بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب لباس

تعبیر خواب لباس

لباس شما معرف شخصیت شماست. این جمله را همه ما شنیده‌ایم! لباس چه در بیداری و چه در خواب، چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما می‌گوید. تصاویر خواب در واقع هنگامی که توسط ناخودآگاه شما پردازش می‌شوند، معنای نمادین زیادی دارند. خواب‌های مربوط به لباس بسیار رایج است و معمولاً چیزی در مورد تصویر شما از "من " شما به شما می‌گوید. همانطور که تعبیر خواب برهنه بودن می‌تواند نشان دهنده احساس ترس و نگرانی شما هنگام برداشتن نقاب، آشکار شدن بخش‌های پنهان وجودتان و ظاهر شدن خود واقعی‌تان باشد، تعبیر خواب ژاکت یا هر نوع لباسی می‌تواند نمایانگر "نقابی " باشد که شما برای ارائه خود به جهان انتخاب می‌کنید و به چهره می‌زنید. هستی کشاورز اطلاعات خوبی در خصوص دیدن لباس در خواب در اختیار شما قرار داده است. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود مقاله تعبیر خواب مار یا تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید.

 

نماد لباس در خواب چیست؟

تعبیر خواب لباس جدید معمولاً اشاره به نقش جدید یا مسئولیت جدیدی دارد که شخص برعهده گرفته است و یا آمادگی به عهده گرفتن دارد. لباس‌هایی که می‌پوشید اغلب بازتابی بیرونی از احوالات درونی شما هستند، احوالاتی که تا حدودی بر آن کنترل دارید و از وجود آن‌ها آگاه هستید. تعبیر خواب لباس می‌تواند "تصویر " یا درک جدیدی از خود بیرونی شما باشد. اغلب شما تمایل به دیده شدن و جلب توجه دارید. اگر در خواب می‌بینید که لباس عوض می‌کنید، یا نوعی لباس جدید می‌پوشید، می‌تواند بازتابی از این باشد که چگونه نگرش خود را نسبت به برخی امور تغییر می‌دهید و در نتیجه، دیگران چگونه شما را می‌بینند. پوشیدن لباس جدید می‌تواند به معنای واقعی کلمه خبر از تغییری قریب‌الوقوع باشد. این تغییر می‌تواند درونی یا بیرونی باشد اما در هر حال اثرات این تغییر در زندگی بیرونی فرد هویدا خواهد شد.

لباس در خواب نماد دنیای درونی یک فرد، شخصیت و سطح عزت نفس او و همچنین احتمالاتی است که در آینده در انتظار او است. احساسات همچنین می‌توانند تحلیل خواب را تقویت کنند. نگران بودن در مورد لباس نشان دهنده احساس ناتوانی است، در حالی که افتخار کردن به انتخاب لباس دلالت بر اعتماد به نفس و رضایت از خود دارد. هر زمان که به لباس خود افتخار کردید به این معنی است که در مسیر درستی هستید. در تعبیر خواب ژاکت یا هر نوع لباسی ما با پرسونا (نقاب ظاهری) روبرو هستیم. شاید جنبه جدیدی از شخصیت شما در حال آزمایش شدن است. درست مانند یک لباس جدید، گاهی اوقات به ما اجازه می‌دهد تا به بخش‌هایی از خودمان که قبلاً کشف نشده بود ورود کنیم. امتحان کردن لباس در خواب به عنوان یک بیان ملموس از شخصیت (پرسونا) ممکن است به معنای "گشایش جنبه‌های جدیدی از هویت که هنوز ناشناخته است " باشد.

 

تعبیر خواب لباس از نگاه یونگ

هنگامی که در مورد لباس در خواب صحبت می‌شود، پرسونا، اصطلاحی که یونگ ابداع کرده است به معنای شخصیتی است که شخص به دیگران نشان می‌دهد، برخلاف آنچه آن‌ها «خود واقعی» خود می‌دانند، مکرراً ظاهر می‌شود. پرسونا یکی از چهار کهن الگوی مرکزی یونگ را تشکیل می‌دهد (سه کهن الگوی دیگر خود، سایه و آنیما و آنیموس هستند). او این واژه را از کلمه لاتین persona مشتق کرده است که به نقاب‌هایی اشاره دارد که بازیگران تئاتر می‌پوشند. به گفته یونگ، شخصیت ممکن است در خواب‌ها نیز ظاهر شود؛ و اینجایی است که لباس ظاهر می‌شود. همانطور که مردم از لباس به عنوان وسیله‌ای برای معرفی خود در زندگی بیداری استفاده می‌کنند، لباس‌ها اغلب نقش مشابهی را در خواب بازی می‌کنند. یونگ معتقد بود که درک خواب‌ها وسیله‌ای برای ناخودآگاه فراهم می‌کند تا در بیداری با خودآگاه ارتباط برقرار کند.

 

تعبیر خواب لباس خوب است یا بد؟

برای تعبیر خواب ژاکت یا هر لباس دیگر، از خود بپرسید آیا از ظاهر خود، راضی هستید؟ احساس رضایت از این لباس جدید می‌تواند نشانه‌ای از رشد یا بهبود احساس ارزشمندی شما نسبت به خودتان باشد. آیا لباس‌هایی قدیمی خود را در خواب مجدداً به تن می‌کنید؟ این می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شما با جنبه‌ای از شخصیت خود در تماس هستید که درگذشته داشته‌اید. آیا لباس شما ناراحت کننده است؟ این ممکن است به این معنی باشد که نقشی که در حال حاضر در زندگی بازی می‌کنید مناسب شما نیست و شاید لازم باشد آن لباس‌ها (و نقشی که در زندگی بازی می‌کنید) را با لباس‌های جدید (نقش و تغییرات جدید) جایگزین کنید. یونگ می‌گوید: "مسئله دستیابی به کمال نیست بلکه دستیابی به تمامیت است " بر همین اساس لباس شما باید برازنده شما باشد. هرچند ممکن است دیگران آن را دوست نداشته باشند.

اگر لباس‌ یا ژاکتی که در خواب دیده‌اید خیلی کوچک هستند، شاید وقت آن رسیده است بپذیرید که برخی باورها یا رفتارهای شما دیگر برازنده شما نیست و بپذیرید از چیزی که شما را محدود می‌کند بگذرید و فراتر روید. اگر احساس می‌کنید لباس‌ها به شما تعلق ندارند، به این فکر کنید که شاید در زندگی برای رضایت دیگر زیسته‌اید و به آنچه واقعاً هستید صادق و وفادار نبوده‌اید. یک خواب رایج دیگر مربوط به پوشیدن ژاکت یا لباسی دیگر یا درآوردن لباس‌هاست. اولین نمونه در مورد آمادگی برای رویارویی با جهان بیرونی است، در حالی که دومین خواب در مورد رها کردن همه چیز است. در هر دو مورد، لباس نشان دهنده زره و لایه‌ای از محافظت در برابر آسیب‌پذیری بیرونی است. فراموش نکنید که تداعی شما از جزئیات خواب اهمیت زیادی دارد و به تعبیر درست خواب کمک می‌کند.

 

وجه روشن و شفابخش لباس در خواب

جنس و خصوصیات لباس در خواب اهمیت دارد. آیا جنس لباس خشن، نرم، روشن، یا تیره است؟ آیا سبک لباس محافظه کارانه، رسمی، نامرتب، پاره و... است؟ این می‌تواند نشان دهنده تفکر شما در خصوص برداشت دیگران از شما باشد. به یاد داشته باشید، این بدان معنا نیست که دیگران واقعاً شما را این‌گونه می‌بینند، بلکه به این معناست که شما فکر می‌کنید آن‌ها بدین صورت شما را می‌بینند. سرنخ‌های بیشتری را می‌توان از قسمتی از بدن که لباس به آن مربوط می‌شود به دست آورد. برای مثال کلاه، یا روسری می‌تواند تغییری باشد که با ذهن شما، نحوه تفکر شما در مورد چیزها، اهداف شما و جنبه منطقی شخصیت شما مربوط می‌شود. کفش ممکن است در مورد آزادی راه رفتن و حرکت و پویایی باشد. البته، این فقط بیننده خواب است که می‌تواند با استفاده از تکنیک تداعی معانی، تمام جزئیات خوابش را رمزگشایی و درک کند.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده لباس در خواب

پوشش مناسب در بیداری باعث حفظ اعتماد به نفس فرد در جمع می‌شود. ما برای رفتن به هر مکانی لباس مخصوص به آن را داریم. در خواب نیز لباس دقیقاً با همین کارکرد ظاهر می‌شود. وجه تاریک و هشدار دهنده لباس در خواب را می‌توان به عدم احساس راحتی و شادی بیننده خواب در حین خواب و پس از بیداری درک کرد. اگر لباسی دارید که دوستش ندارید این خواب به شما هشدار می‌دهد که نیاز است چیزی را در بیداری تغییر دهید. در مثالی دیگر می‌توان به تعبیر خواب ژاکت یا لباس‌های پاره و کثیف اشاره کرد. لباس پاره را باید تعویض کرد. این پارگی می‌تواند اشاره به چهره‌ای باشد که شما از خودتان به دیگران ارائه داده‌اید. گاهی نیاز است وضعیت و موقعیت شخصی‌مان را در زندگی، شغل، رابطه عاطفی و... تجزیه و تحلیل کنیم و تغییرات مناسبی را اعمال کنیم.

 

تعابیر شناخته شده لباس در خواب

تعبیر خواب خریدن لباس یا خریدن ژاکت و همینطور پوشیدن لباس نو از چهره‌ای که قرار است از خودمان به دیگران نشان دهیم سخن می‌گوید. در نتیجه این مدل خواب‌ها می‌تواند اشاره‌ای به سطح اعتماد به نفس فرد بیننده خواب در بیداری باشد. خواب‌های مربوط به لباس به ما کمک می‌کند تا بفهمیم چگونه خودمان را تغییر دهیم تا با جامعه‌ای که در آن هستیم بیشتر هماهنگ شویم. تعابیر شناخته شده لباس در خواب فراوان هستند اما متأسفانه معتبر نیستند. از میان تعابیر شناخته شده می‌توان به تعبیر خواب ابن سیرین، تعبیر خواب یوسف نبی، تعبیر خواب امام صادق، تعبیر خواب منوچهر تهرانی و تعبیر خواب جابر مغربی یاد کرد. این تعابیر ارزش روانشناختی ندارند و از لحاظ روانشناسی پاسخ درستی به بیننده خواب نمی‌دهند. لذا بهتر است از تعبیر خواب به روش یونگ برای پی بردن به نکته‌های ظریف خواب استفاده کرد.

 

تعبیر خواب لباس از نظر قرآن

قرآن برای ما ایرانیان تقدس و حرمت خاصی دارد و منبع نیروی خیر است. برخی از افراد بر اساس همین مضمون کهن الگویی، به مناسبت‌های مختلفی به قرآن رجوع می‌کنند. برای مثال زمانی که فرد مردد است برای گرفتن تصمیمی مهم اصطلاحاً "سر کتاب باز می‌کند " یعنی از قرآن می‌خواهد که راه را بر او روشن کند. در مثالی دیگر می‌توان از گذاشتن عیدی لای صفحات قرآن سر سفره هفت سین یا حتی نوشتن اسامی فرزندان صفحه آخر قرآن نیز یاد کرد. بر اساس همین سنت، برخی برای تعبیر خواب نیز به قرآن رجوع می‌کنند. لازم به ذکر است که قرآن تنها به خواب معروف فرعون و تعبیر آن توسط حضرت یوسف اشاره کرده است. تعبیر خواب لباس از نظر قرآن را می‌توان تنها از طریق نمادشناسی کلمه لباس در قرآن دریافت. کلمه لباس حدود ده بار در قرآن ذکر شده است.

فاطر:33 جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَهَا یُحَلَّوْنَ فِیهَا مِنْ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٍ وَلُؤْلُؤًا وَلِبَاسُهُمْ فِیهَا حَرِیرٌ [آن‌ها] به بهشت جاوید درمی‌آیند که در آن به دستبندهایی از طلا و مروارید آراسته می‌گردند و لباس‌شان در آنجا حریر است. اعراف:26 یَابَنِی آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیْکُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْآتِکُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِکَ خَیْرٌ ذَلِکَ مِنْ آیَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ ای فرزندان آدم، ما لباسی برای شما مهیا کردیم که شرمگاه تان را می‌پوشاند و [در ضمن وسیله آراستگی و] زینت شماست و [نیز] لباس تقوا [که رفتارهای شرم‌آورتان را می‌پوشاند و مسلماً] این بهتر است، این از نشانه‌های خداست، ای بسا که [بندگان به ضرورت تقوا] یادآوری گردند. در سوره فاطر خداوند در وصف شعف آور بودن فضای بهشت از لباس‌های حریر یاد می‌کند. در تفسیر مرحوم عباس تاج، منظور از حریر "آزادی " بیان شده است. در سوره اعراف لباس استعاره از پوشش و محافظت است و انسان را از شرم و حیا در امان می‌دارد.

 

تعبیر خواب لباس ابن سیرین

ابتدا بخشی از تعبیر خواب لباس به روایت ابن سیرین را برای شما می‌آورم سپس نکاتی را در خصوص آن یادآوری خواهم کرد. "اگر کسی که از دنیا رفته اسـت را در خواب ببینی لباس‌های خوب پوشیده اسـت، باایمان از دنیا رفته اسـت. رنگ سیاه بر جامه مردان و زنان غم و مصیبت بود، مگر کسانی که همیشه سیاه پوشند، ایشان را زیان ندارد." یکی از نکات مهم در تعبیر خواب در نظر گرفتن شرایط فعلی روحی-روانی شخص بیننده خواب است. آنچه در تعبیر خواب لباس ابن سیرین یافت نمی‌شود همین موضوع با اهمیت شخصی سازی تعبیر خواب است. تعبیر خواب درست از طریق شناخت نیازها و آسیب‌های فرد به بررسی راه حل‌های ارائه شده توسط خواب می‌پردازد و آن را در زندگی به کار می‌بندد. مهم است که خوانندگان محترم مراقب سوء استفاده برخی سایت‌های زرد اینترنتی باشند و روح و عقلشان را به معبرین قلابی نسپارند.

 

نتیجه‌گیری

در زندگی بیداری، لباس‌ها خاصیت پوشانندگی و محافظت دارند. لباس در خواب چهره یا شخصیتی را به تصویر می‌کشد که شما برای دیگران خلق می‌کنید. خواب‌ها به شما می‌گویند که در کجا ممکن است در زندگی بیداری آسیب‌پذیر یا نیازمند تغییر باشید. رنگ‌ها و وضعیت لباسی که در خواب دیده‌اید نیز اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا ممکن است نمادی از احساس شما نسبت به خودتان یا درک دیگران از شما باشد. تعبیر خواب لباس می‌تواند اشاره به تناسب عملکرد شما در زندگی با نیازهای روحی - روانی‌تان باشد. برای مثال، ممکن است خواب ببینید که در یک مهمانی با لباس کاملاً نامناسب حاضر شده‌اید، یا ممکن است متوجه شوید که برهنه در خیابانی شلوغ راه می‌روید. چنین خواب‌هایی بیشتر در مورد احساس آسیب‌پذیری است. نیاز است که فرد روی این مسائل تمرکز بیشتری کند تا بتواند زندگی روانی سالم‌تری را تجربه کند و کمتر رنج بکشد.

نظرات

نگار امینی
۰۰
پاسخخواب دیدم که یک پیراهن بلند صورتی برای دخترم هدیه گرفتم و خیلی خوشحال شد
گلاره شعیبی
۰۰
پاسخخواب دیدم که از مسافرت برگشتم
و برای همه اطرافیان لباس هدیه خریدم و همه اندازه و متناسب بود

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب