بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب انار

تعبیر خواب انار

انار عمیقاً در تاریخ بشر ریشه دوانده است. انار برای هزاران سال، یک تأمین‌کننده حیاتی غذا و دارو در میان فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف بوده است. جایگاه انار به قدری در سلامتی انسان مهم است که این میوه به عنوان لوگوی جشنواره هزاره پزشکی از میان فهرستی که شامل DNA، بدن انسان و ضربان قلب بود، انتخاب شد. انار در طول اعصار به دلیل خواص دارویی آن مورد احترام زیادی بوده است. در تاج‌های هرالدیک چندین موسسه پزشکی که در سازماندهی جشنواره هزاره پزشکی دخیل هستند نیز نشان انار دیده می‌شود. انار همینطور یکی از قدیمی‌ترین میوه‌های کشت شده به دست بشر است. در این مقاله هستی کشاورز شما را با تعبیر خواب انار و همینطور نمادشناسی میوه انار در اساطیر یونان آشنا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با پروسه تعبیر صحیح خواب پیشنهاد می‌شود مقاله تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید.

 

نماد انار در خواب چیست؟

قبل از اینکه به نماد انار در خواب بپردازیم کمی راجع به تاریخچه و نمادشناسی انار در ملل مختلف می‌پردازیم. یادآوری می‌کنم که تحلیل خواب امری روحی و قلبی است. اگر تعبیر خواب را به یک امر مکانیکی تقلیل دهید چیزی از خواب برایتان باقی نمی‌ماند و خواب را از دست خواهید داد. برعکس اگر با صبوری و عشق به بررسی و خوانش جزئیات خوابتان بپردازید نیروهای نهفته میان تصاویر خواب به یاری شما می‌آیند و دریچه‌ای از چشم اندازهای جدید را به روی شما خواهند گشود. پس پیشنهاد می‌کنم به خوابتان و به روحتان احترام بگذارید. اگر ابتدای راه هستید سعی کنید به سان شاگردی صبور و مشتاق دریچه‌های ذهنتان را به روی آگاهی‌های تازه بگشایید و برای آموختن حاضر شوید. مشتاق باشید چراکه اگر خوابی دیده‌اید بدین معنی است که آگاهی جدیدی در شرف تولد در پهنه وجودی شماست.

درگذشته، انار نزد بسیاری از ادیان بزرگ جهان میوه‌ای مقدس به شمار می‌آمده است. میوه انار در طول تاریخ و تقریباً در هر فرهنگ و آئینی به عنوان نماد زندگی و مرگ، تولد دوباره و زندگی ابدی، باروری، ازدواج و ثروت تجلی یافته است. انار جزو میوه‌های غیرعادی و مسحور کننده محسوب می‌شود. همانطور که جین گریگسون آن‌ها را توصیف می‌کند، «یک گنجه دانه‌های آبدار». اغلب شاعران دانه‌های انار را با جواهرات مقایسه می‌کنند. در شعر فارسی نیز معادلی برای آن یافت می‌شود که کودکان در سال‌های ابتدایی مدرسه می‌آموزند: صد دانه یاقوت، دسته به دسته، با نظم و ترتیب هر جا نشسته... باز کردن پوسته انار کمی شبیه برداشتن درب جعبه جواهرات است، در داخل این گنجه یک الگوی آراسته و درخشان است که هرکسی را به وجد می‌آورد.

در اسطوره یونانی ربوده شدن پِرسفون توسط هادِس، ارباب عالم اموات، انار نمایانگر زندگی، باز زایی و ازدواج است. روزی پرسفون در حالی که در حال جمع آوری گل بود، متوجه نرگسی خارق‌العاده شد. هنگامی که برای چیدن گل نرگس خم شد، زمین باز شد و هادِس او را به زیر زمین، مرکز پادشاهی خود کشاند. الهه باروری، دیمیتر (مادر پرسفون) که از گم شدن دخترش آشفته و پریشان بود، از باروری و ثمره دادن زمین جلوگیری کرد و گفت تا زمانی که دخترش را باز نیابد زمین، باغ‌ها و درختان هیچ ثمره و حاصلی نخواهند داد. زئوس مداخله کرد و با فرستادن هرمس نزد هادس مصالحه ایجاد شد. هادس به پرسفون گفت تنها زمانی می‌توانی مرا ترک کنی که سه دانه انار را بخوری. پرسفون پذیرفت و با خوردن سه دانه انار به دنیای مردگان وصل شد. از آن پس پرسفون باید یک سوم سال را با هادس در عالم اموات و دو سوم دیگر سال را با مادرش دیمیتر بر روی زمین زندگی کند. زمستان نمادی از حضور پرسفون در عالم مردگان است و بازگشت پرسفونه از دنیای زیرین هر سال با فرا رسیدن بهار جشن گرفته می‌شود.

 

تعبیر خواب انار خوب است یا بد؟

حال که اندکی با نمادشناسی انار آشنا شدید باید گفت که تعبیر خواب انار به عناصر مختلفی بستگی دارد. تک تک جزئیات خواب اهمیت دارد و در تعبیر خواب تأثیرگذار است. آیا انار را از کسی گرفتید؟ مشخصات این فرد چیست؟ این فرد می‌تواند نماد نیرویی درون خود شما باشد که تحولی در زندگی شما ایجاد می‌کند. احساس شما در خواب نیز اهمیت دارد. آیا مسرور و شاد بودید و یا ترسیده و نگران؟ نگرانی در خواب می‌تواند تعبیر خواب را به بخش‌های سایه (سرکوب شده) وجود شما مرتبط سازد. در حالی که شادی و رضایت در حین خواب و پس از بیداری نشانه هم راستا بودن روح شما با وضعیت کنونی زندگی‌تان است. پرفسور یونگ معتقد بود که «خواب‌ها با هدف یکپارچه سازی روح و روان شما به سراغتان می‌آیند.» ما در زندگی مدرن دو تکه شده‌ایم و از اصالت خویش فاصله گرفته‌ایم و نیازمند دست‌یابی به فردیت هستیم.

نمادشناسی انار بطور کل مثبت است اما گاهی ترکیب انار و اتفاقات دیگری که در خواب می‌افتد می‌تواند تعبیر خواب انار را به هشداری برای بیننده خواب تبدیل کند. برای مثال اگر خوردن انار در خواب شما را با مشکلی مواجه کند این خواب هشداری است برای تصمیماتی که در زندگی فعلی خود می‌گیرید. مایلم دوباره نظر شما را به اسطوره پرسفون جلب کنم. «یادت باشه وقتی منو دیدی، پرسفون می‌گوید، من درون همانی هستم که بودم.» زمینی که ما محصولات خود را در آن پرورش می‌دهیم، خاکی است که بدن خود را در آن دفن می‌کنیم. انار نمایانگر همین تضاد و چرخه کامل هستی است: زندگی، مرگ و زندگی دوباره، بازگشت دوباره، بازگشت دگرگون شده. بر همین اساس نمی‌توان گفت لزوماً تعبیر خواب انار خوب است یا بد چراکه هر خوابی حامل نیروی آگاهی دهنده است و حتی اگر حامل هشداری برای بیننده خواب باشد در صورت جدی گرفتن آن، نتیجه مثبت خواهد بود.

 

وجه روشن و شفابخش انار در خواب

وجه روشن و شفابخش انار در جشن شب یلدای ما ایرانیان به خوبی گنجانده شده است. ما در شب یلدا انار تناول می‌کنیم تا پیروزی نور بر تاریکی را جشن بگیریم. به یاد داشته باشید که انار میوه زمستانی است. بدین معنی که در فصلی که اغلب درختان بارور و زمین‌های کشاورزی به خواب زمستانی می‌روند انار سر می‌رسد و شیرینی دندان‌های یاقوتی خویش را به انسان تقدیم می‌کند. همین نکته نماد امیدواری در برهوت خشک زمستان است. به تعبیر دیگر حتی روزهای سخت زندگی نیز در دل خود رویش و جوانه و ثمر دارد. پس اگر گرفتار روزهای پرتلاطم زدگی شده‌اید بدانید دیدن انار در خواب می‌تواند نویدی باشد برای بازگشت به زندگی آرام گذشته؛ اما فراموش نکنید که همین روزهای سخت است که شما را رشد می‌دهد و به تعالی می‌رسد. جمله معروفی است که می‌گوید «عیار آدمی در روزهای سخت زندگی‌اش سنجیده می‌شود.»

نکته دیگری که در تعبیر خواب انار باید در نظر گرفت این است که در روزهای دلتنگی و اسارت که همچون پرسفون احساس خفقان و گم‌گشتگی دارید مطمئن باشید که نیروهای قدرتمندی در اطراف شما هستند که برای نجات شما در حال تلاش و کوشش هستند. این نیروها می‌تواند آدم‌های اطراف شما باشد و یا انرژی‌های معنوی و الهی که بطور پیوسته مراقب احوالات شما هستند. پس لازم است با اعتماد و ایمان به این نیروها خود را به جریان زندگی بسپارید و احساس امنیت کنید. باور داشته باشید که دانه‌های اناری که در خواب دیده‌اید شما را از تاریکای غم و اسارت نجات خواهد داد. بیایید بپذیریم که زندگی سرشار از تضادهاست. تولد و مرگ، روز و شب، پیری و جوانی، ثروت و فقر این‌ها کنار یکدیگر معنا دارند و بدون یکی دیگری وجود نخواهد داشت. با پذیرش این تضادها است که به صلح و آرامشی عمیق می‌رسیم.

 

تعبیر خواب انار از نظر قرآن

در قرآن، انار در باغ بهشت می‌روید و در موارد متعدد از آن به عنوان آفریده‌های نیک خداوند یاد شده است. در عین حال برخی معتقد هستند که تک تک دانه‌های انار از بهشت آمده‌اند و باید با دقت مصرف شوند. تعبیر خواب انار در قرآن بطور مستقیم قید نشده اما از نمادشناسی انار در قرآن می‌توان دریافت که انار جزو معدود میوه‌هایی است که نام آن در قرآن سه بار قید شده است. همین امر نشان از جایگاه مهم این میوه بهشتی است. انعام:141 وَهُوَ الَّذِی أَنشَأَ جَنَّاتٍ مَّعْرُوشَاتٍ وَغَیْرَ مَعْرُوشَاتٍ وَالنَّخْلَ وَالزَّرْعَ مُخْتَلِفًا أُکُلُهُ وَالزَّیْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُتَشَابِهًا وَغَیْرَ مُتَشَابِهٍ کُلُوا مِن ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَآتُوا حَقَّهُ یَوْمَ حَصَادِهِ وَلَا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ «اوست که باغ‌هایی با داربست و بدون داربست پدید آورد و نخلستان و کشتزار با خوراک مختلف و زیتون و انار، همانند و غیر همانند. از میوه آن، هنگامی که به بار می‌نشیند بخورید و هنگام برداشت محصول، حق آن را بپردازید و اسراف نکنید که خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد.»

 

نتیجه‌گیری

تعبیر خواب انار در اساطیر، مذهب و ملل مختلف را بررسی کردیم و جنبه‌های آئینی و مهم انار را برشمردیم. دیدن انار در خواب بشارتی است به گشایشی زود هنگام که با خود زندگی، برکت و آشتی را به همراه خواهد آورد. در تئوری یونگ ما از سطح عبور می‌کنیم و به عمق چیزها شیرجه می‌زنیم. انسان در هرلحظه از زندگی، در حال طی مسیر به سوی رسیدن به مقصدی متعالی است و خواب‌ها راهنمایانی مهربان ما در این مسیر هستند. فراموش نکنید که تمامی خواب‌هایی که می‌بینید مربوط به زندگی شخصی خود شما هستند و به افراد حاضر در خواب شما ربط ندارد. (البته که در موارد معدودی برخی افراد، خواب‌هایی آگاهی دهنده در مورد دیگران می‌بینند که در مواردی به واقعیت می‌پیوندد.) نکات بیان شده در این مقاله به عقیده نویسنده آن درست و قابل اعتماد است اما نمی‌تواند جایگزین موارد حاد بالینی گردد. پیشنهاد می‌شود برای تعبیر خواب‌های تکراری و مضطرب کننده با یک متخصص تحلیل خواب تماس بگیرید.

نظرات

محمد حبیب پور
۰۰
پاسخدرود بر شما هستی خانم
من خواب دیدم از مسافرت برمیگردم به خونه میبینم که دو نفر تو چند روز که خونه نبودم خونه رو داشتن بزرگ میکردن مثلاً پنجره حالش خیلی بزرگ شده بود آشپز خونه هم بزرگ شده بود و پنجره بزرگی داشت کلا یه آشپزخانه بود با دوتا سالن تو در تو .
منم از این دو نفر خیلی تشکر میکنم و خوشحالم ولی هنوز خونه تکمیل نشده بود و قابل زندگی نبود چند روز کار داشت و منم اونجا مستأجر بودم به این فکر میکردم که نکنه خونه درست بشه به من با اجاره قبلی ندن به یکی رنگ زدم گفتم یه پولی بهشون بدیم که خونه درست شد به ما بدن فکر کنم اون پول 30میلیون تومن بود
البته منم خیلی خوشحال بودم و مدام ازشون تشکر میکردم بعد دیدم که توی اتاق وسطی یه درخت اناره مثل اینکه این درخت انار قبلاً هم بوده ولی من نمیدیدم چون خونه بزرگ شده بود من دیدم خیلی خوشحال شدم یه انار چیدم با چوب چند تا دانه روی زمین افتاد که برداشتم خوردم که شیرین بود
یه جا هم به اون دو نفر گفتم خدارو شکر که پنجره بزرگ شده چون موقع خوندن نماز خدا هم میبینه منو
ممنونم که برام تعبیر کنید
مدیر ارشد
۰۰

با سلام 

نماد انار و نماد خانه در خواب هردو از اهمیت زیادی برخوردار هستن.

خانه در خواب شما مرمت شده، وسعت داده شده و پنجره هاش بزرگتر شدن. خانه میتونه نماد فضایی باشه که در آن سیر می کنید یا به اصطلاح دنیای شما. این دنیای شما توسط دو نیرو که متعلق به خودتون هستن داره بزرگ میشه و شما از این تغییر خوشحالید. این اتفاق خوبیه که تغییراتی که داره دخ میده بر خلاف میل شما نیست گرچه اندک نگرانی دارید که نکنه شما لیاقت این تغییرات رو نداشته باشید که به نظرم کمی روی عزت نفس تون بیشتر کار کنید.

در عین حال در یکی از اتاقها درخت اناری میبینید و چندین دانه اون رو میل میکنید این خوردن دانه های انار منو برد به قصه پرسوفون که پیشنهاد میکنم در مقاله پرسوفون که لینکش رو پایین میگذارم حتما مطالعه کنید. خودن دانه انار پرسوفون رو برای همیشه متصل کرد به جهان هادس که جهان معنا هست. به نظر میاد شما نیز در این برهه از زندگیتون دارید به جهان معنا وصل میشید، زندگیتون داره از حالت مادی و این جهانی که مختص نیمه اول عمر هست به سمت نیمه دوم عمر که جهان معنا، عمق، معنویت و شکوفایی درونی هست تغییر شکل میده. پیشنهاد میکنم به خوابهاتون خیلی اهمیت بدید این ایام چرا که به نظر میاد خیلی خوب روند رشد روح تون رو دارن به تصویر می کشند.

با احترام
لینک مقاله اسطوره پرسوفون برای مطالعه 

 

https://hastikeshavarz.org/persephone-goddess

نوشین ت
۰۰
پاسخممنونم. توصیحات کمک کرد تا بیندیشم ببینم اناری که دیده ام چه چیزی می‌خواهد بمن بگوید. ممکن است احساسات من باشد که سرکوب شده. مشاورم رو خواب دیدم که به من انار تعارف می‌کند و من قبول نمیکنم. خواب به من می‌گوید بخش های خصوصی وجودت رو قبول کن. قبول کن یک چیزهایی رو وقتشه به مشاورت بگی و خجالت نکشی و سرکوب نکنی
هستی
۰۰

سلام 

خیلی خوشحالم که تعبیر انار در خواب برای شما مفید بوده و کمک کرده پیام مهمی رو دریافت بکنید.

خواب دیگری دیدید خوشحال می شوم برایم بنویسید شاید بتوانم در تحلیل آن به شما کمک بکنم.

با احترام

براتی
۰۰
پاسخخواب دیدم که یک ظرف انار دون کرده در یخچال داشتیم و انار ها شفاف و قرمز و خوش طعم بود
مهشید رضایی
۰۰
پاسخخواب دیدم که یک صندوق انار برای یلدا تهیه کرده بودم اما همش خراب بودند

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب