بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی زنانه دیمیتر

شخصیت شناسی کهن الگوی زنانه دیمیتر
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/28 0 نظر

اگر جزو زنانی هستید که فرزندآوری و فداکاری برای رشد و پرورش فرزندتان اولویت اول شما در زندگی است بدین معنی است که کهن الگوی دیمیتر در شما به شدت بیدار و فعال است. خصوصست اصلی زنان دیمیتر تایپ چه در زندگی زناشویی و چه خارج از آن بخشندگی و حمایت است تا جایی که این نیروی فعال در زن به حدی افراطی پیش می رود که از این زنان مادرانی بلعنده و زنانی کنترل گر می سازد. در این مقاله به  شرح نقاط قوت و ضعف این نیروی زنانه پرداخته ایم.

مقدمه

وجود انرژی‌های مردانه و زنانه در مردان و زنان نمود هویت آنان است. به هر میزانی که این انرژی‌‌ها در جنس مربوط به خودش فعال باشد، آن زن و یا مرد برای جنس مخالف خود دوست داشتنی و جذاب خواهد بود. همانند قطب‌های آهنربا که مخالف خود را جذب می‌کنند، مردان نیز به دنبال زنانی هستند که از حداکثر انرژی‌های زنانه برخوردار باشند و زنان نیز به دنبال مردانی هستند که انرژی‌های مردانه در آنان بطور متعادل فعال باشد. به همین دلیل است که زئوس در میان کهن الگوهای مردانه قدرتمندترین است و آفرودیت در میان کهن الگوهای زنانه قدرتمندترین به شمار می آید. شناخت این انرژی‌های زنانه و مردانه به ما کمک می‌کند که آن‌ها را در وجود خود تقویت یا متعادل کنیم و روابط بهتر و محبوب‌تری را در سطح خانواده، جامعه و روابط شغلی داشته باشیم.

اسطوره دیمیتر در یونان باستان

نام رومی دیمیتر الهه باروری سرس است. دیمیتر فرزند رئا و کرونوس است. او همسر چهارم زئوس و مادر یکی از کهن الگوهای زنانه به نام پرسفون است. این کهن الگو اسطوره باروری، حاصلخیزی و کشت و کار است. زمانی که هادس، پرسفون، دختر دیمیتر را دزدید، او سرگشته و خشمگین گشت. او سرزمین المپ را ترک کرد و به هیبت پیرزنی درآمد و در شهرها آواره شد. این ماجرا به همین جا ختم نشد، بلکه خشم و غم او از این اتفاق باعث خشکسالی شهرها و سرزمین‌ها شد. دیمیتر به هیچ شخص یا گیاهی اجازه حاصلخیزی و باروری نمی‌داد. زئوس که شرایط را بحرانی دید، هرمس را به سرزمین زیرین و نزد هادس فرستاد تا پرسفون را به دیمیتر بازگرداند و خشم او را کم کند. هادس از فرمان زئوس سرپیچی نکرد و پرسفون را آزاد کرد، اما پیش از آن که اجازه خروج به پرسوفون بدهد به او چند دانه انار خوراند. این چند دانه باعث شد که پرسفون زمستان‌ها را با هادس و در سرزمین مردگان یا همان جهان زیرین بگذراند. دیمیتر یکی از کهن الگوهای قدرتمند است که با انرژی زنانه‌اش می‌تواند تاثیرش را روی نظام مردسالار بگذارد، همان طور که زئوس در برابر سرسختی دیمیتر کم آورد و مجبور به تسلیم شد. برعکس هرا و آرتمیس، زمانی که اوضاع بر وفق مرادشان پیش نمی‌رود، عصبانی می‌شوند و زمین و زمان را به هم می‌دوزند و دیگران از خشمشان در امان نیستند، دیمیتر خشمگین دچار افسردگی می‌شود و به اطراف خود هیچ توجهی نمی‌کند. این عدم توجه به اطراف خطرات بیشماری را برای اطرافیان او به دنبال دارد. مادرانی که به نوزادان خود توجه نمی‌کنند، ضربه‌های مهلکی را به فرزندان خود وارد می‌کنند. جدا از تاثیرات مخرب روحی روانی که روی این فرزندان می‌گذارند، این نوزادان ممکن است دچار اختلالات جسمی تحت عنوان «توقف رشد» نیز گردند.

کهن الگوی دیمیتر در جهان امروز

مهم‌ترین رابطه برای زنان دیمیتر تایپ رابطه مادر فرزندی است. دختران و زنانی که علاقه زیادی به باروری و فرزند آوری دارند، کسانی که از انجام وظیفه پرورش و تربیت فرزندان لذت می‌برند و وظیفه‌های مادری را با رضایت قلبی و خوشحالی انجام می‌دهند، از دیمیتر درون خود پیروی می‌کنند. ضعف و قوت این کهن الگو را در زنان زمانی می‌توان دید که آن‌ها دچار بارداری ناخواسته شده باشند، زنانی که دیمیتر در آنان کمرنگ است به راحتی می‌توانند سقط جنین را انجام دهند و پس از آن هیچ گونه احساس ناراحتی یا افسردگی نخواهند کرد. در مقابل کسانی که مجبور به سقط جنین هستند و به راحتی نمی‌توانند این کار را انجام دهند و دچار تضاد و تشویش خواهند شد از دیمیتر قوی در خود رنج می‌برند. زنان دیمیتر تایپ در جهان امروز سراغ کارهایی می‌روند که جنبه پرورش و پشتیبانی در آن پررنگ باشد. معلمان، مددکاران، درمانگران، پزشکان اطفال و ... همه از مشاغلی است که در حوزه قلمرو دیمیتر است.

دوران بلوغ و نوجوانی دختران دیمیتر تایپ

کودکانی که برای عروسک‌هایشان نقش مادری برعهده می‌گیرند و دخترانی که علاقه زیادی به نگهداری از کودکان همسایه و فامیل نشان می‌دهند و معمولا ارتباط خیلی خوبی با کودکان برقرار می‌کنند، نوجوانانی هستند که تایپ دیمیتر هستند. مادران باخیال راحت می‌توانند فرزندانشان را به این افراد بسپارند چون خیالشان راحت است که این فرد به خوبی از پس نگه داری فرزندش برمی‌آید. اگر بخواهیم به نقش دیمیتر دختر در خانواده اولش بپردازیم، نمونه‌های مختلفی را می‌توان دید. یکی از الگوهای اسطوره‌ای، والدین خود دیمیتر هستند. دیمیتر فرزند کرونوس است. کرونوس از عاطفه پدری بی بهره بود و فرزندان خود را می‌بلعید. اگر دیمیتر در چنین خانواده‌ای باشد، نقش مادر دوم را برای خواهر و برادرهای کوچکتر خود بازی میکند. در صورتی که دختر دیمیتر تایپ در خانواده سالمی رشد کند که در آن مهر پدری وجود دارد، او نسبت به ازدواج دید خوبی خواهد داشت و انتظارات مثبت و سازنده‌ای از همسرش خواهد داشت. دختران نوجوانی که در اوان سنین نوجوانی باردار می‌شوند، زنانی که بلافاصله پس از ازدواج باردار می‌شوند، دارای قالب دیمیتر قوی در شخصیت خودشان هستند.

شخصیت شناسی کهن الگوی دیمیتر

جنبش‌های فمنیستی و حمایت از حقوق زنان ممکن است به مذاق دسته‌ای از این گروه خوش نیاید. آن‌ها به جای کار کردن در بیرون از خانه و درگیر رقابت شدن، ترجیح می‌دهند که در خانه بمانند و وظایف مادرانه‌شان را انجام دهند. در مقابل آن‌ها از جنبش‌های یونیسف و حمایت از کودکان به شدت حمایت می‌کنند. زنان دیمیتر تایپ قوه جنسی خیلی قوی ندارند. برای آنان مهم‌ترین دلیل رابطه جنسی باروری و فرزندآوری و حتی تامین نیازهای همسر است. آن‌ها در رابطه جنسی می‌توانند آغوش گرمی رابه شریک خود تقدیم کنند که این از شخصیتی که دارند می‌آید نه از علاقشان به رابطه جنسی. روابط کهن الگوی دیمیتر با مردان برعکس هرا که انگیزه‌اش برای ازدواج روابط همسری است، انگیزه دیمیتر برای ازدواج بارداری و فرزندآوری است. مردانی جذب زنان دیمیتر تایپ می‌شوند که به دنبال تکرار الگوی رابطه‌ای که با مادرشان داشتند هستند. زنان دیمیتری مانند مادری که بچه‌اش را دوست دارد-فارغ از همه کمبودها و معایب- همیشه پشتیبان اوست و بیش از اینکه بخواهد به او تکیه کند، کنار اوست چون می‌خواهد از آن پسر مراقبت کند. مردانی که از همسر خود انتظار دارند لباس‌هایش را اتو کند، جوراب‌هایش را برایش بشورد و غذا در دهانش بگذارد به سمت زنان دیمیتر تایپ کشیده خواهند شد. آن‌ها از همسرشان انتظار دارند همان مهر و محبت و مراقبتی را نثارشان کند که مادرشان نثارش می‌کرد بدون هیچ گونه منت و یا انتظاری. از آنجایی که رابطه عاطفی و یا رابطه جنسی برای آنان مهم نیست، ممکن است ازدواج الویت اصلی آنان نباشد و اگر کهن الگویی مانند آفرودایت که اسطوره عشق است در او فعال نشود، او ممکن است به چشم یک مرحله ساده از زندگی به ازدواج نگاه کند.

مشکلات روانشناختی زنان دیمیتر تایپ

زنان دیمیتر تایپ به دلیل تعلق خاطری که نسبت به فرزندان خود دارند، ممکن است وابستگی شدیدی بین خود و فرزندانشان ایجاد کنند. این وابستگی برای آنان و فرزندانشان مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. این مادران ممکن است هرگز با بزرگ و مستقل شدن فرزندانشان کنار نیایند و حتی بعد از سال‌ها بخواهند مانند کودک با فرزندانشان برخورد کنند و درموارد خیلی حادتر بخواهند در زندگی فرزندانشان دخالت کنند که این بدترین تاثیر را در زندگی مشترک فرزندان این مادران نشان خواهد داد. در سنین نوجوانی که فرزندان از پدر و مادر فاصله می‌گیرند، ممکن است سال‌های سختی برای این مادران باشد. مادران دیمیتر تایپ که محور زندگیشان، فرزندانشان هستند و مسئولیت ویژه آنان مراقبت از آن‌هاست، زمانی که متوجه شوند فرزندانشان دیگر مثل قبل به مادر نیاز ندارند ممکن است احساس سرخوردگی و افسردگی کنند. دیمیتر مادری بود که فرزندش ربوده شده بود و او خود را ناتوان در برابر این سرنوشت شوم می‌دید. از آن جایی که قدرت این را نداشت که با زئوس وارد جنگ شود، راه افسردگی را در پیش گرفت. این سرنوشت دیمیتر ممکن است در زنان دیمیتر تایپ ترس از ربوده شدن فرزندانشان را نیز تقویت کند.

پرورش کهن الگوی دیمیتر در زنان

دیمیتر معمولا مادرسالاری را ترویج می‌دهد. او بر انرژی‌های زنانه تاکید می‌کند و چنین روابطی را ممکن است با فرزندان خودش نیز بسازد. روابط زنان دیمیتر تایپ با دوستانش بسیار صمیمی است. او می‌تواند همانند دیمیتر برای دختر کم تجربه‌اش، پرسفون مادری کند و از او در مقابل مشقات و سختی‌ها به خوبی محافظت کند. شخصیت دیمیتر به پس از ربوده شدن پرسفون و بعد از ربوده شدن پرسفون تقسیم می‌شود. قبل از این ماجرا او مادری بود که با خیال راحت زندگی‌اش را می‌کرد و آنچه را که برای ارضای نیازهایش احتیاج داشت را در کنار خود داشت. اما پس از ربوده شدن پرسفون، او تبدیل به زنی آشفته شد که آواره خیابان‌های شهر بود و به هیبت پیرزنی در آمده بود. او برای ارضای نیازش به فرزند، سرپرستی کودکی را به عهده گرفت و او را مانند اساطیر پرورش داد. او در این دوره از زندگیش همچنان ناآرام و افسرده بود که این افسردگی جهان را دچار افسردگی و خشکسالی قرار داد.

نتیجه گیری

کهن الگوی دیمیتر تنها در زنانی که به طور بیولوژیکی صاحب فرزند می‌شوند مشهود نیست. چرا که بسیاری از زنان ممکن است نتوانند صاحب فرزند شوند اما عشقشان به داشتن فرزند و پرورش آن بسیار زیاد است. بسیاری از زنانی که فرزندانی را به سرپرستی قبول می‌کنند، معلمانی که از سر و کله زدن با کودکان لذت می‌برند و حتی پرستاران بچه که به این کار عشق می‌ورزند دارای دیمیتری قوی هستند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات