بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب باران

تعبیر خواب باران

خواب‌ها چیزی ناشناخته را برای ضمیر خودآگاه انسان بیان می‌کنند و به آن اختلالات ناخودآگاهی که بر زندگی خودآگاه ما تأثیر می‌گذارد بینش می‌بخشد. در روانشناسی تحلیلی یونگ، خواب‌ها فرستاده‌های ناخودآگاه آشفته انسان هستند و با خود پیام‌های شفادهنده و رهنمودهای راهگشا برای کسانی که رنج می‌برند دارند. ازجمله خواب‌های پرتکرار می‌توان به دیدن باران اشاره کرد. باریدن باران در خواب را می‌توان از زوایای مختلفی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. هستی کشاورز در این مقاله به شرح تعبیر خواب باران پرداخته و اطلاعات مفیدی را در اختیار جویندگان آگاهی قرار داده است. پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر تعبیر خواب به روش یونگ، مقاله تعبیر خواب مار یا تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید و سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید. فراموش نکنید که شما، با اندکی آموزش، قادر خواهید بود خواب‌هایتان را شخصاً خودتان تعبیر کنید و دیگر نیازی به مراجعه به افراد نابلد و غیرحرفه‌ای نخواهید داشت.

 

نماد باران در خواب چیست؟

هر زمان که با تصویر آب و باران در خواب کار می‌کنید، باید به خاطر داشته باشید که خواب‌ها نمادین هستند، نه تحت اللفظی. این بدان معناست که همه چیز در خواب تصویری برای جنبه ناخودآگاهِ اتفاقی است که در آن زمان در زندگی شما در حال جریان است. گاهی اوقات اتفاقات هنوز در زندگی شما رخ نداده است اما برخی افراد قادر هستند در مورد آن اتفاقات آینده، خواب‌های آگاهی دهنده ببینند. این خواب‌ها می‌تواند شامل خواب‌های آگهی دهنده در خصوص ازدواج در آینده، مرگ یکی از افراد آشنا، تولد فرزند و غیره باشد. نگران نشوید، دیدن مرگ یا افراد مرده در خواب لزوماً به معنی از دست دادن کسی در واقعیت نیست؛ چراکه صرفاً تعداد کمی از خواب‌ها از واقعیات آینده خبر می‌دهند. با این مقدمه به شرح نماد باران در خواب می‌پردازیم.

در اساطیر یونان، زئوس به عنوان خدای آسمان‌ها مسئول رعد و برق، ابرها و باران است. بیشتر داستان‌های اساطیر یونانی زئوس را با جدیت و هنگام استفاده از قدرت صاعقه‌ای که در اختیار دارد توصیف می‌کنند، اما یکی از روایات به‌ویژه به ما می‌گوید که چگونه زئوس برای انسان‌ها باران می‌بارد. پس از جنگ بین المپیان و تایتان‌ها، المپیان پیروز شده باید تصمیم می‌گرفتند که کدام یک از آن‌ها خدای آسمان‌ها، کدام‌یک خدای دریاها و کدام‌یک خدای دنیای زیرین یا همان عالم اموات شود. زئوس آسمان‌ها را انتخاب کرد، پوزیدون دریاها را برگزید و هادس تصمیم گرفت خداوندگار جهان زیرین باشد. این زئوس است که با سخاوتمندی بر سر زمینیان باران می‌بارد. زئوس به‌عنوان خدای یونانی آسمان‌ها، قادر بود آب و هوا را کنترل کند، اگرچه اغلب از رعد و برق برای ابراز خشم و نارضایتی خود نسبت به انسان‌های فانی و دیگر خدایان استفاده می‌کرد.

پس از جنگ با تایتان‌ها و تبدیل شدن زئوس به خدای آسمان‌ها، فانی‌ها اندک‌اندک از ستایش خدایان دست کشیدند. فانی‌ها احساس می‌کردند همه چیز مورد نیازشان را بطور بدیهی در اختیار دارند و نیازی به دعا کردن در پیشگاه خدایان برای چیزی ندارند. درنهایت، زئوس از این موضوع آزرده خاطر شد و تصمیم گرفت به فانی‌ها یادآوری کند که در پیشگاه خدایان دعا کنند و چیزهایی را که روی زمین دارند را بدیهی و پایدار تلقی نکنند. طبیعتاً غذا و محصولات کشاورزی که با بارش باران در زمین می‌رویید یکی از نعمات خدایان بر روی زمین بود. زئوس برای متقاعد کردن انسان‌ها به دعا کردن، بارانی را که باعث رشد گیاهان می‌شد، برای مدتی قطع کرد و در نتیجه قحطی بزرگی رخ داد. پس از مدتی غذا تمام شد و انسان‌ها شروع به دعا در پیشگاه خدایان کردند. زئوس به خاطر دعاهایشان به انسان‌ها باران داد تا ثمره و محصولشان را مجدداً به دست آورند. از آن پس انسان‌ها بخاطر نعماتی که داشتند شکرگزار بودند و برای نداشته‌هایشان به پیشگاه خدایان دعا می‌کردند.

 

تعبیر خواب باران خوب است یا بد؟

تعبیر خواب باران خوب است یا بد؟ پاسخ به این سؤال را باید از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد. تعبیر باریدن باران در خواب برای هرکسی متفاوت است. حداقل این تعبیر برای افراد با فرهنگ‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. یک شخص نروژی که هشت ماه از سال را در باران و برف زندگی می‌کند احتمالاً عقاید متفاوتی نسبت به یک ایرانی که کشورش با کمبود آب و خشکسالی درگیر است دارد. احتمال می‌رود که یک نروژی از بارش باران بیزار باشد در حالی که ایرانیان تشنه باریدن باران هستند و با عشق زیر باران قدم می‌زنند و عکس‌های خیابان‌های خیس از باریدن باران را به اشتراک می‌گذارند. تعبیر خواب باران برای این دو فرد کاملاً متفاوت است. چون احساس این دو نفر نسبت به بارش باران متفاوت است. پس اولین سؤالی که در تعبیر خواب باران باید از خود بپرسید این است که احساس من نسبت به بارش باران چیست؟ آیا من باران را دوست دارم و یا باریدن باران را مزاحمت و مقارن با تعطیلی کار و زندگی می‌دانم؟ اگر کشاورز هستید و شغل شما همبستگی نزدیکی با بارش باران دارد نیز تعبیر خواب باران برای شما نسبت به کسی که هیچ‌گونه دغدغه‌ای در این مورد ندارد متفاوت است.

 

وجه روشن و شفابخش باران در خواب

جهان بدون بارش باران تبدیل به برهوتی خشک و بی‌آب‌وعلف می‌گردد. لحظه‌ای تصور کنید که اگر باران نبارد کشاورزان با چه سرنوشت اندوهناکی روبرو خواهند بود. جمله معروف «آب مایه حیات است.» باران را نیز در خودش مستتر دارد. چراکه اگر باران نبارد آبی در چشمه‌ها و دریاها انباشته نمی‌گردد. دیدن باران در خواب اگر از تعبیر عینی و تحت اللفظی فراتر رود می‌تواند نشان دهنده بشارتی امیدوار کننده در زندگی فرد بیننده خواب باشد. باران با خودش برکت و حیات به ارمغان می‌آورد و دیدن آن در خواب اگر هم راستا با احساسات مثبت بیننده خواب باشد می‌تواند نشان دهنده تحولاتی شگرفت در زندگی درونی و بیرونی شخص باشد. باران گرچه در ظاهر صرفاً قطرات آب است اما موجب رشد و تعالی گیاهان و حیات جانداران می‌گردد. پس لازم است در تعبیر خواب باران فراتر از ظواهر برویم و معانی نمادین پشت باران را کشف کنیم. در بسیاری از فرهنگ‌ها با بارندگی محدود، خدای بارندگی وجود دارد که اغلب یکی از اعضای کلیدی سرزمین است؛ مانند چاک، خدای بارندگی مایاها. برای چنین فرهنگ‌هایی، باران نماد اصلی باروری است که بر روی زمین جاری می‌شود. این فراوانی نمادین، اغلب بخشی از تعبیر خواب باران است. برای درک بیشتر تعبیر خواب باران پیشنهاد می‌کنم تعبیر خواب آب را در همین وبسایت مطالعه کنید.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده باران در خواب

تعبیر خواب باران گاهی حامل پیامی هشدار دهنده نیز می‌باشد. همانطور که باران نعمت خداوندی است و موجبات شادی و حیات و سرزندگی را فراهم می‌آورد در عین حال می‌تواند موجب ویرانی و خسارت برای کشاورزان و خانه‌های مردم نیز باشد. این دو خاصیت بخشندگی و ویران کنندگی که در ذات باران نهفته است تضاد عجیبی را به وجود آورده است که همچون تمامی تضادهای جهان هستی قابل تأمل است. وجه تاریک و هشداردهنده باران در خواب دقیقاً به این جنبه خطرناک باران که از افراط بارندگی به وجود می‌آید اشاره دارد. وضعیت کنونی زندگی و تصمیمات خود را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که زندگی ترکیبی از روزهای شاد و روزهای سخت و آزاردهنده است. باریدن باران در خواب اگر با حس ترس و وحشت همراه بوده است نشانه هشداری از طرف ناخودآگاه شماست. باران به خودی خود خطرناک نیست اما ادامه بارش باران است که سیل به بار می‌آورد و موجب خسارت می‌شود. مراقب اخلاقیات و کردار افراطی خود در زندگی باشید تا گرفتار سیل شر نشوید.

 

تعابیر شناخته شده باران در خواب

تنها یک روش درست تعبیر خواب وجود دارد و آن هم روشی که بر اساس پژوهش‌های کارل گوستاو یونگ در قرن بیستم پایه‌گذاری شد. در این روش خواب و یا خواب‌های سریالی فرد با زندگی و مسائل روانی امروز فرد تطبیق داده می‌شود و از رهگذر آن به پاسخ‌های مهمی دست می‌یابیم. در روش تعبیر خواب یونگ فرد بیننده خواب به کمک یک تحلیلگر خواب و یا در صورت امکان بطور شخصی اقدام به تحلیل خواب‌های خود می‌کند. سایر تعابیر خوابی که به نام‌های تعبیر خواب باران ابن سیرین، امام صادق، یوسف نبی، جابر مغربی، امیلی بیتون و غیره در بین عموم رایج است ارزش روان‌شناختی ندارد و نمی‌تواند گره از مسائل روانی فرد باز کند. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه مقالات سایت هستی کشاورز شخصاً در جهت یادگیری تعبیر درست خواب‌هایتان اقدام کنید و خودتان را ازنظرات فی‌البداهه افراد غیرمتخصص بی‌نیاز کنید.

 

تعبیر خواب باران ازنظر قرآن

با اینکه تعبیر خواب باران در قرآن کریم بطور مستقیم قید نشده است اما از آیات شریفه قرآن می‌توان دریافت که لفظ باران هم برای برکت رسانی به بندگان نیکوکار و هم جهت تنبیه کافران به کار گرفته شده است. بقره:22 الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاءَ بِنَاءً وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّکُمْ فَلَا تَجْعَلُوا لِلَّهِ أَندَادًا وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ «همانکه زمین را برای شما [همچون] بستری [برای آسایش] و آسمان را سرپناهی [برای امنیّت از اجرام و امواج مرگبار آسمانی] قرارداد و از آسمان بارانی [پر برکت] فرو فرستاد که بدان [آب، انواعی] از محصولات [کشاورزی] برای روزی شما [از دل خاک] برون آورد، پس [به پاس این نعمت‌ها] در حالی که می‌دانید [هر چه دارید از اوست]، برای خدا همتایانی قائل نشوید.» اعراف:84 وَأَمْطَرْنَا عَلَیْهِم مَّطَرًا فَانظُرْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُجْرِمِینَ «و بر آن‌ها بارانی باراندیم، پس بنگر سرانجام مجرمان چگونه بود!» باران قوم لوط، گدازه‌های آتشفشانی و گِل سنگ‌های سوزان به هم چسبیده (حِجَارَهً مِنْ سِجِّیلٍ مَنْضُودٍ- سوره هود آیه 82) بوده است. شبیه آنچه بر سر اصحاب فیل آمد (تَرْمِیهِمْ بِحِجَارَهٍ مِنْ سِجِّیلٍ) و در آیه 74 سوره حجر نیز به آن اشاره شده است.

 

نتیجه‌گیری

بارش باران در خواب از نمادهای تکرار شونده است. گاهی باریدن باران در خواب مفرح حال بیننده خواب است و موجبات شادی و سرور را فراهم می‌آورد گاهی ما بیننده خواب از بارش باران در خواب آزرده خاطر و وحشت زده است. احساسی که فرد در خواب و پس از بیداری تجربه می‌کند راهنمای مهمی در جهت تعبیر خواب باران است. از طرفی باید ویژگی متضاد باران در نیروی حیات و ویرانگری را مدنظر قرار داد. تداعی شخص بیننده خواب از باران نیز اهمیت دارد. از خودتان بپرسید باران برای شما تداعی‌گر چه چیزی است؟ برخی از باران بیزار هستند در حالی که عده‌ای عاشق باران هستند و از بارش آن لذت می‌برند. باران بطور کلی در فرهنگ ما مسلمانان نماد نعمت الهی است. در برخی خواب‌ها نیز باران را می‌توان به نماد برکت، حرکت، پاک کننده آلودگی‌ها و... ربط داد. برای درک بهتر تعبیر خواب به روش یونگ پیشنهاد می‌کنم مقالات سایت را با حوصله بخوانید و سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید.

نظرات

امیری
۰۰
پاسخخواب دیدم که خشکسالی شده و اعلام کردند که چهار سال ممکنه باران نباره
سعید راد
۰۰
پاسخخواب دیدم که باران میاد و تگرگ رخ داد و من و همسرم در خیابان مونده بودیم زیر باران

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب