بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب ریش

تعبیر خواب ریش

تعبیر خواب ریش ازجمله مضامین پر جستجو در دنیای اینترنت و کتب تعبیر خواب است. اگر تاکنون در بازدید از موزه‌های تاریخی دقت کرده باشید، اغلب خدایان یونان باستان (زئوس، پوزیدون، هادس و ...) با ریش بلند به تصویر کشده شده‌اند. در دین اسلام نیز فرهنگ نگهداری ریش بلند همیشه مورد احترام و ستایش بوده است. چرا نماد ریش را در خواب می‌بینیم؟ ابتدا باید گفت خواب‌هایی که می‌بینیم حاوی نمادهای فراوانی هستند؛ آن‌چنان که پروفسور یونگ می‌گوید: «یک نماد بهترین فرمول بندی ممکن، از یک محتوای روانی نسبتاً ناشناخته است.» در مقاله تعبیر خواب مار از اهمیت تعبیر خواب درست در سلامت روانی سخن گفتیم. در این مقاله نیز هستی کشاورز با کمک مضامین اسطوره شناسی، قصه‌های کهن و همین‌طور بر اساس روش ارائه شده یونگ برای تعبیر خواب، به شرح تعبیر خواب ریش پرداخته است. برای یادگیری تعبیر خواب صحیح، با ما همراه باشید و از اطلاعات مفید این مقاله بهره ببرید.

 

نماد ریش در خواب چیست؟

قبل از پرداختن به تعبیر خواب ریش و تعبیر خواب تراشیدن ریش، لازم است اندکی در خصوص اهمیت اسطوره‌ای ریش اطلاعات کسب کنیم. داشتن ریش نقش مهمی برای مردان در بسیاری از مذاهب در سراسر جهان ایفا می‌کند و اغلب نشان دهنده ارادت مردان به مردانگی و ایمانشان است. جالب است بدانید که در تقویم جهانی، روز سوم سپتامبر، برای بزرگداشت ریش تعیین شده است. معروف است که یکی از حماسی‌ترین ریش‌های شناخته شده در دوران باستان، متعلق به اودیسه (حدود 1200 سال قبل از میلاد) بود. روایت است که او به همسرش پنه لوپه گفت که تا زمانی که پسرشان «تله ماکوس» در جنگ تروا ریش بلند نکرده، اجازه بازگشت به خانه را ندارد. همانطور که در اُدیسه هومر نقل شده است، احتمالاً ریش اُدیسه به فرار او از غار سیکلوپ کمک کرده است. تمامی این روایات نشان دهنده قداست و اهمیت فراوان ریش در دوران باستان است.

ریش در اغلب فرهنگ‌های قدیمی و کنونی، نشان دهنده رسیدن به سن بلوغ در مردان و آغاز مرحله جدیدی از زندگی است. در طول تاریخ، نگرش‌های جوامع مختلف نسبت به ریش‌ مرد بسته به عواملی مانند سنت‌های فرهنگی، مذهبی و قالب و روند مُد زمانه، متفاوت بوده است. برخی از مذاهب (مانند اسلام و سیک) داشتن ریش کامل را ضروری دانسته و آن را جزء اصول مهم دین‌داری تلقی می‌کنند. فرهنگ‌های دیگر، در حالی که رسماً داشتن ریش را اجباری نمی‌دانند، ریش را نمادی برای مردانگی مرد می‌دانند که نمایانگر فضایلی مانند خرد، قدرت بدنی، قدرت جنسی و موقعیت و جایگاه اجتماعی آنان است. قصه‌ها و داستان‌های فراوانی در خصوص ریش موجود است که معروف‌ترین آن‌ها داستان «آیرون جان» یا «جانِ آهنین» است که توسط برادران گریم روایت شده است. این داستان الهام بخش کتاب‌ها و تئاترهای زیادی شده است و تأثیر بسیاری بر مردان عصر حاضر داشته است.

