بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب ساعت و زمان

تعبیر خواب ساعت و زمان

تعبیر خواب ساعت به‌طور خاص و «زمان» به‌طور عام می‌تواند بسیار مهم‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنید. زندگی ما محدود به زمانی است که در اختیار داریم. مهم این است که از هر ثانیه استفاده کنیم وگرنه در آینده نزدیک بسیار پشیمان خواهیم شد. جمله «وقت طلاست!» را همه ما شنیده‌ایم. این جمله از اهمیت زمان و زمان‌بندی و گذر فصل‌ها و محدودیت وقت خبر می‌دهد. شعارهای بسیاری میان افراد مبنی بر اهمیت استفاده درست از زمان رایج است؛ در این مقاله خواهید دید که این شعارها نقطه شروعی برای تفسیر خواب شما به شمار می‌آید. اگر مشتاق هستید تعبیر خواب ساعت را بدانید هستی کشاورز در این مقاله به شرح تعبیر خواب ساعت و همین‌طور تعبیر خواب فصل‌ها پرداخته است. برای درک بهتر نحوه درست تعبیر خواب به روش یونگ پیشنهاد می‌کنم مقاله تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه کنید.

 

نماد ساعت در خواب چیست؟

در یونان باستان سه ایزد مختلف نماد «مفهوم زمان» بودند: کرونوس، آیون و کایروس. کرونوس (که نباید با تیتان کرونوس اشتباه گرفته شود) احتمالاً اولین خدایی است که در اساطیر پدید آمده است. کرونوس نمایانگر زمان تجربی مانند گذشته، حال و آینده بود. او تجسم زمان خطی بود و با ساده‌ترین نسخه زمان (مثلاً زمان تولد تا کنون) همراه بود. در مقابل کرونوس، آیون نماینده زمان ابدی بود. او ارتباط نزدیکی با زندگی پس از مرگ و همچنین ماهیت چرخ‌های برخی رویدادها (مانند فصول) داشت؛ مانند کرونوس، تأثیرات آیون برای همه افراد صرف نظر از کاری که انجام می‌دهند اعمال می‌شود، اما این با خدای سوم زمان: کایروس متفاوت بود. کایروس را مظهر زمان اپورتونیستی می‌دانستند. به عبارتی، زمان‌هایی که باید برای رسیدن به یک کار اقدام کرد. قدیمی‌هایی که به استدلال و متقاعد کردن اهمیت می‌دادند اغلب از کایروس به‌عنوان ابزاری برای توضیح اعمال و پیامدهای انسانی و همچنین استعاره در هنگام توصیف اعمال مناسب استفاده می‌کردند.

کرونوس طول سال است، آیون در چرخه فصول زندگی می‌کند و کایروس نشان دهنده زمانی است که باید از آب و هوا برای کاشت یا برداشت محصول استفاده کرد. کرونوس نماد و پدر «زمان» محسوب می‌شود و معمولاً داس به دست به تصویر کشیده شده است. یونانیان و رومیان کرونوس را به عنوان مردی که چرخ زودیاک را می‌چرخاند به تصویر می‌کشند. کرونوس معمولاً به عنوان پیرمرد خردمندی با ریش پرپشت خاکستری به تصویر کشیده می‌شود. پیش نیاز تعبیر خواب ساعت و فصل‌ها درک درست گزاره «زمان» است. زمان در زندگی امروزی مفهومی غیر از زمان در گذشته دارد. زندگی متمدن و شهری امروزی انسان‌ها را وادار به پیروی از یک سری برنامه ریزی‌های مشخص کرده است. اجبار به زندگی در محدوده‌های زمانی خاص برخی را با فشارهای عصبی فراوانی روبرو کرده است که در ادامه تأثیر آن‌ها را بر تعبیر خواب زمان خواهید دید.

 

تعبیر خواب ساعت خوب است یا بد؟

زمانی که از ساعت صحبت می‌کنیم از مفهوم «زمان» به‌طور خاص سخن می‌گوییم. تغییرات فصل‌ها و چرخش شبانه روز نیز نمایشی جزئی از مفهوم کلی زمان هستند. اولین ساعت‌های مکانیکی در اوایل قرن چهاردهم در اروپا اختراع شدند و تا زمانی که ساعت آونگی در سال 1656 اختراع شد، دستگاه استاندارد زمان‌سنجی بودند. پیش از آن انسان‌ها زمان را از گردش فصول و تغییرات آب و هوایی تشخیص می‌دادند و از طلوع و غروب خورشید برای زمان‌بندی روزانه بهره می‌بردند. امروزه اما همه ما خودمان را در حصار الکترونیکی ساعت‌های مچی و موبایل حس می‌کنیم. ما توسط چرخ‌های زمانه مدرن محصور شده‌ایم و با اینکه به سرعت در حال از دست دادن وقت هستیم اما گذر زمان را نیز احساس نمی‌کنیم. برای پاسخ به سؤال تعبیر خواب ساعت خوب است یا بد نیاز بود مقدمه‌ای گفته شود تا در ادامه به شرح جزئیات آن بپردازیم.

اول از همه مایلم در خصوص دیدن فصل‌ها در خواب سخن بگویم. در زندگی زمینی انسان چهار فصل را تجربه می‌کند. چهارفصلی که خاصیت تکرار شوندگی آن ما را به یاد چرخه‌های هماهنگ و متضادی همچون تولد و مرگ، جوانی و پیری و ... می‌اندازد. فصل زمستان در خواب نماد و نماینده سردی، پایان، خشکی و نیاز به سکوت و تعمّق است. طبیعت در فصل زمستان به خواب می‌رود و خود را برای زایشی دوباره آماده می‌کند. فصل بهار در خواب نماینده زایش و نو شدگی است. زایشی که از پی سکوتی چندماهه در فصل زمستان می‌آید. اگر فصل بهار را در خواب دیده‌اید خبر خوب اینکه تعبیر خواب فصل بهار آغازی نو در زندگی شماست. از خودتان بپرسید هم اکنون چه چیزی روح و ذهنتان را به خود مشغول ساخته است. مشغله روانی فعلی شما موضوع مورد نظر ناخودآگاهتان است و طبیعتاً خوابی که دیده‌اید به آن موضوع خاص اشاره دارد.

 

وجه روشن و شفابخش ساعت در خواب

برای آگاهی از وجه روشن و شفابخش ساعت در خواب ابتدا لازم است بدانید که یونگ می‌گوید: «رؤیاها (خواب‌ها) محصولات بی‌طرفانه و خودانگیخته روان ناخودآگاه هستند که خارج از کنترل اراده {انسان} هستند. آن‌ها طبیعت خالص هستند. آن‌ها حقیقت طبیعی و بدون رنگ را به ما نشان می‌دهند و بنابراین، درست مانند هیچ چیز دیگری، این امکان را دارند که وقتی آگاهی ما از پایه‌های خود بسیار دور شده و به بن‌بست رسیده است، نگرشی را به ما برگردانند که با ماهیت اولیه انسانی ما مطابقت دارد.» بر اساس این گفته یونگ همه خواب‌ها قصد مشاوره و راهنمایی ما را دارند. دیدن ساعت در خواب نیز اشاره به مفهوم گذر زمان دارد. گاهی ما به قدری مشغول زندگی زمینی می‌شویم که به کلی از روح خود فاصله می‌گیریم، دیدن ساعت در خواب می‌تواند تلنگری باشد برای آگاهی و تمرکز بیشتر به مسائل عمیق‌تر زندگی. پس این خواب را به فال نیک بگیرید و از حصار زمان به شکل مدرن آن خارج شوید و به‌طور اعم به فرصت کمی که در این جهان دارید بیندیشید و برای روحتان قدم‌های مثبتی بردارید.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده ساعت در خواب

وجه تاریک و هشداردهنده ساعت در خواب به نگرانی‌ها و اضطراب‌های شما در زندگی فعلی مربوط می‌شود. اگر هم اکنون از چیزی در زندگی رنج می‌برید احتمالاً تصویر ساعت در خواب نمادی از آن رنج است. ممکن است ناخودآگاه شما قصد دارد توجه شما را به موضوع فراموش شده‌ای جلب کند. با خودتان صادق باشید و لیستی از نگرانی‌های فعلی‌تان بنویسید. گرچه فرصت انسان در این جهان اندک است اما این موضوع نمی‌تواند بهانه‌ای برای بطالت و اتلاف وقت باشد. برخی افراد گاهی ناآگاهانه وقت عزیز خود را هدر می‌دهند و بر موضوعاتی تمرکز می‌کنند که در گذر زمان ارزشی به بار نمی‌آورد. این اتلاف وقت طبیعتاً از دیدن ناخودآگاه پنهان نمی‌ماند. به همین دلیل ناخودآگاه با ارسال تصاویر خواب همچون یک زنگ خطر عمل می‌کند و قصد بیدار سازی شخص را دارد. به همین دلیل است که می‌گوییم برخی خواب‌ها هشدار دهنده هستند. گاهی اوقات دیدن ساعت در خواب حاکی از فشار و استرسی است که احساسات مربوط به گذر زمان، از دست دادن وقت و عقب ماندن از برنامه‌های زندگی، در افراد به وجود می‌آورد.

«زمان» مفهومی خارج از کنترل انسان است. «زمان» همچون ماهی که از دست انسان لیز می‌خورد هرلحظه از ما دور می‌شود. ما بر مرکب شب و روز سوار هستیم و به سمت پایان فرصت زندگی و مرگ پیش می‌رویم. دیدن ساعت در خواب ممکن است گاهی به معنای چیزی باشد که علیرغم اینکه شما را نگران می‌کند، اما کنترلی بر آن ندارید. ممکن است حتی دیدن فصل‌ها در خواب نماد تغییراتی بدیهی و غیرقابل کنترل در زندگی باشد. برخی افراد به‌طور ناخودآگاه قصد کنترل بر تمامی امورات دنیوی را دارند در حالی که چنین چیزی مقدور نیست. حیطه اختیار و کنترل انسان محدود است و باید این محدودیت را پذیرفت و تلاش بیهوده را متوقف کرد. اگر کسی به شما بگوید که گذر عمرش را متوقف کرده است احتمالاً به وی می‌خندید و او را دیوانه خطاب می‌کنید. پس دست از کنترل بردارید و اجازه دهید روح شما راهنمای شما باشد.

 

تعابیر شناخته شده ساعت در خواب

ساعت جزو ابژه‌های ضروری در زندگی امروزی همه افرادی است که به طریقی به زندگی مدرن آلوده شده‌اند. انسان امروزی مجبور است بر اساس زمان‌بندی خاصی روز و هفته و ماه و سالش را برنامه ریزی کند وگرنه از قافله نظم و زندگی ماشینی عقب می‌افتد. ضرورت و تکرار استفاده از ساعت و زمان‌بندی در زندگی روزانه پای ساعت را به خواب انسان نیز باز کرده است. نامه‌ای بسیاری در زمینه تعبیر خواب ساعت شناخته شده هستند اما صرفاً نام «یونگ» در این میان می‌درخشد چراکه از صد سال گذشته نتیجه پژوهش‌های وی در زمینه خودشناسی و شناخت شخصیت درونی و بیرونی، تأثیرات شگرفی بر وضعیت روانی افراد بسیاری در سراسر جهان داشته است. ازجمله نامه‌ای آشنا که تعبیر خواب آن‌ها ازنظر روانشناسی ارزشی ندارد می‌توان به تعبیر خواب جابر مغربی، تعبیر خواب ابن سیرین، امام صادق، یوسف نبی، آنلی بیتون، دانیال پیغمبر، امام صادق و غیره نام برد.

 

تعبیر خواب ساعت ازنظر قرآن

روم:12 وَیَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ یُبْلِسُ الْمُجْرِمُونَ و روزی که ساعت [=زمان قیامت] برپا شود، در آن روز مجرمان [=بریدگان از خدا و خلق، از نجات خود] نومید می‌شوند. احزاب:63 یَسْأَلُکَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِندَ اللَّهِ وَمَا یُدْرِیکَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَکُونُ قَرِیبًا مردم از تو درباره ساعت [=زمان قیامت] می‌پرسند؛ بگو: علم آن فقط نزد خداست و تو چه دانی شاید که ساعت [=زمان وقوع رستاخیز] نزدیک باشد؟! منظور از ساعت، مطلق وقت و زمان است، نه جزء مشخصی از آن. مثل زمان مرگ و زمان [وقوع] قیامت. ساعت قیامت به تعبیر قرآن به اندازه یک چشم بر هم زدن، بلکه کمتر از آن است [نحل 77. از 48 باری که کلمه «ساعة» در قرآن به کار رفته است، 41 مورد آن به صورت معرفه [با الف و لام] درباره زمان قیامت است، بقیه درباره اجل مرگ انسان‌ها یا لحظاتی از ایام زندگی دنیایی است.

تعبیر خواب ساعت در قرآن را می‌توان از لابه‌لای آیات قرآن دریافت. گرچه تعبیر خواب ساعت و فصول به‌طور مستقیم در قرآن ذکر نشده اما از نمادشناسی برخی آیا همچون دو آیه فوق، می‌توان به اهمیت مفهوم «زمان» در قرآن پی برد. جالب است بدانید که کلمه «ساعت» در قرآن به معنی «قیامت و رستاخیز» آمده است. این موضوع بسیار قابل تأمل است. چرا انسان‌ها از کلمه ساعت برای نشان دادن مفهوم زمان در زندگی دنیوی استفاده می‌کنند؟ پاسخ آن روشن است. «ساعت» برای افراد هوشمند و خردمندان، نمایانگر اندک بودن فرصت در زندگی بشری است. افرادی که به این حقیقت آگاه هستند هرلحظه با دیدن ساعت به یاد رستاخیز می‌افتند و همین امر آنان را هوشیار نگه می‌دارد و مانع به خطا رفتن آنان در زندگی دنیوی می‌گردد؛ بنابراین می‌توان گفت ازنظر تحلیل قرآنی، دیدن ساعت در خواب، به طور کلی به اهمیت توجه و پرداختن به مسائل عمیق معنوی و شناخت خویشتن حقیقی اشاره دارد.

 

تعبیر خواب ساعت به روایت ابن سیرین

تعبیر خواب ساعت به روایت ابن سیرین عجیب و غیرقابل اتکا است و افراد هوشمند و تیزبین توجهی به چنین تعبیر خواب‌های موهومی نمی‌کنند. آنچه هماره تأکید کرده‌ام لزوم تعبیر خواب ساعت و نمادهای دگر، بر اساس یک تئوری معتبر روانکاوی است؛ روشی که روان شناسان تحلیلی در سراسر دنیا برای پی بردن به مسائل و اختلالات شخصی افراد از آن بهره می‌برند. این روش معتبر در سراسر مقالات وب‌سایت هستی کشاورز به روشنی شرح داده شده و تنها نیازمند کمی دقت و صبوری برای یادگیری و اجراست. قابل ذکر است که طبق نظر اهل فن، محمد بن سیرین اساساً خواب‌گزار نبوده است و آثاری که به نام ایشان چاپ شده هیچ‌گونه اعتباری ندارد و صرفاً موجبات سردرگمی و خسران هم‌وطنان عزیز را فراهم می‌آورد. بر همین اساس پیشنهاد من، به عنوان کسی که به طور تخصّصی در زمینه پژوهش و تحلیل خواب فعالیت دارد، یادگیری روش درست تعبیر خواب بر اساس تئوری روانکاوی پرفسور یونگ می‌باشد.

 

نتیجه‌گیری

اگر ساعت و مسئله زمان در خواب شما ظاهر شد، مهم است به احساسات خود در حین خواب و پس از بیداری توجه کنید. احساسات راهنمای اصلی ما در تعبیر خواب ساعت و تعبیر خواب فصل‌ها هستند. چراکه اگر در خواب سرخوش و خرامان بوده‌اید این نشانه مثبتی است و اگر برعکس مضطرب، پریشان و افسرده حال بوده‌اید نشانه منفی و هشدار است. دیدن ساعت و فصلی خاص در خواب می‌تواند تعابیر مختلفی داشته باشد. ازجمله این تعابیر اضطراب و نگرانی از دست دادن وقت و دیر شدن است. احساسی که اغلب افراد در زندگی بیداری خود با آن درگیر هستند. گاهی برخی خواب‌ها نیز اشارتی به سرعت گذر عمر و به تبع نیاز به توجه و تمرکز بر روح و مسائل مهم‌تر زندگی در حیطه روان و معنویت دارند. مطالب نقل شده در این مقاله ازنظر نویسنده آن درست و معتبر می‌باشد اما نمی‌تواند جایگزین موارد حاد بالینی گردد. لذا در صورتی که خواب‌های تکراری و مضطرب کننده را تجربه می‌کنید با یک مشاور تحلیل خواب تماس بگیرید.

نظرات

سارینا
۰۰
پاسخخواب دیدم از خواب بلند شدم و دیدم تمام ساعت ها متوقف شدن گوشی هرکی رو دیدم یک ساعت متفاوت نشون میداد که همشون متوقف شده بود بیرونو نگاه کردم هوا حالت گرگو میش داشت داخل خونه تاریک بود و من دنبال این بودم بفهمم ساعت چنده ولی از نظرخودم ساعت ها گذشت ولی نه ساعتی تغییرکرد نه حالت هوا
شادی پیکانی
۰۰
پاسخخواب دیدم که یک ساعت مچی برای همسرم هدیه گرفتم ،و روز تولدش بهش هدیه دادم
غزاله موحدی
۰۰
پاسخدیدن این ساعتهای بزرگ آوند دار که صداش مثل ناقوس کلیسا میمونه نشونه چی میتونه باشه مخصوصا یه جایی هم قرار گرفته که خیلی نامربوط هست
هستی کشاورز
۰۰

سلام 

دوست عزیز تعبیر خواب روانشناختی اصول و قواعد خاصی دارد.

اگر مقاله تعبیر خواب ساعت و دیگر مقالات تعبیر خواب وبسایت هستی کشاورز را مطالعه کرده باشید بیشتر با روش درست تعبیر خواب آشنا می شوید، یک ساعت آونگ دار به تنهایی قابل تعبیر نیست. برای تعبیر این خواب نیاز به جزییات بیشتری داریم هم در خصوص شخص بیننده خواب هم در خصوص خواب.

 موفق باشید

اعظم جلالی
۰۰
پاسخاگر در خواب ببینیم که عقربه های ساعت به سرعت در حال چرخش هست یعنی به نوعی گذر زمان رو به سرعت به ما نمایش میدهد تعبیرش آیا به احساسات ما یا درگیری های ذهنی ما مربوط میشه ؟
هستی کشاورز
۰۰

سلام 

تعبیر خواب ساعت و زمان می تواند از جهات مختلفی مورد بررسی قرار گیرد.

افرادی هستند که در زندگی بیداری چنان مشغول زندگی عادی شده اند که از برخی اصول اساسی زندگی غافل شده اند. طبق گفته پرفسور کارل یونگ برخی خوابها جنبه جبرانی دارند و برخی خوابها با اغراق کردن یکسری امور قصد جلب توجه ما نسبت به چیز خاصی را دارند.  با توجه به اینکه شناختی از شما ندارم از شما می خواهم خودتان بررسی کنید ببینید آیا جزو آن دسته افراد هستید که همیشه استرس دیر رسیدن، وقت نداشتن و.. هستید اگر آری این خواب ممکن است اشارتی باشد بر لزوم ترمز کردن و آهسته پیش رفتن در زندگی.. ممکن است برعکس جزو دسته افراد منفعل باشید که هر چیزی را به زمان دیگری موکول می کنید و فکر می کنید تا ابد زمان دارید.. بر اساس این خواب ساعت می توانید تعادل را به رفتار و سبک زندگیتان بازگردانید.

موفق باشید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب