بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب برنج

تعبیر خواب برنج

افسانه‌ها و فولکلورهای زیادی در مورد برنج وجود دارد. طبق روایات ایزدان یا الهه‌ها نعمت برنج را به انسان‌ها بخشیدند و به آن‌ها یاد دادند که چگونه برنج را کشت و برداشت کنند. در آسیا، روح برنج ماده است و اغلب به شکل مادر به تصویر می‌آید. برنج غذای اصلی بیش از دو میلیارد نفر در آسیا و میلیون‌ها نفر دیگر در آفریقا و آمریکای لاتین است. از گیاه برنج برای اولین بار در یاجور ودا (حدود 1500-800 قبل از میلاد) یاد شده است و سپس در متون سانسکریت به طور مکرر به آن اشاره شده است. برنج تنها مختص به دنیای بیداری و میز غذا نیست بلکه در تصاویر نمادین خواب انسان نیز جایگاه خاص خودش را دارد. هستی کشاورز در این مقاله به شرح تعبیر خواب برنج پرداخته و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده است. برای درک بهتر تعبیر خواب به روش یونگ پیشنهاد می‌شود مقاله تعبیر خواب مار یا تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید.

 

نماد برنج در خواب چیست؟

برنج اغلب به طور مستقیم با شکوفایی و باروری مرتبط است، از این رو در میان فرهنگ‌های مسیحی، رسم پرتاب برنج روی سر عروس و داماد هنگام خروج از کلیسا وجود دارد. برنج نقش مهمی در فرهنگ بودائی دارد. گفته می‌شود که بودا پس از مدیتیشن طولانی خود در زیر درخت بانیان، پس از خوردن شیر برنج که توسط یک جنگل نشین سوجاتا برای وی آورده شده بود، به روشنایی دست یافت. می‌توان گفت که تهیه و صرف غذا بطور عام (و برنج بطور خاص در ایران) کاری است که مردم هر روزه انجام می‌دهند. دلیل واضح آن این است که غذا برای زنده ماندن واجب است و اشتهای ما را ارضاء می‌کند. یونگ در رابطه با غذا مثالی از یک عقده ارائه داد و نوشت: «وقتی برخی از بیماران با شرایط سخت و غیرقابل تحمل مواجه می‌شدند، هر زمان که می‌خواستند غذا را ببلعند، دچار تشنج شدید می‌شدند، بیمار نمی‌توانست غذا را قورت دهد.» این نوع واکنش فیزیکی تنها یکی از مظاهر کنش ناخودآگاه است. بر همین اساس می‌توان گفت که غذا خوردن صرفاً برای پر شدن معده از غذا نیست و ناخودآگاه انسان نیز در فرآیند هضم غذا نقش دارد.

 

تعبیر خواب برنج از نگاه یونگ

فیلسوفان باستان مرگ را جدایی جسم و روح تعریف می‌کردند. این مفهوم دلالت بر این داشت که جسم و روح در هم تنیده شده‌اند، هر دو بخشی از جوهره‌ای هستند که فرد ذاتاً سعی در حفظ آن دارد. یونگ نوشت: «گرسنگی به‌عنوان بیان مشخصه غریزه صیانت از خود، بدون شک یکی از اصلی‌ترین و قوی‌ترین عوامل تأثیرگذار بر رفتار است. در واقع، زندگی افراد بدوی بیشتر تحت تأثیر آن است تا تمایلات جنسی. در این سطح، گرسنگی خود وجود آلفا و امگا است.»(آنچنان که مسیح می‌گوید: من آلفا و امگا، اولین و آخرین، آغاز و پایان هستم.) برنج ازجمله خوراکی‌های اصلی و ثابت سفره‌های ایرانی است بر همین اساس می‌توان برنج در خواب را با نمادهای گرسنگی و خوردن غذا مربوط دانست.

 

تعبیر خواب برنج خوب است یا بد؟

در اکثر کشورها، خصوصاً مناطقی که دارای نظام مردسالار هستند، تهیه غذای روزمره به عهده زنان خانواده است. ویژگی‌های کهن الگوی مادر خیرخواهی، پرورش، رزق و روزی، رشد و تغذیه فراوان است. همه ما با جمع شدن به دور میز ناهار خوری، حس عجیبی از انتظار را تجربه می‌کنیم. در دوران کودکی، در اواخر بعدازظهر، اکثر بچه‌ها مشتاقانه منتظر آماده شدن و صرف شام هستند. احساسات خاص همراه با خاطرات غذا را نمی‌توان فراموش کرد. در ناخودآگاه ما عمیقاً مفهوم «غذای مادر» نقش بسته است و ما حتی در بزرگسالی مشتاق غذای او هستیم. این به این دلیل است که ارادت و عشق مادر را می‌توان از طریق غذای او احساس کرد.

در مراحل اولیه رشد، کودکان همه چیز، به ویژه دنیای بیرون را به طور محسوس از طریق پوست و بدن خود و دنیای درون را از طریق مجرای گوارشی خود تجربه می‌کنند. (نویمان، 1973، به نقل از ترنر، 2005) نویمان معتقد است که کودکان خردسال عناصر روان‌شناختی و محیطی را به‌عنوان «اسطوره‌ای» یا تخیلی و به‌عنوان تجربیات غذایی تجربه می‌کنند. در بازی شن، مضامین تغذیه و پرورش اغلب نمایانگر مرحله وحدت اولیه هستند، به طوری که مراجعان اغلب خود را به عنوان نوزادان تازه متولد شده به تصویر می‌کشند که در آرزوی تغذیه و پرورش هستند (ترنر، 2005). بر همین اساس تعبیر خواب برنج ممکن است تصاویری از تحریک کهن الگوی مادر خوب و پرورش دهنده یا برعکس، مادر بلعنده را به نمایش بگذارد.

این نوع تصاویر همان چیزی است که یونگ به عنوان کهن الگوهایی برخاسته از ناخودآگاه جمعی، شامل کهن الگوهای مادر مثبت و منفی توصیف می‌کند. هنگامی که این نوع انرژی کهن الگویی فعال می‌شود، ممکن است آگاهانه یا ناخودآگاه درک تجربه‌ای از دوران کودکی که فراموش شده است را احیا کند و ناخودآگاهِ فرد، ممکن است برای یادآوری خاطرات از دست رفته از مادر تحریک شود. از طریق کهن الگوها، عمیق‌ترین سطح ناخودآگاه جمعی و خود آگاه ما ممکن است به هم مرتبط شوند. اخیراً رمانی می‌خواندم که می‌شد به خوبی با تنهایی قهرمان داستان و احساس از دست دادنی که تجربه می‌کند ارتباط برقرار کرد. اشتیاق عمیق یک پسر برای مادرش از طریق رؤیای او برای یک شام مفصل بر روی میز نشان داده شده بود. بدین ترتیب، زمانی که خسته و ناامید هستیم، ممکن است آرزو کنیم که شخصیتی مفید و خردمند مانند مادرمان مجدداً در زندگی ما ظاهر شود و تمامی مشکلات ما را حل کند. وقتی فردی در چنین حالتی قرار می‌گیرد، می‌توان گفت که فرد از عقده مادر رنج می‌برد.

 

وجه روشن و شفابخش برنج در خواب

وجه روشن و شفابخش برنج در خواب را با ذکر یک نمونه خواب واقعی شرح می‌دهم. این خواب متعلق به یک خانم میان‌سال است. «من به تنهایی در یک آشپزخانه زیبا و بزرگ در خانه‌ای ایستاده‌ام که تا حدودی احساس می‌کنم مشترک است. من باید به دستشویی بروم، اما نمی‌خواهم از توالت‌های خانه استفاده کنم زیرا نگران هستم که دیگران از رفتن من به توالت مطلع شوند. در صحنه دیگری، مقداری مدفوع در ظرف پلاستیکی کمپوست ریخته‌ام و ظرف را در یخچال می‌گذارم! می‌دانم که قصد دارم بعداً همه چیز را پاک کنم. ظرف پر و بد شکل و بو است. در صحنه دیگری، من در اتاق دیگری هستم. چند خدمه حدوداً 30 ساله دور هم جمع شده‌اند و در حالی که خوشحال به نظر می‌رسند در آشپزخانه مشغول آشپزی هستند. من نگران پیدا شدن ظرف هستم. وقتی آن‌ها رفتند، به سمت یخچال می‌روم و متوجه می‌شوم که شخصی محتویات ظرف را بیرون ریخته و ظرف را تمیز کرده و اکنون پر از برنج سفید پخته شده است.» پایان خواب.

به نظر می‌رسد این خواب به اصطلاح یونگ یک خواب کاملاً «بزرگ» است زیرا دارای نمادهای کهن الگویی همچون برنج و مدفوع می‌باشد. اولین نماد مهم این خواب مدفوع است. همانطور که در مقاله تعبیر خواب مدفوع گفتیم، مدفوع می‌تواند به طور مستقیم آنچه را که در "سیستم گوارشی روانی " ما می‌گذرد منعکس کند. پردازش روانی اشیاء ازنظر عملکرد بی‌شباهت به هضم فیزیکی نیست. ما غذا و نوشیدنی را وارد بدن می‌کنیم، آن‌ها را از طریق عمل هضم پردازش می‌کنیم، مواد مغذی را یکپارچه می‌کنیم و نگه می‌داریم و مواد زائد را آزاد می‌کنیم.

وقتی زندگی ما را در معرض تجربه چیزهایی قرار می‌دهد که توجه بیشتری را می‌طلبد، خواب‌های مدفوع اغلب ظاهر می‌شوند. این خواب‌ها به نیاز به هضم و پذیرش کامل چیزی اشاره می‌کنند. در عین حال می‌توانند به مشکلات مربوط به پردازش مسائل روانی نیز اشاره کنند. هنجارهای اجتماعی فراوانی وجود دارد که می‌تواند ما را از ادغام درست آنچه روانمان نیاز دارد باز دارد. انتظارات و هنجارهای بیرونی و عدم آگاهی درونی کافی، می‌تواند ما را دچار یبوست روحی یا بیماری‌های روانی کند. به صورت نمادین و تحت اللفظی می‌توان گفت که در این خواب، فرد از دستشویی رفتن می‌ترسد زیرا افراد دیگری در اطراف او حاضر هستند. این می‌تواند نشان دهد که فرد نیاز داشته است چیزی را که در زندگی‌اش اتفاق می‌افتد به دور از چشم دیگران پردازش کند، (اشاره به نوعی پنهان‌کاری) یا اینکه بی‌جهت، نگران نظرات دیگران بوده است.

فرد برای شروع، مدفوع می‌کند و نشان می‌دهد که چیزی که در حال پردازش آن بوده است (مشکلات عاطفی یا کاری و غیره) در سیستم روان وی به خوبی حل و فصل شده است اما قبل از اینکه آن را کاملاً رها کند، آن را درون یخچال می‌گذارد. این بدین معنی است که قرار بود کار بیشتری روی آن انجام شود. پیچ و تاب مهم و شگفت انگیز این خواب زمانی اتفاق می‌افتد که متوجه می‌شود مدفوع دیگر در سطل کمپوست نیست و برنج پخته شده به جای آن وجود دارد! وای. این نوع معکوس کردن تصویر با نام کیمیاگری، «عمل تبدیل سنگ به طلا»، یا معادل روانی انسان، «مدفوع به غذا» شناخته می‌شود. به عبارتی چندش آورترین عمل زندگی در این خواب به رشد شخصی می‌انجامد. سطل کمپوست، (اگر مفهوم کمپوست را در نظر بگیرید)، نماد دیگری است که واقعاً به این موضوع اشاره می‌کند. در خصوص تعبیر خواب برنج، این خواب نشانگر این است که شخص اخیراً برخی مسائل روانی را با موفقیت پردازش کرده است و این تجربه را به مواد مغذی (برنج) برای شروعی جدید تبدیل کرده است.

 

وجه تاریک و هشداردهنده برنج در خواب

در سطور پیشین گفتیم که تعبیر خواب خوردن برنج ممکن است اشارتی باشد به بازگشت به فاز نیاز به مهر مادری و غلبه کهن الگوی مادر بر شخصیت بزرگسال. قابل تأمل است که حتی در برخی از گونه‌های جانوری، مادران به معنای واقعی کلمه بچه‌های خود را می‌خورند. در مورد انسان بلعندگی در روان فرد و به شکل عقده مادر مثبت یا منفی رخ می‌دهد. عقده مادر منفی ظرفیت فرد را برای زندگی و هویت مستقل می‌بلعد و او را اخته می‌کند. برطرف سازی افراطی نیازهای فرزند توسط مادر یک هدر دادن غیرضروری عشق است و درنهایت باعث تحریک غریزه منفی مادری می‌شود که عمیقاً در ناخودآگاه فرد ریشه می‌دواند. این نشان می‌دهد که جنبه منفی غریزه مادری تله‌ای است برای نگه داشتن یک فرد ضعیف و گرسنه که برای همیشه به شخصیتی وابسته و سیری‌ناپذیر تبدیل می‌شود. تعبیر خواب برنج را می‌توان گاهی در بستر چنین مشکلات روانی تفسیر کرد.

در هر مرحله از رشد فرد، رنج روانی می‌تواند با کنش گرسنگی و پرخوری همراه باشد. در این موارد، گرسنگی نماد اصلی است. تجربه مفهوم "مادر " از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای برخی، مادر نماد مراقبت، رشد، تقویت و پرورش است. برای دیگری، مادر تاریک، بلعنده و فراهم کننده ترس است. هنگامی که نقش مادر در این مضامین توصیف می‌شود، کهن الگوی مادر در موارد متضاد یا افراطی نشان داده می‌شود. ما باید به یاد داشته باشیم که یک مادر انسانی خنثی نیست، بلکه دارای ویژگی‌های متنوعی است، برخی مثبت و برخی منفی که عمیقاً در روان فرد نفوذ می‌کند و تأثیرات غیرمستقیم و ناخودآگاهانه بر زندگی بزرگسالی فرد خواهد داشت. لازم به ذکر است که مفهوم «مادر» در این نوشتار از معنای شخصی آن فراتر رفته و به مفهوم «کهن الگویی» آن دلالت دارد.

 

نتیجه‌گیری

برنج در خواب شکل جزئی غذا است. وقتی برنج به همراه دیگر مخلفات جلوی ما چیده می‌شود ما با عقده‌های زیادی مواجه می‌شویم. ما فقط برنج نمی‌خوریم، بلکه خاطرات و احساسات مرتبطی را که به طور نمادین در آن وجود دارد نیز هضم می‌کنیم. ارتباط و تعامل نمادگرایی و ویژگی‌های استعاری بی‌پایانی در ما جریان دارد؛ بنابراین از طریق میل غذا به طور کل، می‌توانیم با سایه‌های شخصیتی خود مقابله کنیم و پتانسیل منحصر به فرد خود را کشف کنیم. شاید به روشی مشابه، یونگ تأکید کرد که راه رسیدن به تمامیت مستلزم آن است که تنش اضداد را با صبر و هوشیاری بپذیریم و پیوند دهیم. مفهوم برنج خوردن در خواب فقط به خوردن ظاهری و در شکل انسانی آن محدود نمی‌شود، بلکه به احساسات ناخودآگاه پشت آن اشاره دارد. معنای نمادین دیگری که می‌توان برای برنج در خواب در نظر گرفت هویت است. نمونه‌ای از این هویت مشترک مراسم جشن نوروز است که همه ماهی پلو میل می‌کنند.

در فیلم «شب بزرگ» جمله‌ای وجود دارد: «خوردن غذای خوب مانند نزدیک شدن به خداست.» این بدان معناست که غذا مقدس است. همانطور که گفته می‌شود، غذا به طور کل پلی است بین روان و بدن، بنابراین «پلی است که ناخودآگاه را به آگاهی متصل می‌کند.» خوردن یک رفتار غریزی است و میل به ارضاء گرسنگی هم نشان دهنده انرژی غریزی و هم انرژی معنوی است. غذا، خوردن و رفع گرسنگی را می‌توان نمادهایی دانست که هوشیاری و ناخودآگاه را به هم متصل می‌کنند. غذا که با انرژی‌های غریزی و معنوی از طریق پرورش، مراقبت و نگرش شرافت آمیز مرتبط است، نمایش نمادین امر متعالی است. این نوشته با مضمون تعبیر خواب برنج، بر اساس دانش نویسنده آن معتبر است اما نمی‌تواند جایگزین مشکلات حاد روانی گردد. برای درک خواب‌های تکراری و مضطرب کننده پیشنهاد می‌شود با یک مشاور و تحلیلگر خواب مشورت کنید.

نظرات

فتحی
۰۰
پاسخسلام خوردن برنج خام در خواب آیا تعبیر خاصی دارد ؟

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب