بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب پول

تعبیر خواب پول

جستجوی بشریت برای ثروت را می‌توان به سال‌های اولیه پیشینه بشری ربط داد. پس از ساختن تمدن‌ها، نیاز به کالاهای مادی و پول نیز سریعاً خود را نشان داد. جای تعجب نیست که هر فرهنگی خدای ثروت، مظهر موفقیت یا خدایان دیگری دارد که با ثروت و رفاه مرتبط است. نیاز و طمع به ثروت الهام بخش بسیاری از فرهنگ‌ها و همین‌طور دلیل اصلی بسیاری از جنگ‌ها بوده است. برخی اما پول و ثروت اندوزی را مادی‌گرایی و گناه می‌دانند. پول و ثروت به خواب انسان نیز راه یافته است. از آنجایی که خواب‌ها خیلی شخصی هستند برای تعبیر خواب هر شخص باید به تداعی‌های وی از نمادهای خواب اهمیت داد. در تعبیر خواب مار گفتیم که باید تک‌تک نمادهای خواب هر شخص را برشمرد و زیر ذره‌بین قرار داد. در این مقاله، هستی کشاورز رمز و رازهای تعبیر خواب پول را در اختیار شما قرار داده است.

 

نماد پول در خواب چیست؟

برای درک نماد پول در خواب باید در ابتدا به اسطوره شناسی نماد پول پرداخت. در اساطیر هند، لاکشمی الهه ثروت است و خدای ثروت کوبرا یا کوورا است. هندوها و یونانی‌ها تنها فرهنگ‌هایی نبودند که خدایان و جذابیت‌های ثروت داشتند. بسیاری از فرهنگ‌های گذشته و حال دارای طیف گسترده‌ای از موجودات الهی هستند که طبقه‌بندی آن پیش از ظهور و اعتقاد به توحید و یکتاپرستی است. گرچه خدایان ثروت معمولاً در اساطیر به تصویر کشیده می‌شوند، اما در حقیقت آن‌ها نمادهای مذهبی باستانی به شمار می‌آیند. بیشتر فرهنگ‌های جهان دارای افسانه‌ها و قصه‌های مرتبط با ثروت و پول هستند. در اساطیر یونانی، پلوتوس خدای ثروت است. در قبایل اروپایی باستان و عمدتاً در بریتانیای باستان توتاتیس به عنوان خدای سلتی ثروت، پول، جنگ و رفاه مورد پرستش بود. از او به عنوان خدای مردم یاد شده است. برخی از افسانه‌ها او را مریخ معرفی می‌کنند.

توتاتیس به عنوان یک جنگجوی سالخورده به تصویر کشیده شده است که سپر و شمشیر در دست دارد. توتاتیس خدایی است که هر دو وجه متضاد پول را به تصویر می‌کشد. او همزمان که خدای ثروت و رفاه است خداوندگار جنگ و خونریزی و نابودی نیز می‌باشد. هوروس یا هرو خدای مصری است. هوروس خدای ثروت، قدرت جهان و رفاه است. هوروس فرزند پسر اوزیریس و ایسیس است. اعتقاد بر این است که او برترین قدرت جهان است. افسانه‌ها می‌گویند که چشمان او به ترتیب خورشید و ماه را نشان می‌دهند. او به صورت انسانی با سر شاهین به تصویر کشیده شده است. جشنواره سالانه مصر به خدای شاهین اختصاص دارد. برخی از افسانه‌های مصری خدای آپولو را به عنوان خدای هوروس نشان می‌دهند. طبق برخی از افسانه‌های مصری، هوروس انرژی کیهانی است که جهان را از آسمان اداره می‌کند. او اغلب خدای آسمان نامیده می‌شود.

 

تعبیر خواب پول از نگاه یونگ

بر اساس آنچه کارل یونگ، پایه‌گذار روانشناسی تحلیلی طی سال‌ها تحقیق و مطالعه تحت عنوان تئوری روانکاوی ارائه داد می‌توان گفت که تعبیر خواب پول از نگاه تئوری یونگ می‌تواند اشاره به ایگو شخص باشد. ایگو همان "من " یا تصویری است که نماینده بیرونی و ظاهری ما است. برای مثال ایگو من هستی کشاورز است که دارای سن و تحصیلات مشخصی است و ظاهر معینی نیز دارد که همگان آن را به همان شکل و با همان اطلاعات می‌شناسند. ایگو بخش آگاهانه ذهن است و نماینده فرد در زندگی زمینی و اجتماعی است. ایگو شامل یک نام (هویت اجتماعی) شخصیت و داستان است. داستان زندگی هستی کشاورز با دیگران متفاوت است. هویت و شخصیت وی نیز با شما متفاوت است. از آنجائی که کسب پول، ثروت و جایگاه اجتماعی در نیمه اول عمر رخ می‌دهد پول در خواب می‌تواند نماینده بخش ایگویی وجود فرد باشد.

 

تعبیر خواب پول خوب است یا بد؟

تعبیر خواب پول می‌تواند نشان دهنده دو وجه متضاد خیر و شر باشد. در بسیاری از ادیان اغلب از پول به عنوان عامل اصلی وسوسه یاد می‌شود. اغلب واعظان توصیه می‌کنند که به دنبال پول و مادی‌گرایی نباشید. حرص و آز می‌تواند باعث رنج شخصیتی، اجتماعی، شخصی و معنوی شود. برخی معتقد هستند که انسان موجودی با آگاهی بالاتر است. جستجوی ثروت می‌تواند سطح شناخت او را کاهش دهد. برخی از ادیان مانند بودیسم ماتریالیسم را به عنوان پول منع می‌کنند چراکه ماتریالیسم موقعیت اجتماعی را به خود اختصاص می‌دهد که با ایدئولوژی‌های ادیان مربوطه در تضاد است. با این حال، مردمان عادی و شهرنشین امروزی، برای زنده ماندن به پول نیاز دارند. پول برای خدمت به مردم به وجود آمده، اما اگر مردم شروع به خدمت به پول کنند، بر وجدان بشریت حاکم خواهد شد و اصالت و حقیقت وجودی فراموش خواهد شد.

پاسخ به سؤال تعبیر خواب پول خوب است یا بد به موقعیت شخص بیننده خواب بستگی دارد. اگر سکه را برگردانیم آن روی دیگر پول را نیز خواهیم دید. شکلی الهی از ثروت که مانند مادر زمین است. پول ما را تغذیه می‌کند، از ما محافظت می‌کند و ما را در مسیر سعادت هدایت می‌کند. اگر مواجه با پول به‌عنوان یک امر خطرناک با احتیاط انجام شود، پول نیز می‌تواند یک برکت باشد. پول نشان دهنده ارزش کار شماست. پول ریشه همه بدی‌ها نیست بلکه این عدم اختیار و کنترل بر پول است که می‌تواند موجب شر شود. هر چیزی که برای زندگی شما ارزشی ندارد اما شما را به سوی نیاز و حرص می‌کشاند، می‌تواند موجب گمراهی گردد. خداوند به ما قدرت انباشت ثروت را داده است اما شرایطی نیز برای آن قائل شده است. خدایان ثروت معمولاً در اساطیر به عنوان "خدای مردم " نشان داده می‌شوند.

 

وجه روشن و شفابخش پول در خواب

وجه روشن و شفابخش پول در خواب به چند عنصر اصلی بستگی دارد. نکته مهم اینکه دیدن پول در خواب لزوماً به ثروتمند شدن در زندگی بیداری ربط ندارد. ممکن است این پول با در نظر گرفتن برخی عناصر در زندگی شخص، نوید بخش تغییرات مثبت ثمر باشد اما لزوماً با پولدار شدن و حساب بانکی مرتبط نیست. پول در نیمه اول عمر از واجبات زندگی هرکسی است. برای همین یکی از عناصر مهم تعبیر خواب پول، سن بیننده خواب است. اگر سن شما زیر چهل سال است می‌توان تعبیر پول در خواب را اشاره‌ای به وضعیت کنونی و تصمیمات شخص در زندگی اجتماعی وی دانست. برعکس اگر سن شما بالای چهل سال است دویدن به دنبال نام و نشان و ثروت اندک اندک جای خودش را به اندوخته‌ها و ثروت‌های معنوی و درونی می‌دهد. پس لازم است تفاوت بین ثروت مادی و ثروت معنوی را بدانید و اهمیت این دو را در دو مرحله مختلف زندگی خود (نیمه و نیمه دوم عمر) درک کنید.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده پول در خواب

ثروت اندوزی در برخی جوامع و خانواده‌ها امری ناشایست و گناه است. در برخی فرهنگ‌ها اما افراد تمام رسالت خود در زندگی را ثروت اندوزی می‌دانند. این دو رویکرد و اعتقاد متفاوت نسبت به پول باعث می‌شود افراد جبهه‌گیری متفاوتی بطور روانی و ناخودآگاه نسبت به پول داشته باشند. فردی که با باروهای منفی نسبت به پول بزرگ شده پول را به بخش سرکوب شده روان خود فرستاده است، این فرد اگر در خواب پول ببیند ممکن است اشاره‌ای باشد به همین سرکوب ناخودآگاهی که از کودکی در روان وی پایه‌گذاری شده است. هر چیزی که سرکوب شود می‌تواند اثرات منفی در زندگی فرد بازی کند. به یاد داشته باشید که این تنها شما هستید که با شناخت کاملی که از خود و باورها و کودکی‌تان دارید می‌توانید نقاط تاریک وجودتان را شناسایی و شفا ببخشید. از خودتان بپرسید آیا پول برای من ارزشمند است؟ احساس شما نسبت به پول و افراد پولدار چیست؟

 

تعابیر شناخته شده پول در خواب

بهترین تعبیر شناخته شده پول در خواب مربوط است به تعبیر خواب به روش یونگ. در این روش فرد شخصاً و یا به کمک یک متخصص تحلیل خواب، به بررسی و تحلیل تک‌تک جزئیات خوابش می‌پردازد و سپس سرنخ‌ها را با زندگی کنونی خود تطبیق می‌کند و از رهگذر آن با نقاط تاریک و خلأهای روانی خود آشنا می‌گردد. این آشنایی با خلأها و گره‌های روانی باعث می‌شود اندک اندک راه حل‌هایی نیز از رهگذر همین خواب‌ها به فرد برسد و در مسیر زندگی هدایت شود. تعابیری دیگری نیز بین افراد رواج یافته که متأسفانه ارزش روان‌شناختی ندارد و برای درمان مسائل روانی شخص نمی‌توان از آن‌ها کمک گرفت. ازجمله این تعبیر خواب‌ها می‌توان به تعبیر خواب ابن سیرین، تعبیر خواب یوسف نبی، تعبیر خواب امام صادق، تعبیر خواب منوچهر تهرانی، تعبیر خواب جابر مغربی، تعبیر خواب دانیال نبی و غیره نام برد.

 

تعبیر خواب پول به روایت ابن سیرین

اگر در خواب پول ببینید اجناس گران می‌شوند. اگر در خواب 5 عدد اسکناس ببینی کار خوب و پسندیده‌ای انجام می‌دهی. اگر در خواب ببینی که مقدار زیادی پول داری به دنبال علم می‌روی و به آن هم خواهی رسید! آنچه خواندید تعبیر خواب پول به رواست ابن سیرین بود. هماره تأکید کرده‌ام که این مدل تعبیر خواب فی‌البداهه هیچ ارزشی ندارد و صرفاً موجب گمراهی شخص بیننده خواب می‌گردد. بهترین روشی که امروزه مورد استفاده روانشناسان در سراسر دنیاست و برای درمان مسائل روانی از آن بهره می‌برند روشی است بر اساس تئوری روانکاوی یونگ که حدوداً صدسال پیش پایه‌گذاری شده است. تعبیر خواب امری شخصی است و باید بر اساس واکاوی در مسائل روانی شخص دلیل نمادها و تصاویر خواب را یافت. برخی افراد متأسفانه به دلیل عدم اطلاع به تعبیر نامه‌های بی‌اعتبار مراجعه می‌کنند و به تعابیر پوچ دلخوش می‌گردند.

 

نتیجه‌گیری

اگر نمادهای مرتبط با پول و ثروت مانند جواهرات گران‌بها، گنج، خانه‌ و ماشین‌های گران‌قیمت و در خواب‌های شما ظاهر می‌شوند، سعی کنید معنی پول را در معنایی غیرمادی در نظر بگیرید. اینکه این نماد در خواب‌های شما ظاهر می‌شود نشان می‌دهد که شما باید آنچه را که در زندگی برای شما مهم است ارزیابی کنید. احساس شما در خواب نیز اهمیت دارد. نگاهی بیندازید که اجزای مختلف خواب برای شخص شما چه معنایی دارند و واکنش عاطفی شما به رویدادهای خوابتان چه بوده است. برای مثال زنی خواب دید در حال تبدیل دلار به سکه است، زمانی که به آن فکر کرد، اعتراف کرد که مخارجش از کنترل خارج شده است. خواب‌های شما درباره احساسات و تجربیات شما هستند و معانی آن‌ها پاسخ آسانی ندارند. خوب است که در هنگام تعبیر خواب پول، افکار، جاه طلبی‌ها، خواسته‌های اعتراف نشده خود را در نظر بگیرید.

نظرات

فریده
۰۰
پاسخبه نظر من خوابها تعابیر مختلفی داره و به قول شما نمیشه زیاد به تعابیر سنتی تکیه کرد مطالب خوبی در وبسایت شما دیدم که خیلی به تعبیر کردن خوابهام کمک میکنه ممنونم خانم کشاورز عزیز
عارفی
۰۰
پاسخسلام من خواب پدربزرگم رو دیدم که الان در قید حیات نیست‌ مقدار زیادی به من پول داد البته شنیدم که اگه از کسی که فوت کرده چیزی دریافت کنی تعبیر خوبی داره میخواستم نظر شما رو بدونم
هستی
۰۰

سلام. 

تعبیر خواب به روش سنتی که از افراد غیرمتخصص شنیده اید را زیاد جدی نگیرید و مبنای تعمق و تفکر قرار ندهید.

تعبیر خواب پول گرفتن از فرد مرده را نمی توان به راحتی و فی البداهه انجام داد. سایت هستی کشاورز به شما کمک می کند بر اساس شناخت عمقی که از خودتان دارید خوابتان را تجزیه و تحلیل کنید تا از این طریق بتوانید از  نیازها و خلا های روانی تان اگاه شوید.

در این میان برخی خوابها اهمیت زیادی ندارند و نمی توانند بطور جدی مورد مطالعه قرار گیرند در حالی که برخی خوابهای بزرگ که منشا کهن الگویی دارند همیشه رازهای زیادی در خود نهفته دارند و می توانند به فرد کمک شایانی کنند.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب