بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه پوزیدون خدای آبها

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه پوزیدون خدای آبها
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/21 2 نظر

پوزیدون خدای دریاست. هنگامی که به دریا می نگریم آرامش و خروش را همزمان می توان در آن مشاهده کرد. افراد پوزیدون تایپ نیز همزمان که آرام هستند احساساتی خروشان را درون خود حمل میکنند. اگر جزو مردانی هستید که با کوچکترین چیزی به یکباره از کوره در می روید و منفجر می شوید می توان گفت که احساسات خروشان پوزیدونی بر شما نیز مستولی است. در این مقالات به شرح خصوصیات افراد پوزیدون تایپ و نقاط قوت و ضعف آنها پرداخته ایم.

اسطوره پوزیدون در یونان باستان

پوزیدون فرزند کرونوس و ریاست. نام رومی پوزیدون نپتون است. اسب و گاو نر وحشی نماد اوست. پوزیدون فرمانروای دریاهاست و با اسبش در آنجا حکمرانی می‌کند. او نماد احساسات آدمی است. اگر بخواهیم میان او و دریا تشابه پیدا کنیم باید به امواج دریا اشاره کنیم. این امواج گاهی آرام و گاهی وحشی‌اند. زمانی که احساسات در ما قلیان می‌کنند و یا زمانی که نوسانات خلقی را تجربه می‌کنیم در حال ملاقات با خداوندگار پوزیدون هستیم. ما می‌توانیم نوسانات احساسی را در هنر نمایان کنیم. برای مثال آهنگ‌های بتهوون و یا تابلوهای هنری مدرن نمایان کننده احساسات سرشار هستند. پوزیدون بر سر به دست آوردن آتن با خواهرش آتنا رقابت داشت. آتنا به مردم آتن درخت زیتون را پیشکش کرد و پوزیدون چشمه آب شور را. مردم آتن پیشکش آتنا را با ارزشتر دیدند و به این ترتیب آتن به آتنا رسید. پوزیدون همچنین بر سر به دست آوردن تتیس (معشوقه‌اش) با زئوس رقابت داشت. زمانی که پیشگوها پیش بینی کردند که تتیس صاحب فرزند پسری خواهد شد که از پدر خودش قدرتمندتر است (آَشیل) هر دوی آنها از تتیس دست شستند. دلفین راضی شد که با پوزیدون ازدواج کند. پوزیدون بخاطر این کارش، دلفین را در صور فلکی آسمان کشید. پیش از این ماجرا پوزیدون عاشق آمفی ریت شده بود وتوانست او را به زور تصاحب کند اما به دلیل اینکه پوزیدون به او متعهد نبود، آمفی ریت از دست او گریخت و به کوه‌های اطلس پناه برد. تنها فرزندان پوزیدون که هیبت آدمی داشتند فرزندان آمفی ریت بودند که یک پسر و دو دختر بودند. پوزیدون دارای شخصیتی خشن و خشمگین بود و از کسانی که به او آسیب می‌رساندند انتقام سختی می‌گرفت. از موارد خشمگین شدن پوزیدون می‌توان به وقتی اشاره کرد که مینوس از او خواست تا گاوی را برای قربانی به او بدهد. مینوس پس از گرفتن این گاو از قربانی کردن آن پشیمان شد و این غضب پوزیدون را برانگیخت. برای انتقام، پوزیدون کاری کرد تا همسر مینوس از این گاو حامله شود و فرزند آن موجودی شد که نیمش آدم و نیم دیگرش گاو بود. این نتیجه خشم پوزیدونی است که در افراد اطرافمان ممکن است نمونه پر خروش و خطرناک آن را فراوان دیده باشیم.

کهن الگوی پوزیدون در جهان امروز

مردان پوزیدون تایپ دارای احساست عمیق و شدیدی هستند. آن‌ها ممکن است برونگرا یا درونگرا باشند. احساسات عمیقشان به معنی بروز آن احساسات نیست، بلکه ممکن است آن‌ها این احساسات را درون خودشان سرکوب کنند. افراد پوزیدونی تابع احساسات خود هستند و از این بابت می‌توان گفت که درون قلبشان زندگی می‌کنند. به همین دلیل آن‌ها نمی‌توانند تابع عقل و منطق خود باشند و همچنین نمی‌توانند کارها را در زمان مشخص خودشان انجام دهند. آن‌ها اهل برنامه ریزی نیستند. در خانواده‌هایی که به نظم و ترتیب اهمیت زیادی داده می‌شود به کودکان و نوجوانان پوزیدون تایپ سخت می‌گذرد. در صورتی که آن‌ها سرپرست خانواده باشند به فرزندان خود از بابت نظم و برنامه ریزی آسان خواهند گرفت. در دنیایی که ویژگی‌های مردانه و زنانه تعریف شده است و احساساتی بودن برای مردان نکوهیده است، احساساتی بودن مردان پوزیدون تایپ می‌تواند به اعتماد بنفس آنان ضربه بزند و آنان را از اجتماع طرد کند. به طور کلی می توان گفت که زئوس یکی از مردانه‌ترین کهن الگوهاست و به هر میزانی که کهن الگویی از ویژگی‌های زئوسی فاصله داشته باشد به همان اندازه ممکن است اعتماد بنفسش در اجتماع آسیب ببیند.

دوران بلوغ و نوجوانی پسران پوزیدون تایپ

بدترین حالت ممکن برای پسران پوزیدون تایپ زمانی است که آنان در خانواده‌ای باشند که پدر و مادر قطب مخالفش باشند و رفتارهای طبیعی پسر را تنبلی تلقی کنند. در صورتی که پسر برونگرا باشد به پرخاشگری و مقابله با خانواده خواهد پرداخت. درصورتی که فرزند درونگرایی باشد این خشم را فرو می‌خورد و بعدا بر سر فرد ضعیف‌تر از خودش خالی می‌کند. آن‌ها به تحصیلات علاقه‌ای ندارند. اگر پسر پوزیدون تایپ بخواهد در تحصیلاتش موفق باشد باید کهن الگوهای دیگر را در خودش پرورش دهد. اگر پسران با خصوصیات غالب پوزیدون به سمت ورزش کشیده شوند حتما ورزش‌های آبی را به دیگر ورزش‌ها ترجیح خواهند داد. از آنجایی که این نوجوانان به شدت احساسی هستند در جمع دوستان خودشان گاو پیشونی سفید خواهند شد. این ویژگی به احتمال زیاد تکانه‌ای بودن را در آنان تقویت می‌کند. این به آن معنی است که آن‌ها به همه چیز سریع واکنش می‌دهند بدون اینکه از قبل به رفتار و یا عواقب رفتارشان فکر کنند. آن‌ها باید به سراغ کارهایی بروند که با احساساتشان سروکار داشته باشد؛ درغیر این صورت کارکردن برایشان بی معنی خواهد بود و از لحاظ روانی به اصطلاح کم خواهند آورد؛ حتی اگر کاری که انجام می‌دهند از لحاظ موقعیت کاری و مالی آن‌ها را ارضا کند.

شخصیت شناسی کهن الگوی پوزیدون

سرزمین پوزیدون دریاست. زمانی که به دریا نگاه می‌کنید می‌توانید خشم و آرامش را در وجودش ببینید. این همان چیزی است که در پوزیدون هم می‌توان دید؛ خشم و آرامش به همراه هم. درضمن دریا عمق هم دارد. این به آن معناست که افراد با کهن الگوی پوزیدون قادر هستند عمق احساساتشان را درک کنند و همچنین آن را بروز دهند. احساسات پاشنه آشیل پوزیدون هستند. او نمی‌تواند احساسات خودش را مدیریت کند. اگر او شکست بخورد به راحتی نمی‌تواند با آن کنار بیاید و ممکن است شرایط را برای اطرافیان خودش نیز سخت کند. پدران پوزیدون تایپ با سخت شدن شرایط، عکس‌العمل‌های ضربتی و تکانه‌ای را از خود نشان می‌دهند. مرد وحشی: در ادبیات چنان نقل است که شکارچی‌ای به باغی برای شکار وارد شد. دستی از درون دریاچه بیرون آمد و سگ مرد را با خود به دریاچه کشاند. شکارچی آب درون دریاچه را خشک کرد و در نهایت با مردی خشمگین در کف دریاچه مواجه شد. شکارچی درصدد این بود که از مرد خشمگین انتقام سختی بگیرد اما او را بخشید و در عوض مرد خشمگین به شکارچی قول داد که در مواقع نیاز به شکارچی کمک کند. این مرد خشمگین کف دریاچه نماد مرد وحشی پنهان در وجود مردان پوزیدون تایپ است.

روابط کهن الگوی پوزیدون با زنان

پوزیدون، هادس و زئوس از کهن الگوهایی هستند که به دنبال تشکیل خانواده و پیاده کردن ارزش‌های مردسالاری هستند. دو ویژگی مردان پوزیدونی به آن‌ها در روابطشان با زنان کمک خواهد کرد؛ پدرسالاری و داشتن احساسات قوی. اگر به زندگی پوزیدون در سرزمین المپ نگاهی بیاندازیم، او دارای نوعی رابطه رقابتی بود. مثال آن رقابتی است که او با آتنا سر تصاحب آتن داشت. برای زنانی که به دنبال همسرانی رمانتیک هستند پیوند با مردان پوزیدونی بهترین پیوند است. برخلاف سایر کهن‌الگوهای مردانه که معمولا از ویژگی‌های احساسی بی‌بهره‌اند، مردان پوزیدونی از احساسات سرشارند و می‌توانند به نیازهای احساسی زنان به بهترین شکل ممکن پاسخ دهند. مثل آنچه در رابطه پوزیدون با آمفی ریت دیدیم، معمولا مردان پوزیدون تایپ همسران خودشان را اذیت می‌کنند و تنها وقتی متوجه این موضوع می‌شوند که همسرانشان آن‌ها را ترک م ‌کنند. همه مردان پوزیدون تایپ به دلفینی درون خود نیاز دارند تا بتوانند همسر خود را کنار خود نگه دارند.

مشکلات روانشناختی مردان پوزیدون تایپ

در مطالعه اساطیر می‌بینیم که بسیاری از فرزندان پوزیدون به دیوهایی خشمگین و ترسناک تبدیل شدند. این ویژگی از پوزیدون به آنان به ارث رسیده است. شاید جالب نباشد که بگوییم مردان پوزیدون تایپ صفر یا صد هستند. آن‌ها یا توسط پدرمادرانی خوب و انعطاف‌پذیر تربیت شده‌اند که این باعث می‌شود آن‌ها خودشان هم انسان‌هایی متعادل باشند و یا اینکه توسط پدرمادرهایی تربیت شده‌اند که باعث آسیب دیدن آن‌ها شده است. در این صورت آن‌ها این آسیب‌ها را بر سر فرزندان خود پیاده می‌کنند. نوع مشکلات روانشناختی در آن دسته از این مردان که درونگرا بوده‌اند و احساسات منفی خود را سرکوب کرده‌اند بسیار شدیدتر است. احساسات بروز داده نشده هیچ گاه از بین نمی‌روند بلکه به شیوه‌ای دیگر خود را آزاد می‌کنند. این آزادسازی در مردان پوزیدون تایپ بسیار شدیدتر و مخرب‌تر است. در نظر داشته باشید که در این مردان میزان احساسات نیز بسیار بالاست. پرورش کهن الگوی پوزیدون در مردان از لحاظی می‌توان زئوس و پوزیدون را شبیه به هم دانست. شنیدا بولن در کتاب انواع مردان، پوزیدون را سایه زئوس دانسته است. هردو آنها طرفدار ویژگی‌های مردسالارانه هستند ولی می‌توان تفاوت‌های فاحشی هم میان آنان قائل شد. مردان زئوس تایپ هم مانند مردان پوزیدون تایپ طالب قدرت هستند با این تفاوت که مردان زئوس تایپ از احساسات به دور هستند و تله‌های احساسی آن‌ها را گیر نمی‌اندازد.

نتیجه گیری

زندگی با مردان پوزیدون تایپ مانند زندگی در کنار دریا و یا زندگی در نزدیکی گسل زمین است. پوزیدون مسئول زلزله‌ها و طوفان‌ سواحل است. همانطور که کسانی که در نزدیکی دریا هستند باید از اخبار هواشناسی اطلاع داشته باشند تا از خطرات احتمالی در امان باشند، افرادی که در کنار مردان پوزیدون تایپ زندگی می‌کنند هم باید از بالاو پایین‌های احوالات این مردان اطلاع داشته باشند تا از آسیب‌های احتمالی در امان بمانند. از دیگر نقاط تاریک وجود پوزیدون انتقام گیری اوست. او در قضاوت‌های خود یک طرفه است. در موضع انتقام گیری، خشم او دامن همه حتی بی گناهان را هم می‌گیرد. زمانی که او در منصب قدرت قرار گیرد، برای حفظ قدرت خود هر کاری می‌کند حتی اگر این کار کشتن تعداد بیگناهان زیادی باشد. کهن الگوی پوزیدون تنها مختص مردان نیست، بسیاری از زنان هم می‌توانند دارای کهن الگوهای مردانه باشند و برعکس آن نیز صادق است.

نظرات

مجید جباری راد
۰۰
پاسخخواب دیدم یه عده ای رو رتبه بندی یا امتیازدهی می‌کنند که بعضی هاشون افراد معروفی بودند مثلا انیشتین و ایلان ماسک یادم هست .چیزی شبیه نمودار رسم شده بود .بعد اسم و نمره یا رتبه من اعلام کردند که از همه بالاتر بود .چیزی شبیه ضریب هوشی رو فکر میکنم داشت اعلام میشد .(ولی ضریب هوشی من در واقع خیلی کمتر از انیشتین هست 😁😁)
هستی
۰۰

سلام آقای جباری عزیز،

 خواب شما که مربوط به هوش و برتری است می تواند انعکاسی از افکار شما در مورد رشد شخصی، عزت نفس یا تمایل به برتری در برخی زمینه های خاص باشد.

پرفسور یونگ معتقد بود که ضمیر ناخودآگاه با جبران نگرش ها و تجربیات آگاهانه یک فرد به دنبال ایجاد تعادل در روان او است. وقتی صحبت ازتحلیل خواب و رویا می شود، مکانیسم "جبران" ممکن است به روش های مختلفی ظاهر شود:

متعادل کردن موارد متضاد: رویاها ممکن است تصاویر، موقعیت ها یا نمادهایی را ارائه دهند که با نگرش ها یا رفتارهای آگاهانه بیننده رویا در تضاد است. برای مثال، اگر فردی در زندگی بیداری بیش از حد مسلط  و قاطع باشد، رویای او ممکن است دارای سناریوهایی باشد که در آن فرد تسلیم یا منفعل نشان داده می شود. این مکانیسم جبران به فرد کمک می کند تا از تمایلات ناخودآگاه خود آگاه تر شود و برای تعادل آن تلاش کند.

برجسته کردن ویژگی های نادیده گرفته شده: رویاها ممکن است بر ویژگی ها یا جنبه هایی از شخصیت بیننده که نادیده گرفته شده یا سرکوب شده است تأکید کنند. این صفات نادیده گرفته شده می توانند منابع بالقوه رشد و توسعه فردی باشند.

در مورد خواب شما، ایده رتبه بندی یا امتیازدهی و سپس دریافت بالاترین امتیاز، به طور بالقوه می تواند به عنوان یک مکانیسم جبران از طرف ناخودآگاه تلقی شود. ممکن است نمادی از تمایل به شناخت و اعتبار برای هوش و ارزشمندی شما باشد، که می تواند جبران کننده هر گونه احساس بی کفایتی یا دست کم گرفتن شما در زندگی بیداری باشد.

امیدوارم توضیحاتی که دادم قابل درک باشه براتون و زیاد پیچیده نباشه.

سوال دیگری اگر دارید ذیل همین کامنت یادداشت بفرمایید.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات