بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب افتادن

تعبیر خواب افتادن

تعبیر خواب افتادن همچون تعبیر خواب مار و یا تعبیر خواب ماهی جزو نمادهای پرتکراری است که همه روزه افراد بسیاری به دنبال معنای نمادین آن می‌گردند. در مقالات پیشین گفتیم که خواب‌ها پیام‌های مهمی برای انسان دارند. مهمترین پیامی که خواب شما درصدد انتقال آن است این است که خود عمیق‌تر شما از شما می‌خواهند که به پتانسیل کامل خود برسید و خواب‌های شما راهی است که روان با شما ارتباط برقرار می‌کند و می‌خواهد به شما کمک کند تا مسیر رشد و فردیت خود را به درستی پیدا کنید. تعبیر خواب سقوط دارای جنبه‌های نمادین مختلفی است که اغلب به مسائلی در مورد کنترل داشتن، ترس، آسیب پذیری و آزادی و ارتباط با خویشتن اصیل مربوط می‌شود. هستی کشاورز در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص افتادن در خواب در اختیار شما قرار داده است. با ما همراه باشید تا با رموز تعبیر خواب صحیح آشنا گردید.

 

نماد افتادن در خواب چیست؟

احساس سقوط کردن و افتادن در هنگام خواب، یک واکنش بیولوژیکی است و در واقع یک خواب محسوب نمی‌شود. این اسپاسم‌های غیرارادی عضلانی که معمولاً به‌عنوان «پرش‌های هیپنیک» شناخته می‌شوند، معمولاً 70 درصد جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهند و کاملاً طبیعی هستند. فراتر از این احساس فیزیکی، خواب‌های که در قالب تصاویر می‌بینیم سطوح مختلفی دارند. اولین سطح جنبه‌های شخصی است. به عبارتی اگر سگی را در خواب دیدید، تعبیر سطح اول آن نماد ممکن است شامل ارتباط شما با سگ‌ها باشد؛ اما همان خواب می‌تواند در سطحی عمیق‌تر، مفهوم متقابل اسطوره‌ای نیز داشته باشد؛ بنابراین، برای مثال، یک سگ می‌تواند نمادی از راهنمای ناخودآگاه باشد؛ بنابراین شما هر دو سطح را بررسی می‌کنید و می‌بینید که کدام یک به نظر می‌رسد با بقیه داستان خواب مطابقت دارد. یا این کار، اغلب درک بهتری از معنای آن خواب پیدا می‌کنید.

تعبیر خواب افتادن با پرواز کردن در خواب مشابهت‌هایی دارد. افتادن در اثر بالا رفتن از مکانی خاص رخ می‌دهد. بالا رفتن تلاشی است برای رسیدن به هدف و یا جایگاهی خاص در زندگی. طبیعتاً هرچه بالاتر بروی درد و خطر افتادن و سقوط کردن نیز بیشتر می‌شود. افرادی هستند که به دلیل طرح‌واره منفی گرایی بدبینی مدام منتظر رخداد اتفاقات شوم در زندگی‌شان هستند. این افراد عادت دارند بدترین سناریو را در خصوص هر چیزی تصور کنند و خود را در معرض تجربه آن ببینند. افتادن در خواب می‌تواند یکی از اثرات هراس از اتفاقات ناخوشایند در زندگی باشد. از طرفی ترس از دست دادن کنترل و تسلط بر امور زندگی نیز می‌تواند جزو تعبیر خواب‌های افتادن باشد. برای درک بهتر تعبیر خواب سقوط پیشنهاد می‌کنم مقاله تعبیر خواب پرواز را نیز مطالعه نمایید چراکه گاهی دلایل مشترکی برای دیدن این دو خواب وجود دارد.

 

تعبیر خواب افتادن خوب است یا بد؟

دو نوع تجربه بسیار متمایز سقوط کردن در خواب وجود دارد. متداول‌ترین آن‌ها افتادن ناگهانی از لبه یک صخره، یا سقوط به دلیل خالی شدن زیر پای بیننده خواب است. این نوع خواب اغلب به از دست دادن کنترلی اشاره دارد که در زندگی بیداری احساس می‌کنید. همچنین می‌تواند نشان دهنده از دست دادن حمایت یا هشداری استعاری باشد مبنی بر اینکه ایگو (من) خودآگاه شما باید به زمین بازگردد. پرفسور کارل یونگ در کتاب خود، انسان و سمبل‌هایش، به طور خاص از خواب‌های سقوط و پرواز به عنوان هشداری از طرف ناخودآگاه یاد می‌کند. هنگامی که ما تحت تأثیر احساسات متورم (باد کردگی) خود شیفتگی قرار می‌گیریم، ذهن ناخودآگاه ما ممکن است هشدار دهد که ما در حال حرکت به سمت سقوط کردن هستیم. این هشدار می‌تواند بسیار به موقع باشد و فرد را از شکستی حتمی در زندگی بیداری نجات دهد.

اصطلاح افتادن در فرم‌های زبانی و گفتاری ما نیز ظاهر می‌شود: برای مثال به دام کسی یا چیزی افتادن، یا افتادگی از روی لطف و فضل و بزرگی. این دو اصطلاح دو جنبه متضاد افتادن را نشان می‌دهد. اولین جنبه ممکن است منفی و هشدار دهنده باشد در حالی که دومی به رها کردن چیزهای بی‌ارزش برای دست یافتن به ارزشی غنی‌تر اشاره دارد. در نوع دیگر خواب‌های افتادن و سقوط، برخلاف نوع اول، شما به آرامی شناور هستید. برخلاف غوطه‌ور شدن خارج از کنترل، تعبیر خواب شناور بودن با حرکت آهسته می‌تواند بیانگر رهایی از اضطراب و ترس، یا رها کردن نیاز شما به کنترل چیزهای اطرافتان، «سقوط در قلمروی دیگر» باشد. منظور از سقوط در قلمرو دیگر چنگ اندازی فرد برای ورود و تسلط بر حیطه‌ای است که اساساً ربطی به او ندارد و از لحاظ روحی روانی به نفع او نیست.

 

وجه روشن و شفابخش افتادن در خواب

برای درک وجه روشن و شفابخش افتادن در خواب باید از خود بپرسیم به چه چیزی محکم چنگ زده‌ایم و اینکه آیا آن چیز برای رشد ما به عنوان یک انسان مفید است یا خیر. بسیاری از خواب‌های افتادن حاکی از آویزان شدن ناامیدانه به چیزی یا کسی و وحشت از دست دادن یک تکیه‌گاه است. پس از خودتان بپرسید: نیاز است چه چیزی را هرچه زودتر رها کنید؟ شاید در این رهاسازی، روحتان نیز آزاد شود. تعبیر خواب افتادن همچنین ممکن است اشاره به این باشد که ما هرچقدر هم که تلاش کنیم باز هم بر یک سری امروز دنیا تسلط و کنترل نداریم. تصادفی نیست که تعبیر خوب سقوط با پرواز همراه است چراکه پرواز و سقوط مانند دو روی یک سکه هستند. خوابی که در آن شما سقوط می‌کنید اما سپس شروع به پرواز می‌کنید نشانه بسیار مثبتی است که نشان می‌دهد در حال تسلط بر اوضاع و محدودیت‌های خود هستید.

درست همانطور که «افتادن در دام عاشقی» و «افتادگی و قناعت طبع» فرصتی برای غوطه‌ور شدن در تسلیمی شفابخش و ادغام «خود» با «دیگری»، در چیزی فراتر از هویت فردی و آمیختگی با یک «کلیت» عمیق‌تر را فراهم می‌کند، من نیز فکر می‌کنم که تعبیر خواب سقوط کردن در جایی که با زمین برخورد می‌کنید، شما را به زمین بازمی‌گرداند، به واقع‌گرا بودن و ارتباط با مادر زمین و اصالت خویشتن. تعبیر خواب افتادن اشاره به این است که زندگی بلند پروازانه، در دنیایی از ایده‌ها را متوقف کنیم. عمیق‌ترین گاهی اوقات طرف مقابل سکه بالاترین است. گاهی اوقات ما به دنبال عالی‌ترین آرمان‌ها هستیم، اما نیاز داریم تا با عمیق‌ترین نیازها و امیال درونی‌مان نیز ارتباط برقرار کنیم. تعبیر خواب سقوط به ما امید به تمامیت، اتحاد والا با اصالت وجود و تسلیم و اعتماد به نیروی برتر را نوید می‌دهد.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده افتادن در خواب

در خواب‌های افتادن و سقوط کردن ضمیر ناخودآگاه ما مایل است ما آگاهانه بدانیم از چه چیزی می‌ترسیم و چه چیزی ما را در زندگی عقب نگه می‌دارد. اگر این ناآگاهی ادامه داشته باشد نهایتاً با یک بیماری سخت و یا شکست‌های متوالی مجبور به تغییر می‌شویم. ما می‌توانیم در انکار زندگی کنیم یا برعکس با چیزی که عمیقاً ما را نگران می‌کند روبرو شویم. تصمیم با ماست. ما می‌توانیم در خواب به «پایین سقوط کنیم»، از نوعی «مرگ» رنج ببریم و در عین حال متوجه شویم که چیزی در وجود ما زنده است، فرقی نمی‌کند آن را روح، یا خود تغییر یافته بنامیم. «سقوط کردن و مردن» در خواب، راهی به سوی دگرگونی واقعی و رهایی از یک سیستم اعتقادی منسوخ است. فرصتی برای بازتعریف واقعی خود و بازگشت به اصالت خویشتن است. می‌توانیم یاد بگیریم که تغییر را همانطور که اتفاق می‌افتد پذیرا باشیم و به سمت تجربه‌های جدید بعدی پیش برویم.

 

تعابیر شناخته شده افتادن در خواب

تعابیر فراوانی از افتادن در خواب وجود دارد. افراد به دلیل عدم آگاهی متأسفانه اهمیت زیادی به خواب‌هایشان نمی‌دهند در حالی که این خواب‌ها می‌تواند راه گشای سؤالات و مشکلات بسیاری در زندگی فرد باشد. برای پی بردن به تعبیر خواب افتادن باید از طریق روش درستی برای تعبیر خواب اقدام کرد. تنهای روشی که در حال حاضر در جهان مورد استفاده روانشناسان است روشی است که حدود صدسال پیش از طرف پرفسور یونگ پایه گذاری شد و ما نیز مقالات بسیاری در خصوص آن در سایت در اختیار خوانندگان محترم قرار داده‌ایم. تعبیر خواب درست بر اساس شناخت زوایای مختلف روحی و روانی شخص بیننده خواب صورت می‌گیرد و برای هر فردی متفاوت است. در عین حال تداعی شخصی که فرد از جزئیات خوابش ارائه می‌دهد نیز برای درک نمادهای خواب مهم است. بدین صورت می‌توان پیام خواب را به درستی درک کرد.

 

تعبیر خواب افتادن ابن سیرین

گرچه اکثر ایرانیان تعبیر خواب را با نام محمد بن سیرین گره خورده می‌دانند اما باید دانست که ایشان اصلاً خواب‌گزار نبوده و آثار منتشر شده پس از مرگ ایشان نوشته شده و به ایشان ربط داده شده است. در عین حال برای خوانندگانی که کنجکاو هستند بخشی از تعبیر خواب افتادن به روایت ابن سیرین را می‌آورم: اگر کسی به خواب بیند که بر روی افتاد، دلیل تشویش او بود، خاصه در جنگ و خصومت. اگر بیند که از جایگاهی بلند به زیر افتاد، چنانکه از کوهی یا از بامی یا از دیواری، دلیل که آرزویی در وی تمام بسر نشود و مرادش حاصل نگردد." تعبیر خواب این‌چنینی بعلاوه تمامی تعابیری که به امام صادق، حضرت یوسف، منوچهر تهرانی، آنلی بیتون و غیره ربط داده می‌شود بصورت فی‌البداهه و بدون در نظر گرفتن وضعیت روحی و روانی شخص صورت می‌گیرد فلذا فاقد ارزش روان‌شناختی است.

 

نتیجه‌گیری

جوزف کمبل، اسطوره‌شناس شهیر، می‌گوید: «اسطوره‌ها رؤیاهای (خواب‌های) عمومی هستند. رؤیاها (خواب‌ها) افسانه‌های خصوصی هستند.» از مضمون این جمله می‌توان درک کرد که چرا نمادهای فراوانی در خواب‌های ما ظاهر می‌شوند. خواب‌ها مانند اسطوره‌های آفرینش و دگرگونی، اغلب حاوی تصاویر کهن الگویی هستند. درک این نمادها به عنوان یک زبان بصری، پیام ناخودآگاه را آشکار می‌کند. بطور کل تعبیر خواب افتادن می‌تواند نشان دهنده احساس عدم کنترل بر امور یا ترس از شکست باشد. وجه دیگر تعبیر خواب سقوط کردن می‌تواند این باشد که شما در حال انجام نوعی رفتار خود تخریبی هستید. سقوط کردن در خواب را می‌توان به عنوان یک هشدار از طرف ناخودآگاه نیز در نظر گرفت. اگر این خواب‌ها تکرار می‌شوند، با یک مشاور تعبیر خواب مشورت کنید. تنها پس از درون نگری و کنکاش است که می‌توان پیام‌هایی که خواب‌هایتان به شما می‌گویند را کشف کنید.

نظرات

شمسی خسروانی
۰۰
پاسخخواب سقوط از ارتفاع تا چه حد به مشغله ذهنی و یا درگیری های فکری روز مره بستگی داره ؟ چون من مرتب خواب میبینم دارم از یه ساختمان خیلی مرتفع سقوط میکنم
هستی کشاورز
۰۰

خانم خسروانی عزیز سلام 

تعبیر خواب سقوط خصوصا خوابهایی که باعث پریدن فرد از خواب می شوند خوابهای ترسناکی هستند. این خوابها، در کودکان خصوصا، می تواند به دلیل کمبود محبت، شرایط خانوادگی نابهنجار، و یا وضعیت تحصیلی بغرنج دیده شود.  از انجایی که اغلب خوابهایی که می بینیم ارتباط مستقیمی با وضعیت روحی و زندگی فرد در بیداری دارند می توان گفت که بله خواب سقوط هم می تواند محصول شرایط نابهنجار فرد در زندگی باشد، خصوصا اگر خواب سقوط کردن بطور مرتب تکرار شود.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب