بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب عقرب

تعبیر خواب عقرب

عقرب‌ها جانوران بی‌مهره‌ای هستند که به گروه عنکبوت‌ها تعلق دارند. این موجودات علاوه بر عنکبوت‌ها به خانواده کنه‌ها نیز نزدیک هستند. عقرب‌ها شباهت زیادی به خرچنگ دریایی دارند. آن‌ها دارای نیش سمی در انتهای دم منحنی خود هستند. ظاهر زرد رنگ و قابلیت خطرناک عقرب‌ها در کشندگی مطمئناً هرکسی که با آن‌ها روبرو می‌شود را به وحشت می‌اندازد. عقرب‌ها در خواب انسان نیز راه پیدا کرده‌اند. عقرب را نمی‌توان جزو نمادهای تکراری خواب دانست. به همین دلیل حضور پیدا کردن عقرب در خواب همچون آنچه در مورد تعبیر خواب افتادن دندان گفتم اغلب بر پیامی قوی برای بیننده خواب تأکید دارد. برای یافتن تعبیر خواب عقرب، من هستی کشاورز تلاش کرده‌ام هر آنچه برای راهنمایی اولیه نیاز هست را در این مقاله در اختیار شما بگذارم. مقاله را چندین بار مطالعه کنید و سؤالاتتان را در کامنت‌ها بنویسید.

 

نماد عقرب در خواب چیست؟

عقرب‌ها در عین حال که حیوانات شگفت انگیز و جالبی هستند کشنده و خطرناک نیز محسوب می‌شوند. عقرب‌ها اغلب با نیروهای منفی و نماد تاریکی مرتبط هستند. این موجودات فرا انسانی، در خواب‌هایی ظاهر می‌شوند که اغلب شامل نمادهایی است که از تأثیری جدایی ناپذیر بر زندگی بیداری بیننده خواب خبر می‌دهد. هماره گفته‌ام اگر عجله دارید و برای یافتن تعبیر خوابی که دیده‌اید کم طاقت هستید به نمادشناسی رجوع کنید. نمادها چیزی فراتر از یک کلمه و نشانه هستند. آن‌ها حامل مفهومی معنوی و فرازمینی هستند. همه ما هر روزه در زندگی با نمادهای فراوانی روبرو هستیم اما این روبرویی متأسفانه فاقد آگاهی است به همین دلیل موهبت و برکت این نمادها بر ما جاری نمی‌گردد. خواب‌ها شامل نماد هستند. برای آشنایی اولیه با نماد عقرب در خواب به بررسی نمادشناسی عقرب در اساطیر، قصه‌ها و افسانه‌های کهن جهان می‌پردازیم.

در اسطوره شناسی یونان، چندین افسانه گوناگون از ارتباطی خاص میان عقرب و اوریون (صورت فلکی جبار) یاد کرده‌اند. طبق یک نسخه معتبر، جبار (اوریون) در پیشگاه الهه آرتمیس خواهر آپولو، (خداوندگار خورشید و موسیقی) و مادرش، لتو، ادعا کرد که همه حیوانات روی زمین را خواهد کشت. آرتمیس و لتو که از این ادعا حسابی آشفته و نگران شده بودند به فکر چاره افتادند. پس از چندی از عقربی درخواست کردند که جبار را نیش بزند و از پای در آورد. نبرد عقرب و جبار توجه زئوس، خدای آسمان‌ها را به خود جلب کرد. زئوس تصمیم گرفت عقرب و جبار (اوریون) را به آسمان ببرد تا به عنوان درس عبرتی برای مهار غرور نزد انسان‌های زمینی، همیشه پیش روی آن‌ها باشند. از زمانی که زئوس جبار و عقرب را به آسمان برده، جبار مجاز است هر زمستان شکار کند اما هر تابستان وقتی عقرب می‌آید پا به فرار می‌گذارد.

 

تعبیر خواب عقرب از نظر یونگ

عقرب یکی از صورت‌های فلکی زودیاک است و در نیمکره جنوبی آسمان قرار دارد. ستاره شناس یونانی بطلمیوس، در قرن دوم موفق شد صورت فلکی عقرب را کشف کند. نماد نجومی قدیمی صورت فلکی عقرب Scorpius است. قدمت این صورت فلکی بیش از چند هزار سال است. یونگ معتقد بود که خواب‌ها کلمات هدایتگری هستند که از سوی روح برای ما به ارمغان می‌رسد. روح هم همچون جسم یکسری نیازهای مخصوص به خودش را دارد. اگر این نیازها را نادیده بگیریم روح مجبور می‌شود مرتب به ما اخطار دهد. این اخطارها از طریق خواب به ما ارسال می‌شود. تعبیر خواب عقرب از نظر یونگ را می‌توان از خلال تعابیر ایشان در خصوص حیوانات درک کرد. حیوانات گاهی نمادهایی کهن الگویی هستند و به روان جمعی بشر مرتبط هستند. اغلب خواب‌ها یک معنای معنوی دارند. به عبارتی خواب‌ها می‌آیند که آگاهی اصیل انسان را افزایش دهند.

 

تعبیر خواب عقرب خوب است یا بد؟

در دانشنامه بریتانیکا آمده است که در اساطیر مصر، الهه مردگان، سلکت یا سرکت نامیده می‌شد. نماد الهه مردگان عقرب بود. سلکت از خدایان عالم اموات به حساب می‌آمد و وظیفه او محافظت از کوزه سایبان بود. روده‌های متوفی را پس از مومیایی کردن در کوزه سایبان نگهداری می‌کردند. الهه سلکت مأمور مراقبت از این کوزه در زیر زمینی بود. از آنجائی که عقرب‌ها اغلب در مکان‌های تنگ و تاریک زندگی و تردد می‌کنند می‌توان ارتباطی عقلانی بین عقرب و الهه مردگان یافت. برای پاسخ به سؤال تعبیر خواب عقرب خوب است یا بد باید بگویم وضعیت کنونی زندگی شما می‌تواند به خوبی پاسخگوی این سؤال باشد. عقرب بطور کلی در اذهان مردم حیوانی منفی و خطرناک محسوب می‌شود و وجود آن در یک مکان باعث ایجاد حس ناامنی و ترس می‌گردد. در خواب موقعیت عقرب نسبت به شما نیز مهم است.

برای روشن شدن موضوع مثالی از یک نمونه خواب واقعی می‌آورم. این خواب در یک انجمن عمومی منتشر شده بود و طبیعتاً انتشار آن در اینجا بدون ذکر بیننده خواب ایرادی ندارد. "یکی از دوستان دیرینه‌ام به خانه‌ام آمده است. ا و یک عقرب سیاه را درون خانه من رها کرده است. من مدام سعی می‌کنم عقرب را در یک کوزه بیندازم؛ اما دوستم مدام جلوی من را می‌گیرد و مانع می‌شود. من ناامید و عصبانی هستم. وقتی بالاخره توانستم عقرب را در یک شیشه بیندازم، او همچنان توانست مانع نگهداری عقرب در شیشه شود. در پایان متوجه می‌شوم که این عقرب گربه‌ام را نیش زده و او فلج روی زمین افتاده است. در این لحظه واقعاً خشمگین شده‌ام. به دوستم می‌گویم اگر جلوی عقربت را نگیری، او را خواهم کشت. با چشمانی گریان و لرزان از خواب بیدار شدم."

عقرب زمانی که احساس خطر می‌کند خود را نیش می‌زند و می‌میرد. در تعبیر خواب عقرب فوق، می‌توان گفت که احتمالاً بیننده خواب به نوعی در حال تخریب و نابودی چیزی در زندگی خویش است. تخریب احتمالاً تحت تأثیر یک نیروی بیرونی در حال رخ دادن است. لطفاً دوست بیچاره او را متهم نکنید. آن دوست صرفاً می‌تواند نماد نیروی تخریبگر بیننده خواب باشد. عقرب اسرارآمیز، تاریک و خطرناک و در عین حال موجودی جذاب و الهام بخش است. عقرب در بسیاری از نظام‌های اعتقادی و رویکردهای معنوی حضور دارد. مرگبار، اما زیبا به شکلی عجیب و عرفانی. عقرب یکی از قدرتمندترین علائم زودیاک است. موجودی که نماد تاریکی، قدرت و رمز و راز است. در مفهوم نمادین، عقرب نمایانگر بسیاری از چیزهای مربوط به موارد فوق است. تعبیر دیدن عقرب در خواب بسته به تجربه شخصی و احساسات بیننده خواب همیشه متفاوت است.

 

وجه روشن و شفادهنده عقرب در خواب

خواب‌های مربوط به عقرب‌ها بسته به اینکه در مورد این حیوان تاریک و عجیب غریب چه فکر می‌کنید و نسبت به آنچه احساسی دارید می‌تواند تعابیر مختلفی داشته باشد. در اینجا به چندین وجه روشن و شفادهنده عقرب در خواب اشاره می‌کنم. اگر نسبت به خوابتان احساس خوبی دارید، یک عقرب می‌تواند برای شما نشانه مثبتی باشد. این بدان معناست که شما در شرف کشف مهارت‌ها و استعدادهای جدیدی در زندگی هستید. به یاد داشته باشید که حتی خواب‌های منفی و ترسناک هم می‌تواند برای شما پتانسیل رشد به همراه داشته باشد. تعبیر عقرب در خواب بسته به شرایط خاص آن خواب متفاوت است. اگر عقرب رنگ خاصی داشته باشد، اگر در آب باشد یا مرده باشد، همه این تصاویر تعابیر مختلفی دارند. همچنین مهم است به یاد داشته باشید که در خواب چه می‌کردید و ارتباط شما با عقرب چگونه بود.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده عقرب در خواب

طبق رایج‌ترین تعبیر، دیدن عقرب در خواب منفی است. وجه تاریک و هشدار دهنده عقرب در خواب اغلب مربوط به نیروی کشندگی و ویرانگری این موجود است. دیدن عقرب در خواب می‌تواند به این معنی باشد که شما در حال خود ویرانگری هستید و می‌توانید به خودتان آسیب برسانید و ترسی از ویرانی خویش ندارید. از خودتان بپرسید که آیا فرد کمال گرایی هستید؟ آیا انتظارات زیادی از خود دارید و احساس رضایت در زندگی برایتان سخت است؟ عقرب گاهی نمایانگر نوعی پوچی و نیاز دائمی برای دستیابی به چیزهای بیشتر است. عقرب در خواب برخی از افراد نمایانگر جنبه تاریک وجود آن‌هاست. جنبه تاریک تمام انرژی‌های منفی شماست که پذیرش آن برایتان دشوار است. شما پر از حرص، نفرت و خشم هستید، اما همه این احساسات سرکوب شده‌اند. شما در بیرون بسیار قوی به نظر می‌رسید، اما در درون، در حال فروپاشی هستید.

بنابراین دیدن خواب عقرب غیرمعمول نیست. عقرب‌ها به عنوان نماد همیشه با جادوگری، هنرهای تاریک، رمز و راز، اسرار و انواع رفتارهای خطرناک همراه هستند. با این حال، آن‌ها دارای انرژی هنری، عمیق و زیبایی سایه هستند. به همین دلیل است که متولدین زودیاک عقرب با اراده، فوق العاده زیبا، ظریف، دارای انرژی مغناطیسی و مقاومت ناپذیر در نظر گرفته می‌شوند. در فرهنگ‌های سراسر جهان، عقرب‌ها چیزهای زیادی را نشان می‌دهند، عمدتاً منفی، اما جذابیت خاصی در منفی بودن آن‌ها وجود دارد. عقرب با تاریکی، درد، خیانت، طمع و شر همراه است. عقرب نشان دهنده خطر، مرگ و بدخواهی است. با همه این اوصاف، برخی از افراد دوست دارند یک خالکوبی با طراحی عقرب داشته باشند، نام گروه موسیقی‌شان را عقرب (scorpion) بگذارند و یا یک گردنبند عقرب بپوشند. آن‌ها می‌خواهند قدرت این موجود کشنده و زیبا را با خود حمل کنند و به چنگ آورند.

 

تعابیر شناخته شده عقرب در خواب

یونگ در مورد تعبیر خواب می‌گوید "خواب‌ها محصولات بی‌طرفانه و خودانگیخته روان ناخودآگاه هستند که خارج از کنترل اراده هستند. آن‌ها طبیعت خالص هستند. آن‌ها حقیقت طبیعی و بدون رنگ را به ما نشان می‌دهند و بنابراین، درست مانند هیچ چیز دیگری، این امکان را دارند که وقتی آگاهی ما از ریشه‌های خود بسیار دور شده و به بن‌بست رسیده است، نگرشی را به ما برگردانند که با ماهیت اولیه انسانی ما مطابقت دارد." آنچه یونگ بیان می‌کند حقیقتاً هیجان انگیز است. اگر اندکی در خصوص اسطوره شناسی و هم‌زمانی کنجکاو باشید خواهید فهمید که خواب‌ها نیز ارتباطی تنگاتنگ با این مضامین دارد. تنها تعابیر شناخته شده خواب در حال حاضر تعبیر خواب بر اساس تئوری روانکاوی کارل یونگ می‌باشد. آنچه تحت عنوان تعبیر خواب ابن سیرین، تعبیر خواب امام صادق، تعبیر خواب منوچهر تهرانی، تعبیر خواب جابر مغربی و... رایج است فاقد اعتبار می‌باشد.

 

تعبیر خواب عقرب از نظر قرآن

در آیات سوره مبارک یوسف خداوند به توانمندی و بینش حضرت یوسف (ع) در تعبیر کردن خواب فرعون اشاره کرده است. در عین حال در آیه چهار سوره سوف به خوابی که حضرت یوسف دید و برای پدرش شرح داد نیز اشاره شده است. در این خواب حضرت یوسف دید که یازده ستاره و نیز خورشید و ماه در مقابل او سجده می‌کنند. خب از تمامی آیات می‌توان به جایگاه والای حضرت یوسف و قدرت وی برای تعبیر خواب پی برد. مسئله این است که تعابیری که اکنون در اینترنت به حضرت یوسف ربط داده می‌شود سندیت ندارد و نمی‌تواند معتبر شناخته شود. در عین حال خوانندگان محترم توجه بفرمائید که هر شخصی با توجه به شناخت بنیادینی که از امیال، آرزوها، مسائل سرکوب شده روانی و شخصیت خود دارد می‌تواند پس از یادگیری اصول تعبیر خواب به بهترین نحو خواب‌های خود را تعبیر کند.

 

تعبیر خواب عقرب در انجیل

این موجود ترسناک چندین بار در کتاب مقدس ذکر شده است. این است بزرگ‌ترین در میان حشرات و خطرناک‌تر از هر یک از آن‌ها. زمانی که آن‌ها تقریباً به آن رسیده بودند موسی در پایان سفرشان به آن‌ها یادآوری کرد که خدا را به خاطر حفظشان ستایش کنند آن‌ها با خیال راحت در خطرات بسیار، در حین عبور از «آن بزرگ و بیابان وحشتناکی که در آن مارهای آتشین و عقرب و خشک‌سالی؛ جایی که آب نبود.» زمانی که مسیح برای موعظه بیرون می‌رفتند، مسیح به شاگردانش گفت و برای شفای بیماری‌های مردم، "اینک من به شما قدرت می‌دهم مارها و عقرب‌ها را زیر پا بگذارید و هیچ آسیبی نمی‌بیند تو." آن شاگردان بدون اینکه صدمه ببینند، عقرب وحشتناک را زیر پا می‌گذارند بدانید که مسیح قطعاً با او بود تا از او مراقبت کند.

 

 

 

نتیجه‌گیری

لغت نامه‌های رؤیایی به عقرب اشاره می‌کنند که رؤیای فریب است. چنین رؤیایی ممکن است به دلیل ترس، ناامنی، ناامیدی یا حتی اضطراب رخ دهد. اغلب این احساسات را نمی‌توان در ساعات بیداری بیان کرد، به همین دلیل است که گاهی اوقات آن‌ها را در خواب داریم. یک فرد به طور متوسط در طول زندگی خود 100 هزار رؤیا می‌بیند و برخی از این خواب‌ها قطعاً کابوس هستند. اولین قدم در مواجهه با این رؤیاهای گیج کننده این است که آن‌ها را درک کنید و آن‌ها را به قسمت‌های قابل درک جدا کنید.

رؤیاهای مربوط به عقرب نادر است و پیام‌های قدرتمندی برای بیننده دارد. این رؤیاها ممکن است دارای تعابیر مثبت و منفی باشند. عقرب در خواب بیانگر موقعیت‌های دشواری در زندگی شما است که ممکن است برای شما دردناک بوده باشد و بهبودی از آن‌ها برای شما دشوار است. به گفته استفان کلاین، خواب عقرب نماد مرگ و تولد دوباره است. این ممکن است ترجمه تحت اللفظی نباشد، بلکه فقط یادآوری برای ارزیابی عوامل در زندگی بیداری شما و نادیده گرفتن چیزهایی است که نیاز ندارید. ذهن و قلب باز داشته باشید تا از موقعیت‌های آزاردهنده جلوگیری کنید.

نظرات

محمد
۰۰
پاسخ

سلام خانم کشاورز من خواب دیدم با یک نفر که اصلاً نمیشناسمش توی یه مغازه فکر کنم بود هستیم بعد پشت اون فرد دریا بود که اسب آبی داشت شنا میکرد و کم کم نزدیک ما می‌شد. بعدش اونجا یه زنبیل بود که توش چند تا عقرب بود که میخواستن بیان بیرون ولی نمیتونستن. منم ترسیده بودم و به اون کسی که اونجا بود گفتم که مواظب باش بعد یک زنبیل دیگه اونجا بود که توش ماهی بود و یه زنبیل دیگه اونجا بود که توش یه قورباغه بزرگ بود که برعکس دراز کشیده بود.چند تا قورباغه کوچیک هم داشتن میومدن داخل مغازه یعنی میپریدن منم تلاش میکردم که نزارم بیان داخل مغازه یکی از اونها رو پاهاش رو له کردم. دو تا مرغ و یه جوجه هم اونجا بودن که یکی از مرغها منغالش کج بود داشتن یه ماهی که اونجا افتاده بود رو میخوردن اولش نمی‌خواستم بزارم که ماهی رو بخورن بعدش گفتم مرغها اینجا باشن بهتره چون قورباغه کوچیک رو هم میخورن. اونجا یه اسپری سوسک کش بود من گرفتم که بزنم قورباغه ها بمیرن ولی اسپریش خیلی غلیظ بود که نزدیک بود خودم خفه بشم بعدش رفتم بیرون دیدم روی اسپری سوسک کش عکس ملخ کشیده بعد به خودم گفتم که اینکه اسپری ملخ کشه خیلی قویه. بیرون مغازه یه سربالایی بود که اونجا یه چوب دستی بود برداشتم رفتم بالا وقتی رفتم بالا یه شیر آب بود که من با دستهام آب خوردم بعد اونی که اونجا هم بود اومد پیشم بهم گفت چرا چوب رو برداشتی منم با ناراحتی گفتم ارزشت رو به خاطر یه چوب پایین نیار اونم قبول کرد و گفت باشه. از خواب که بیدار شدم ترسیده بودم و انرژی نداشتم. خیلی از شما هم سپاسگزارم

محمد حبیب پور
۰۰
پاسخسلام خانم کشاورز
من خواب دیدم با یک نفر که اصلاً نمیشناسمش توی یه مغازه فکر کنم بود هستیم بعد پشت اون فرد دریا بود که اسب آبی داشت شنا میکرد و کم کم نزدیک ما می‌شد.
بعدش اونجا یه زنبیل بود که توش چند تا عقرب بود که میخواستن بیان بیرون ولی نمیتونستن.
منم ترسیده بودم و به اون کسی که اونجا بود گفتم که مواظب باش بعد یک زنبیل دیگه اونجا بود که توش ماهی بود و یه زنبیل دیگه اونجا بود که توش یه قورباغه بزرگ بود که برعکس دراز کشیده بود.چند تا قورباغه کوچیک هم داشتن میومدن داخل مغازه یعنی میپریدن منم تلاش میکردم که نزارم بیان داخل مغازه یکی از اونها رو پاهاش رو له کردم.
دو تا مرغ و یه جوجه هم اونجا بودن که یکی از مرغها منغالش کج بود داشتن یه ماهی که اونجا افتاده بود رو میخوردن اولش نمی‌خواستم بزارم که ماهی رو بخورن بعدش گفتم مرغها اینجا باشن بهتره چون قورباغه کوچیک رو هم میخورن.
اونجا یه اسپری سوسک کش بود من گرفتم که بزنم قورباغه ها بمیرن ولی اسپریش خیلی غلیظ بود که نزدیک بود خودم خفه بشم
بعدش رفتم بیرون دیدم روی اسپری سوسک کش عکس ملخ کشیده بعد به خودم گفتم که اینکه اسپری ملخ کشه خیلی قویه.
بیرون مغازه یه سربالایی بود که اونجا یه چوب دستی بود برداشتم رفتم بالا وقتی رفتم بالا یه شیر آب بود که من با دستهام آب خوردم بعد اونی که اونجا هم بود اومد پیشم بهم گفت چرا چوب رو برداشتی منم با ناراحتی گفتم ارزشت رو به خاطر یه چوب پایین نیار اونم قبول کرد و گفت باشه.
از خواب که بیدار شدم ترسیده بودم و انرژی نداشتم.
خیلی از شما هم سپاسگزارم
عسگری
۰۰
پاسخسلام من فک میکنم دیدن عقرب در خواب بستگی به احساساتی مثل خشم و ناراحتی و چیزای دیگه داره من خودم هر وقت حال روحی خوبی ندارم مرتب خواب مار و عقرب میبینم در هر صورت مطالب و مقالات سایتتون رو دوستداشتم و استفاده کردم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب