بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه زئوس

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه زئوس
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/14 0 نظر

کهن الگوی زئوس خدای آسمانها است.  این انرژی در مردانی که بسیار به دنبال قدرت هستند و از احساسات و عواطف بویی نبرده اند بسیار پررنگ است. گرچه این کهن الگو مردانه محسوب می شود اما در زنان نیز رگه هایی از آن یافت می شود. طبیعتا قالب بودن یک کهن الگو در افراد به این معنی نیست که دیگر نمی توان کاری کرد، بر عکس با شناخت نقاط قوت و ضعف هر کهن الگو می توان نیروی آن را درون خود بیدار کرد و به تعادل روحی و روانی دست یافت. 

اسطوره زئوس در یونان باستان

زئوس که نام دیگر او ژوپیتر است قدرتمندترین اسطوره در سرزمین المپ بود. او آخرین فرزند کرونوس و ریاست. او فرمانروای آسمان‌ها بود. زمانی که زئوس، پوزیدون و هادس جهان‌ها را تقسیم می‌کردند، آسمان‌ها به زئوس رسید. او علاوه بر این بر زمین و کوه المپ نیز فرمانروایی می‌کرد. نماد زئوس رعد و همچنین عقاب است. رعد و برق نشان دهنده سریع بودن او در تصمیم گیری است و همچنین عقاب نشانه تمرکز او بر روی آنچه که می‌خواهد است. او اهداف خود را مانند طعمه می‌بیند، با دقت روی آن تمرکز می‌کنند و سپس بهترین راهی که می‌تواند به آن دست یابد را به کار می‌گیرد. آنچه که در آسمان‌ها اتفاق می‌افتد از بارش باران گرفته تا رعد و برق، همه‌اش برعهده اوست. مجسمه مشهور او که به شکل پیرمردی با ریش بلند بر تخت تکیه زده از عجایب هفتگانه است و هم‌اکنون در المپیا قرار دارد. زئوس با زنان زیادی رابطه جنسی داشت و از بسیاری از آنان صاحب فرزند شد. به همین خاطر است که تقریبا پدر تمام اساطیر نسل دوم، زئوس است. هرا، لتو (مادر آپولو و آرتمیس)، متیس (مادر آتنا)، دیمیتر(مادر پرسفون)، تمیس، یورینوم و نموسین از جمله این زنان‌اند. ارتباطات جنسی زئوس به مردان ختم نمی‌شد بلکه او همجنس باز هم بود. گانیمد را می‌توان از جمله افرادی نام برد که با زئوس رابطه جنسی داشت. کهن الگوی زئوس به عنوان یک پدر همیشه مورد ستایش بوده و نقش‌های پدری را نیز خوب اجرا کرده است. برای مثال هرگاه میان فرزندان زئوس درگیری به وجود می‌آمد، آن‌ها نزد زئوس می‌رفتند تا مشکل خود را حل کنند. نمونه بارز زئوس را می‌توان در جوامع مردسالار دید. در این جوامع مردان قدرت زیادی دارند، خانواده و تشکیل آن برایشان بسیار مهم است و نسل بعدی را ادامه خود می‌بینند. اینگونه مردان قدرت زیادی دارند و معمولا از قدرت شخصیتی و اقتصادی خوبی نیز بهره‌مندند. هنگامی که مردان زئوس تایپ بر مسند ریاست و قدرت بنشینند اوضاع عالی پیش خواهد رفت. این مردان همان کسانی‌اند که همه مردم با آمدن آنان بر سرکار امید به تحول و بهبود اوضاع می‌بندند.

کهن الگوی زئوس در جهان امروز

اگر بخواهیم مردان زئوس تایپ را در دنیای امروز پیدا کنیم باید به دنبال کسانی باشیم که از قدرت زیادی برخوردارند. برای مثال چهره‌هایی مانند ایلان ماسک و قبلتر از آن بیل گیتس که بدون داشتن پشتوانه مالی و با تلاش خودشان به ابرقدرت‌های دنیا مبدل می‌شوند از کهن الگوی زئوس برخوردارند. این چهره‌ها خانواده خودشان را دارند و قدرت رهبری و هدایت جمع زیادی از افراد را نیز بر عهده دارند. در فرهنگ‌های مختلف برای مردان زئوس تایپ احترام زیادی قائل می‌شوند؛ بدیهی است که دلیلش آن است که آنان از قدرت زیادی برخوردارند. البته آنان مانند هر کهن الگوی دیگری نقاط ضعف و قوت خود را دارند. زئوس از همه فرزندان خودش پشتیبانی نمی‌کرد و از تعدادی از آن‌ها هم متنفر بود، بطوریکه متیس و فرزند درون شکمش را با هم خورد. (نمونه این را می‌توانیم در زندگی ایلان ماسک هم ببینیم، فرزند او نام پدر را از شناسنامه‌اش خط می‌زند به نشان اینکه هیچ مهر و محبتی از پدر زئوس تایپ خود ندیده)

دوران بلوغ و نوجوانی پسران زئوس تایپ

زمانی که از دوران بلوغ و نوجوانی کهن الگوهای متفاوت صحبت می‌کنیم اولین چیزی که به آن اشاره می‌کنیم نوع تربیت آنان است. نوجوانان زئوسی اگر در خانواده مناسبی رشد کرده باشند حتما به آن‌ها تفهیم شده است که آن‌ها در هر جمعی رئیس نیستند و اجازه خودنمایی و عرض اندام در هر محیطی را ندارند. اما در خانواده‌هایی که پدر و مادر به خوبی از تربیت کودک و فرزند خود برنیامده‌اند، نوجوان زئوس تایپ محیط پیرامون خود را با سرزمین المپ اشتباه می‌گیرد و به دنبال این است که قدرت خود را به همگان نشان دهد، از آن جایی که اجتماع جایی نیست که به همگان مجال خودنمایی دهد و گاهی رفتارهای خارج از عرف با مقابله مواجه خواهد شد، این افراد ممکن است در جامعه سرخورده شوند و یا اینکه درگیر محاکمه و دست و پنجه نرم کردن با قانون شوند.

شخصت شناسی کهن الگوی زئوس

کودکانی که در بازی‌های کودکانه سر اینکه رئیس، پدر و یا رهبر گروه باشند با دیگران جر و بحث می‌کنند، کودکانی که در همان سنین پایین از قدرت ماوراییشان و از اینکه از پس همه چیز برمی‌آیند می‌گویند از کهن الگوی زئوس تایپ برخوردارند. (توجه کنید که لاف زدن با این موضوع تفاوت دارد. هرمس کودک از کارهای نکرده‌اش دروغ می‌بافد اما شخص زئوس تایپ عمیقا باور دارد که از پس همه چیز برمی‌آید) شخصیت زئوس تایپ در محیط کار باهوش است. پدر و مادر نمی‌توانند به او درباره کار نصیحت‌هایی کنند که به درد او بخورد. چرا که او خود در این محیط گوش به زنگ و باهوش است و از هیچ فرصتی برای ترقی دست نمی‌کشد. زئوس از لحاظ احساسی فقیر است. در اساطیر چنان نقل است که زئوس و هرا 300 سال ماه عسل بودند و پس از برگشت از ماه عسل زئوس شروع به خیانت به هرا کرد. مسائل احساسی برای آن‌ها جدی نیست و آن‌ها معمولا درگیر روابط جنسی هستند.

روابط کهن الگوی زئوس با زنان

مردانی که برای پررنگ کردن جای پای خود و یا منافع شخصی با کسی ازدواج می‌کنند را مردان زئوس تایپ می‌توان نامید. آن‌ها به ندرت از احساسات عمیق و یا عشق برخوردار می‌شوند و اگر با کسی ازدواج می‌کنند یا برای داشتن خانواده و فرزند است و یا اینکه مصلحتشان اینگونه مجاب می‌کند. نماد زئوس عقاب است پس جای تعجب نیست که رفتارهای عقاب گونه داشته باشد، او به شریک زندگیش به چشم طعمه نگاه می‌کند و زمانی که طعمه خود را به دست آورد دست از توجه به او برمی‌دارد. زئوس در میان فرزندانش، کسانی را بیش از همه دوست داشت که در دنیای سر زندگی می‌کنند، از هوش زیادی برخوردارند و به قوی‌ترشدن قلمرو‌اش کمک می‌کنند. برای مثال آتنا همیشه با او و همراه او بود و همچنین هرمس از پیام آوران و فرزند موردعلاقه او بود که همیشه گوش به فرمان پدر بودند و در رسیدن او به خواسته‌هایش کمکش می‌کردند. مردان زئوس تایپ به دلیل قدرتی که دارند معمولا زنانی را که به دنبال قدرت هستند را به خود جذب می‌کنند. آن‌ها ذاتا نمی‌توانند عشق و یا تعهد زیادی به زنان بدهند نه به این دلیل که نخواهند بلکه عشق و احساسات از طبیعت این مردان دور است.

مشکلات روانشناختی مردان زئوس تایپ

مردان زئوس تایپ موفقیت در کار و زمینه‌ای که در آن در حال فعالیت ‌هستند را به موارد دیگر ترجیح می‌دهند. این مردان در صورتی که با مخالفت‌های خانواده روبرو شوند در دفاع از خودشان خواهند گفت که من برای شما این کارها را انجام می‌دهم. از دیگر نقاط ضعف شخصیتی زئوس، به اصطلاح توتالیتر بودن اوست. او خوشتر آن دارد که در تمام موارد در مورد زندگی کسانی که به نوعی زیر دست او هستند (خانواده) ابراز نظر کند و این می‌تواند افراد را از او دور کند. در خانواده‌هایی که زن از استقلال برخوردار است، معمولا از این همسر جدا می‌شود، در صورتی که امکان جداشدن را نداشته باشد و به همسرش تعهدی نداشته باشد احتمال زیاد به او خیانت خواهد کرد. او معمولا بر این باور است که هر چه او می‌گوید و هرچه که فکر می‌کند درست و بی نقص است و درصدد است تا آن‌ها را به اطرافیانش تحمیل کند. درصورتی که مرد زئوس تایپ بخواهد روابط لطیف‌تری با دیگران داشته باشد باید به این توجه داشته باشد که همیشه او نمی‌تواند درست فکر کند و حق به جانب باشد. پرورش کهن الگوی زئوس در مردان مردان زئوس تایپ نمونه بارز مردان موفق در سیاست، تجارت و اقتصاد هستند. آن‌ها تمام ویژگی‌هایی که برای موفقیت در بازار و زندگی نیاز است را با خود دارند. آن‌ها به ذاته مردان آلفا هستند و برای رسیدن به این لقب نیازی نیست که کار خاصی انجام دهند. دختران و پسرانی که رابطه خوبی با پدر زئوسی خود دارند، فرزندانی هستند که به نصیحت‌ها و راهنمایی‌های پدر گوش می‌سپارند و پدر نیز نهایت تلاشش را می‌کند تا به موفقیت آن‌ها کمک کند.

نتیجه گیری

مردانی که بدون توجه به جمع بزرگ‌تر و بدون اینکه ذره‌ای دچار احساسات شوند و صرفا برای تامین منافع خودشان دست به هرکاری می‌زنند از این دسته‌اند. آن‌ها می‌توانند بسیار بی رحم باشند و باید گفت که این از نقاط تاریک شخصیت آن‌هاست. خانواده زئوس کسانی هستند که روابط تنگاتنگی را با او تجربه خواهند کرد. اینکه هر کدام از اعضای خانواده نسبت به مرد زئوس تایپ چه واکنشی نشان دهد کاملا به کهن الگوی غالب بر آن شخص بستگی دارد. برای مثال اگر همسرش دارای کهن الگوی هرا باشد ممکن است به قهر هرایی دچار شود و مرد را از خود طرد کند و دیگر با او رابطه جنسی برقرار نکند. در مورد فرزندان نیز برای مثال اگر دختران آتنا تایپ باشند، از رهنمودهای پدر برای پیشرفت خودشان استفاده می‌کنند. اگر پرسفون تایپ باشند، شخصیتی منفعل از خودشان نشان می‌دهند و اجازه می‌دهند پدر خواسته‌های خودش را بر آنها تحمیل کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات