بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب میوه

تعبیر خواب میوه

بر اساس روش روان درمانی یونگ، خواب‌ها یک ابزار درمانی و ارزشمند محسوب می‌شوند. به زبان ساده‌تر: خواب‌ها لایه‌های عمیق‌تری از حقیقت را در مورد اینکه ما که هستیم و چگونه زندگی‌مان را درک می‌کنیم، آشکار می‌کنند. خواب‌های تکراری به مسیرهایی به سوی شفا، نگرش‌های جدید نسبت به امور زندگی و همین‌طور علایق فراموش شده اشاره می‌کنند که می‌توانند زندگی ما را به گونه‌ای که قبلاً تصور نمی‌کردیم غنی و سرشار از برکت کنند. خواب‌های میوه نیز جزو خواب‌هایی هستند که به دلیل ماهیت کهن الگویی برخی میوه‌ها همچون خرما، سیب و زیتون از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هستی کشاورز در این نوشتار به شرح نکات مهمی در خصوص تعبیر خواب میوه پرداخته است. برای درک بهتر نکات روانشناختی تعبیر خواب میوه پیشنهاد می‌شود «تعبیر خواب غذا» را نیز مطالعه فرمایید. با ما همراه باشید و از اطلاعات مفید این مقاله بهره ببرید.

 

نماد میوه در خواب چیست؟

تعبیر خواب میوه را در ابتدا باید در معنای نمادین میوه‌های مختلف در اسطوره‌ها جستجو کرد. در اسطوره‌های سراسر جهان میوه‌ها نقش پررنگی دارند. میوه‌ها اغلب نمادی از فراوانی هستند که با الهه‌های باروری، کشاورزی و برداشت مرتبط است. در عین حال گاهی اوقات میوه نشان دهنده لذت‌های زمینی، افراط و وسوسه است. انواع خاصی از میوه‌ها معانی نمادین خاص خود را در اسطوره‌ها و افسانه‌های فرهنگ‌های مختلف دارند. برای مثال سیب مملو از معانی نمادین و تداعی‌های اسطوره‌ای است. سیب در چین نماد صلح است و شکوفه‌های سیب نماد زیبایی زنان هستند. در سنت‌های دیگر، آن‌ها می‌توانند به معنای خرد، شادی، باروری و جوانی باشند. سیب همچنین نقش مهمی در اسطوره‌های یونانی دارد. هِرا، ایزدبانوی المپ نشین، صاحب چند درخت سیب گران‌بها بود که به عنوان هدیه عروسی از Gaia، مادر زمین دریافت کرده بود.

درختان سیب هرا توسط هسپریدها و یک اژدهای خشن محافظت می‌شدند. سیب‌های آن‌ها طلایی بود، طعمی شبیه عسل داشت و قدرت جادویی داشت. آن‌ها می‌توانستند مریض یا مجروح را شفا دهند، همان‌طور که خورده می‌شدند خود را تجدید می‌کردند و اگر پرتاب می‌شدند همیشه به هدف می‌زدند. سیب همچنین میوه درخت معرفت است و در عین حال با درخشندگی و رنگ سرخی که دارد نشانه عشق است. سیب‌ها همچنین دارای خاصیت تفرقه‌افکنی هستند. به روایتی آدم و حوا در بهشت وسوسه شدند و از میوه درخت سیب تناول کردند و مورد عتاب خداوند قرار گرفتند. در عین حال در اساطیر یونان سیب طلایی که روی آن نوشته شده بود «تقدیم به زیباترین بانو» توسط اریس (الهه نفاق و تفرقه‌افکنی) به میان آورده شد و سپس توسط «پاریس» به آفرودیت (الهه عشق) تقدیم شد و همین امر موجب اختلاف میان ایزد بانوان گشت و آتش جنگ تروا را برافروخت.

از دیگران میوه‌های اسطوره‌ای می‌توان از انجیر نام برد. درخت انجیر که بومی منطقه مدیترانه است، در برخی از تصاویر باغ عدن ظاهر می‌شود. آدم و حوا پس از خوردن میوه‌ی ممنوعه و آگاه شدن از برهنگی خود و تجربه شرم، برهنگی خود را با برگ‌هایی که گفته می‌شود از درخت انجیر است پوشاندند. در اساطیر یونانی و رومی، انجیر گاهی با دیونیسوس، خدای شراب و مستی و با پریاپوس یک ساتیر (نیمه انسان، نیمه بز) مرتبط می‌شود که نماد میل جنسی بود. درخت انجیر برای بودائیان معنایی مقدس دارد. بر اساس افسانه بودایی، بنیان‌گذار دین بودائیان، سیذارتا گوتاما یا بودا، یک روز در سال 528 قبل از میلاد در حالی که زیر درخت بو، نوعی درخت انجیر به مراقبه نشسته بود، به روشنگری دست یافت. بر همین اساس این درخت نزد بودائیان مقدس است و نماد روشنگری است.

 

تعبیر خواب میوه خوب است یا بد؟

تعبیر خواب میوه را گاهی می‌توان به عنوان نشانه فراوانی و برکت در نظر گرفت. میوه‌ها نماد چرخه ابدی حیات و درنتیجه جاودانگی امور هستند. میوه‌ها از دانه‌های خشک بیرون می‌آیند، رشد می‌کنند و به نوبه خود دانه‌های جدیدی تولید می‌کنند. این چرخه تولد و مرگ مرتب در طبیعت تکرار می‌شود و در آن نشانه‌هایی است برای آنان که می‌اندیشند. در تعبیر خواب طبق نظریه فروید، بسته به شکل آن‌ها، انواع مختلف میوه‌ها به عنوان نمادهای جنسی زنانه یا مردانه تعبیر می‌شوند. برخی از میوه‌ها یادآور فالوس (آلت جنسی مردانه) هستند. برخی دیگر با ویژگی‌های جنسی زنانه ارتباط برقرار می‌کنند. به طور خاص، سیب یا پرتقال اغلب با فرم پستان و گردو با فرم مغز انسان و سیب با اندام تناسلی زنان مرتبط است. تعبیر خواب میوه را می‌توان از زوایای مختلف بررسی کرد. برای درک بهتر خواب‌های مربوط به میوه بهتر است آن‌ها را با آنچه هم اکنون در زندگی بیداری خود از سر می‌گذرانید تطبیق دهید.

 

وجه روشن و شفابخش میوه در خواب

با تحلیل جزئیات خواب میوه، درک بهتری از محتوا و پیام خواب خود خواهید داشت. گاهی تعبیر خواب میوه به اعتماد به نفس و رشد شخصیت فرد اشاره دارد. جمله معروفی در زبان فارسی وجود دارد «فرزندان میوه زندگی والدین هستند» آنچه از این جمله می‌توان درک کرد این است که حاصل زحمات ما هر چه که باشد می‌تواند میوه زندگی ما باشد. پس به خودتان افتخار کنید و برای تلاش‌هایتان احترام و ارزش قائل شوید. علاوه بر سیب و انار، میوه‌های دیگری نیز هستند که تأثیر خود را در فرهنگ مدرن گذاشته‌اند. در آسیا، کلمه «هلو» در زبان عامیانه اغلب برای توصیف یک «زن» استفاده می‌شود که نشان دهنده ارتباط میوه با جوانی، طراوت و زندگی است. همان‌طور که دیدیم انواع میوه‌ها در فرهنگ‌های مختلف جنبه‌های نمادین خاص خودشان را دارند. بر همین اساس برای درک بهتر خواب‌های میوه و دریافت وجه روشن و شفابخش میوه در خواب بهتر است در ابتدا تداعی خود از آن میوه خاص را بررسی کنید.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده میوه در خواب

وجه تاریک و هشدار دهنده میوه در خواب را شاید بتوان با جنبه مسوم و وسوسه کننده میوه مرتبط دانست. در بیداری، هنگامی که یک میوه فاسد خورده شود می‌تواند باعث ایجاد مشکلات معده و سلامتی در فرد گردد. در خواب هم همین اتفاق می‌افتد، دیدن یا مصرف یک میوه خراب در خواب می‌تواند نشانه هشداری باشد مبنی بر اینکه ممکن است خطراتی بیننده خواب را تهدید کند و نیاز است که بیننده خواب نسبت به آن هشیار باشد. میوه کپک زده همین‌طور می‌تواند در مورد انرژی منفی اطرافیان شما باشد. ممکن است مسئله‌ای برای مدت طولانی درون شما بلاتکلیف مانده باشد به طوری که هم اکنون به مرز فاسد شدن رسیده است. مسائل بلاتکلیف روان خود را بررسی کنید. چه چیزی این روزها ذهن شما را درگیر کرده است؟ برای این میوه گندیده که در روانتان مشکل آفرین شده است چه کاری می‌توانید بکنید؟ دست از تلاش نکشید و برای دفع این میوه گندیده کاری بکنید.

 

تعبیر خواب میوه در قرآن

تعبیر خواب میوه در قرآن را می‌توان در لابه‌لای آیات قرآن جست. گرچه به‌طور مستقیم در قرآن به تعبیر خواب میوه اشاره نشده است اما از معنای نمادین «میوه» در قرآن می‌توان دریافت که لفظ میوه در اغلب آیات قرآن به عنوان نماد برکت، روزی و نعمت خدادادی و همین‌طور پاداش نیکوکاران در بهشت در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که کلمه «میوه» 34 بار در قرآن تکرار شده است. در ادامه یک نمونه از آیاتی که در آن از کلمه میوه استفاده شده است را می‌خوانید. رعد:3 وَهُوَ الَّذِی مَدَّ الْأَرْضَ وَجَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ وَأَنْهَارًا وَمِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِیهَا زَوْجَیْنِ اثْنَیْنِ یُغْشِی اللَّیْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ و اوست آنکه زمین را گستراند و در آن لنگرهایی [=کوه‌هایی] قرارداد و نهرهای و در آن هر میوه‌ای را زوج قرار داد، شب را به روز می‌پوشاند. مسلماً در این بس نشانه‌هاست برای مردمی که بی اندیشند.

 

نتیجه‌گیری

میوه‌ها در خواب معانی نمادین مختلفی دارند. میوه‌ها نقوش نمادینی هستند که در هنر، ادبیات و اسطوره شناسی به عنوان استعاره‌هایی در زندگی روزمره گنجانده شده‌اند. در عین حال، میوه‌ها بخشی ضروری از رژیم غذایی روزمره ما هستند و بنابراین ما در مورد آن‌ها از نظر بیولوژیکی اطلاعات زیادی داریم. به همین دلیل دیدن میوه در خواب جزو نمادهای رایج و پرتکرار است. با این حال، «نمایه» معنوی و نمادین آن‌ها چیزی است که هنگام تعبیر خواب میوه باید در نظر گرفت. هر شب روان رؤیاپرداز ما، سرنخ‌هایی را در قالب تصاویر حیوانات، انسان‌ها، میوه و غیره برای ما ارسال می‌کند. این سرنخ‌ها شامل نکاتی در مورد طبیعت منحصر به فرد خودمان و راه‌هایی که می‌توانیم زندگی کامل‌تر و غنی‌تری را تجربه کنیم می‌باشد. خواب‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا به مرکز وجودمان برگردیم. پیروی از حکمت و خرد نهفته در خواب‌هایمان می‌تواند ما را با خویشتن حقیقی‌مان هماهنگ‌تر سازد و دریچه‌های نور را به روی زندگی ما بگشاید.

نظرات

مهسا میرحسینی
۰۰
پاسخسلام. وقت بخیر
من دیشب خواب دیدم که دو تا نشا که فکر می کردم علف ه تو هوا پرواز می کنن، من دستمو دراز کردم یکیشون نشست رو دستم، مثل گزنه سوزوند و از چند نقطه کف دست راستم خون بیرون می زد و مثل جوش شیرین که روی چیزی می جوشه ، خونم می جوشید بعد تبدیل به تمشکهای سیاه و قرمز می شد، کف دستم پر شد از تمشکهای درشت. به بابام که فوت شده نشون دادم، اون لبخند زد. منم اون دو تا نشا رو کاشتم. در ضمن پسر 20 ساله ی من که یه سال و نیمه فوت شده اونم تو خوابم بود . اگه لطف کنید تعبیرشو بهم بگین ممنون میشم.
زهره زندی
۰۰
پاسخسلام
سینی پر از انار قرمز خوشرنگ و شیرین که فال فال شده بود و میخوردم🙏🏼🙏🏼
کامران
۰۰
پاسخسلام تعبیر خواب کدو تنبل وی می‌تونه باشه ، در خواب در حال درست کردن خورشت کدو بودم
هستی
۰۰

سلام 

تعبیر خواب آشپزی کردن را مطالعه کنید.

با احترام

روشنک عسگری
۰۰
پاسخسلام روز بخیر
من دیشب خواب دیدم که مقدار زیادی میوه دارم خورد میکنم که باهاش مربا درست کنم میخواستم تعبیرش رو بدونم
هستی
۰۰

سلام 

تعبیر خواب میوه که قرار هست تبدیل به مربا بشه با تعبیر خواب آشپزی کردن و آشپزخانه کمی مرتبط هست. در مقاله تعبیر خواب آشپزی کردن گفتیم که تبدیل چیزی به چیزی دیگر، همچون اتفاقی که در تهیه مربا یا تهیه هر غذایی می افته، در خواب شما در واقع نمایانگر تبدیل نیرویی درونی به نیرویی جدید است. مواد خامی که تبدیل به محصول جدیدی میشه . این پروسه در سراسر زندگی ما مدام داره تکرار میشه و فقط مربوط به آشپزی کردن یا تهیه مربا با میوه نیست.

پیشنهادم اینه که تعبیر خوابهای متعدد سایت هستی کشاورز که بر مبنای اصول روانشناسی یونگ نوشته شده رو بخونید تا با بخشهای درونی وجودتون بیشتر آشنا بشید و بتونید نکات مهم خوابهاتون رو درک کنید.

با سپاس

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب