بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب قیامت

تعبیر خواب قیامت

تعبیر خواب قیامت و رستاخیز از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. برای درک مفهوم قیامت و رستاخیز در خواب حتماً نیاز نیست که فرد بطور دقیق خواب صحنه‌های قیامت را ببیند چراکه تصور افراد از قیامت و جهان آخرت نیز بطور کلی متفاوت است. می‌توان گفت که به تعداد افراد کره زمین تصاویر و صحنه‌هایی در خواب وجود دارد که می‌تواند بیان‌کننده مفهوم قیامت و رستاخیز در زندگی و روان فرد باشد. در این نوشتار هستی کشاورز به شرح نکات مهمی در خصوص تعبیر خواب قیامت پدراخته است. پیشنهاد می‌شود برای درک تعبیر خواب درست به روش یونگ، مقاله تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید و تجربیات و سؤالات خودتان در خصوص خواب ماهی را در بخش کامنت‌های همان مقاله بنویسید.

 

نماد قیامت در خواب چیست؟

نماد قیامت در خواب می‌تواند به تحولی عظیم در چرخه روح، جسم و یا زندگی بیرونی فرد اشاره داشته باشد. برای روشن شدن این موضوع نیاز است که به استعاره‌های نمادین رجوع کنیم. از دوران باستان، ققنوس به عنوان نماد زایش دوباره از دل آتش شناخته می‌شود. این نماد در قصه قرآنی نمرود و حضرت ابراهیم در آیه 258 سوره بقره نیز به خوبی به تصویر کشیده شده است. حضرت ابراهیم توسط مأموران نمرود به دل آتش پرتاب می‌شود و آتش به گلستانی تبدیل می‌گردد و حضرت ابراهیم سالم از آن بیرون می‌جهد. همان‌طور که ققنوس به عنوان پرنده افسانه‌ای نماد چرخه‌های تولد، مرگ و رستاخیز است حضرت ابراهیم نیز نماد تولدی دوباره از دل آتش (مرگ، شر، تاریکی) است. نمونه دیگر این تمثیل طاووس است که به نوبه خود نمادی کلاسیک از زندگی ابدی است. سقوط و رویش مجدد پرهای طاووس در بهار به عنوان نمادی از تجدید و رستاخیز تعبیر می‌شود. نمادی که در شرایط انسانی خود ما نیز تجسم یافته است.

 

تعبیر خواب قیامت از نگاه یونگ

اگر قرار باشد در خصوص تعبیر خواب قیامت از نگاه یونگ صحبت کنیم من ترجیح می‌دهم که به آخرین خواب وی اشاره کنم. چراکه این خواب یونگ را به مرگ نزدیک کرد و او را به جهانی دیگر که برخی آن را جهان آخرت می‌خوانند هدایت کرد. آخرین رؤیای ثبت شده یونگ که چند شب قبل از مرگش دیده بود، چنین بود: « 1) درجایی سنگی بزرگ و مدور دید که روی آن نوشته شده بود: این برای شما نشانه تمامیت و یگانگی خواهد بود. 2) تعداد زیادی ظروف، گلدان‌های سفالی، در سمت راست مکانی مربعی شکل قرار دارند. 3) مربعی از درختان، به‌طوری که همه ریشه‌های فیبری آن‌ها از زمین بالا می‌آیند و او را احاطه می‌کنند. در میان ریشه‌ها رشته‌های طلا می‌درخشد.» این آخرین رؤیای یونگ بسیار زیبا است. در این رؤیا وحدت و یکپارچگی یونگ در نماد یک سنگ گرد به او نشان داده می‌شود.

تعبیر خواب قیامت می‌تواند اشارتی باشد به گذر از تاریکی و پیوستن به نور. آن‌چنان‌که گلدان‌های سفالی که یونگ در خواب دیده بود نیز بدان اشاره می‌کند، خصوصاً وقتی به یاد می‌آوریم که در مصر باستان بخش‌هایی از جسد تکه‌تکه شده خدای اوزیریس در گلدان‌ها نگهداری می‌شد، زیرا انتظار می‌رفت رستاخیز و تولد دوباره از آن‌ها آغاز شود. علاوه بر این، یونانیان قدیم در خانه‌های خود گلدان‌هایی پر از دانه‌های گندم نگه می‌داشتند. گلدان‌ها و خاک نمایانگر عالم اموات و بذر مردگانی بودند که در انتظار رستاخیز بودند. آن‌چنان‌که مسیح می‌گوید: «به راستی، به راستی به شما می‌گویم، اگر یک دانه گندم به زمین نیفتد و نمیرد، هیچ‌وقت از یک دانه بیشتر نمی‌شود، اما اگر به خاک افتد و بمیرد، میوه بسیار می‌آورد.»

 

تعبیر خواب قیامت خوب است یا بد؟

تعبیر خواب قیامت خوب است چراکه توجه و ذهن آگاه ما را به سمت میل حقیقی روحمان معطوف می‌کند. یونگ در کتاب خاطرات، رؤیاها، تأملات می‌گوید: «زندگی همیشه به نظر من مانند گیاهی است که روی ریزوم (ریشه) خود زندگی می‌کند. زندگی حقیقی نامرئی است و در ریزوم پنهان است. بخشی که در بالای زمین ظاهر می‌شود تنها یک تابستان دوام می‌آورد. سپس این ظاهر زودگذر از بین می‌رود. چیزی که ما می‌بینیم شکوفه است که می‌گذرد. ریزوم باقی می‌ماند.» اکنون که شکوفه در حال از بین رفتن بود و خود را ثابت می‌کرد، مانند همه زندگی‌های فانی، ظاهری زودگذر است، ریشه‌های ابدی که در خواب آخر یونگ نیز حاضر بودند، بر فراز سطح ظاهر شدند و خود را به صورت محافظی بر او پخش کردند.

خوابی که شرح آن رفت به خوبی جنبه رستاخیزی و تغییرات بنیادین در زندگی یونگ را بازگو می‌کند. این رؤیا به وضوح به ما می‌گوید که یونگ در زمان مناسبی در حال مرگ بود و در شرف دریافت آن ریزومی بود که همیشه می‌دانست زندگی نامرئی حقیقی آنجاست. آنطور که خود او در کتاب خاطرات می‌گوید، شخصیت شماره 1 او در حال مرگ بود، اما شخصیت شماره 2 او بدون تغییر تا ابد باقی ماند. به همین دلیل است که بارها گفته‌ام خواب‌هایی که مفهوم رستاخیزی دارند در قالب‌ها و فرم‌های مختلفی دیده می‌شوند. از طرفی دیدن صحنه‌های قیامت در خواب را می‌توان به تغییرات در زندگی بیداری نیز مربوط دانست. چراکه اساساً قیامت و بهشت و جهنم به معنی گذار از یک مرحله زندگی به مرحله دیگر است و این گذار طبیعتاً نیاز به مقدمه چینی و آمادگی دارد. گرچه وقت و زمان آن به دست انسان نیست و نمی‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد. نتیجه می‌گیریم که تسلیم شدن در برابر تغییرات بنیادین زندگی ازجمله افزایش سن، مرگ عزیزان، رفتن فرزندان از خانه و... به سلامت و رشد روانی فرد کمک می‌کند. در حالی که مقاومت تنها مانعی است برای رشد و دستیابی به فردیت.

 

وجه روشن و شفابخش قیامت در خواب

وجه شفابخش تعبیر خواب قیامت و بهشت و جهنم را می‌توان در جنبه هشداردهنده این خواب‌ها جستجو کرد. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که درگیر یک زندگی تک بعدی شده‌اید و از اصالت و حقیقت درونی خود فاصله گرفته‌اید احتمالاً تعبیر خواب قیامت برای شما می‌تواند جنبه جبرانی داشته باشد. یونگ به جنبه جبرانی برخی خواب‌ها اشاره کرده است. بدین صورت که به دلیل فاصله‌گیری «من-ایگو» از یک موضوع حیاتی و بنیادین، ناخودآگاه آن شخص درصدد جبران آن خلأ برآمده و سعی دارد از این طریق تعادل و توازن را به روان فرد بازگرداند. این نمونه خواب‌های جبرانی برای هرکسی و در هر سطحی از آگاهی می‌تواند رخ دهد. طبیعتاً تعبیر درست چنین خواب‌هایی نیازمند بینش و نگاه عمیق فرد است. در غیر این صورت این خواب جبرانی به غلط قربانی کامپلکس‌های فرد می‌گردد و جنبه درمانی خود را از دست می‌دهد.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده قیامت در خواب

تعبیر خواب بهشت و جهنم و قیامت بطور کل ممکن است در ابتدا فرد را دچار نوعی ترس و وحشت کند. لازم است بدانید که اگر برای وقوع احتمالی رخدادهای منفی پس از این خواب نگران هستید این نگرانی بی‌دلیل است. رخداد اتفاقات منفی از پی بسیاری از خواب‌ها با مضمونی غیر از قیامت و بهشت و جهنم نیز ممکن است. کما اینکه یونگ به مورد خواب‌هایی تغییرات ناگهانی فصل‌ها در خواب اشاره می‌کند و آن‌ها را شوم می‌نامد. خوب است بدانید که اگر در زندگی به نیازهای روح خود توجه کنید و دست از انکار حقایق بنیادین زندگانی خود بردارید جایی برای نگرانی از رخداد وقایع شوم نخواهد ماند. چراکه به قول یونگ و روانشناسان تحلیلی اتفاقات بد، شکست‌های متوالی، بیماری‌های جسمی همه و همه حاصل تکاپوی انرژی انکار شده و سرکوب شده روان فرد هستند که در قالب اتفاقات بد طغیان می‌کنند تا بلکه فرد را از طریق این شوک از خواب جهالت بیدار سازند.

 

نتیجه‌گیری

تعبیر خواب و رؤیا از مفاهیم بنیادینی است که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از روانشناسان و روانکاوان را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. در این مقاله در خصوص دیدن تصاویر جهنم و بهشت در خواب سخن گفتیم. اینکه لزوماً با دیدن صحنه‌های رستاخیز و قیامت اتفاق منفی در زندگی فرد رخ نخواهد داد. گاهی قیامت در خواب اشارتی است به لزوم تغییرات درونی و بیرونی درون فرد بیننده رؤیا. از خود بپرسید کجای زندگی من نیازمند خانه‌تکانی و تغییرات است؟ ممکن است رابطه شما نیازمند یک تغییر بنیادین باشد. ممکن است اهداف و مسیری که می‌روید نیازمند تغییرات باشد. تشخیص این امر به دست شماست، چراکه شما معمار زندگی و سرنوشت خود هستید. آنچه در این مقاله گفته شد صرفاً اطلاعات کلی در خصوص تعبیر خواب قیامت است. پیشنهاد می‌گردد برای اطلاعات دقیق‌تر در خصوص تعبیر خواب رستاخیز با درمانگرانی که در زمینه تعبیر خواب نیز دانش دارند گفتگو کنید.

نظرات

‌کیمیا
۰۰
پاسخسلام روزتون به خیر باشه😻♥️
من توی خواب دیدم تو ی خونه یکی از اقوام که دوستش داشتم‌بودم اومدم بیرون دیدم آسمون سرمه ایی شده انگار مثل گرگ و میش بعد لایه لایه توی آسمون شکافته شده بود انگار شمشیر کشیده باشی و ازش نور نارنجی خورشید میومد فهمیدم یا گفته شد به من که قیامت شده بعد یه مرد با لباس باستانی جنگجو ایرانی در شاهنامه اومد شمشیر به دست بعد در حال جنگ با افرادی بود اون نیز لباس و کلاه سرمه رنگ نقش و نگار دار با ریشی پوشیده بود بعد دیدم تیرو کمان دست منه یه نفر بود به شکل انسان ولی سرش شبیه یه حیوون کارتونی بود انگار از انیمه اومده بود بعد من تلاش کردم اونو بزنم خودمم نمیدونم چرا اما زه کشیده نمیشد یا تیرم پرتاپ نمیشد اونم از خودش دفاعی نمیکرد لبخند میزد بعد بیخیال اش شدم و از خواب بیدار شدم و اصلا نمی ترسیدم کلا یه حس خیلی خوب داشتم به اون خواب توی خواب
بعد دیدم یه جاده خاکی بزرگ توی کوچه امون درست شده که به جنگل و کوه موردعلاقه ام میره خونه های بغلی حذف شدن و به دشت تبدیل شدن خیلی دوست داشتم اون جاده رو برم ولی بیدار شدم
میشه خواب من هم بگید به چه چیزهایی اشاره داره؟
Nardin ...
۰۰
پاسخسلام ، وقت بخیر ❤️
دیشب خواب دیدم تو شهر خودم سوار اتوبوس شدم.آسمونو نگاه کردم دیدیم نقطه های سفید رنگ تو آسمون یا سقوط میکردن یا در حال پرواز بودن که دنباله سفید هم داشتن بعد از مدتی آسمون پر از ابر‌ شد و دیگه نتوستم اون نقطه هارو ببینم . بعد از مدتی خورشیدو دیدم که خیلی بزرگ بود و بلافاصله یه دایره بزرگ سیاه رنگ اومد روی خورشیدو گرفت . و طوفان شن قرمز رنگ همه جارو فرا گرفت و ابر های آسمون قرمز رنگ شدن که حاشیه هاشون بنفش تیره بود . چون میگن بعد خورشید گرفتگی بلا ها زیاد میشن یکی از خانوما تو اتوبوس گفت خدایا خودت رحم کن .
هستی
۰۱

تعبیر خواب قیامت به نمادهای مختلف خواب هرکسی بستگی دارد.

صحنه های مشابه صحنه های قیامت و بلایای طبیعی در خواب هرکسی متفاوت است، تعبیر این خوابها را گاهی می توان به اتفاقات بشری در سطح کلی جامعه مرتبط دانست و گاهی مربوط می شود به اتفاقات رگرگون کننده در زندگی شخص بیننده خواب.

ناردین عزیز، سعی میکنم برخی از عناصر اساطیری و کهن الگویی که به عناصر موجود در خواب تو مربوط می شود را برایت توضیح بدهم:  خورشید گرفتگی: خورشید گرفتگی به عنوان رویدادهای مهم آسمانی در بسیاری از فرهنگ ها در طول تاریخ در نظر گرفته شده است. در اساطیر، کسوف می تواند نشان دهنده مسدود شدن موقت نور یا اختلال در نظم کیهانی باشد. ممکن است به معنای لحظه ای از تغییر، گذار یا کتمان حقیقت باشد. دایره سیاه بزرگی که خورشید را می پوشاند: دایره سیاه می تواند نمادی قدرتمند و کهن الگویی مانند اصطلاح سایه در روانشناسی تحلیلی یونگ یا جهانس ناشناخته که با ان آشناا نیستی را نشان دهد. در عین حال ممکن است نشان دهنده رویارویی با جنبه های پنهان خودت یا اختلال در خودآگاهیت باشد.

در اساطیر، خورشید اغلب نشان دهنده سرزندگی و هوشیاری است، بنابراین تاریک شدن موقت آن می تواند نشان دهنده از دست دادن وضوح یا قدرت شخصی باشه. در اساطیر، طوفان ها می توانند نمادی از تحول، دگرگونی یا برخورد نیروهای مخالف باشند. 

قربانت

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

جدیدترین نمادهای خواب