«آیرون جان» یک افسانه آلمانی است که در مجموعه برادران گریم، داستان شماره 136، درباره یک مرد وحشی با پوستی آهنین و یک شاهزاده نوجوان شرح داده شده است. این داستان تمثیلی است از مراحل مختلف بالغ شدن شاهزاده نوجوان که برای آزاد شدن از اسارت مادرش و رسیدن به درجه مردانگی و اصالت، مجبور است به والدینش خیانت کند و کلید قفس مرد پشمالو و ترسناک را از زیر بالشت مادرش بدزدد. وی با شجاعتی که در آزادسازی مرد پشمالو به خرج می‌دهد سفری عمیق به دنیای مردانگی را آغاز می‌کند و از پسری وابسته به خانواده، به شوالیه‌ای جنگجو و نام آور تبدیل می‌شود و پس از سال‌ها، با افتخار، به آغوش خانواده‌اش بازمی‌گردد. بر همین اساس می‌توان گفت که تعبیر ریش در خواب می‌تواند اشاره‌ای جدی به مراحل مختلف بلوغ روانی و نیاز به آغاز سفری درونی برای رسیدن به مردانگی و خردمندی مردانه باشد.

 

تعبیر خواب ریش خوب است یا بد؟

تعبیر خواب ریش خوب است یا بد؟ بسیاری این سؤال را از من می‌پرسند و پاسخ من معمولاً مثبت است. چرا مثبت چون به قول پروفسور یونگ: «ناخودآگاه برای گفتن چیزهایی که از قبل می‌دانی به سراغ تو نمی‌آید!» بدین معنی که ما در خواب نکاتی را دریافت می‌کنیم که ذهن آگاه ما از آن بی‌خبر است. هر چیزی که در سایه تاریکی قرار گرفته باشد نیاز به شناخته شدن و ادراک دارد. چیزهایی که نمی‌دانیم در قالب نمادهای مختلف همچون ریش و یا تراشیدن ریش، در خواب به سراغ ما می‌آیند و قصد جلب توجه ما را دارند. پس باید با تمام وجود به صدای این نمادها گوش بسپاریم و با آن‌ها همدلی کنیم تا نیروی معجزه‌آسای آن‌ها را در زندگی بیداری خود بازیابیم. تعبیر خواب ریش در افراد با سنین مختلف فرق دارد. اگر شما پسر نوجوانی هستید که در آستانه بلوغ و ورود به دنیای مردان هستید تعبیر ریش برای شما می‌تواند اشاره به نیاز روانی به ورود به مرحله جدیدی از مردانگی داشته باشد.

 

وجه روشن و شفابخش ریش در خواب

ریش چه زینت دهنده صورت خدایان اسطوره‌ای باشد، چه قهرمانان افسانه‌ای و چه بچه‌های نوجوان، نشانه بلوغ و مردانگی است. ریش با انرژی جنگجو در روان مرد ارتباط مستقیمی دارد. رابرت بلای در کتاب «مردِ مرد» تأکید بسیاری بر کارکرد انرژی جنگجو در روان مردان امروزی دارد. وی معتقد است اگر انرژی جنگجو به درستی شناخته، تجلیل یا هدایت نشود، درنهایت به صورت جنگ گروهی نوجوانان، ضرب و شتم همسر، پدوفیلی و احساس شرم بیان می‌شود. اگر به درستی از آن استفاده شود، می‌تواند منبع لذتی روح افزا برای خود فرد و حتی اطرافیانش باشد. وجه روشن و شفابخش ریش در خواب اشارتی است به فرا رسیدن هنگامه خداحافظی از دنیای کودکی و آغاز مسیری پر چالش، برای پیوستن به تقدیر یگانه جنس مذکر که «مردانگی است» می‌باشد. همگی می‌دانیم که مردانگی لزوماً به داشتن ریش و آلت جنسی مردانه است. مرد شدن در روان فرد اتفاق می‌افتد و برای این مهم باید چالش‌های روانی بسیار را به نیکی سپری کرد.

رابرت بلای شاعر پرآوازه آمریکایی، اردیبهشت سال 1385 به همراه شاگردش کلمن بارکس که برای دریافت دکتری افتخاری از دانشگاه تهران به ایران دعوت شده بود به کشورمان سفر کرد. بلای مردان را دعوت می‌کند که از نقاب «مرد نرم» عصر حاضر خود را خلاص کنند و به دسته مردان سنتی و بدوی بپیوندند. مردانی که باکی از زمخت بودن و ابراز نیروهای سرکوب شده مردانه ندارند و برای آن شرمنده نیستند. بلای تمایز مهمی بین مرد سنتی و مرد وحشی قائل است. مرد وحشی نوعی است که محیط زیست را ویران کرده، زنان را مورد آزار و اذیت قرار داده و استیصال درونی او به شکل بی‌اعتنایی یا نفرت از دیگران به جهان منتقل شده است. در حالی که مرد سنتی و بدوی، آماده شده است تا بررسی کند که در کجای روح و روانش صدمه دیده است. به همین دلیل یک مرد سنتی بیشتر شبیه یک کشیش ذِن یا یک فرد شَمَن است تا یک مرد وحشی. مرد سنتی بالاترین مرتبه مردانگی است، در حالی که مرد وحشی پایین‌ترین مرتبه آن.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده ریش در خواب

تعبیر خواب تراشیدن ریش گاهی ممکن است در زمره تفسیرهای هشدار دهنده از خواب قرار گیرد. از آنجائی که داشتن ریش در خواب برای مردان مثبت تلقی می‌شود تراشیدن ریش می‌تواند نشانه و اخطاری باشد برای دور شدن از خصایص اصیل مردانه. منظور از این خصوصیات لزوماً تغییرات ظاهری و بدنی نیست بلکه تحولاتی است که برخلاف روح و روان مردانه انجام می‌پذیرد و مانع رشد و ارتقاء درست شخص در دنیای مردانه می‌گردد. در عین حال تعبیر خواب ریش برای زنان نیز تفاسیر مختلفی دارد. داشتن ریش برای زنان طبیعتاً با انرژی مردانه روان آنان مرتبط است. این انرژی مردانه برای تعادل شخصیتی اهمیت فراوانی دارد و در صورت ناکارآمد بودن می‌تواند شخص را از برکات زیادی در زندگی اجتماعی محروم سازد. انرژی مردانه در روان زنان نیرویی است که در تصمیم‌گیری، جدیت، استقامت، یکپارچگی تفکرات و شخصیت و همین‌طور قدرت عمل نقش مهمی دارد.

در داستان آیرون جان، نوشته رابرت بلای، پسر پادشاه در حال بازی با توپ طلایی خود است که ناگهان توپ او به طور تصادفی، به داخل قفسی که مرد پشمالو را نگه می‌دارند می‌غلتد. درنهایت، شاهزاده نوجوان، با مرد ژولیده به توافق می‌رسند. بر اساس این توافق، قرار بر این می‌شود که پسر توپ را پس بگیرد، اما تنها با رها کردن مرد پشمالو از قفس. این معامله نشان‌دهنده آغاز مردانگی شاهزاده است. او حاضر است خود را از والدینش جدا کند و با کشف انرژی مردانه‌اش، "توپ طلایی" خود (آن احساس زنده جوانی) را پس بگیرد. توجه کنید که ضرورت بازیافتن توپ طلایی با آزادسازی مرد سنتی پشمالو از قفس همراه است. (امیدوارم از این اصطلاحات گیج نشده باشید و جان کلام را دریابید.) و این آزادسازی خیانتی است به مادر چراکه کلید رهایی از قفس زیر بالشت او پنهان شده است. پس لازم است که پسر، با جسارت، به وفاداری مادر پشت کند و مرد آهنین را از قفس آزاد سازد.

تعبیر خواب تراشیدن ریش و تعبیر خواب ریش در مردان و زنان به ضرورت رشد جنبه‌های مختلفی از روان و شخصیت آنان اشاره دارد. مردان، گرچه به طور ظاهری مرد به نظر می‌آیند، ممکن است در پی تربیت خانوادگی غلط، دچار ضعف شخصیتی، بی‌ارادگی، انفعال، بی‌نظمی و یا حتی خشونت و جنگجوی منفی گردند. داشتن ریش در خواب تلنگری است برای بازگشت به اصالت روح و روان و هدایت انرژی جنگجوی درونی در مسیری که به رشد و کمال فردی منتهی می‌گردد. اگر خوابی دیده‌اید که به مضامین داشتن ریش بلند و یا تراشیدن ریش مرتبط است سعی کنید ارتباط خود با والدینتان را مورد بررسی قرار دهید. آیا توانسته‌اید تاکنون هویتی مستقل از آنان داشته باشید؟ آیا حاضر هستید به قوانین خانوادگی دست و پاگیر که بعضاً فرزندان پسر را در اسارت خود می‌گیرند پشت پا بزنید و برای آزادی مرد پشمالوی درون قفس روانتان کاری کنید؟

 

تعابیر شناخته شده ریش در خواب

در فرهنگ ما ایرانیان، بلند گذاشتن ریش نمادی از غم و مصیبت محسوب می‌شود. کسانی که عزیزی را از دست داده باشند تا چندین هفته ریش‌های خود را نمی‌تراشند و این به نشانه همراهی و همدلی با خانواده متوفی است. در عین حال نتراشیدن ریش نمادی از سوگواری و اندوه درونی در غم از دست دادن شخصی مهم در زندگی فرد می‌باشد. البته این نماد ممکن است در برخی شهرها پررنگ‌تر و در برخی شهرها و فرهنگ‌ها کمرنگ‌تر باشد. در تعبیر خواب ریش و یا تعبیر خواب تراشیدن ریش، همه‌چیز بستگی به وضعیت فعلی بیننده خواب و همین‌طور اعتقادات و باورهای روانی شخص وی دارد. اگر شما در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که داشتن ریش حسن و فضیلت محسوب می‌شود و شما نسبت به داشتن ریش حس خوشایندی دارید تعبیر ریش در خواب می‌تواند مثبت باشد. با این حال، صرف مثبت بودن این خواب، نیاز شما به تجزیه و تحلیل خواب را منتفی نمی‌کند.

 

تعبیر خواب ریش به روایت ابن سیرین

بهترین و معتبرترین تعبیر خواب ریش و مضامین حول محور داشتن ریش، تراشیدن ریش، ریش بلند، ریش سیاه و غیره، بر اساس روش تعبیر خواب یونگ صورت می‌گیرد. این روش را ما در وبسایت هستی کشاورز بطور مفصل شرح و ارائه داده‌ایم. از محمد بن سیرین تعبیر نامه خوابی در دست ایرانیان است که متأسفانه اعتباری ندارد. این موضوع را زمانی بهتر می‌توان درک کرد که بدانید که ایشان اساساً خواب‌گزار نبوده و کتبی که به نام وی منتشر شده است پس از مرگ وی به دست برخی افراد سودجو بین عموم رایج گشته است. لذا برای پی بردن به تعبیر خوابی که دیده‌اید، پیشنهاد می‌کنم مقالات سایت را با حوصله مطالعه کنید. هر مقاله حاوی نکات بسیاری برای یادگیری و خودکفایی در تعبیر درست خواب است. فراموش نکنید که شما بهترین معبر خواب برای خواب‌های خودتان هستید. گرچه یک مشاور تحلیل خواب نیز می‌تواند به یاری شما بیایید و شما را با رموز درست تعبیر خواب صحیح آشنا کند.

 

نتیجه‌گیری

داشتن ریش در خواب زنان و مردان مضمونی پرتکرار است. با این وجود، تعبیر خواب هر شخص با توجه به جنسیت، سن و سال و وضعیت روحی و روانی و زندگی اجتماعی وی متفاوت از دیگری است. داشتن ریش در خواب نمادی از مردانگی، آغاز مرحله جدیدی از زندگی، ثبات شخصیتی و همین‌طور در مواردی ممکن است نماد غم و اندوه و کمبود شادی درونی باشد. از خودتان در خصوص نماد ریش سؤال کنید. ریش برای شما نماد چیست؟ آیا از افراد ریشو متنفر هستید؟ آیا داشتن ریش برای شما خوشایند است؟ پاسخ به این سؤالات می‌تواند سرنخ‌های مهمی در تعبیر خواب ریش به شما بدهد. اگر در خواب ریش داشتید داستان «آیرون جان» را به خاطر آورید. این داستان درباره بازگرداندن مردان، از طریق اسطوره و افسانه، به سرچشمه مردانگی آن‌ها و یافتن یک راه میانه برای آگاهی بیشتر از وضعیت "مرد نرم عصر جدید" و بازگرداندن قدرت و سرزندگی نیروی جنگجوی درونی به مردان است.

نظرات

اشکان
۰۰
پاسخسلام. من 45 سالمه و معمولا ریش میذارم و از سی سالگی ریشهام ارثی تقریبا سفید شدن دیشب توی خواب دیدم که خوابیده بودم و کسی ریشهامو توی خواب رنگ سیاه زده و خیلی زیبا و مرتب بودن. لطفا تعبیرش چیه؟ ممنونم
مدیر ارشد
۰۰

اشکان جان سلام

تعبیر خواب ریش برای آقایان می تواند در مواردی با کهن الگوی پیرخردمند مرتبط باشد. 

در خواب ریش شما از سپیدی به سیاهی تغییر یافته، این سیاه شدن ریش در خواب می تواند نمادی از جوانی و تمنای بازگشت به عقب تعبیر شود. 

باید دید آیا شما در بیداری به موضوع سفیدی ریش خود زیاد فکر میکنید؟ آیا این موضوع شما را آزار می دهد؟ تمامی این پاسخها می تواند در تعبیر خواب ریش سیاه نقش داشته باشد.

از طرفی شما اکنون در سنی هستید که به میانسالی تعبیر می شود. میانسالی زمانی است که افراد دست از تلاشها برای ساختن زندگی مادی کم کم می کشند و به سمت و سوی شناخت خویشتن و معنویت و اگاهی و شناخت روح کشیده می شوند، این دوره دوم عمر آدمی را به بازتولد یا باززایی نیز تعبیر می کنند. سیاه شدن ریش ما می تواند نمادی باشد از این باززایی و جوانی.

تمامی انچه گفته شد بسته به وضعیت روحی و روانی اکنون زندگی شما می تواند تعبیر درستی باشد، اما متاسفانه به دلیل عدم شناخت من از شما نمیتوانم دقیقا نظری بدهم.

با احترام

زرآبادی
۰۰
پاسخخواب دیدم پسرم به سن بلوغ رسیده و ریش و سیبیل در آورده ، و از این موضوع خجالت داره
صفا منش
۰۰
پاسخخواب دیدم یک مرد سوار بر است با ریش های بلند مشکی در خیابان های شهر می‌چرخید و شبیه به زورو بود
هستی
۰۰

سلام 

به نظر می آید تعبیر خواب مرد ریش دار به کهن الگوی قهرمان مربوط می شود. لطفا جزییات بیشتری از این خواب و همینطور وضعیت روحی و روانی فعلی خودتان بنویسید تا بتوانم بیشتر به شما کمک کنم.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب