسی با شناختی که از گذشته و حال خودش دارد، بهترین معبر خواب‌های خودش است. اگر مبتدی هستید نیاز هست که تحت راهنمایی و کمک یک متخصص به تعبیر خوابتان بپردازید. اگر به این حوزه علاقه‌مند هستید می‌توانید شخصاً" اقدام به یادگیری روش درست تعبیر خواب کنید.

 

تعبیر خواب عنکبوت از نظر امام جعفر صادق

عصبانیت و یا ناراحت شدن از دست عزیزان از تعابیر خواب دیدن تار عنکبوت در منزل است." جمله‌ای که خواندید بعنوان تعبیر خواب عنکبوت از نظر امام جعفر صادق (ع) در یکی از سایت‌های پربازدید منتشر شده است. این مدل تعبیر خواب نمی‌تواند نقل قول اما صادق باشد. گرچه ما در توانائی و بینش بالای امام صادق در تعبیر خواب هیچ تردیدی نداریم، اما آنچه مورد تردید است صحت تعابیری است که به ایشان ربط داده می‌شود. در عین حال به یاد داشته باشید که تعبیر خواب هر فردی با دیگری متفاوت است؛ یعنی عنکبوت در خواب شما با عنکبوتی که در خواب دوستتان ظاهر می‌شود هرکدام پیامی خاصی برای شما دو نفر دارد. چون شما دو شخص با گذشته، حال و آینده متفاوتی هستید. لذا تعابیر خوابی که از چند صد سال پیش به یادگار مانده نمی‌تواند امروزه از لحاظ روانشناختی برای کسی مفید باشد.

 

نتیجه‌گیری

از اساطیر یونانی گرفته تا فولکلور آفریقایی، از تصویر عنکبوت برای نمایش و انتقال مفاهیم مختلف استفاده شده است. عنکبوت امروزه نیز با شخصیت‌هایی مانند شلوب در ارباب حلقه‌ها و مجموعه فیلم‌های مرد عنکبوتی هم راستا شده است. عنکبوت به خودی خود منفی و یا مثبت نیست. این موضع و موقعیت شما در برابر زندگی است که ناخودآگاه را وادار می‌کند برای شما پیام بفرستد. برخی از این خواب‌ها از راه و روش درست شما در زندگی سخن می‌گویند و شما را به سطح بالاتری از آگاهی نوید می‌دهند برخی نیز به شما هشدار می‌دهند و قصد بیدار سازی شما را دارند. پس گناه را به گردن عنکبوت و یا تصاویر دیگر خوابتان نیندازید. به جای انکار حقایق ذره بین بردارید و خودتان را کنکاش کنید. حقیقت اصیل درون شماست. نیاز نیست راه دوری بروید. به خود آیید. نور درونتان در انتظار شکستن موانع ذهنی شماست.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب