بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه آرس

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه آرس
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/21 0 نظر

آرس را می توان خشن ترین خدا در میان خدایان کوه المپ دانست. افراد آرس تایپ بی رحمی خاصی دارند و به هیچ وجه در برابر نا عدالتی کوتاه نمی آیند. مردان آرس تایپ در زندگی روزانه می توانند به راحتی برای خود و خانواده شان دردسرآفرین شوند چرا که نمی تواند احساس خشم خود را به درستی کنترل و مدیریت کنند و به راحتی خشم ویرانگر خود را روی دیگران خالی می کنند. در این مقاله به طور مفصل به شرح  خصوصیات مردان آرسی پرداخته ایم.

اسطوره آرس در یونان باستان

نام رومی آرس مریخ است. او تنها فرزند زئوس از هراست. آرس از شخصیت محبوبی در میان اساطیر برخوردار نیست. او از سمت قدرتمندترین اسطوره سرزمین المپ، زئوس طرد شده بود و حتی مورد تحقیر خواهرش آتنا قرار گرفته است. دلیل اصلی این عناد، علاقه بیش از حد آرس به جنگ و خونریزی است. در نبردی که بین آرس و دپومیدیس درمی‌گیرد، آتنا به دپومیدیس کمک می‌کند. آرس برای شکایت از آتنا نزد زئوس می‌رود که زئوس در این فقره حق را به آتنا می‌دهد و به آرس می‌گوید که دیگر برای دادخواهی پیش او نرود. آفرودیت معشوقه آرس است. این دو رابطه بسیار خوب و عاشقانه‌ای با هم دارند و حاصل رابطه آن‌ها فرزندانی به نام‌های هارمونیا (دختر)، اروس، دیموس و فوبوس است. رابطه بین آفرودیت و آرس چنان قوی است که وقتی آتنا در میدان جنگ به آرس حمله می‌کند و او را نقش بر زمین می‌کند، آفرودیت به کمک آرس می‌رود و او را نجات می‌دهد. به غیر از فرزندانی که آرس از آفرودیت دارد، او صاحب چند ده فرزند دیگر از سایر زنان است که در این میان رومولوس و رموس از مشهورترین‌ آنان هستند که بنیانگذاران روم نیز هستند. آرس دارای شخصیتی خشن است، روابط خشنی با فرزندان خودش دارد اما از طرفی به کسانی که به فرزندان او آسیب می‌زنند انتقام سختی می‌گیرد. در این میان می‌توان به کادموس اشاره کرد. کادموس پس از کشتن یکی از فرزندان آرس به مدت هشت سال به اسیری او درآمد. او به علت طبیعت خشنی که دارد به فرمانروای جنگ مشهور است. نکات منفی شخصیتی آرس آنقدر زیاد است که در کل نمی‌توان او را شخصیت محبوبی دانست. شجاعت و دلیری از نکات روشن شخصیت اوست که به همین دلیل مورد احترام طرفدارانش است. مردان آرس تایپ اسطوره رفتارهای تکانشی هستند. بدون فکر عمل می‌کنند و اگر مشاجره‌ای درمیان باشد حتما وارد فاز برخوردهای فیزیکی خواهند شد. افرادی که وارد نزاع‌های غیرمنطقی می‌شوند و کسانی که سابقه درگیری فیزیکی را در دستگاه قضایی دارند، از آرس درونشان رنج می‌برند.

کهن الگوی آرس در جهان امروز

افرادی که در زمین ورزش بخاطر رفتارهای وحشیانه جریمه می‌شوند، کسانی که علاقه زیادی به درگیری دارند و حتی کسانی که از ورزش‌هایی که درگیری فیزیکی بین انسان‌ها زیاد است لذت می‌برند از کهن الگوی آرس برخوردارند. افرادی که زودجوش هستند، کینه‌ای نیستند و در لحظه هر احساسی را داشته باشند نمایان می‌کنند در حال بروز و ظهور این کهن الگو در خودشان هستند. انسان عاقل هیچگاه کاری نمی‌کند که پرش به پرهای آرس بپیچد. این شخصیت‌ها بدون لحظه‌ای درنگ انتقام سخت را نسبت به مغضوب خود می‌گیرند، بطوری که این موضوع می‌تواند برای شخص مقابل هزینه‌های سنگینی را در بر داشته باشد. آرس همیشه به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی چیزی برای از دست دادن ندارد. همین موضوع باعث شده که این افراد بسیار بی باک به نظر بیایند.

