بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب طلا

تعبیر خواب طلا

ارزش طلا در طول تاریخ بشر بر کسی پوشیده نیست. در تمام کشورها ثروت ملموس همیشه مبتنی بر داشتن طلا و نقره بوده است. برای تمام تمدن‌ها، طلا و نقره نشان دهنده ثروت، ثبات و قدرت بوده است. طلا نه تنها در جهان مادی طرفداران خود را دارد بلکه در دنیای خواب نیز ما را شگفت زده می‌کند. داشتن طلا، هدیه گرفتن طلا، پوشیدن طلا همگی جزو مضامین اصلی خواب‌های انسان هستند. من هستی کشاورز افتخار دارم در این مقاله شما را با دنیای جذاب طلا در خواب آشنا کنم. همینطور که در مقاله تعبیر خواب افتادن دندان و یا تعبیر خواب ماهی گفتیم روش درست تعبیر خواب اصول خاصی دارد و می‌توان با رعایت یکسری نکات مهم، پرده از پیام‌های حیرت‌آور خواب‌ها کنار زد. در این مقاله به شرح نماد کلی طلا در اساطیر می‌پردازیم و سپس اهمیت طلا در خواب را مورد پژوهش و بررسی قرار می‌دهیم.

 

نماد طلا در خواب

از زمان‌های قدیم، طلا به دلیل ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد ازجمله مقاومت در برابر اکسید شدن، دارای ارزش ذاتی بوده است. در برخی فرهنگ‌ها به دلیل اعمال مذهبی و باورهای فولکلور، خواص ماوراء طبیعی نیز به طلا نسبت داده می‌شود. علیرغم تفاوت در فرهنگ یا نژاد، طلا همیشه به خدایان خاصی نسبت داده شده است. مردمان یونان، هند و چین افسانه‌هایی در مورد طلا دارند. در یونان باستان طلا فلزی بود که برای خدایان از اهمیت زیادی برخوردار بود به اندازه‌ای که لباس‌هایی از طلا می‌پوشیدند. طلا در اساطیر یونانی ازجمله شاه میداس، پشم طلایی ربوده شده توسط جیسون (که دارای قدرت جاودانگی بود) و همینطور سیب‌های طلایی هسپریدین‌ها نام برده شده است. سیب‌های طلایی هسپریدین‌ها توسط اژدهای صد سر لادون محافظت می‌شد. اژدها به کسی که موفق می‌شد این سیب‌های طلایی را بخورد نعمت جاودانگی اعطا می‌کرد.

طلا همیشه نماد قدرت ابدی، جاودانه و الهی بوده است. رنگ و درخشش طلا خورشید و شخصیت نورانی انسان‌های مقدس را به ذهن متبادر می‌کند. از پوشش طلا در تمام ادبیات کهن یاد شده است. طلا یک فلز منحصربه‌فرد است. طلا درخشندگی ثابتی دارد. علاوه بر این، طلا کدر، خورده یا اکسید نمی‌شود. می‌توان طلا را به راحتی چکش کاری کرد و جالب اینکه خرد نمی‌شود. این فلز گران‌بها را می‌توان به راحتی قالب‌گیری کرد تا تقریباً بر روی هر مجسمه یا اثر هنری قرار گیرد و فرم خاصی ایجاد کند. می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که طلا در اساطیر نمادی است برای فنا ناپذیری، جاودانگی و سازگاری با محیط. فلز طلا نه تنها نمادی برای جاودانگی است بلکه نمادی برای ثروت، تلاش، جاه طلبی و اهداف والا نیز محسوب می‌شود. طلا همچنین نمادی برای خرد و حقیقت نهایی نیز محسوب می‌شود.

طلا نه تنها برای اهداف مالی یا زیبایی بلکه در فرهنگ‌های شرقی و شَمَنیسم نیز اهمیت و ارزش فراوانی دارد. طلا با توانمندسازی چاکراهای بالاتر، ازجمله چاکرای قلب، چاکرای گلو، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج مرتبط است. طلا انرژی گرما را به خوبی در خود نگه می‌دارد. گرما ارتعاشات تسکین دهنده‌ای را برای بدن به ارمغان می‌آورد و به روند بهبودی جسم کمک می‌کند. در بسیاری از فرهنگ‌ها اعتقاد بر این بود که طلا را می‌توان روی قسمت‌های آسیب دیده بدن قرار داد تا بازسازی سلول‌ها را تسریع کند و با ارتعاشات تسکین‌دهنده آزاد شده توسط فلز به رشد آن‌ها کمک کند. همچنین اعتقاد بر این است که طلا به جریان آزادانه خون در داخل رگ‌ها کمک می‌کند. مثال جالب دیگر این است که در فرهنگ باستانی ژاپن از سوزن‌های طلا به جای سوزن‌های معمولی برای انجام طب سوزنی استفاده می‌کرده‌اند.

 

تعبیر خواب طلا از نگاه یونگ

یونگ شیفته کیمیاگری بود و مطالعات زیادی بر آثار به جای مانده از کیمیاگران انجام داد. کیمیاگری در مراحل اولیه خود، عمدتاً یک فرآیند آزمایشی بود که به تبدیل سرب فیزیکی و مادی به طلای فیزیکی اختصاص داشت. کیمیاگران باستان دانشمندان زمان خود بودند. در سال‌های بعدی توسعه کیمیاگری (در دوران رنسانس)، هدف اصلی بسیاری (اکثر) کیمیاگران، ایجاد یک فرآیند دگرگونی درونی اسرارآمیز در روان بود. در تصاویر کیمیاگری می‌توان اعتبار بیشتری برای نظریه‌های روانشناختی یونگ در مورد ماهیت جهانی نمادها پیدا کرد. تحول درونی: آزمایش‌های شیمیایی برای تبدیل فلزات پایه‌ای و بی‌ارزش به طلای گران‌بها، فرآیند رشد درونی "کلیت" را در روان انسان به نام "فرد سازی" منعکس می‌کرد. من برای کیمیاگری به دلیل محتوای نمادین و تصاویر غنی آن ارزش زیادی قائل هستم. آنچه اهمیت دارد گذشتن از پستی و بلندی زندگی و دست یافتن به گوهر وجودی و تبدیل شدن به طلای اصیل است.

 

تعبیر خواب طلا چیست

برای شرح سؤال تعبیر خواب طلا چیست مایلم به شرح برخی آئین‌های گذار در کشورهای مختلف بپردازم. از تولد تا مرگ، هر مرحله از رشد، تکامل و پیشرفت در زندگی یک فرد، با یک مراسم خاص جشن گرفته می‌شود. در هندوستان آداب گذار از یک مرحله به مرحله دیگر زندگی، بسیار جالب برگزار می‌شود. چه در هندوستان و چه در برخی کشورهای دیگر دنیا، از نماد طلا برای گرامیداشت مرحله گذار فرد استفاده می‌شود. از استفاده از قاشق طلایی برای خوراندن اولین غذا به نوزاد گرفته تا گذاشتن یک تکه طلا در دهان متوفی برای ورود به مرحله جدید زندگی و آغاز زندگی پس از مرگ. طلا همچنین برای زنان اهمیت زیادی دارد. در اغلب کشورها به خانمی که به تازگی مادر شده زیورآلات طلا هدیه می‌دهند. این هدیه به یک مادر جدید برای سپاسگزاری از زایش و به وجود آوردن نسل بعدی تقدیم می‌شود.

این‌ها را گفتم که به شما نشان دهم که طلا هماره در جوامع استفاده و کارکردی مثبت، خردمندانه و ارزشمند داشته است. دیدن طلا در خواب از طریق درک همه این آئین‌های کهن و اسطوره‌های باستانی میسر می‌شود. برای رسیدن به تعبیر درست خواب از خودتان بپرسید طلا برای من نماد چه چیزی است؟ آیا طلا برای شما نماد حسرت و فقر و نداری است؟ آیا از افرادی که طلا می‌پوشند بیزار هستید؟ آیا عاشق طلا هستید و در خانه طلا نگهداری می‌کنید؟ اگر نگاه و حس و میل درونی شما نسبت به طلا بدبینانه و شک برانگیز است ممکن است تعبیر خواب شما نیز به عاملی هشدار دهنده در زندگی شما اشاره داشته باشد. برعکس اگر حس درونی شما نسبت به طلا مثبت و خوش بینانه است می‌توان گفت طلا در خواب شما از تحولی شفا دهنده، روشن و شادی آور خبر می‌دهد.

 

تعبیر خواب طلا خوب است یا بد

اتفاقاتی که در حین خواب می‌افتد پاسخ به سؤال تعبیر خواب طلا خوب است یا بد را تعیین می‌کند. گاهی خواب بیننده در حال دزدیدن طلا است و با شادی از خواب بیدار می‌شود. مسلماً دزدیدن طلا در نگاه اول کمی شک برانگیز است و ذهن انسان را به سمت یک حرکت منفی و خلاف اخلاق سوق می‌دهد در حالی که ممکن است با بررسی دقیق‌تر خواب متوجه شویم که تعبیر خواب به تلاش بیننده خواب برای بازپس‌گیری برخی ارزش‌های از دست رفته زندگی اشاره دارد. بنابراین برای تعبیر خواب نباید عجله کرد. بایستی تمامی جزئیات را واکاوی کرد و نتایج را با وضعیت کنونی و وقایع در حال گذر رندگی بیننده خواب تطابق داد. اگر شما درگیر و در تردید تصمیم‌گیری مهمی هستید و خواب‌های شما حاوی تصاویر طلا است سعی کنید سرنخی از یکی از انتخاب‌های پیش رویتان در خواب پیدا کنید.

خانم جوانی خوابی که در مورد طلا دیده را اینطور برایم شرح داد: "در باغچه پشت خانه پدرم در حال قدم زدن هستم. ترسی ناشناخته وجودم را فرا گرفته است. به چاهی عمیق رسیدم. نگاهی به درون چاه می‌اندازم. چاه تاریک و هراس‌آور است. خودم را پس می‌کشم. یک حلقه طلا روی زمین مقابل من افتاده است. به نظر می‌آید حلقه ازدواجم است. آن را برمی‌دارم و بیدار می‌شوم." در اینجا بیننده خواب بطور همزمان ترس و شادی را تجربه می‌کند. ترس از مواجه با جهان ناشناخته پشت خانه پدرش و چاه عمیقی که در واقع اشاره به جهان ناخودآگاهش دارد. شادی از مواجه شدن با یک حلقه طلا که متعلق به او بوده است و در کنار چاه پیدا شده. این خواب به خوبی روند مواجه انسان با جهان ناخودآگاه و یافتن گنج و طلای درون را بازگو می‌کند.

 

وجه روشن و شفادهنده طلا در خواب

طلا رنگ زرد و گرمای خیره کننده خورشید را برای ما تداعی می‌کند. طلا می‌تواند شعله‌های آتش و قدرت آن را به خوبی نشان دهد. وجه روشن و شفادهنده طلا در خواب را می‌توان در ویژگی‌های منحصربه‌فرد و اعتقادات مردم جست. یکی از دلایل تفاسیر روشن و شفادهنده برای خواب‌های حاوی طلا مرتبط بودن آن با خورشیداست. دلیل دیگر و مهمترین آن این است که طلا تنها فلزی است که همچون ابراهیم پیامبر، از شدیدترین آتش‌ها جان سالم به در می‌برد و بدون اینکه مانند هر فلز دیگری تیره یا اکسید شود درخشش را حفظ می‌کند. بنابراین، می‌توان اکثر خواب‌های طلا را به قدرتمندی و گرما و بینش درونی فرد مرتبط دانست. داشتن طلا، پیدا کردن طلا، خریدن طلا، حمل طلا و... همه این‌ها مواردی هستند که در خواب می‌توانند نشانگر عنصری ارزشمند و اتفاقاتی مثبت و مفید در زندگی بیننده خواب باشد.

در طالع بینی، خورشید مسئول خرد و ثروت است. اعتقاد بر این است که طلا خرد و ثروت را در زندگی صاحب آن و یا شخصی که آن را پوشیده به ارمغان می‌آورد. نه تنها در فرهنگ هندو، بلکه بسیاری مردمان در فرهنگ‌های مختلف این فلز را نماد ثروت و رفاه می‌دانند. در فرهنگ مصر، گردنبند طلا را نماد زندگی جاودانه می‌دانستند و برای نشان دادن شکوه و جلال شخصیت‌های مهم مذهبی و یا اجتماعی، آن‌ها را در تابوت‌های طلا دفن می‌کردند. پوشیدن حلقه طلا نشان دهنده پیوند مقدس ازدواج است. تقریباً همه جوامع تقدیم حلقه طلا را نماد آغاز و خوشبختی و سعادت زندگی زوجین می‌داند. طلا برای انسان امروزی گران‌بهاترین فلز است. اگر خواب طلا دیده‌اید پیشنهاد می‌کنم خوابتان را در دفتری یادداشت کنید و اجازه دهید طلای درون شما کیفیت جدیدی به زندگی شما ببخشید و شما را به سعادت و خردمندی برساند.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده طلا در خواب

تاکنون هر آنچه گفتیم راجع به وجه روشن و شفابخش طلا در خواب بوده است. طلا در خواب به عنصر درونی نایاب و اصیلی اشاره دارد که یا در حال زنده شدن در شخص بیننده خواب است و یا به دلیل اشتباه و ناآگاهی، در حال گم شدن و از دست رفتن است. اینکه چگونه بفهمیم طلا در خواب مثبت است و یا تعبیر آن به وجه تاریک و هشدار دهنده طلا در خواب اشاره دارد نکته مهمی است. اتفاقات متحول کننده زندگی معمولاً با استرس، اضطراب و سردرگمی همراه است. حتی می‌توان گفت برخی تغییرات درونی غنی نیز با اضطرابی ناشناخته همراه است و همچون دریایی طوفانی فرد را زیرو رو می‌کند تا به ساحل آرامش برساند. تشخیص نوع این اضطراب توسط شخصی که در حال تجربه آن است ممکن است. گاهی چیزی درونتان به شما هشدار می‌دهد که مسیری که انتخاب کرده‌اید درست نیست.

از دست دادن طلا چه در زندگی بیداری و چه در خواب اتفاق خوشایندی نیست. پیام گم کردن طلای درونی ممکن است در حالت‌های مختلفی در خواب به تصویر درآید. به یاد داشته باشید که طلای درونی شما لزوماً به پول و ثروت مادی اشاره ندارد. ثروت حقیقی گنج درون انسان است. گنج درون است که به رشد و فردیت ما کمک می‌کند و باعث سعادت دنیوی و اخروی می‌گردد. بنابراین بایستی مراقب راهزنان بی‌رحمی که ممکن است طلای درونمان را به یغما ببرند باشیم. این راهزنان می‌توانند انسان‌هایی باشند که اخلاق و ارزش‌های درونی ما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و مانع رشد و تکامل صحیح استعدادهای ما می‌شوند. یا رفتار و اعمالی که نادانسته به دلیل آسیب‌های روانی از ما سر می‌زند و باعث می‌شود فرصت‌های عاطفی، مالی و یا هر ارزش بالقوه دیگری را در زندگی از دست بدهیم.

 

تعابیر شناخته شده طلا در خواب

تعابیری وجود دارد که با ارزش‌های روان شناختی همخوانی ندارد. اگر بخواهیم لیستی از تعابیر شناخته شده طلا در خواب بیاوریم به چند صد صفحه سفید نیاز خواهیم داشت. ازجمله تعابیر شناخته شده طلا در خواب می‌توان به تعبیر خواب طلا آنلی بیتون، تعبیر خواب طلا کرمانی، تعبیر خواب طلا امام صادق، تعبیر خواب طلا حضرت یوسف نبی، تعبیر خواب طلا ابن سیرین و تعبیر خواب طلا منوچهر مطیعی تهرانی اشاره کرد. ما در قدرت و بینش امام صادق (ع) و حضرت یوسف پیامبر در تعبیر خواب شکی نداریم اما منابع مستندی از تعابیر این دو امام بزرگوار در دست نیست. گرچه اگر منبعی هم در دست باشد به دلیل اهمیت داشتن مفهوم زمان و شخصی بودن تعبیر خواب، نمی‌شود به تعبیر خواب‌هایی که چندین قرن پیش بصورت یک نسخه واحد برای همگان پیچیده شده اعتماد کرد. تنها تعبیر خواب معتبر از نظر ما تعبیر خواب یونگ می‌باشد.

 

تعبیر خواب طلا از نظر قرآن

برای پی بردن به تعبیر خواب طلا از نظر قرآن به بررسی آیاتی می‌پردازیم که کلمه طلا در آن ذکر شده است. در شش آیه قرآن کلمه طلا قید شده است. زخرف:71 یُطَافُ عَلَیْهِم بِصِحَافٍ مِّن ذَهَبٍ وَأَکْوَابٍ وَفِیهَا مَا تَشْتَهِیهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْیُنُ وَأَنتُمْ فِیهَا خَالِدُونَ [در بهشت] بر آن‌ها سینی‌هایی زرّین [طلا انباشته از انواع غذاها] و جام‌هایی [از انواع نوشیدنی‌ها] گردانده می‌شود و هر آنچه دل‌ها طلب کند و دیده‌ها لذت برد برای آنان فراهم است و [به آن‌ها گفته شود] در چنین نعمت‌هایی جاودانه خواهید بود. فاطر:33 جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَهَا یُحَلَّوْنَ فِیهَا مِنْ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٍ وَلُؤْلُؤًا وَلِبَاسُهُمْ فِیهَا حَرِیرٌ [آن‌ها] به بهشت جاوید درمی‌آیند که در آن به دستبندهایی از طلا و مروارید آراسته می‌گردند و لباس‌شان در آنجا حریر است. حج:23 إِنَّ اللَّهَ یُدْخِلُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ یُحَلَّوْنَ فِیهَا مِنْ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٍ وَلُؤْلُؤًا وَلِبَاسُهُمْ فِیهَا حَرِیرٌ

مسلماً خدا کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند، به بهشت‌هایی درآورد که نهرها از زیر آن جاری است؛ در آنجا به زیورآلاتی از طلا و مروارید آراسته شوند و لباس‌شان در آنجا از حریر است. علاوه بر سه آیه بالا در سه آیه آل عمران 91 و 14 و همینطور سوره توبه آیه 34 نیز از کلمه طلا نام برده شده است. اگر بخواهم با شما صادق باشم باید بگویم در هیچ‌کدام از آیات قرآن بطور مستقیم به تعبیر خواب طلا اشاره‌ای نشده است. تنها از طریق نمادشناسی کلمه طلا در قرآن می‌توان سرنخ‌هایی برای درک بهتر تصاویر خواب پیدا کرد. در سه آیه اول خداوند افراد با ایمان را به بهشت و دستبندهای طلا و لباس‌های حریر بشارت می‌دهد. در سه آیه بعدی خداوند به کافران هشدار می‌دهد که مال و اندوخته دنیا ارزشی ندارد و نیک فرجامی نزد خداوند است.

تعبیر خواب از نظر قرآن به دو وجه است. از بررسی و مقایسه این آیات می‌توان دریافت که در عین حال که خداوند به ارزشمندی طلا نزد آدمیان واقف است و آنان را به طلا و لباس‌های حریر بشارت می‌دهد در عین حال تأکید دارد که این مال و مکنت دنیا آن چیزی نیست که موجبات سعادتمندی انسان را فراهم می‌کند بلکه طلای درونی و ناب اصالت جهان هستی است که برای انسان خیر و منفعت فراوانی به همراه دارد. اگر کسی بتواند میان این دو تعادل برقرار کند به سعادت ابدی دست خواهد یافت. پرداختن به ثروت اندوزی و فراموش کردن هدف و غایت نهایی جهان و چرایی آمدن به این دنیا می‌تواند انسان را از خوشبختی حقیقی محروم کند. بنابراین برخی خواب‌ها به وجه تاریک و دنیوی طلا و حرص و آز اشاره دارند و برخی خواب‌ها به کشف و رشد طلای ناب درون.

 

تعبیر خواب طلا در انجیل

برای تعبیر خواب طلا در انجیل و برای درک تعبیر خواب طلا در مسیحیت باید به بررسی کتب مقدس و همینطور اسطوره‌های قدیمی مسیحی پرداخت. جالب است بدانید که در کتاب مقدس بیش از 400 بار از طلا نام برده شده است. طلا به دلیل ارزشمندی، خلوص و انعطاف پذیری آن از عقد باستان مورد توجه بوده است. طلا در برخی از روایات محوری تورات و انجیل نقشی مهم دارد. به عنوان مثال، در کتاب خروج بیان شده که موسی بر فراز کوه سینا به دیدار خداوند رفت. اسرائیلی‌های سرکش در پای کوه، با استفاده از زیورآلات طلای خود، بتی از یک گوساله ساختند و شروع به پرستش آن کردند. در این داستان عبرت انگیز گرچه طلا بطور مستقیم موضوع مناقشه نیست اما ارزشمندی طلا در حدی که به عنوان یک فلز ارزشمند تبدیل به بت می‌شود و مورد پرستش قرار می‌گیرد اشاره‌ای غیرمستقیم شده است.

 کمیاب بودن طلا آن را تبدیل به پول کرد و در معاملات تجاری دنیا رایج ساخت. طلا همچنین معیاری است برای ثروت و شهرت افراد. به دلیل رنگ خیر کننده و درخشندگی و مقاومت در برابر اکسید شدن، طلا در جواهرسازی کاربرد زیادی دارد. نه تنها طلا و نقره نشانگر ثروت هستند، بلکه در عهد عتیق و جدید، داشتن طلا با کسب دانش، خرد و ایمان نیز مقایسه شده است. در اصول بنیادین مسیحیت، طلا نمادی است برای تأکید بر خرد، ایمان و دانش انسان. بر همین اساس تعبیر خواب طلا در مسیحیت را می‌توان مثبت و شفابخش تلقی کرد. داشتن طلا در خواب و یا پیدا کردن طلا در خواب می‌تواند اشاره به گنجی درونی باشد که در معرض کشف شدن به‌واسطه بیننده خواب است. هدیه گرفتن طلا می‌تواند به فرصتی بیرونی اشاره کند که شما را در معرض رشد مادی و معنوی قرار می‌دهد.

 

تعبیر خواب طلا ابن سیرین

در سایت پرتو جهان هستی به مدیریت خانم هستی کشاورز بنای اصلی بر تعبیر خواب به روش یونگ می‌باشد. در اینجا بخش کوتاهی از مطالبی که تحت عنوان تعبیر خواب طلا ابن سیرین در برخی وب سایت‌ها منتشر شده را بازنشر می‌کنیم و از خواننده محترم درخواست داریم برای درک صحیح پیام خواب‌ها روش درست تعبیر خواب را بکار گیرد. "دیدن طلا و تفسیر خوب و بد بودن آن به جنسیت بیننده خواب بستگی دارد، اگر بیننده خواب مردا باشد دیدن طلا به معنی غم و اندوه است ولی دیدن طلا برای زنان خوب است و شادی تعبیر می‌شود. اگر کسی در خواب ببیند که لباسی طلا می‌بافد و یا کسی این لباس را به او هدیه می‌دهد معنی این خواب این است که یا در اثر واقع ای ضرر مالی می‌کند و مالش از بین می‌رود و یا خسارتی سنگین باید بپردازد."

 

تعبیر خواب طلا از نظر حضرت یوسف

در چند آیه قرآن کریم راجع به تعبیر خواب و قدرت حضرت یوسف اشاراتی شده است. یوسف:4 إِذْ قَالَ یُوسُفُ لِأَبِیهِ یَاأَبَتِ إِنِّی رَأَیْتُ أَحَدَ عَشَرَ کَوْکَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَیْتُهُمْ لِی سَاجِدِینَ [به یاد آر] آنگاه که یوسف به پدرش [یعقوب] گفت: پدرم، من به راستی [نه خیالی] در خواب یازده ستاره و نیز خورشید و ماه را دیدم که مرا سجده می‌کردند. یوسف:43 وَقَالَ الْمَلِکُ إِنِّی أَرَى سَبْعَ بَقَرَاتٍ سِمَانٍ یَأْکُلُهُنَّ سَبْعٌ عِجَافٌ وَسَبْعَ سُنبُلَاتٍ خُضْرٍ وَأُخَرَ یَابِسَاتٍ یَاأَیُّهَا الْمَلَأُ أَفْتُونِی فِی رُؤْیَایَ إِن کُنتُمْ لِلرُّؤْیَا تَعْبُرُونَ و [روزی] پادشاه گفت: من [در رؤیا] هفت گاو فربه می‌بینم که هفت گاو لاغر آن‌ها را می‌خورند و هفت خوشه سبز و هفت خوشه خشک. ای بزرگان، اگر تعبیر خواب می‌دانید، مرا درباره خوابم نظر دهید. یوسف:44 قَالُوا أَضْغَاثُ أَحْلَامٍ وَمَا نَحْنُ بِتَأْوِیلِ الْأَحْلَامِ بِعَالِـمِینَ گفتند: خواب‌های پریشان است و ما از تأویل [=حقیقت و باطن] خواب‌های پریشان سر در نمی‌آوریم.

یوسف:45 وَقَالَ الَّذِی نَجَا مِنْهُمَا وَادَّکَرَ بَعْدَ أُمَّةٍ أَنَا أُنَبِّئُکُم بِتَأْوِیلِهِ فَأَرْسِلُونِ یکی از آن دو که نجات یافته بود، پس از مدت‌ها به یاد یوسف افتاد و گفت: من شما را از تأویل آن آگاه خواهم کرد؛ مرا [نزد یوسف به زندان] بفرستید. یوسف:46 یُوسُفُ أَیُّهَا الصِّدِّیقُ أَفْتِنَا فِی سَبْعِ بَقَرَاتٍ سِمَانٍ یَأْکُلُهُنَّ سَبْعٌ عِجَافٌ وَسَبْعِ سُنبُلَاتٍ خُضْرٍ وَأُخَرَ یَابِسَاتٍ لَّعَلِّی أَرْجِعُ إِلَى النَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَعْلَمُونَ یوسف، ای همیشه راستگو [و راست کردار]، ما را درباره [رؤیای] هفت گاو فربه که هفت گاو لاغر آن‌ها را می‌خورند و هفت خوشه سبز و خوشه‌های خشکیده نظر ده تا [با راهنمایی و تأویل تو] نزد مردم بازگردم، باشد آگاه شوند. یوسف:47 قَالَ تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِینَ دَأَبًا فَمَا حَصَدتُّمْ فَذَرُوهُ فِی سُنبُلِهِ إِلَّا قَلِیلًا مِّمَّا تَأْکُلُونَ گفت: هفت سال پیاپی [طبق معمول] کشت می‌کنید، 56 پس [در این مدت] آنچه درو کردید، جز اندکی که مصرف می‌کنید، در خوشه خود واگذارید.

همینطور که می بینید در هیچ‌کدام از این آیات بطور مستقیم به تعبیر خواب طلا از نظر حضرت یوسف اشاره‌ای نشده است. آنچه حقیقت دارد توانائی حضرت یوسف در تعبیر خواب بوده است. حقانیت این ادعای تاریخی در آیات چهل و سه تا چهل و هفت سوره یوسف در قرآن نیز به اثبات رسیده است. غیر از این سند تاریخی معتبر، متأسفانه اسناد معتبر دیگری تحت عنوان تعبیر نامه خواب حضرت یوسف وجود ندارد. خوانندگان محترم دقت بفرمایند که تعبیر خواب یک مسئله روحی و روانی است و به وضعیت روح و روان و سن و جنسیت بیننده خواب مربوط می‌شود و ربطی به امور مافوق طبیعی ندارد. برای تعبیر درست خواب بهتر است در کتب روانشناسی تحلیلی و در تئوری روانکاوی یونگ به دنبال پاسخ صحیح باشید. در این روش با بررسی و تحلیل پیچیدگی‌های روانی افراد می‌توان به سرنخ‌های درستی در مورد خواب رسید.

 

نتیجه‌گیری

طلا نماد نفوذ، قدرت و ثروت است. در عهد باستان طلا نماد استعداد و دانش فکری نیز محسوب می‌شد. طلا در خواب می‌تواند جنبه مقدس و فردیت شما را نشان دهد. طلا در خواب بیشتر اشاره به دارایی‌های معنوی مانند خرد، عشق و صبر دارد. گاهی اوقات طلا نشان دهنده استعداد و دانش فکری شماست. اگر خواب ببینید چیزهای طلایی در اطراف شما وجود دارد، این خواب را به فال نیک بگیرید. در خوابتان طلا به شما داده شد یا این شما بودید که طلا را می‌بخشیدید؟ بخشیدن طلا گاهی به معنای پاداش مهربانی و سخاوت واقعی شما و یا تحسین کار صادقانه شما باشد. طلا در خواب گاهی می‌تواند نماد معنویت در سطح متعالی آن باشد. ضرب المثل قدیمی «هر چیزی که می‌درخشد طلا نیست» مطمئناً در معنای روحانی صدق نمی‌کند. جستجوی معدن یا گنج طلا نماد جستجوی انسان برای روشنگری است.

در این مقاله تلاش کردم به جنبه‌های مختلف طلا در خواب بپردازم. در تعبیر درست خواب قدم اول یادداشت کردن خواب است. قدم بعدی نوشتن تداعی کلمات به طور صادقانه. قدم بعدی نمادشناسی عناصر خواب است. نمادها چیزی بیش از یک ابژه معمولی هستند و ریشه در جان و ذات و ابدیت دارند. در عین حال که نمادشناسی عناصر خواب مهم است تداعی شخصی از عناصر خواب نیز مهم است. امیدوارم این مقاله اندک آگاهی به آگاهی کلی شما اضافه کرده باشد. برای تعبیر خواب عجله نکنید. با خواب‌هایتان دوست شوید و از آها بخواهید پیامشان را بر شما متجلی کنند. اگر هم اکنون این کلمات را می‌خوانید یعنی انرژی خواب شما را به این صفحه هدایت کرده است. پیشنهاد می‌کنم تعبیر خواب را یاد بگیرید و خودتان به آسانی معنی خواب‌هایتان را از لابه‌لای تصاویر مبهم بیرون بکشید و از موهبت آن برخوردار گردید.

نظرات

خسروی
۰۰
پاسختوضیحات خوب و مفیدی قرار دادین در سایت ،اینکه از روانشناسی تحلیلی وکیمیاگری استفاده کردید رو دوست دارم
موفق باشید
مدیر ارشد
۰۰

سلام وقت بخیر

خوشحالم که مطالب ما راجع به تحلیل روانشناختی خواب براتون مفید بوده. رویکرد ما اینه که افراد را با روش صحیح تعبیر خواب آشنا کنیم و بهشون کمک بکنیم خودشون خوابهاشون را تحلیل و تعبیر بکنند.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب