بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب اسب

تعبیر خواب اسب

ما هر شب خواب‌های مختلفی می‌بینیم. این خواب‌ها اگر بر اساس اصول معتبر و روش درست تعبیر خواب مورد تحلیل قرار گیرند حامل معانی مختلفی هستند. برخی از این خواب‌ها منعکس کننده ضمیر ناخودآگاه انسان هستند. یکی از حیواناتی که زیاد در خواب دیده می‌شود اسب است. اگر در خواب اسبی دیده‌اید و مشتاق هستید تعبیر آن را بدانید من، هستی کشاورز، در این مقاله به برخی تعابیر اسب در خواب پرداخته‌ام. در مقاله تعبیر خواب مار گفتیم که تعبیر خواب‌ها می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. برای مثال اگر خواب اسب دیده‌اید رنگ، اندازه و ارتباط اسب با شما تعبیر خواب را از شخصی به شخص دیگر تغییر می‌دهد. در خواب‌ها، بسته به محتوای خواب و تمایل شخصی شما نسبت به عناصر خواب، ممکن است نشانه‌های مختلفی وجود داشته باشد. این مقاله منبع مفیدی است برای درک بهتر نماد اسب در خواب.

 

نماد اسب در خواب چیست؟

در سراسر دنیا سیل عظیمی از احساس عشق و احترام نسبت به اسب‌ها وجود دارد. اسب‌ها حتی زمانی که در قالب مجسمه‌های باستانی یا تابلوهای نقاشی به تصویر در می‌آیند قابل ستایش هستند. کمتر کسی است که قصه شاهزاده و اسب سفید را نشنیده باشد. این قصه برای دختران حامل شاهزاده رؤیاهاست و نماد عشق، خوشبختی و ازدواج است. دلیل عظمت نگاه انسان نسبت به اسب‌ها نیرویی جادویی است که آگاهی جمعی ما را تسخیر کرده است. این نیروی بدوی در میان تمامی انسان‌ها در سراسر جهان مشترک است. در هر کجای جهان شخصی اسبی ببینید دچار برانگیختی احساسات کهن الگویی می‌گردد. گرچه این احساسات اغلب درونی هستند و بطور مشهودی ابراز نمی‌شوند اما قدرت دگرگونی دارند. زمانی که چنین احساسات پنهانی برانگیخته می‌شوند، آن وقت است که ما این فرصت را داریم که با آنها کار کنیم و یاد بگیریم که آنها را کنترل کنیم.

کریس ایروین می‌گوید: "واضح است که برخی پیوندها بین اسب‌ها و روان انسان وجود دارد." این جمله ما را به سمت واکاوی در شاخه‌ای از روانشناسی تحلیلی که توسط کارل یونگ بنیان‌گذاری شده می‌کشاند. یونگ تلاش می‌کند بین دنیای بیرونی رویدادها و دنیای درونی خواب‌ها و نمادگرایی ارتباطی ایجاد کند. یکی از مفاهیم بنیادین تئوری یونگ مفهوم کهن الگوها است. نمادهایی که از اعماق تاریک ناخودآگاه جمعی که تجربه مشترک بشریت در آن ذخیره می‌شود، برمی‌خیزد. به طرق مختلف از جمله در خواب، اسب‌ها باعث می‌شوند انسان با احساساتی که در اعماق ناخودآگاه خود دفن کرده است ارتباط برقرار کند. کهن الگوها مجموعه‌ای از تصاویر و احساساتی هستند که تجربیات تعیین کننده زندگی انسان را در بر می‌گیرند. به عنوان مثال می‌توان به کهن الگوی قهرمان، مادر خردمند، مرگ و تولد اشاره کرد. همه انسان‌ها از این مفاهیم درک یکسانی دارند.

 

تعبیر خواب اسب از نظر یونگ

کهن الگوی اسب در طول اعصار با امیال غریزی و بدوی ما مرتبط بوده است. برای درک تعبیر خواب اسب از نظر یونگ باید گفت که یونگ معتقد بود که ظاهر اسب می‌تواند به معنای غرایز خارج از کنترل انسان باشد. اسب احساسات شدید و اشتیاق افسارگسیخته را بر می‌انگیزد. حضور اسب‌ها در خواب، با تجسم یکی از عمیق‌ترین کهن الگوها در آگاهی ما، قطعاً از لحاظ روانی ما را تحریک می‌کند. وقتی به اسبی در بیداری نگاه می‌کنیم، آرزو می‌کنیم ای کاش شهامت زین کردن و سوار شدن آن را داشتیم. ما می‌دانیم که این نیروهای قدرتمند می‌توانند از طریق خواب‌ها با ما ارتباط بگیرند و در صورت همکاری و هوشیاری ما، ما را به بهترین خودمان تبدیل کنند. خوب است بدانیم که این نیروها در صورتی که سرکوب شوند و نادیده گرفته شوند می‌توانند ما را نابود کنند و از پای در آورند.

کارل یونگ همچنین به پارادوکس‌های زندگی بسیار اهمیت می‌داد. یونگ هماره بر آشتی تضادها تأکید داشت. آشتی با عناصر متضاد جهان هستی را می‌توان تنها توشه نجات‌بخش سفر بی‌پایان انسان به سوی کامل شدن و فردیت دانست. روبرویی شجاعانه با آن چیزی که اسب‌ها در خواب نماینده آن هستند را می‌توان بخشی از همین اتصال تضادها به شمار آورد. اسب‌هایی که در خواب می‌بینیم هم می‌توانند ما را از بند رنج و اسارت برخی نیروهای درونی آزاد کنند و هم توانائی آسیب رساندن به ما را دارند. این حقایق مظهر پارادوکس هستند. نحوه برخورد ما با این پارادوکس در عرصه زندگی سرنوشت‌ساز است. اسب‌ها ما را مجبور می‌کنند که با آن روی دیگر خودمان روبرو شویم. هنگامی که این کار را انجام دادیم، با پیشروی در مسیر زندگی و کمال، آزادی، نشاط و الهامات خردمندانه بیشتری را کشف می‌کنیم.

 

تعبیر خواب اسب خوب است یا بد

بسیاری از هموطنان فارسی زبان ما جمله تعبیر خواب اسب خوب است یا بد را در اینترنت سرچ می‌کنند و یا در ذهن خود به دنبال پیدا کردن پاسخ درستی برای آن هستند. باید گفت که تعبیر خواب اسب نیز مانند بسیاری عناصر دیگر در خواب انسان، تعبیری نسبی دارد. به عبارتی نمی‌توان بطور قطعی گفت تعبیر خواب اسب خوب است یا بد. پاسخ به این سؤال زمانی مشخص می‌شود که در تعبیر خواب عناصر مختلفی از جمله وضعیت زندگی، جزئیات تشکیل دهنده خواب، وضعیت روحی روانی و همینطور سن و جنسیت بیننده خواب مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه به وجه روشن و شفادهنده اسب و همینطور وجه تاریک و هشدار دهنده اسب در خواب اشاره می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چه زمانی وجود اسب در خواب تهدید کننده است و چه زمانی خبر از تعادل روانی، شفا و رشد و تکامل دارد.

 

وجه روشن و شفادهنده اسب در خواب

خواب‌ها پیامی به ضمیر خودآگاه ارسال می‌کنند. وجه روشن و شفادهنده اسب زمانی می‌تواند پدیدار شود که شخص کنجکاو باشد و گوش‌هایی شنوا برای شنیدن پیام اسبی که در خواب دیده است داشته باشد. اسب کهن‌الگویی است که در اساطیر و فرهنگ عامیانه رایج است. به‌عنوان یک حیوان، نشان‌دهنده‌ی روان غیرانسانی، جنبه‌ی غریزی و در نتیجه اعمال و رفتار ناخودآگاه است. به همین دلیل است که اسب در قصه‌ها و فرهنگ عامیانه و فلکلور، گاهی اوقات خواب می‌بیند، صداها را می‌شنود و حتی صحبت می‌کند. اسب به عنوان یک حیوان باری، ارتباط نزدیکی با کهن الگوی مادر دارد. اسب قدرت پویا و انرژی‌ای برای حرکت است. مانند همه موجودات غریزی که فاقد آگاهی بالاتر هستند، حضور اسب در خواب تلنگری است برای کنترل غریزه‌ای که فاقد آگاهی است و مثل موج انسان را با خود می‌برد و دگرگون می‌کند.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده اسب در خواب

بطور کلی می‌توان گفت اسب در خواب نماد انرژی است. بنابراین، خواب‌های مربوط به اسب‌هایی که حالشان خوب نیست، به نوعی نماد بیماری مشابهی در زندگی بیداری خودمان است. خواب‌هایی که در آن اسب یا اسب‌ها زمین خورده‌اند یا به سختی می‌توانند یک پای خود را جلوی پای دیگر بگذارند، یا اینکه خسته به نظر می‌رسند، می‌تواند نمادی از مرگ قریب الوقوع برخی از جنبه‌های درونی ما باشد. به عنوان یک نماد، مرگ همیشه منفی نیست. گاهی لازم است اجازه دهیم جنبه‌هایی از خودمان که با آنها همذات پنداری می‌کنیم بمیرند. چرا؟ زیرا گاهی اوقات جنبه‌هایی که درون ما رشد یافته‌اند در واقع متعلق به ما نیستند. به طور کلی، اسب‌ها نماد سلامتی، سرزندگی و انرژی هستند. وقتی اسب‌ها در خواب می‌میرند معمولاً به این معنی است که چیزی که به ما انرژی می‌دهد در حال از بین رفتن است.

 

تعابیر شناخته شده اسب در خواب

تعابیر شناخته شده اسب در خواب فراوان هستند. اما این تعابیر لزوماً معتبر و درست نیستند. تنها تعبیری که می‌توان بدان اعتماد کرد تعبیر خواب به روش یونگ می‌باشد. در این روش با توجه به خصوصیات روانی، اخلاقی و شخصیتی بیننده خواب، تمامی جزئیات خواب مورد تحلیل قرار می‌گیرد و از قبل آن پیام‌های مهمی برای فرد بیننده خواب استخراج می‌گردد. از جمله تعابیر نام آشنای دیگر می‌توان به حضرت دانیال نبی، تعبیر امام صادق، ابن سیرین، جابر مغربی و آتلی بیتون اشاره کرد. این تعابیر فاقد ارزش و اعتبار هستند و از منظر روان‌شناختی نفعی به افراد نمی‌رسانند. در خصوص امام صادق(ع) و حضرت یوسف (ع) باید خاطرنشان کرد که این بزرگان گرچه در زمانه خودشان دارای قدرت و بینش تعبیر خواب بودند اما تعابیری که امروز به آنها نسبت داده می‌شود سندیت ندارد و نمی‌تواند در روانشناسی مورد استفاده قرار گیرد.

 

تعبیر خواب اسب از نظر قرآن

برای درک تعبیر خواب اسب در قرآن باید بدون واسطه و معطلی به سراغ آیات قران رفت. در هفت آیه قرآن کریم از اسب نام برده شده است. عادیات:1 وَالْعَادِیَاتِ ضَبْحًا سوگند به اسبان تیزتک که [در حال تاختن] نفس نفس می‌زنند. ال عمران:14 زُیِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاءِ وَالْبَنِینَ وَالْقَنَاطِیرِ الْمُقَنطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَیْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالْأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِکَ مَتَاعُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَاللَّهُ عِندَهُ حُسْنُ الْمَآبِ عشق نسبت به دل‌پسندی‌ها از قبیل: زنان و پسران و گنجینه‌های انباشته از طلا و نقره و اسبان نشاندار و چهارپایان و کشتزار[ها]، در نظر مردم آراسته شده است،] اینها برخورداری[های موقتِ متناسب با] زندگی دنیاست [که ارزش دل بستن ندارد] و خداست که نیک فرجامی نزد اوست. انفال:60 وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ وَآخَرِینَ مِن دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَیْءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَأَنتُمْ لَا تُظْلَمُونَ

تا آنجایی که در توان دارید، برای [مقابله با] تجاوزات آنها از [انواع] نیرو[های نظامی] و اسبان جنگی فراهم کنید تا بدین وسیله دشمنان خدا و خودتان و غیر از آنها -[منافقان، دشمنان داخلی] که شما آنها را نمی‌شناسید [ولی] خدا می‌شناسدشان- در بیم و هراس نگه دارید. و [در تدارک مخارج دفاع در برابر متجاوزین] هر چه در راه خدا هزینه کنید، [با سلامت ماندن و سربلندی جامعه] به خودتان برمی‌گردد و ضرر نمی‌کنید [=جای دوری نمی‌رود]. نحل:8 وَالْخَیْلَ وَالْبِغَالَ وَالْحَمِیرَ لِتَرْکَبُوهَا وَزِینَةً وَیَخْلُقُ مَا لَا تَعْلَمُونَ و [علاوه بر آن] اسبان و استران و خران را [آفرید] تا بر آنها سوار شوید و زینتی [برای شما] باشد و چیزهائی می‌آفریند که از آن آگاهی ندارید. نور:25 یَوْمَئِذٍ یُوَفِّیهِمُ اللَّهُ دِینَهُمُ الْحَقَّ وَیَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ الْمُبِینُ در آن روز خدا جزای متناسب آنها را به تمامی می‌دهد و [آنگاه] خواهند دانست که خدا، همان حقیقت آشکار است.

ص:31 إِذْ عُرِضَ عَلَیْهِ بِالْعَشِیِّ الصَّافِنَاتُ الْجِیَادُ [به یاد آر] آنگاه که نزدیک غروب اسبان تیزتک را [برای تدارک نبرد] بر او عرضه کردند. ص:32 فَقَالَ إِنِّی أَحْبَبْتُ حُبَّ الْخَیْرِ عَن ذِکْرِ رَبِّی حَتَّى تَوَارَتْ بِالْحِجَابِ [سلیمان] گفت: توجه [قلبی] بیشتر به اسبان مرا از یاد پروردگارم غافل کرد تا آن که [خورشید] در پس پرده رفت [=غروب کرد]. حشر:6 وَمَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْهُمْ فَمَا أَوْجَفْتُمْ عَلَیْهِ مِنْ خَیْلٍ وَلَا رِکَابٍ وَلَکِنَّ اللَّهَ یُسَلِّطُ رُسُلَهُ عَلَى مَن یَشَاءُ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ آنچه خدا عاید رسولش کرد، پس [باید بدانید] شما اسب و شتری برای تصاحب آن نرانده بودید، [که ادعای غنیمت داشته باشید] بلکه خداوند فرستادگانش را بر هر که خواهد مسلط گرداند و خدا بر هر کاری [بر اساس قدر و اندازه نظاماتش] تواناست. در اکثر آیات اسب دارایی ارزشمند معرفی شده است. توجه فرمائید توضیحات بیشتر در ویدیو تعبیر خواب اسب شرح داده شده است.

 

تعبیر خواب اسب در انجیل

تعبیر خواب اسب در انجیل بطور مستقیم نیامده است. از برخی آیات می‌توان به نمادشناسی اسب پی برد. چهار سواری که طبق کتاب مکاشفه (6: 1-8)، با باز شدن چهار مهر اول از هفت مهر که فاجعه آخرالزمان را به وجود می‌آورند ظاهر می‌شوند. اولین سوارکار، یک فاتح با کمان و تاج، سوار بر اسب سفیدی می‌شود که آن را نماد مسیح یا دجال تفسیر می‌کنند. به سوارکار دوم شمشیر بزرگی داده می‌شود و سوار بر اسبی قرمز اسب که نماد جنگ و خونریزی است. سومی دارای ترازو، سوار بر اسب سیاه و نماد قحطی است. و چهارمین سوار بر اسب رنگ پریده‌ای سوار است و به عنوان مرگ شناخته می‌شود. اسب‌ها یکی از جذاب‌ترین موجوداتی هستند که خداوند خلق کرده است! اسب‌ها در کتاب مقدس به عنوان منابع حمل و نقل، تجارت، هدایای سلطنتی و ثروت به کار رفته‌اند.

 

تعبیر خواب اسب محمد ابن سیرین

تعبیر خواب اسب محمد ابن سیرین: "چون استر در خواب بیند، اگر مطیع نبود مردی بدخوی و چون مطیع بود، نیک بود. اگر بیند بر استری بی زین نشسته بود و ندانست که استر از آن کیست، دلیل که به سفر رود. اگر بر استر خویش نشسته بود، چون سفر کند با سود و منفعت آید. اگر بیند بر استر زین یا پالان یا عماری نهاده است، دلیل که زن او نازائیده بود، خاصه که داند استر ملک او بود، یا شخصی بر او بخشیده بود." آنچه شرح آن رفت به‌عنوان تعبیر خواب ابن سیرین شناخته می‌شود. این‌گونه تعابیر از نظر ما هیچگونه اعتبار و ارزش روان‌شناختی ندارد و برعکس باعث گمراهی و کج‌فهمی و بدگمانی بینندگان محترم خواب می‌شود. بهترین روش تعبیر خواب روشی است که بیننده خواب را از لایه‌های مختلف موجود در ناخودآگاهش آگاه سازد و اجازه دهد فرد قدمی به سوی کمال نزدیک‌تر شود.

 

نتیجه‌گیری

خواب‌ها پیشگویی نیستند. به عبارتی، بهتر است خواب‌ها را به عنوان گزارش‌هایی از طرف روان در خصوص پیشرفت در مسیر زندگی در نظر بگیریم. اگر در یک زمینه خاص در زندگی درجا می‌زنید و یا دچار شکست‌های پی در پی شده‌اید، در نظر گرفتن خواب به عنوان یک گزارش مفید از ارزیابی وضعیت، (نه ارزیابی قطعی و پایانی) مفید است. خواب‌ها پیام‌هایی هستند که به شما نشان می‌دهند چه چیزی به توجه نیاز دارد. خواهشمندم به خواب‌ها به‌عنوان پیشگویی‌هایی از غیب که سرنوشت‌ساز هستند و از اتفاقات آینده خبر می‌دهند نگاه نکنید. خواب‌ها نیاز به هم آوایی و همبستگی دارند. نیرویی در شما در حال زندگی است که یا در حالت افسارگسیخته در زندگی شما پدیدار شده و یا در اعماق وجودتان سرکوب شده و نیاز به زنده شدن دارد. با خواب‌هایتان با کنجکاوی روبرو شوید تا از موهبت آنها برخوردار گردید.

نظرات

Sanaz
۰۰
پاسخسلام! ممنون از این متن پر مفهوم. شما تعبیر خواب هم میکنید؟
من چند شب متوالی است که خواب هایی متفاوتی که دارای مفهوم یا پیامی است میبینم ولی تعبیرشان را نمی‌دانم.
ممنون میشم اگه بتونید کمکم کنید.
Razieh Heidari
۰۰
پاسخسلام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب