بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب درخت

تعبیر خواب درخت

در طول هزاران سال عمر بشر بر کره خاکی، مردم در اقصی نقاط دنیا مجذوب درختان شده‌اند و ارتباطی قوی با آنها احساس می‌کنند. درختان از زمان ابتدایی‌ترین تمدن‌های بشری در اساطیر، افسانه‌ها و آیین‌ها نقشی چشمگیر داشته‌اند. تقریباً تمامی فرهنگ‌ها داستان‌هایی در مورد درختانی دارد که دارای قدرت‌های عرفانی و معنوی هستند. جنگل‌ها اغلب محل رخداد داستان‌هایی با مضمون ماجراجویی هستند و درختان بسته به سیر داستانی ماجرا، می‌توانند نقش ناجی و یا مانع را ایفا کنند. بر اساس شیوه روایت اساطیر، قصه‌ها و افسانه‌ها، این ماهیت فیزیکی و ترکیب و جادویی درختان است که جرقه این نوع الهامات را در باور و ذهن روایان داستان می‌زند. درختان در خواب انسان نیز جایگاه ویژه‌ای دارند. در این مقاله، همچون مقاله تعبیر خواب ماهی، هستی کشاورز اطلاعات جالبی در خصوص تعبیر خواب درخت در اختیار شما قرار داده است.

 

نماد درخت در خواب چیست؟

برای پاسخ به سؤال نماد درخت در خواب چیست ابتدا باید به اساطیر ملل مختلف رجوع کنیم. در اساطیر اسکاندیناوی درخت زبان گنجشک، به نام Yggdrasil شناخته می‌شود. درخت جهان، با شاخه‌های گسترده‌اش که به آسمان می‌رسد و ریشه‌های قوی که در اعماق زمین خزیده است، در سه جهان مختلف زندگی می‌کند. این درخت تنومند پیوندی بین عالم بالا یا بهشت، زمین و عالم اموات ایجاد می‌کند و به واسطه آن بالا و پایین با هم متحد می‌شوند. این درخت بزرگ به عنوان یک محور جهانی قدرتمند عمل می‌کند، کیهان را حمایت یا نگه می‌دارد و ارتباطی بین آسمان‌ها، زمین و جهان زیرین که جهان مردگان است ایجاد می‌کند. این درخت در اساطیر اروپایی، شناخته شده‌ترین نمونه درخت از اساطیر اسکاندیناوی است. این درخت همچنین به عنوان "درخت تولد دوباره و شفا" شناخته می‌شود و تماس با آن به معنای باز زایی و زندگی دوباره است.

علاوه بر اساطیر اسکاندیناوی، در بریتانیا نیز درخت گنجشک به عنوان یک درخت شفابخش در نظر گرفته می‌شده است. در همپشایر، گاهی مراسم جادویی برگزار می‌شد و در طول این مراسم کودکی برهنه را از میان تنه شکافته شده درخت عبور می‌دادند. هدف از این حرکت درمان شکستگی استخوان یا ضعف جسمانی کودک بود. افراد معتقد بودند اگر اجزاء درخت در کنار هم منسجم بماند، کودک درمان می‌شود، اما اگر شکاف گسسته شود، این بدین معنی است که مراسم شفا مؤثر نبوده است. بر اساس آنچه شرح آن رفت می‌توان نتیجه گرفت که نماد درخت در خواب اغلب وجهی کهن الگویی دارد. درخت در خواب به نیرویی برتر که بدون تلاش و در صلح بر اساس الگوی اصلی جهان رشد می‌کند اشاره دارد. اگر در خوابتان شاهد تصاویر درخت بوده‌اید سعی کنید عناصر دیگر خواب را نیز در پروسه تعبیر خوابتان در نظر بگیرید.

 

تعبیر خواب درخت از نگاه یونگ

بر اساس اصول روانکاوی، درخت بطور نمادین اشاره به مادر، رشد معنوی و فکری، یا مرگ و تولد دوباره دارد. همچنین می‌توان گفت که میوه، سایه و طبیعت محافظ و نگهدارنده درختان باعث شده است که آنها به عنوان نمادهای زنانه یا مادری دیده شوند. با این حال، تنه ایستاده و مستحکم درخت می‌تواند یک نماد فالیک باشد( نماد آلت جنسی مردانه). شاید به همین دلیل است که برای کارل گوستاو یونگ، درخت نماد سلف، آندروژنی (ادغام و کنش بین اصول و انرژی‌های مردانه و زنانه) و فردیت محسوب می‌شد. قابل ذکر است که از نگاه یونگ تعبیر خواب درخت برای افراد مختلف متفاوت است. هر شخص با توجه به وضعیت روحی و روانی و تجربیات زیسته و نزیسته‌ای که دارد نمادهای خاصی را در خواب می‌بیند. لذا نمی‌توان گفت تعبیر خواب درخت برای همه افراد با سنین و جنسیت مختلف یکسان است.

 

تعبیر خواب درخت خوب است یا بد

درخت برای بسیاری از مردم در طول تاریخ معانی زیادی داشته است، اما موضوعی که در همه آنها مشترک است، سفر روحی-روانی بشریت از جهل به آگاهی و از نیستی به هستی است. برای پاسخ به سؤال تعبیر خواب درخت خوب است یا بد باید عناصر زیادی را در نظر گرفت. درختان با ریشه‌هایی که به اعماق زمین می‌رسند، بازوهایی که به آسمان می‌رسند و تنه‌هایی که فضای بین آن‌ها را به هم متصل می‌کنند، میان آسمان و زمین قرار می‌گیرند و بدین ترتیب نماد سفر روح در عالم آشکار در هر دو جنبه مقدس و دنیوی آن هستند. همین معنای نمادین در اکثر تعبیر خواب‌های درخت صادق است. از طرفی موضوع اصلی حضور درخت مرتبط با این محوریت روحی و معنوی است. درخت زندگی و درخت دانش در بهشت رشد می‌کنند. درخت زندگی در مرکز قرار دارد و به معنای بازسازی و بازگشت به اصالت وجود است.

درخت دانش دوگانه است و با سقوط بشریت از حالت بی‌گناه بهشتی مرتبط است. برعکس، پتانسیل ما را برای بیداری بزرگ نشان می‌دهد که در آن دوگانگی به وحدت ختم می‌گردد. مانند درخت بودا (درخت بیداری) که گوهر درونی او را به عنوان یک مرکز مقدس نشان می‌دهد. درخت کابالا نیز جزو درختان اساطیری است. این درخت دارای یک ستون سمت راست و چپ است که نشان دهنده دوگانگی است و یک ستون وسط که کل اجزاء را متعادل می‌کند و وحدت آفرین است. بر همین اساس نقطه مرکزی درون، نشان دهنده برکت و روشنایی ابدی است. قابل ذکر است که در تعبیر خواب نباید به مفاهیم کلی بسنده کرد. ممکن است درخت برای شخصی تداعی کننده تکه چوبی باشد که پدرش به وسیله آن او را تنبیه می‌کرده است. به همین دلیل هماره بر اهمیت تداعی شخص بیننده خواب از جزئیات خواب تأکید داشته‌ام.

 

وجه روشن و شفادهنده درخت در خواب

وجه روشن و شفادهنده درخت در خواب را شاید بتوان به مواجه روحانی شخص با فرصتی برای تحولی درونی مربوط دانست. انسان همچون یک دانه درون خاک رشدی طبیعی را تجربه می‌کند و پس از تولد از رحم مادر محتاج و وابسته به مادر است. درخت نیز در ایام نهال بودن ظریف و ضعیف است و نیاز به مراقبت دارد اما پس از گذار از این مرحله وابستگی قد می‌کشد و به منبعی خالص از انرژی و حیات تبدیل می‌گردد. این پروسه در رشد انسان نیز صدق می‌کند. این مرحله گذار در انسان نیز باید رخ دهد. خواب‌هایی با تصاویر درخت اشاره‌ای ست به منبعی الهی که آماده رشد و نمو است. این منبع الهی درون تمامی موجودات این عالم و به تبع انسان نهفته است. کافی است به آن اعتماد کنیم و توجهمان را بر آن متمرکز کنیم تا شاهد شکوفایی آن باشیم.

 اساطیر گوناگونی از جادوی درخت برای انتقال مفاهیم اساسی بهره برده‌اند از جمله آن اساطیر یونان است. در اساطیر یونانی درخت زیتون ایزد بانو آتنا، نماد زندگی فکری، قدرت ذهنی و خردمندی بود. درخت توس در باورهای شمنیستی درخت زندگی با هفت شاخه است که نشان دهنده هفت سیاره و آسمان است. و البته، حضرت عیسی نیز، جان خود را بر روی چوب درختی که به شکل صلیب ساخته شده بود از دست می‌دهد. سفر روانی-روحی در یک درخت آغاز می‌شود و به پایان می‌رسد. درخت به عنوان نمادی از ماتریس مادری که سال‌های اولیه زندگی را در آن می‌گذرانیم نشان دهنده انطباق ناخودآگاه ما با تفکر متعارف است. بعداً، همانطور که با چالش یکپارچه شدن و اصیل شدن روبرو می‌شویم، به نمادی از رشد معنوی، تولد دوباره، فردیت و وحدت تبدیل می‌شود. از آنچه شرح آن رفت می‌توان دریافت که درخت در خواب اغلب در قالب مفهومی کهن الگویی ظاهر می‌شود.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده درخت در خواب

برخی تصاویر خواب و رؤیا، تصاویر کهن الگویی هستند که دارای مفاهیمی بنیادین هستند و در همه جای دنیا و برای تمامی افراد مضمونی مشترک را حمل می‌کنند. برخی تصاویر خواب اما شخصی هستند و مفهومی فردی را با توجه به جنبه‌ها و مراحل مختلف زندگی معنوی و مادی شخص منتقل می‌کنند. آنچه تاکنون گفتیم راجع به جنبه الهی و معنوی درخت بوده است. در این بخش مایلم به تصاویری از درخت اشاره کنم که برای فرد ناخوشایند است و موجب فوران احساساتی منفی در وی می‌گردد. چنین احساساتی تعبیر خواب درخت را به سمت مفاهیمی هشدار دهنده و تاریک رهنمون می‌دارد. برای تشخیص این امر نیاز هست بیننده خواب، احساسات خود در حین خواب دیدن و پس از بیداری را با دقت بررسی کند. آیا در حین دیدن تصویر درخت نگران و مضطرب بودید یا برعکس درخت باعث برانگیختن احساس شادی شما بود؟

 

تعابیر شناخته شده درخت در خواب

درختان از دیرباز در هنر، ادبیات، مذهب و ... نقشی پررنگ داشته‌اند. بر همین اساس آثار زیادی از معبرانی از جمله ابن سیرین، آنلی بیتون، منوچهر تهرانی، عبدالله کرمانی، حضرت یوسف، امام صادق و... در دسترس عموم است که با عنوان تعبیر درخت از نظر ایشان منتشر گشته است. با اندکی تأمل می‌توان دریافت که در حال حاضر هیچکدام از این آثار پاسخی درست برای سؤالات روانشناختی انسان ارائه نمی‌دهند. یکی از این دلایل فردی بودن تعبیر خواب است. در حالی که این کتب نسخه‌ای واحد برای میلیون‌ها انسان پیچیده‌اند. مسئله دیگر بحث اهمیت زمان است. خواب دیشب شما راجع به مسئله کنونی زندگی شما حرف و نکته‌ای دارد. لذا نمی‌توان مسئله امروز را با یک نسخه آماده متعلق به صدها سال پیش حل کرد. به همین دلیل ما تنها تعبیر مفید را تعبیر خواب درخت بر اساس روش یونگ می‌دانیم.

 

تعبیر خواب درخت از نظر قرآن

کلمه درخت بیش از سی بار در قرآن آمده است. برای پی بردن به تعبیر خواب درخت از نظر قرآن، به آیات قرآن رجوع کردیم. از طریق درک نمادشناسی کلمه درخت در قرآن شاید بتوان به مفهوم تصویر درخت در خواب پی برد. مؤمنون:20 وَشَجَرَةً تَخْرُجُ مِن طُورِ سَیْنَاءَ تَنبُتُ بِالدُّهْنِ وَصِبْغٍ لِّلْآکِلِینَ و درختی که در کوه سینا می‌روید که روغن می‌دهد و [هم] خورشتی [=رنگ و لعاب و طعم و مزه‌ای] است برای خورندگان. (روغن زیتون، علاوه بر آنکه در گذشته به مصرف سوخت چراغ می‌رسید، جنبه نان خورش و طعم و مزه دهنده به غذا را هم داشت.) ابراهیم:26 وَمَثَلُ کَلِمَةٍ خَبِیثَةٍ کَشَجَرَةٍ خَبِیثَةٍ اجْتُثَّتْ مِن فَوْقِ الْأَرْضِ مَا لَهَا مِن قَرَارٍ. و مَثَل کلمة خبیثة همچون درخت ناپسندی است که از سطح زمین جهیده و قراری برای آن نباشد. در این دو آیه خداوند به دو جنبه مفید و مضر درخت اشاره کرده است.

برخی درختان میوه و ثمره زیادی دارند برخی برعکس همچون علف هرز هستند و سودی نمی‌رسانند. (منظور درختچه‌های هرزی است که در باغات و مزارع می‌رویند و کیفیت میوه و رشد درختان را پایین می‌آورند.) اگر به دنبال تعبیر خواب درخت هستید توجه کنید که در وضعیت کنونی زندگی شما درختان زندگیتان منفعت رسان و سود ده هستند و یا بیشتر مانع رشد و تکامل شما می‌شوند. ( طبیعتاً خواننده محترم متوجه است که منظور من از درخت، درخت واقعی نیست بلکه منظور کاشته‌های درونی و بیرونی زندگی است.) درختان زندگی شما اگر مراقبت شوند و به خوبی رشد کنند باعث رشد معنوی و اصالت درونی صاحبانشان می‌گردند. برعکس اگر سال‌هاست که بر کشت و کار گیاهان سمی و ناکارآمد تمرکز کرده‌اید حاصل آن نابودی و ضرر مکرر است. پس در انتخاب آنچه برای آن نیروی جسمانی و روانی صرف می‌کنید دقت کنید.

 

تعبیر خواب درخت در انجیل

کتاب مقدس توضیحات بسیاری در مورد درخت دارد. درخت نشان دهنده زندگی است و شاخه درخت نشان دهنده وسعت خانواده است. به همین دلیل از شجره‌نامه برای بیان زاد و ولد خانوادگی و اجداد استفاده می‌گردد. درخت نشانه باروری است. ریشه درخت نمایانگر پایه و اساس و ریشه‌های اصیل فرد است. در کتاب مقدس، درخت به معنای برکت است. عظمت خدای ما در خلقت طبیعی گیاهان نیز متجلی شده است. با این حال، تعبیر درخت در خواب نشان دهنده تحولات عمیق فرد است. درخت سبز نشان دهنده زندگی پربار و سعادت اصیل فرد است. از سوی دیگر، درخت پژمرده به معنای بی‌ثمری، خشکسالی، بی‌آبی و غیره است. درختان گاهی معجزه آفرین هستند برای مثال این یک راز بزرگ است که چگونه آب شیرین می‌تواند به داخل نارگیل نفوذ کند. بدون شک، قدرت زیادی در درختان وجود دارد که نشان دهنده جادوی جهان هستی است.

 

تعبیر خواب درخت ابن سیرین

اعتبار و درستی تعبیر خواب درخت از نظر ابن سیرین محل تأمّل است. همانطور که بارها گفته‌ام ابن سیرین خواب‌گزار نبوده است و آثار منتشر شده به نام ایشان پس از مرگ وی منتشر شده و منبع موثقی ندارد. با این حال آنچه در پی می‌آید مطالبی است که با عنوان تعبیر خواب درخت به روایت ابن سیرین در دسترس عموم است. قضاوت با خوانندگان محترم. "اگر کسی در خواب ببیند به او شاخۀ درختی دادند و دهندۀ آن آشنا بود از آن شخص به او منفعت رسد و اگر دهندۀ آن ناشناس باشد از بیگانه‌ای به او منفعت رسد و اگر آن شاخه خشک باشد خیر و شری به او نمی‌رسد. اگر ببینی درخت خرمای خانۀ خود را بریدی، شخصی از افراد خانواده تو بیمار می‌شود. اگر ببینی درخت خرمائی که در خانه است از ریشه خشک شده، بین تو و همسرت جدائی ‌افتد."

 

نتیجه‌گیری

بشریت اهمیت درختان را از هزاران سال پیش درک کرده است. کافی است به قدیمی‌ترین شکل‌های داستانی همچون قصه‌ها و اسطوره‌ها نگاهی بیندازیم. نقش آئینی درختان در این آثار چشمگیر است. درختان نقش‌های مقدس و مهمی در بسیاری از داستان‌های خداباوری باستانی نیز داشته‌اند که بر اهمیت آنان می‌افزاید. دیدن درخت در خواب برای کسی که نیروی محرکه‌اش جستجوی معنا و هدف است، عالی است. گفتیم که درختان در دو قالب کهن الگویی جمعی و شخصی در خواب ظاهر می‌گردند. تشخیص این قالب‌ها بر عهده شخص بیننده خواب است. احساسات فرد بیننده خواب در حین خواب و پس از بیداری بسیار تعیین کننده و راهگشاست. آنچه اهمیت دارد کار درونی بر روی خواب و رؤیاست. تعمق و تفکر در خصوص خواب‌ها نیز کار درونی محسوب می‌شود و اندک اندک انرژی موجود در تصاویر خواب را به زندگی فرد جاری می‌سازد.

نظرات

آذین
۰۰
پاسخمن خواب دیدم باپدرم که به تازگی فوت شده مشغول کاشتن ریشه درخت پرتقال داخل حیاط دوران کودکیم بودیم ریشه های جوانه زده رو از داخل گلدان برمیداشتم زمین رو گود میمردم و ریسه ها رو میکاشتم با کمک پدرم..درختان دیگه ای هم بود مثل سیب بااینکه درخت کوچکی بود ولی تعداد زیادی سیب‌های قرمز داشت ..لطف میکنین بگین چه تعبیری میتونه داشته باشه برای من
لطیفه انصافی
۰۰
پاسخممنونم بابت سایت خوبتون عزیزم
دخترم روزی که بایه آقاآشنا شد دو روز بعد خوابی دیدید که از هیجان وشادی بیدارشد میگفت شب دعا کرده تا براش اشکار بشه این آشنایی درسته یانه ممنونم میشم لطف کنید تعبیر کنید
خواب دید از درخت آناناس افتاد جلوش وپوست کنده خورده میگفت اندازش خیلیییی بزرگ بود ودرخت خرمالو راهم همانجا دیده که چهارتا خرمالو افتاد جلوش واونارم کامل خورده میگفت خیلی شیرین وخوشمزه بود تا چندروز ازاین خواب لذت میبردهفتم هشتم عید بود لطفا پاسخ بفرمایید درنورو عشق باشید
برادران
۰۰
پاسخمن خواب دیدم درخت های بزرگ و پهن به سمت من خم و راست میشن تعبیرش چی میشه؟
هستی
۰۰

سلام 

لطفا جزییات بیشتری از این خواب درخت بهم بدید.

و آیا باز هم خوابهای دیگری دیدید این اواخر؟

با تشکر

ارزو صمیمی
۰۰
پاسخسلام
خواب دیدم توی یک کویرم که چند تا درخت به صورت پراکنده هست
من زیر یه درخت اقاقیا جوان ایستادم
درخت پر از کرم هست وکرم ابریشم وپیله وپوره که یکی از اون کرم ابریشم ها خیلی بزرگه چندشم میشه
بالای درخت پر هست از پشه های ریز وپروانه های بزرگ
پسری 17-18 ساله که صورتشو نمی بینم در کنارم هست ومن دارم در کنار درخت چیزی در رابطه با کرمها وپروانه ها بهش اموزش میدم گرم بزگ رو پیدا نمیکنم بعد می بینم زیر یک برگ هست وکوچکتر شده وبرام کمتر چندش اوره
اموزش تمام میشه
من بسیار غمگین هستم واز سمت چپ حرکت می کنم
از ابتدای خواب من قصد ترک کردن داشتم انگار که بخشی از زندگی من به پا یان می رسید ومن باید اون سرزمین رو ترک میکردم و وسایل شخصیم در درون جعبه هایی کوچک در دستم بود
🙏🙏
هستی
۰۰

سلام آرزو جان

خواب درخت و پروانه ای که دیدی اینقدر روشن و واضح هست که من نمیدونم چی بهش اضافه بکنم که بهش خدشه وارد نکنم.

درخت نماد زندگی ماست که ریشه در خاک داره، در خاک رشد میکنه، یک دانه کوچک هست و در طول زمان تبدیل به یک تنه تنومند میشه، و سرش به آسمان میرسه جایی که با معنویت در ارتباط هست، از طرفی حضور کرم و پروانه در خوابت نیز روشن و گوباست. کرم پس از مدتی تبدیل به پروانه میشه ، در واقع یک پروسه تبدیل شدن و پوست اندازی در کرم اتفاق می افته تا تبدیل به موجودی اصیل همچون پروانه بشه، در بخش. اخرت خوابت باز ما به پایان رسیدن بخشی از زندگی ت را داریم که با پوست اندازی کرم در پیله و پروانه شدن مربوط است.

این خواب بسیار زیبا و نمادین هست، از خودت بپرس چه تغییری داره رخ میده در زندگی ت که باید همراهی بکنی و تسلیم باشی.

من که تورا نمی شناسم و از زندگی تو باخبر نیستم دختر خوب، تو اما با شناختی که از فراز و نشیب های زندگی ت داری می تونی بهتر درک بکنی که این خواب داره تو را برای چه تغییری اماده میکنه.

امیدوارم این تحلیل برات مفید بوده باشه.

قربانت

سیمین بهنامی
۰۰
پاسخسلام خواب دیدم دارم با درختی صحبت میکنم و صداش توی گوشم صدای مرد با صدایی قشنگ بود اما از حرفایی که بهم زد چیزی یادم نمیاد، تعبیرش چی میتونه باشه؟
هستی
۰۰

بانو سیمین عزیز سلام بر شما

درخت نماد کهن الگویی بسیار مهمی است. درخت در حالی که سر در آسمان دارد ریشه هایش در زیر زمین و تنه اش مابین زمین و آسمان است. همین امر باعث شده که درخت به نمادی برای اتصال و وحدت تبدیل گردد. سخن گفتن با درخت در خواب نوعی برقراری ارتباط با این کل وحدانی است. اینکه صدای درخت در قالب صدای مرد بوده نظری ندارم فعلا، اگر خوابهای دیگری که میبینید را برایم در وبسایت نقل کنید بیشتر می توانم با فضای روان شما آشنا شوم و طبیعتا بهتر می توانم در تحلیل خوابهایتان به شما کمک بکنم.

با احترام

درسا غفاری
۰۰
پاسخخواب دی م زیر سایه یک درخت چنار نشسته ام و از هوای مطبوع و سایه درخت لذت میبرم
هستی
۰۰

سلام 

 درخت در خواب همانطور که در پاسخ به کامنت قبل شرح دادم یک نماد  کهن الگویی است. 

شماعی
۰۰
پاسخسلام علیکم خواب دیدم که زیر سایه یک درخت بزرگ و پرسایه نشسته بودم و از میوه درخت می‌خوردم و لذت میبردم
مینا وحید
۰۰
پاسخخواب دیدم که یک نهال چنار کاشتم و بهش رسیدگی میکردم تا بزرگ بشود
هستی
۰۰

سلام 

درخت در خواب یک نماد کهن الگویی است. تعبیر خواب درخت ریشه در ازل و آغاز سرشت آدمی و جهان هستی دارد. ریشه درخت در خاک است، سر آن به سوی آسمان است و تنه آن بر روی زمین است. بدین ترتیب درخت سه سیطره سرزمین مردگان، زمین و آسمان را در بر میگیرد. کاشتن درخت در خواب هم بر اساس وضعیت کنونی زندگی شما تعبیر می شود و نیازمند تجزیه و تحلیل است.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب