بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب رنگ‌ها

تعبیر خواب رنگ‌ها

اگر خواب‌ها را تصاویر متحرک دنیای خواب در نظر بگیریم، رنگ‌ها این تصاویر را تبدیل به یک تابلوی نقاشی می‌کنند. در ادبیات، فیلم، هنر و حتی در خواب‌های ما رنگ یکی از روش‌های اولیه برای انتقال معانی اجتماعی، فرهنگی و نمادین بوده است. هر رنگ با مجموعه وسیعی از دلالت‌های مفهومی آغشته شده است. هر رنگ در خواب، هنر، ادبیات، مذهب و... یک پیام مشروط فرهنگی را به خواننده یا بیننده منتقل می‌کنند. گرچه گاهی این معانی می‌تواند از فرهنگی به فرهنگی دیگر متفاوت باشد، اما می‌توان گفت که روی هم رفته رنگ‌ها معنایی جهانی دارند. در این مقاله هستی کشاورز اطلاعات جالبی در خصوص تعبیر خواب رنگ‌ها در اختیار شما خوانندگان قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تعبیر درست خواب پیشنهاد می‌شود مقاله تعبیر خواب افتادن دندان و تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه کنید.

 

نماد رنگ‌ها در خواب چیست؟

نماد رنگ‌ها در خواب اهمیت زیادی دارد. به طور خاص رنگ‌های قرمز، سفید و سیاه بیشتر از هر رنگ دیگری در کتاب افسانه‌های برادران گریم و همین‌طور در اسطوره‌شناسی ظاهر می‌شوند. به دلیل که این سه رنگ به طور خاص باعث واکنش‌های واضح و آشکار در افراد می‌شوند. به عنوان مثال، قرمز باعث هوشیاری می‌شود و بنابراین اغلب برای به هوش آوردن فرد و جلب توجه وی از رنگ قرمز استفاده می‌شود. نمونه آن رنگ قرمز تابلوهای خطر هست که برای اعلام خطر و هشدار بهترین رنگ است. در حالی که رنگ سیاه معمولاً تصاویری از مرگ را برای همگان تداعی می‌کند. رنگ‌ها همچنین دارای معانی نمادین قابل توجهی در سراسر جهان و فرهنگ‌های مختلف آن هستند.

سه رنگ سفید، سیاه، قرمز به طور جهانی شناخته شده‌اند. درواقع، کلمات سیاه و سفید در هر زبانی در جهان وجود دارد. آن‌ها اولین رنگ‌هایی هستند که در هر زبان دلالت می‌کنند. سمبولیسم این سه رنگ به ویژه در طول زمان کمی متفاوت بوده است. معانی آن‌ها در زمان‌های قدیم همان معانی است که امروز دارند. نمادهای فردی رنگ‌ها به صورت اجتماعی آموزش داده می‌شوند، از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند و همچنین تا حدی توسط زیست شناسی و روانشناسی انسان ایجاد می‌شوند.

مانند اسطوره‌ها، هر افسانه به وضوح نماد هر رنگ را نشان می‌دهد.

 

تعبیر خواب رنگ‌ها از نگاه یونگ

تعبیر خواب رنگ‌ها از نگاه یونگ دقیق‌ترین تعبیر خواب رنگ است. یونگ و پرلز در مورد گروه‌بندی چهار رنگ قرمز، زرد، آبی و سبز که در خواب‌ها ظاهر می‌شوند به عنوان نمادی از کامل بودن یا یک الگوی کانونی برای نظم متفق القول بودند. کارل یونگ تداعی رنگ را به ناخودآگاه (سیاه)، آگاهی (سفید) و چهار عملکرد اصلی انسان مرتبط می‌کند: شهود (زرد)، تفکر (آبی)، احساس (قرمز)، حس (سبز). متأسفانه بیشتر نظریه پردازان و محققین تعبیر خواب و رؤیا به رنگ‌ها توجه اندکی داشته‌اند و افراد بی‌تجربه نیز از تجزیه و تحلیل رنگ در خواب عاجز هستند. بر همین اساس رنگ سیاه در خواب نشان دهنده فضای ناخودآگاهی است در حالی که رنگ سفید نشان دهنده سطح آگاهی و هوشیاری است.

چیزی که در خواب سیاه است می‌تواند نماد موضوعی ناخودآگاه که فراموش و یا انکار شده است تلقی گردد. فراموش نکنید که تعبیر درست خواب با تجزیه و تحلیل تمام جزییات خواب امکان‌پذیر است. در ادامه نکات مهمی در خصوص برخی رنگ‌های اصلی ذکر شده است.

 

نمادشناسی رنگ سیاه در اساطیر

جهان اسطوره‌شناسی و خواب مشترکات فراوانی دارد. بر همین اساس تعبیر خواب رنگ‌ها با تکیه‌بر مفاهیم رنگ شناسی در اساطیر مختلف امکان‌پذیر است. رنگ مشکی یکی از قدیمی‌ترین رنگ‌هایی است که تا به حال در هنر استفاده شده است. این رنگ نماد راز آلودگی، تاریکی و نشانگر عمق است. رنگ سیاه که از چوب سوخته (زغال چوب) یا بقایای استخوان‌های سوخته تشکیل شده بود، به عنوان بخش عمده‌ای از هنر دیواره غارها استفاده می‌شد. برای مصری‌ها، این رنگ نشان‌دهنده مرگ بود. اوزیریس، خدایی که برجهان اموات مصر حکومت می‌کرد، «سیاه» لقب گرفت و خدای آنوبیس که نماینده مومیایی کردن بود و در عالم اموات به اوزیریس خدمت می‌کرد، به صورت شغالی با کت سیاه به تصویر کشیده شد. این ارتباط سیاه با مرگ در تمدن یونان نیز تجلی یافت.

قلمرو هادس، دنیای زیرین، به عنوان "تاریکی شب،" مسکن سایه‌ها" توصیف شده است. در داستان آپولو و کورونیس، سیاه به جای علت مرگ، نتیجه یک مرگ است. کورونیس، شاهزاده خانم تسالی، عاشق آپولو و باردار فرزندش بود. در حالی که در انتظار فرزند بود، با اسخیس رابطه عاشقانه برقرار کرد. آپولو از طریق کلاغ سفیدش خبر خیانت کورونیس را شنید و به خواهرش آرتمیس دستور داد معشوقش را بکشد. او این کار را کرد، کاری که آپولو بعداً عمیقاً از ارتکاب آن پشیمان شد. او کلاغ را مقصر مرگ کورونیس می‌دانست، زیرا این پرنده بود که در وهله اول خبر بی‌وفایی کورونیس را داده بود. درنتیجه، آپولو پرهای سفید زاغ را به عنوان مجازات مرگ کورونیس (آتسما) سیاه کرد.

سیاه نه تنها نماینده مرگ است بلکه برای نشان دادن شر نیز استفاده می‌شود. در فولکلور تبتی، یکی از دو ذات اولیه، بدبختی، سیاه است. این ماده که اعتقاد بر این است که نور سیاه است، با درخشندگی یا نور سفید جفت شده است تا تخم کیهانی را تشکیل دهد که جهان از آن شکل گرفته است. بدبختی سیاه مسئول تمام بدی‌هایی بود که در جهان وجود دارد. طبق اساطیر اسکاندیناوی، خروس سیاه تجسم مرگ و شر است.

 

نمادشناسی رنگ سفید در اساطیر

پس از سیاه، سفید رایج‌ترین رنگ مورد استفاده در هنر است. این رنگ نقطه مقابل رنگ سیاه است و نور را در مقابل سایه نشان می‌دهد. این دو رنگ گرچه متضاد هم هستند اما تکمیل کننده یکدیگر هستند و همچون نماد یین و یانگ نمایانگر تکامل و اصل تداوم و بقا هستند. رنگ سفید در خواب نیز اغلب حس خوبی، خلوص و معصومیت را تداعی می‌کند. همچنین می‌توان از آن برای نشان دادن انرژی‌های الهی و ماوراء طبیعی استفاده کرد. در مصر باستان، رنگ سفید نشان دهنده خلوص است. از این رنگ در مراسم مذهبی استفاده می‌شد، زیرا بسیاری از اشیاء تشریفاتی سفید بودند و کشیشان برای انجام مراسم خود صندل‌های سفید می‌پوشیدند. این نشان می‌دهد که رنگ سفید، با مفهوم خلوص خود، به صراحت با دین مرتبط بوده است. نام شهر پایتخت مصر باستان، ممفیس، به "دیوارهای سفید" ترجمه شده است. انتخاب این رنگ نشان دهنده اهمیت مذهبی و سیاسی این شهر است.

سفید علاوه بر این با آفرودیت الهه عشق و جذابیت در یونان باستان مرتبط بود. او زمانی به دنیا آمد که کرونوس پدرش زحل را اخته کرد. وقتی اندام تناسلی خدای اولیه به دریا افتاد، آفرودیت از مخلوط منی و کف دریایی سفید متولد شد. هر دو عنصری که در خلقت الهه آفرودیت نقش داشتند، به صراحت سفید بودند و بدین ترتیب رنگ را به الهه و درنتیجه به کسانی که او از آن‌ها محافظت می‌کرد-مانند عروس‌ها و عشاق- پیوند می‌دادند. عروس‌های یونان باستان (که تحت حمایت آفرودیت بودند) در روز عروسی خود را با ریسه‌های گل می‌پوشاندند. رنگ سفید علاوه بر ارتباط با آفرودیت و زنان جوان در شرف ازدواج، با الهه باکره آرتمیس، شکارچی جنگل که محافظ دختران جوان بود نیز مرتبط است. این واقعیت که آرتمیس یک خدای باکره بود و بنابراین از نظر جنسی پاک بود، ارتباط بین رنگ سفید و خلوص و باکرگی را تقویت می‌کند.

 

تعبیر خواب رنگ‌ها خوب است یا بد؟

تعبیر خواب رنگ‌ها بستگی به زمینه اصلی هر خوابی دارد. رنگ به تنهایی نمی‌تواند گویای پیام‌های مهم خواب باشد بلکه باید در کنار عناصر دیگر خواب ازجمله احساسات، اتفاقات، اشخاص حاضر در خواب، حیوانات و غیره برسی شوند. به‌طور کل می‌توان گفت که پیوند رنگ سفید با دنیای ماورایی و خلوص در خواب، با به تصویر کشیدن شخصیت‌ها در لباس سفید و جواهرات همراه است. به این دلیل که «رنگ‌های طلایی و سفید با پاکی، خوبی، صداقت و الوهیت همراه هستند. رنگ سفید و طلا و جواهرات در خواب می‌تواند تصاویری از بهشت و فرشتگان را فرابخوانند و تجسم پاکی و فسادناپذیری باشند. چنین تصویری به حیوانات فانی که ارتباط نزدیکی با معنویت و انرژی طبیعت دارند نیز تعمیم می‌یابد. این استعاره را می‌توان در فیلم‌هایی مانند نسخه اصلی 1981 Clash of the Titans مشاهده کرد که در آن خدایان لباس سفید پوشیده‌اند.

رنگ سفید در خواب به دلیل ماهیت خالص آن و اینکه به راحتی مخدوش و آلوده می‌شود، از دیرباز با پاکی و معصومیت و بی‌گناهی همراه بوده است. این رنگ حس بی‌آلایشی را به خصوص از نظر جنسی منتقل می‌کند. رنگ سفید تقریباً با هر رنگ دیگری که با آن جفت می‌شود، کنتراست کاملی ایجاد می‌کند. گاهی رنگ سفید در خواب نشانگر تسلیم شدن و در برابر یک قدرت ست و گاهی نیز به معنی اعلام صلح و آشتی می‌باشد. کما اینکه جنگجویان قدیمی برای آشتی و تسلیم در برابر نیروی قدرتمندتر پرچم سفیدی را در هوا به حرکت درمی‌آوردند. طبیعتاً آنچه گفته شد بسته به شرایط فعلی بیننده خواب معنای متفاوتی می‌تواند داشته باشد.

 

نمادشناسی رنگ قرمز در اسطوره‌شناسی

قرمز یکی از پر جنب و جوش‌ترین رنگ‌ها در طیف مرئی است. رنگ خون است که نماد زندگی در حضور و مرگ در غیاب آن است. همچنین رنگ آتش است و بنابراین نماینده خطر است. قرمز همچنین یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در جهان و همچنین یکی از قدیمی‌ترین رنگ‌ها است. به گفته جی.ال. مورتون، «تاریخ زبان نشان می‌دهد که قرمز اولین رنگ پس از سیاه و سفید است» در شکل‌گیری زبان. در هر زبانی، سیاه و سفید همیشه دو رنگ اول هستند که در زبان توسعه یافته و دلالت می‌کنند. اگر حداقل سه رنگ در زبان وجود داشته باشد، رنگ سوم همیشه قرمز است. (مورتون). از نظر تاریخی، قرمز چندین معانی نمادین مختلف داشته است. در دوران ماقبل تاریخ، قرمز نماد اصل زنانه بود. رنگ قرمز برای مصریان باستان به معنای زندگی و پیروزی بود. به دلیل این ارتباط، مصریان در مراسم مذهبی پوست خود را به رنگ قرمز رنگ می‌کردند. مصریان از رنگ قرمز برای نشان دادن خشم و خشونت نیز استفاده می‌کردند.

تجسم واقعی درک مصریان از پیامدهای استفاده از رنگ قرمز، ست، خدای صحرا، طوفان، بی‌نظمی، خشونت و بیگانگان بود. او با موهای قرمز و چشمانی به تصویر کشیده شد که هر دو نشان دهنده خلق و خوی آتشین او بود. همه چیزهایی که او حامی آن‌ها بود، چیزهایی بود که مصریان نسبت به آن‌ها محتاط بودند و بنابراین قرمز با چیزی که بالقوه خطرناک بود همراه بود. یونانیان باستان تا حدی، مصریان را در درک معنای قرمز تکرار کردند. برای آن‌ها، این رنگ با خدایان جنگ، آرس و پسرانش، دیموس و فوبوس (آتسما) مرتبط بود. دیموس خدای ترس، ترس و وحشت بود و برادر دوقلویش فوبوس خدای وحشت، ترس، پرواز و شکست در میدان جنگ (آتسما) بود. آن‌ها پدرشان را در نبرد همراهی کردند، ارابه او را راندند و ترس را همه جا گسترش دادند. استفاده نمادین یونانی از قرمز شبیه به ارتباط با خشم و خشونت رنگ در مصر باستان است. سایه‌های جداگانه رنگ قرمز نیز توسط یونانیان به عنوان نمادهای هر دو جنس انسان دیده می‌شد. قرمز روشن و درخشان با اصل مردانه مرتبط بود، اما قرمزهای تیره‌تر و غنی‌تر، مانند رنگ انار، نماد زنانه بود. خود انار به دلیل ارتباط آن با باروری هم برای آفرودیت و هم برای هرا مقدس بود. رنگ قرمز همچنین نشان دهنده وسوسه بود.

 

نتیجه‌گیری

رنگ‌ها در خواب فراوان دیده می‌شوند و اهمیت زیادی دارند. هر رنگی در خواب، بر اساس فضای خاص خواب، مفهوم متفاوتی دارد. به طور کلی در تعبیر خواب گفتیم که فرد بیننده خواب باید تداعی‌های شخصی خودش از جزییات و عناصر خواب را روی کاغذ بیاورد و سپس به تجزیه و تحلیل آن‌ها در یک مجموعه کل بپردازد. برای مثال اگر شما خواب دیده‌اید که در یک اتاق آبی هستید و ماری سفید روی زمین به سمت شما می‌خزد. باید علاوه بر اتاق و خصوصیات آن اعم از تعداد در و پنجره، رنگ اتاق را نیز لحاظ بکنید. از خودتان بپرسید رنگ آبی برای من چه حسی را تداعی می‌کند؟ آیا این رنگ به من حس خوبی می‌دهد و یا با دیدن آن مضطرب و نگران می‌شوم؟ این دستورالعمل را برای هر رنگی در خواب می‌توانید بکار ببرید. در این مقاله سعی شد اطلاعات کلی از برخی رنگ‌ها در خواب خدمت شما ارائه شود. طبیعتاً مطالب بسیاری در خصوص رنگ در خواب ناگفته مانده که در آپدیت‌های بعدی مقاله به آن اضافه خواهد گردید.

نظرات

پانیز رجبی
۰۱
پاسخخوابم در مورد رنگ ها و تشعش و آمیزش نور و رنگها بود . تونستم از مقاله شما استفاده کنم و متوجه خوابم بشم با تشکر
هستی
۰۰

سلام

خوشحالم که مقاله تعبیر خواب رنگها تونسته به شما کمک کنه.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب