بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب نماز

تعبیر خواب نماز

پروفسور یونگ جایی در کتاب قرمز می‌گوید: «رؤیاها (خواب‌ها) کلمات هدایت کننده روح هستند. چرا از این پس نباید رؤیاهایم را دوست داشته باشم و تصاویر معماهای آن‌ها را به موضوعات مورد توجه روزانه خود تبدیل نکنم؟» این جمله به خوبی اهمیت تعبیر خواب درست را نشان می‌دهد. نمادهای خواب هر چه که باشد برای هدایت و راهبری ما ظاهر شده‌اند. یکی از نمادهای پر تکرار برای برخی مسلمانان نماز خواندن در خواب است. چه فرد معتقدی باشید چه خیر ممکن است تجربه نماز خواندن در خواب را داشته باشید. در این مقاله من هستی کشاورز به شما می‌آموزم چطور به‌طور اعم خواب‌ها را تعبیر کنید و به‌طور اخص به تعبیر خواب نماز و زوایای مهم آن پرداخته‌ام. با مطالعه تعبیر خواب مار یا تعبیر خواب ماهی می‌توانید اطلاعات بیشتری در خصوص نمادهای پرتکرار در خواب به دست آورید. با من همراه باشید و از اطلاعات مفید این مقاله بهره ببرید.

 

نماد نماز در خواب چیست؟

نماز در فرهنگ مسلمانان نوعی راز و نیاز به معبود به شمار می‌آید. راز و نیاز انواع مختلف دارد. گاهی شخص زیر لب جملاتی را تکرار می‌کند و یا به اصطلاح ذکر می‌گوید. گاهی اما برای ارتباط با خداوند جسم خویش را با آب پاکیزه می‌کند (وضو می‌گیرد) و سپس به نماز می‌ایستد. قدیمی‌ترین خواب‌های دعا کردن و نماز خواندن گزارش شده، نشان می‌دهد که این خواب‌ها به عنوان یک جهان بینی دینی، یا به عنوان پیشگویی خدایان یا به عنوان مظاهر ارواح خدایان پذیرفته شده بودند. در نزد باستانیان، این خواب‌ها نشان دهنده وضعیت روانی شخصی خواب بیننده نبودند، بلکه به معنای ملاقات و سیر و سلوک واقعی در قلمرویی روحانی و مقدس به شمار می‌رفتند. از صد سال گذشته و پس از رویکرد جدید پروفسور یونگ نسبت به خواب‌ها، می‌توان با اطمینان گفت که خواب‌ها پیامی از طرف ناخودآگاه افراد هستند و با هدف روشنگری و تعالی فرد بیننده خواب ظاهر می‌شوند.

 

تعبیر خواب نماز خوب است یا بد؟

نماز خواندن در خواب را می‌توان از چندین جنبه مورد بررسی و تحلیل قرار داد. اولین جنبه نماز در خواب مربوط است به اعتقادات مذهبی و قلبی شخص بیننده خواب نسبت به یک نیروی متعالی به نام خداوند. جنبه دوم نماز در خواب را می‌توان از دیدگاه روانشناختی تحلیل کرد. در رویکرد روانشناختی، می‌توان گفت که گاهی تعبیر خواب نماز به بخش سایه‌ای (سرکوب شده) شخصیت فرد مربوط دانست. نماز خواندن در عین حال که می‌تواند حرکتی سراسر معنوی به حساب آید گاهی جنبه معنوی آن کمرنگ‌تر شده و به ابراز نیاز، ترس‌ها و خواسته‌های دنیوی شخص نزد خداوند ختم می‌شود. خداوند نزد همگان پوشاننده عیوب است و رازدار اعظم به حساب می‌آید. بر همین اساس، رازهایی که گاهی جرئت گفتن آن به عزیزترین افراد زندگی خود نداریم را با دلی قرص در پیشگاه خداوند بازگو می‌کنیم. تمامی این جنبه‌ها در تعبیر خواب نماز می‌تواند تأثیرگذار باشد و تعبیر خواب را به سمت و سوی خاصی جهت دهد.

