بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب بارداری

تعبیر خواب بارداری

تعبیر خواب بارداری و تعبیر خواب به دنیا آوردن بچه از جمله مواردی هستند که برای بسیاری سؤال برانگیر است. گاهی مردم از من می‌پرسند:"تعبیر خواب حاملگی چیست؟ باید بگویم که نه من و نه هیچ فرد دیگری نمی‌تواند بطور قطعی و بدون داشتن اطلاعات کافی از فرد، بگوید که تعبیر خواب حامله بودن چیست. اما می‌توان گفت که بارداری در خواب و یا به دنیا آوردن بچه در خواب، چه تعابیر احتمالی می‌تواند داشته باشد و احتمالاً به چه بخشی از روان فرد اشاره دارد. انسان امروزی به دلایل مختلفی دچار از هم گسستگی شده است به همین دلیل خواب‌ها می‌آیند تا ما را به یکپارچگی و تمامیت الهی خودمان برگردانند. در مقاله تعبیر خواب مار و همچنین تعبیر خواب ماهی گفتم که خواب‌ها از ناخودآگاه ما می‌آیند و هدفشان بیدارسازی درونی ماست. با من هستی کشاورز همراه باشید و از اطلاعات مفید این مقاله نیز بهره ببرید.

 

نماد بارداری در خواب چیست؟

نماد بارداری در خواب را ابتدا باید در میان اساطیر جستجو کرد. در اساطیر مختلف از جمله هندو، مصر، یونان، ایران و غیره، ایزد بانوانی وجود دارند که نماد باروری و زایش بوده‌اند. از جمله این ایزد بانوان در اساطیر ایرانی می‌توان از آناهیتا نام برد. آناهیتا به عنوان ایزد بانوی نگهبان آب، با باروری، شفا و خرد مرتبط است. این ایزد بانو هماره مورد توجه و احترام ایرانیان بوده است تا جایی که معبدی به نام وی در استان کرمانشاه در ایران وجود دارد که از بزرگترین آثار سنگی باستانی، پس از تخت جمشید محسوب می‌شود. ایزد بانوانی که نماد باروری محسوب می‌شدند جزو نیروهایی بودند که برکت و نعمت را برای مردم فراهم می‌آوردند. نماد باروری لزوماً به تولد فرزند اشاره ندارد بلکه هر آن چیزی که خلق می‌شود و با خود برکت و سعادتمندی به همراه می‌آورد می‌تواند اشاره به جنبه باروری داشته باشد.

تعبیر خواب بارداری را می‌توان نماد پتانسیل‌های جدیدی در زندگی فرد دانست که هنوز به سطح آگاهی و به منصه ظهور نرسیده‌اند. اگر خواب حاملگی دیده‌اید و به دنبال تعبیر آن هستید از خودتان بپرسید آیا در حال حاضر چیزی در زندگی شما وجود دارد که ممکن است به هر دلیل مانع رخداد و یا حضور آن شده باشید؟ آیا برای انجام کاری جدید دچار تردید هستید؟ آیا نیازمند ایجاد تغییراتی در سطح روان و یا زندگی بیداری خود هستید؟ تعبیر خواب حامله بودن ممکن است نشان دهنده این باشد که چیزهایی در زندگی شما وجود دارد که نیازمند توجه و تمرکز است. ریشه بیشتر خواب‌های حاملگی در خلاقیت است. خلاقیت به معنای وسیع کلمه، نه فقط در حوزه هنری. انرژی جدیدی در بطن زندگی شما در حال رشد است و نیاز به توجه دارد. خلاقیت شما می‌تواند راه را برای حضور این انرژی هموار سازد.

 

تعبیر خواب بارداری از نظر یونگ

کارل یونگ، روانپزشک و روانکاو معروف سوئیسی در طول فعالیت حرف‌های خود، به طور گسترده ضمیر ناخودآگاه و تجزیه و تحلیل خواب‌ها را مورد مطالعه قرار داد. طبق نظر ایشان خواب را باید با در نظر گرفتن شرایط زندگی حال حاضر فرد بررسی کرد. یونگ احساس می‌کرد که خواب‌ها اغلب برای دیدگاه خودآگاه"من" نقش جبران کننده دارند و اغلب یک دیدگاه متقابل را (که معمولاً کامل و جامع است) در اختیار هویت "من" غالب شخص می‌گذارند. برای کارل یونگ، تعبیر خواب بارداری از نظر یونگ بسیار مهم بود، زیرا آنها مرحله‌ای از فرآیند "فردیت سازی" را نشان می‌دادند. به زبان ساده می‌توان گفت که بارداری در خواب به فرایند رشد آگاهی انسان و تکامل روانی وی اشاره دارد. بر همین اساس به دنیا آوردن بچه در خواب نشان دهنده شروع یک مرحله جدید و مهم در زندگی فرد و رشد روانشناختی بیننده خواب می‌باشد.

 

تعبیر خواب بارداری خوب است یا بد

تعبیر خواب بارداری خوب است یا بد؟ این سؤالی است که زیاد از من پرسیده می‌شود. اگر با تعبیر خواب به روش یونگ آشنا باشید می‌دانید که تمامی خواب‌ها دارای پتانسیل و فرصت رشد هستند. خواب‌ها می‌آیند که ما را هوشیار و آگاه سازند. پس همه خواب‌ها حتی خواب‌هایی که مضطرب کننده هستند چراغی مقابل راه ما روشن می‌سازند که ما را در مسیر رشدمان یاری می‌دهد. تعبیر خواب حامله بودن می‌تواند به این معنی باشد که زمان آن رسیده است که زندگی خود را بازبینی کنید و به پتانسیل درونی خود اطمینان داشته باشید. به تعبیر دیگر، خواب بارداری به این معنی است که شما باردار نیرویی سازنده هستید و راه حل‌های مسائل پیش روی خود را با خود حمل می‌کنید. خواب حاملگی، اغلب مقدمه خواب‌های مربوط به دنیا آوردن بچه هستند که نویدبخش تغییراتی زود هنگام در زندگی بیننده خواب است.

تعبیر خواب بارداری همچنین می‌تواند به تغییر نگرش روان اشاره داشته باشد. در عین حال تعبیر خواب حامله بودن می‌تواند نشانه بیداری روحی قریب الوقوع باشد. باید این نکته را در نظر گرفت که حاملگی در خواب اغلب اوقات، می‌تواند نماد آرزوهایی باشد که در سر داریم یا کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم اما به دلایلی مردد هستیم. داشتن آرزو می‌تواند به سادگی خرید خانه، تکمیل یک پروژه کاری، یا به بزرگی تغییر شغل باشد. من به این نتیجه رسیده‌ام که اغلب افرادی که اهداف و خواسته‌های نادیده گرفته‌ای دارند، خواب بارداری می‌بینند. برای مثال، کسی که دوست دارد برای کاری اقدام کند، اما ماندن در فضای امن قدیمی خود را انتخاب کرده است، ممکن است مرتب خواب حاملگی و یا به دنیا آوردن بچه ببیند تا زمانی که اقداماتی را در جهت برآوردن آنچه مورد نظر ناخودآگاهش است انجام دهد.

 

وجه روشن و شفادهنده بارداری در خواب

وجه روشن و شفا دهنده بارداری در خواب به نیروی زایش باز می‌گردد. زنان به معنای واقعی کلمه، زندگی جدیدی را از بطن روح و تن خود خلق می‌کنند. اگر خواب حامله بودن دیده‌اید به این نیروی زنانه فکر کنید. فرقی نمی‌کند زن هستید و یا مرد. این خواب می‌تواند اشاره‌ای باشد به یک نیروی خلاقانه جدید که در ناخودآگاه می‌پرورانید و پتانسیل رشد بسیاری دارد. از آنجایی که بارداری مفهومی جهانی است، حامله بودن در خواب به فرهنگ یا قومیت خاصی محدود نمی‌شود. بیننده خواب چه مرد باشد چه زن، ممکن است نماد باروری را در خواب ببیند. همین موضوع نشان دهنده این است که تعبیر خواب بارداری فراتر از معنای ظاهری آن است و به امکان خلق چیزی نمادین در زندگی اشاره دارد. این عنصر نمادین می‌تواند معنوی، در حوزه روح و یا مادی، در حوزه زندگی واقعی فرد باشد.

جنین درون رحم مادر تکان می‌خورد، ضربه می‌زند و حتی تپش قلبش قابل توجه است. تعبیر خواب بارداری به جنینی نمادین اشاره دارد که در حال رشد است، بدون اینکه شما آن را با چشمان ظاهری خود ببینید و یا از بودن آن باخبر باشید. وقتی این نیرو در خواب شما ظاهر می‌شود مثل این است که جنین با پاهای خود به شکم مادر ضربه می‌زند و او را از حضور خودآگاه می‌سازد. مادر در این لحظات تنها کاری که می‌تواند بکند نوازش کردن جنین از روی شکمش است. شما نیز وقتی خواب حامله بودن می‌بینید سعی کنید به نوزاد درون وجودتان اعتماد کنید و آن را نوازش کنید. به‌خصوص اگر پس از مدتی بی‌ثباتی در زندگی، خواب حاملگی دیده‌اید. این خواب شما می‌گوید: "چیزی در حال رشد است." اکنون، باید به سرنخ‌ها در مورد چیستی آن چیزی توجه کنید.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده بارداری در خواب

وجه تاریک و هشدار دهنده بارداری در خواب را شاید بتوان با بارداری ناموفق مرتبط دانست. اگر در خواب می‌بینید که حامله هستید اما به هر دلیلی موفق به زایمان نمی‌شوید یا زایمان شما با شکست مواجه می‌شود این می‌تواند هشداری باشد برای راهی که در زندگی در پیش گرفته‌اید. این خواب معنای منفی ندارد بلکه هدف آن بیدارسازی شماست. خواب‌های این چنینی نشانه آن است که چیزی در درون شما زندانی شده است برای مثال حرفی که باید بیان نشده، یا کاری ناتمام مانده است. وضعیت کنونی زندگی خود را بررسی کنید. از چه چیزی رنج می‌برید؟ آیا حرف‌های نگفته‌ای به خودتان و یا دیگران دارید؟ آیا کارهای نکرده‌ای دارید که فکر کردن به آنها موجب آزار شما می‌شود؟ این انرژی درون شما باعث بلوا و آشوب خواهد شد. اجازه دهید انرژی خارج شود تا زندگیتان را دچار تحولاتی مثبت کند.

 

تعابیر شناخته شده بارداری در خواب

تنها تعبیر شناخته شده و ارزشمند بارداری در خواب که هم اکنون مورد استفاده روانشناسان تحلیلی است در این مقاله خدمت شما شرح داده شد. این روش تعبیر خواب حامله بودن و همینطور تعبیر خواب به دنیا آوردن بچه، بر پایه شخصیت شناسی اسطوره‌ای و همینطور بر اساس شناخت نمادها و کهن الگوهای تئوری یونگ صورت می‌گیرد. تعابیر دیگری از جمله تعبیر خواب بارداری آنلی بیتون، تعبیر خواب بارداری منوچهر تهرانی، عبداله کرمانی، حضرت یوسف، امام صادق و... نیز در اینترنت در دسترس عموم هست اما متأسفانه منبع و سند معتبری از آنها در دست نیست. تعبیر خواب امری شخصی است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. لذا نمی‌توان نسخه واحدی برای تمامی افراد پیچید. تعابیر خواب معتبر و درست، امروزه به روش یونگ صورت می‌گیرد و بر اساس وضعیت کنونی فکری، روحی و موقعیت زندگی بیداری بیننده خواب تعیین می‌گردد.

 

تعبیر خواب بارداری از نظر قرآن

در آیات مختلف قرآن از بارداری و زنان باردار سخن به میان آمده است. از جمله این موارد می‌توان به آیات مقابل اشاره کرد. مریم:22 فَحَمَلَتْهُ فَانتَبَذَتْ بِهِ مَکَانًا قَصِیًّا پس [به این ترتیب مریم] به آن [نیروی موثر الهی] باردار شد. آنگاه [از نگرانی سوء برداشت مردم] همراه او [جنین] به مکانی دور [از چشم مردم] کناره گرفت. رعد:8 اللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَحْمِلُ کُلُّ أُنثَى وَمَا تَغِیضُ الْأَرْحَامُ وَمَا تَزْدَادُ وَکُلُّ شَیْءٍ عِندَهُ بِمِقْدَارٍ خداست که می‌داند هر ماده‌ای [از حیوان و انسان] آنچه را که باردار می‌شود و آنچه را که رَحِم‌ها در خود جذب می‌کنند و آنچه را که [با تکثیر سلولی در تخمک] به آن می‌افزایند و هر چیز نزد خدا روی قدر و اندازه است [تعداد سلول‌های متنوعی که برای هر قسمت بدن تکثیر می‌شود روی حسابی مقدّر است]. در هیچکدام از این آیات بطور مستقیم به تعبیر خواب بارداری از نظر قرآن اشاره نشده است.

 

تعبیر خواب بارداری در انجیل

بسیاری از افراد به دنبال تعبیر خواب بارداری در انجیل و کتاب مقدس هستند. باید گفت تعبیر خواب حامله بودن بطور مستقیم در انجیل نیامده است اما از آنجایی که نژاد بشر از طریق حاملگی تکثیر می‌شود، مطابق با برکت و فرمان خدا در پیدایش 1:28، ما باید انتظار داشته باشیم که کتاب مقدس در مورد بارداری سخنانی گفته باشد. بارداری از لحظه‌ای شروع می‌شود که یک سلول اسپرم مرد، تخمک ماده را در بدن زن بارور می‌کند. اولین حاملگی ثبت شده انسان زمانی اتفاق افتاد که حوا حامله شد و قابیل را به دنیا آورد (پیدایش 4: 1). با افزایش بشریت بر روی زمین، حاملگی‌های زیادی به وجود آمد، اما کتاب مقدس جزئیاتی از آن به ما نمی‌دهد تا اینکه در پیدایش 11:30 در مورد ابرام (ابراهام) و سارای (سارا) توضیح داده: «سارای بی‌فرزند بود، زیرا او قادر به باردار شدن نبود.»

خدا نازا بودن سارای را برجسته می‌کند (پیدایش 18:11) تا نشان دهد که او در شرف انجام کار خاصی است. خداوند به ابراهیم و سارا پسری به نام اسحاق داد که واقعاً یک معجزه بود. آنچه از کتاب مقدس در مورد بارداری می‌آموزیم این است که خدا خالق زندگی است. او عمیقاً در شکل‌دهی روح و رشد انسان نقش دارد. مزمور 139:13-16 از دخالت مستقیم او صحبت می‌کند: «زیرا وجود من را آفریدی. تو مرا در شکم مادرم به هم گره زدی من تو را می‌ستایم زیرا به طرز شگفت انگیزی خلق شده‌ام... هستی وجودی من از تو پوشیده نبود وقتی که در نهان ساخته شدم، وقتی در اعماق زمین به هم بافته شدم. چشمان تو بدن شکل نیافته‌ام را دید. تمام روزهایی که برای من مقرّر شده بود، پیش از آنکه یکی از آنها به وجود بیاید، در کتاب سرنوشت نوشته شده بود.»

 

تعبیر خواب بارداری ابن سیرین

تعبیر خواب بارداری از نظر ابن سیرین بدین شرح است: "اگر زنی در خواب ببیند که پسر زاییده است، یـعـنـی غمگین و نگران خواهد شد، ‌‌‌‌‌ و اگر مردی در خواب ببیند که زنش پسر زاییده است، یـعـنـی در مدت خیلی طولانی با رنج و سختی چیزی به دست می‌آورد. ابن سیرین در جایی دیگر می‌گوید: اگر ببینی صاحب فرزند پسر شده‌ای، یـعـنـی صاحب فرزند دختر می‌شوی!" آنچه خواندید به‌عنوان تعبیر خواب حاملگی از نظر ابن سیرین در برخی سایت‌های اینترنتی منتشر شده است. همانطور که بارها گفته‌ام طبق نظر اهل فن، محمد بن سیرین خوب گزار نبوده و آثاری که به نام ایشان چاپ شده پس از مرگ وی منتشر شده و هیچ ارتباطی با ایشان ندارد. کما اینکه حتی اگر آثار فعلی متعلق به ایشان هم باشد تعبیر خوابی که چند صدسال پیش صورت گرفته برای زندگی امروزی افراد کاربردی ندارد و صرفاً باعث سردرگمی و گمراهی می‌گردد.

 

نتیجه‌گیری

تعبیر خواب حاملگی موضوعی شخصی است. برخی خواب‌ها به دلیل تمایل فرد به باردار شدن رخ می‌دهد. اما نگران نباشید، اگر خواب حامله بودن دیده‌اید اما برای بچه‌دار شدن آماده نیستید، ممکن است خوابتان به این معنی باشد که آماده‌اید یک ایده جدید را در زندگی خود بپرورانید و زنده کنید. پس به ضمیر ناخودآگاه خود گوش دهید تا شما را در خلق این انرژی تازه یاری دهد. در سطح موفقیت و پیشرفت شخصی، تعبیر خواب بارداری نشان می‌دهد که چیز جدیدی در زندگی شما شروع به شکل‌گیری می‌کند. در عین حال تعبیر خواب حاملگی می‌تواند به این معنی باشد که شما در مسیر درستی حرکت می‌کنید. اگر تصاویر دیگری در خوابتان وجود دارد، به هر تصویر با دقت نگاه کنید و سپس آنها را تجزیه و تحلیل کنید. اجازه دهید انرژی درونتان متولد شود و با خودش برکت به همراه بیاورد.

نظرات

مینا ادهم
۰۱
پاسختعبیر خواب مربوط به بارداری رو مطالعه کردم خیلی کامل توضیح داده شده ممنونم از سایت خوبتون
هستی
۰۰

سلام 

خوشحال که مقاله تعبیر خواب بارداری برای شما مفید بوده و توانسید به جواب سوالاتتون برسید.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

جدیدترین نمادهای خواب