دوران کودکی، بلوغ و نوجوانی پسران آرس تایپ

در مطالعه آثار یونگ و بررسی کهن الگوها به روانشناسی فرویدی بر می‌خوریم که همه چیز را به دوران کودکی متصل می‌کرد. آرس کودکی بسیار سختی را پشت سر گذاشت و برای مدتی طولانی در کوزه‌ای برنزی زندانی شده بود. کودکانی که در بزرگی آرس تایپ می‌شوند، کودکی بسیار سختی را پشت سر گذاشته‌اند که همه آن تجارب زمینه را برای تبدیل شدن به آنچه که امروز هستند فراهم کرده است. کودکان آرس تایپ از همان اوان کودکی ویژگی‌های آرسی خودشان را نشان می‌دهند. آن‌ها اگر چیزی بخواهند باید همان لحظه به آن دست پیدا کنند. اگر نتوانند به چیزی که می‌خواهند برسند زمین و زمان را به هم می‌دوزند. کودکانی که در زمان گریه تمام اجزای بدنشان را به جنبش درمی‌آورند و اطرافیان خود را با این حرکات می‌ترسانند از این دسته‌اند. این کودکان از اعتمادبنفس بالایی برخوردارند و در مدرسه معمولا بیش از حد اظهار نظر می‌کنند که این در مواردی می‌تواند آن‌ها را مورد تمسخر دیگران قرار دهند. آن‌ها معمولا به نصایح دیگران توجه نمی‌کنند و دوست دارند هر چیزی را خودشان تجربه کنند. به همین دلیل معمولا هر بار که آن‌ها را می‌بینید جای جدیدی از بدنشان زخمی است. این کودکان ممکن است از بیش فعالی هم رنج ببرند. پدران، مادران، پرستاران و معلمانی که با این کودکان سر و کار دارند باید حوصله بیش از حدی خرج کنند تا بتوانند از پس این کودکان و نوجوانان بربیایند. دوران بلوغ برای این کودکان بسیار مهم است، بسته به اینکه آنان وارد چه حوزه‌ای شوند، آینده آنان تا حدی قابل پیش بینی است. گروهی ممکن است راه تحصیل را در پیش بگیرند، گروهی ممکن است جذب گروه‌های دوستی ناسالم شوند و در آینده بزهکار شوند، گروهی ممکن است پا در مسیر رابطه عاشقانه بگذارند و لذت را در این زمینه جستجو کنند. از آنجایی که این شخصیت دارای احساسات عمیق و قوی است مورد آخر برای این دسته مردان کاملا طبیعی است. پسران وفاداری که برای رسیدن به معشوق خود از هیچ تلاشی (چه مثبت و چه منفی) دریغ نمی‌کنند به احتمال زیاد آرس تایپ هستند.

شخصیت شناسی کهن الگوی آرس

آرس توسط یکی از موثرترین شخصیت‎‌های تاثیرگذار در زندگیش یعنی زئوس طرد شد. افرادی که به دلایل گونان از قبیل جنسیت، نژاد و مذهبشان از جامعه بزرگتر طرد می‌شوند در حال ملاقات با آرس هستند. در مطالعه کهن الگوهای مردانه قانون نانوشته‌ای وجود دارد و این است که به هر میزانی که یک کهن الگو از ویژگی‌های زئوسی به دور باشد، نکوهیده است. آرس چنان از ویژگی‌های زئوسی دور است که می‌توان او را سایه زئوس نامید. درحالی که زئوس، آپولو و هرمس از راه دور و با حقه و کلک به مقصود خودشان می‌رسند، آرس وارد صحنه می‌شود و مانند سرباز صفر به جنگ در زمین بازی می‌پردازد. موفقیت این مردان تا حد زیادی به شانسی که جلوی پایشان قرار می‌گیرد بستگی دارد. این مردان اهل برنامه ریزی و تلاش برای ساختن آینده نیستند، اما اگر در مسیر درستی قرار بگیرند به موفقیت‌های عظیمی دست پیدا می‌کنند. مرد آرس تایپ دارای شخصیت رکی است. حتی محتاط‌ترین آن‌ها هم در نهایت در جمع‌ها شخصیت خودش را بدون هیچ سانسوری نشان می‌دهد و این موضوع می‌تواند به رابطه او با سایرین ضربه بزند.

روابط کهن الگوی آرس با زنان

مردان آرس تایپ عاشق زنانی می‌شوند که مانند خودشان پرشور و حرارت هستند و نمی‌توان آن‌ها را کنترل کرد. زنان آفرودیت تایپ بهترین گزینه برای این مردان هستند. همانطور که اسطوره این دو شخصیت رابطه خیلی خوبی با هم داشتند، افرادی که دارای این کهن الگو هستند هم به راحتی باهم کنار می‌آیند. آفرودیت و آرس در ویژگی‌هایی مانند لذت جویی و عاشق پیشگی مشترک هستند. در میان کهن الگوهای مردانه کمتر کسی را می‌بینیم که به عشق اهمیت دهد، اما آرس عاشق پیشه‌ای ذاتی است. بدترین گزینه برای این مردان زنان آتنا تایپ هستند که مردان آرس تایپ را مورد تمسخر قرار می‌دهند. این زنان با ازدواج به دنبال رسیدن به ثبات و جایگاه بالاتر هستند که به هیچ عنوان با مردان آرس تایپ به آن دست پیدا نمی‌کنند.

مشکلات روانشناختی مردان آرس تایپ

در مورد مشکلات روانشناختی مردان آرس تایپ می‌توان بسیار نوشت. اساس چیزی که آن‌ها را به این کهن الگو نزدیک کرده است سرکوب‌هایی است که از دوران کودکی در آنان شکل گرفته است. آنان دارای روابط پرتنش و پر فراز و نشیبی با دیگران هستند. به راحتی نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند و تنها پس از واقعه است که پشیمان می‌شوند. آن‌ها به کمک روانشناس یا درمانگری نیاز دارند تا تمام احساسات سرکوب شده خودشان را آزاد کنند و به اصلاح آنچه بین خودشان و دیگران می‌گذرد بپردازند. پرورش کهن الگوی آرس در مردان از ویژگی‌های مثبت آرس می‌توان به شجاعت، دلیری و ریسک پذیری آنان اشاره کرد. این ریسک پذیری هم از روی فکر و تدبر نیست بلکه طبیعت آنان اهل ترس نیست و ریسک را دوست دارد. این افراد در کارهایی که هیجان زیادی دارد و به آن‌ها اجازه آزادی عمل می‌دهد موفقیت زیادی کسب می‌کنند. سرمایه گذاری در بورس، طلا و ارز کارهایی است که برای آنان جذاب است. تناقض‌های جالبی در شخصیت آرس به چشم می‌خورد که جالب توجه است. آرس به قوی بودن مشهور است، همین شخصیت به دلیل احساسات قوی‌ای که دارد در صورت نیاز می‌تواند گریه کند و از اینکه احساسات لطیف خود را به این شکل بروز دهد هیچ عبایی ندارد.

نتیجه گیری

معمولا کنترل احساسات برای این مردان سخت است. نمونه بارز آن را می‌توانیم در بازیکن مشهور فوتبال لویی سوآرز ببینیم که در بزنگاه‌های فوتبال با گاز گرفتن شخص مقابل پرخاش خود را نشان می‌داد. مثال سینمایی نمونه مرد آرس تایپ شخصیت ویل هانتینگ در فیلم مشهور گود ویل هانتینگ با بازی مت دیمون است. ویل که کودکی بسیار سختی را پشت سر گذاشته است در سال‌های نوجوانی و جوانی به پسری شر و شور تبدیل شده است که تلاش‌های استادها برای به ثمر رساندن نبوغش را جدی نمی‌گیرد و رام کردن او کار بسیار دشواری است. مهم‌ترین کاری که مردان یا زنان آرس تایپ نیاز است انجام دهند، درون نگری و درونگرایی است تا بتوانند بیشتر خودشان را کنترل کنند. فعالیت‌های موثری مانند یوگا یا مدیتیشن می‌تواند به آن‌ها در این امر کمک کند. بسیار مهم است که آن‌ها خودشان بخواهند به اصلاح و بهبود خودشان بپردازند در غیر این صورت میزان موفقیت خیلی کم خواهد بود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

جدیدترین مقالات