 

وجه روشن و شفابخش نماز در خواب

وجه روشن و شفابخش نماز در خواب را می‌توان به جنبه الهی و معنوی آن مربوط دانست. نماز ارتباطی قلبی با نیرویی است که خالق و گرداننده جهان است. این نیرو از رگ گردن به آدمیزاد نزدیک‌تر است. ارتباط داشتن با این نیروی الهی می‌تواند چراغ راه هر انسانی باشد و همچون کوهی استوار تکیه گاهی امن به حساب آید. اگر اهل نماز خواندن نیستید و خواب نماز دیده‌اید شاید بتوان گفت که گاهی نماز خواندن در خواب دعوتی است برای توجه و تمرکز به جنبه الهی درون. برخی اوقات انسان چنان سرگرم مسائل دنیوی می‌گردد که جنبه اصیل و مقدس خویشتن را به کلی فراموش می‌کند. بر همین اساس نیاز است وضعیت فعلی خود را بسنجید. آیا نیازمند ارتباط دوباره با آن نیروی برتر هستید؟ بیش از این وقت را از دست ندهید و به عنوان یک حرکت سمبلیک هم که شده وضو بگیرید و دو رکعت نماز شکر به پا دارید.

در مواردی، نماز خواندن در خواب اشاره‌ای است به بخش‌های پنهان شده و رازهای مگوی درون شما. همانطور که در هنگام نماز خواندن بدون هیچ ترس و نگرانی مقابل دیدگاه خداوند می‌ایستید و حرف دلتان را ابراز می‌کنید، گاهی نیاز است در جامعه و در مقابل افراد دیگر نیز قد علم کنید و شجاعانه حرف‌هایتان را بزنید. از بخش‌های پنهان وجودتان شرمنده نباشید و خودتان را گناهکار قلمداد نکنید. در زندگی همه افراد چیزهایی هست که وجودشان برای فرد خوشایند نیست و همین موضوع باعث سرکوب و نادیده گرفتن آن مسائل گشته است. دست از انکار حقیقت بردارید و تمامیت خویشتن را بپذیرید و برای تمامی داشته‌هایتان شکرگزار باشید. تعبیر خواب نماز خواندن گاهی اشاره به اعترافی صمیمانه مقابل افرادی است که شما خودتان را در برابر آن‌ها کوچک و خار انگاشته‌اید. به یاد آرید که شما بسیار بیشتر از آنچه می‌پندارید، ارزشمند و با اهمیت هستید.

 

تعابیر شناخته شده نماز در خواب

سایت‌های بسیاری امروزه تعبیر نامه‌های خواب را بصورت آنلاین انتشار داده‌اند. به ضرس قاطع می‌توان گفت که هیچ‌کدام از این تعبیر نامه‌های خواب ارزش درمانی ندارند. ازجمله تعابیر خواب شناخته شده‌ای که فاقد اعتبار روانکاوی است می‌توان به تعبیر خواب نماز به روایت ابن سیرین، تعبیر خواب نماز حضرت یوسف، تعبیر خواب نماز جابر مغربی، یوسف نبی، دانیال پیغمبر و آنلی بیتون اشاره کرد. یکی از اولین ملزومات تعبیر خواب هر شخص، اطلاع جامع و کامل از وضعیت کنونی شخص بیننده خواب است. بدون داشتن اطلاعات کامل نمی‌توان اقدام به تعبیر خواب افراد کرد. آنچه در این وبسایت در اختیار شما قرار گرفته چراغ راهی است برای تجزیه و تحلیل خواب‌هایی که می‌بینید. به‌طوری که پس از مطالعه مقالات موجود در سایت هستی کشاورز، دیگر نیازی به مراجعه به سایت‌های زرد تعبیر خواب نخواهید داشت و شخصاً قادر خواهید بود خواب‌هایتان را تعبیر کنید.

 

تعبیر خواب نماز از نظر قرآن

برپا داشتن نماز، در اصطلاح قرآنی «اقامه صلوه» است که در قرآن 47 بار تکرار شده است. برپاداشتن چیزی یعنی جدی گرفتن و اهمیت دادن به آن امر. اصطلاح برپاداشتن در مورد عدالت و انصاف نیز بکار می‌رود. تعبیر خواب نماز از نظر قرآن را می‌توان از نمادشناسی کلمه نماز در قرآن دریافت. نماز نمادی الهی است و برای اتصال به حقیقت وجودی خداوند و انرژی موجود در جهان هستی که راهنما و خالق همه کائنات است پیشنهاد شده است. ال عمران:39 فَنَادَتْهُ الْمَلَائِکَةُ وَهُوَ قَائِمٌ یُصَلِّی فِی الْمِحْرَابِ أَنَّ اللَّهَ یُبَشِّرُکَ بِیَحْیَى مُصَدِّقًا بِکَلِمَةٍ مِّنَ اللَّهِ وَسَیِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِیًّا مِّنَ الصَّالِـحِینَ پس [در پرتو این دعای خالص] فرشتگان او را، در حالی که در محراب عبادت ایستاده نماز می‌گزارد، ندا دادند که محققاً خدا تو را به [تولد] یحیی مژده می‌دهد که تصدیق کننده کلمه‌ای از خدا [=عیسی مسیح] و بزرگوار و پارسا و پیامبری از صا‌لحین خواهد بود.

نساء:77 أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ قِیلَ لَهُمْ کُفُّوا أَیْدِیَکُمْ وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّکَاةَ فَلَمَّا کُتِبَ عَلَیْهِمُ الْقِتَالُ إِذَا فَرِیقٌ مِّنْهُمْ یَخْشَوْنَ النَّاسَ کَخَشْیَةِ اللَّهِ أَوْ أَشَدَّ خَشْیَةً وَقَالُوا رَبَّنَا لِـمَ کَتَبْتَ عَلَیْنَا الْقِتَالَ لَـوْلَا أَخَّرْتَنَا إِلَى أَجَلٍ قَرِیبٍ قُلْ مَتَاعُ الدُّنْیَا قَلِیلٌ وَالْآخِرَةُ خَیْرٌ لِّـمَنِ اتَّقَى وَلَا تُظْلَمُونَ فَتِیلًا آیا توجه نکرده‌ای به کسانی که [در دوران قبل از هجرت وقتی] به آن‌ها گفته می‌شد دست نگه دارید [و به مبارزة منفی اکتفا کنید و برای تقویت ایمان و بنیة اقتصادی مجتمع خود] نماز به پا دارید و زکات بدهید، حالا که پیکار بر آن‌ها مقرّر شده، بعضی از آن‌ها از مردم [=مهاجمین] می‌ترسند! همچون ترس از خدا، حتی بیشتر؛ می‌گویند: پروردگارا! چرا [=چه شد] بر ما جنگ را مقرّر کردی؟ چرا تا مدتی اندک مهلتمان ندادی؟ بگو متاع دنیا اندک است، حال آنکه آخرت برای کسی که [در برابر گناه] پروا پذیرد [=خود را مهار کند] بهتر است و [اگر تقوا پیشه کنید] حقتان هیچ پایمال نمی‌شود.

 

تعبیر خواب نماز در انجیل

نماز خواندن به شکلی که میان مسلمانان رایج است در دین مسیحیت وجود ندارد بلکه آن‌ها بیشتر به شکل دعا با خداوند ارتباط برقرار می‌کنند. با درک نحوه استفاده از دعا در کتاب مقدس، می‌توانید بهتر درک کنید که چرا مسیحیان دعا می‌کنند و دقیقاً برای چه چیزی دعا می‌کنند. هدف از دعا در کتاب مقدس این است که ستایش یا درخواست شما به خداوند ابلاغ گردد. مردان و زنان بسیاری از طریق دعا توانستند از خداوند نجات، رحمت، شفا و معجزه جذب کنند. دلیل اینکه مسیحیان امروز دعا می‌کنند به همان دلایلی است که مردم در کتاب مقدس دعا می‌کردند: صحبت کردن با خدا و درخواست شفا، بخشش و رهنمودهای الهی. ارمیا 33:3«مرا بخوان تا تو را اجابت کنم و چیزهای بزرگ و عظیمی را که نمی‌دانی بر تو آشکار کنم.» تعبیر خواب نماز در انجیل به‌طور مستقیم ذکر نشده و تنها از طریق نمادشناسی دعا می‌توان به اهمیت این موضوع در نظر مسیحیان و یهودیان پی برد.

 

نتیجه‌گیری

دعا کردن، در دل نماز خواندن مستتر است. ما دعا می‌کنیم و از خداوند طلب بخشش، برکت، سلامتی، طول عمر، نجات و آبرو داریم. همگی ما وقتی لحظات سختی را پشت سر می‌گذاریم دست به دعا و بعضاً اقامه نماز می‌شویم. نماز خواندن در خواب می‌تواند عملی روحانی به معنی اتصال با نیروی برتر باشد و یا به شکل انسانی آن نماد ابراز نیاز و اعتراف به گناهان نزد خداوند باشد. توجه داشته باشید که تعبیر خواب نماز از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. اگر شما فردی مذهبی و معتقد به نماز هستید تعبیر خواب شما با فردی که هیچ اعتقادی به نماز خواندن ندارد کاملاً متفاوت است. در عین حال مسئله سن فرد بیننده خواب نیز در تعبیر تمامی خواب‌ها دخیل است و باید مورد بررسی قرار گیرد. گرچه این مقاله مورد تأیید نویسنده آن است اما نمی‌تواند در موارد حاد بالینی مورد استفاده و استناد قرار گیرد. پیشنهاد می‌شود برای تعبیر خواب‌های تکراری و مضطرب کننده، با یک متخصص و مشاور تحلیل خواب تماس بگیرید.

نظرات

فاطمه
۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من خواب دیدم که یه سید بهم گفت اگه نماز میخونیدی به هدفت میرسدی.معنیش چی‌میتونه باشه؟؟
هانیه امیری
۰۰
پاسخسلام من تازه متوجه شدم سنگ کیسه صفرا پیدا کردم و خیلی نگران هستم و بچه شیر خوار دارم باید عمل کنم و قبلش گفتم شاید با درمان طب سنتی خوب بشم حین درمان در شب خواب دیدم با همسرم بالای کوهی هستیم پر از آهو همینجور که جلو می رویم میبینیم که آهو ها همه در حال نماز خواندن به حالت ایستاده هستند و بعضی در حال قنوت هستند همین که میخواستم فیلم بگیرم فرار می‌کردند تا در فیلم نیوفتند .فقط در حال دویدن توی فیلم افتادند
هم من و هم همسرم نماز میخونیم
هستی
۰۰

هانیه جان سلام

امیدوار هستم که مساله به راحتی برطرف بشه و نیازز به جراحی نباشه.

خواب خیلی زیبایی دیدید. خوشحال میشم خوابهای دیگری اگر میبینید این ایام بخوانم شاید بتوانم در تحلیل آن به شما کمک بکنم.

با احترام

مریم شمس
۰۰
پاسخسلام.من در واقعیت اهل نماز و دعا خوندن هستم.
خواب دیدم که در یک مکان نماز میخونم که دیدم دو تا خانم به یه جهت دیگه دارن نماز میخونن. و من هم چرخیدم به جهت اونا نماز خوندم و قبل از تغییر جهت اینو درک کردم که نمازی که ما میخونیم مستحبی هست و نیازی نیست که حتما رو به قبله باشه و اینجا چون شلوغه برای اینکه تو مسیر مردم نباشیم بهتره به این سمت نماز بخونیم -و من نماز رو تموم کردم اما وسط نماز یادم افتاد که من نماز رو کامل بلد نیستم و مثل نماز صبح خوندمش
هستی
۰۰

سلام عزیزم

تعبیر خواب نماز بر اساس دیدگاه هرشخصی نسبت به نماز فرق داره، اینکه اشاره کردی که در واقعیت اهل خواندن نماز هستی نکته خوبی بود و به من در تحلیل و تعبیر خوابت کمک کرد.

نکته مهم و قابل تامل خوابت دو زن در حال نماز خواندن در جهت متفاوت هست: به نظرم حضور این زنان در خوابت ممکنه نشان دهنده تأثیر دیگران یا دیدگاه های متفاوت در زندگیت باشه. جهت متفاوت نماز آنها می تونه نمادی از اختلاف عقاید یا ارزش ها باشه. به روایت دیگه میشه گفت که با ایده های متناقض روبرو می شی یا با تصمیمی روبرو هستی که در آن گزینه ها یا دیدگاه های متعددی وجود داره. تغییر جهت و نماز خواندن در جهت آنها: این عمل رو میشه از دو جهت تحلیل کرد یکی تمایل تو برای سازگاری و باز بودن در برابر دیدگاه ها یا ایده های مختلف و همینطور یافتن زمینه های فکری و اعتقادی مشترک، از جهت دیگه اینکه بدون تامل چرخیدی به سمت قبله اونها میتونه نشان دهنده عدم استقلال ت باشه، اینکه داری از یک نیرویی پیروی میکنی که لزوما ممکنه درست نباشه و در جهت منافع تو حرکت نکنه. پیشنهاد میکنم در تصمیمات اخیرت کمی تامل کن ببین کجا داری پا میگذاری جاپای دیگری؟ در حالی که تو بعنوان یک فرد بالغ اختیار و حق داشتن یک رویکرد منحصر به فرد خودت رو داری.

درک اینکه نماز خواندن مستلزم رو به قبله ایستادن نیست: این درک می توانه نمادی از مکاشفه یا تغییر در درک شما از اعمال مذهبی یا معنوی باشد. ممکنه دلالت بر این داشته باشه که تشریفات خاص یا قوانین بیرونی به اندازه نیت و صداقت پشت اونها مهم نیستن. این درک عدم لزوم قبله خاص در نماز می‌توانه منعکس‌کننده. لزوم رویکرد انعطاف‌پذیرتر به ایمان یا تشخیص این باشه که راه‌های معتبر متفاوتی برای معنویت وجود داره. پس جا داره بهش فکر کنی و از جزمیت در این خصوص و تعصب کورکورانه فاصله بگیری. 

 به طور کلی، برداشت من از این خواب نماز خواندن اینه که خواب میخواد به تو از یکطرف در مورد گشودگی به دیدگاه های مختلف، سازگاری، توجه به دیگران و اهمیت نیت و صداقت در سفر معنوی یا شخصی تو پیامی رو منتقل منه و از طرفی اهمیت استقلال نظر رو میخواد بهت انتقال بده. 

امیدوارم این تعبیر خواب نماز خواندن بهت کمک کرده باشه،

منتظر خواندن خوابهای بعدی ت هستم

با احترام

فریبا
۰۰
پاسخخواب دیدم دارم نماز میخونم ولی اصلا موقع خوندن حضور ذهن ندارم و فراموش میکنم رکعت چندم هستم و مرتب نمازم باطل میشه این خواب تعبیر داره ؟
هستی
۰۰

سلام 

آیا در واقعیت اهل نماز خواندن هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است آیا هیچوقت درگیر این موضوع شده اید که چرا در هنگام نماز حضور ذهن ندارید؟ 

با احترام

فارابی
۰۰
پاسخسلام خواب دیدم که دارم نماز میخونم و عبادت میکنم و یک سگ کوچک کنار من نشسته بود
هستی
۰۰

سلام 

تعبیر خواب نماز خواندن و تعبیر خواب سگ در این مورد با هم مرتبط هستند. ای کاش نظر شخصی  و همینطو احساستون راجع به سگ را هم می نوشتید تا بهتر توانم خوابتان را تحلیل کنم .

در فرهنگ ایرانی سگ و نماز خواندن دو مقوله متضاد هستند، بدین دلیل که برخی افراد معتقد هستند سگ حیوان نجسی هست و نباید به محل نماز وارد شود، اما در این خواب شما این دو تضاد با هم جمع شده اند که خودش بیانگر حرفهای بسیاری است.

با احترام

نوایی
۰۰
پاسخخواب دیدم در مسجد در حال خواندن نماز هستم و هیچکس در مسجد نیست و من تنها در حال عبادت هستم
سرژیک
۰۰
پاسخسلام من یک مسیحی هستم و خوابی دیدم که منو متعجب کرد خواب دیدم در یک مسجد هستم و مشغول نماز خوندن هستم البته تنها ونه به صورت جماعت تعبیر خاصی داره ؟
هستی کشاورز
۰۰

سلام 

تعبیر خواب نماز خواندن در مسجد می تواند نمایانگر نیاز گسترش دیدگاه مذهبی شما در زندگی باشد. با توجه به اینکه شما مسیحی هستید و اغلب ادیان افراد را محدود به برخی آیین های خاص می کنند این خواب می تواند بیانگر نیاز روحی شما برای توسعه جهان معنوی خود باشد. نماز خواندن یک مسیحی در مسجدی که متعلق به مسلمانان هست ممکن است در ابتدا کار عجیبی باشد اما اگر به دور از تعصبات مذهبی به آن بنگریم متوجه معنای عمیق آن می شویم.

موفق باشید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب