بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب انگور و شراب

تعبیر خواب انگور و شراب

تعبیر خواب انگور به دلیل خاصیت دوگانگی و یا به عبارتی نفع و ضرر بالقوه‌ای که این میوه دارد از اهمیت فراوانی برخوردار است. البته نگران نباشد. این ضرر بالقوه در ذات انگور مستتر است و تا زمانی که تبدیل به شراب نشود از آن خبری نیست و برعکس مصرف آن سرشار از فواید و خواص مفید است.

انگور با سابقه‌ای که به 6500 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد، از دوران نوسنگی وجود داشته است. تاریخچه جذاب این میوه، آن را به نمادی بسیار محبوب بین اسطوره شناسان و همین‌طور تحلیلگران خواب تبدیل کرده است. تعبیر خواب درست شراب و انگور همچون تعبیر خواب ماهی از یک سری اصول خاص تبعیت می‌کند. هستی کشاورز در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص تاریخچه انگور و شراب و همین‌طور نمادشناسی و تعبیر خواب این دو ارائه کرده است. با ما همراه باشید و از رهنمودهای این مقاله جذاب برای تعبیر خواب شراب و انگور و دیگر نمادهای خوابتان بهره ببرید.

 

نماد انگور در خواب چیست؟

قبل از پرداختن به تعبیر خواب انگور و شراب، نیاز است که در خصوص تاریخچه و نمادشناسی این میوه خوشمزه اندکی اطلاعات کسب کنید. مطالعات باستان شناسی نشان می‌دهد که کشت اولیه انگور در هیروگلیف‌های باستانی سلسله‌های 4، 17 و 18 مصر به تصویر کشیده شده است. انگور همچنین در قرآن و کتاب مقدس در موارد متعددی ذکر شده است. اگرچه انگور به صورت تازه یا کشمش خشک نیز سرو می‌شود، اما این میوه عمدتاً در طول تاریخ برای تولید شراب استفاده می‌شده است. فرانسین سیگان، مورخ غذا، به این موضوع اشاره کرده است که چگونه شراب در زمان‌های قدیم به آب ترجیح داده می‌شد، زیرا نوشیدن آب به دلیل آلودگی‌های احتمالی آب به انواع میکروب و یا باکتری و نبود دستگاه‌های تسویه، گاهی خطرناک بود، در حالی که شراب حاصل تخمیر مستقیم انگور بود و از آلودگی میکروبی مبرا بود.

در اساطیر یونانی، دیونیسوس خدای شادی، انگور، شراب، جنون، وحشیگری و خلسه بود. او شادترین خدایان و یکی از محبوب‌ترین خدایان نزد مردمان زمان خودش بود. همان‌طور که پرومتئوس به یونانیان آتش را تقدیم کرد یا آسکلپیوس پایه‌های پزشکی را بنیاد نهاد، دیونوسوس نیز تاک و شراب را به آن‌ها تقدیم کرد. خدای شادی و دیوانگی، دیونیسوس، احتمالاً در اوایل 1500 سال قبل از میلاد مسیح پرستش می‌شده است. شیره گیاهان، خونی که در رگ‌ها جاریست، شیره انگور و تمامی موج‌های غیرقابل کنترل دریا در اختیار و کنترل دیونیسوس است. در داستان‌های اسطوره‌ای دیونیسوس همواره توسط زنان محاصره شده است. وی شخصیتی متناقض و غیرقابل پیش بینی دارد. لحظه‌ای ناامید و غمگین است و لحظه‌ای بعد می‌تواند همچون بمب انرژی بالا و پایین بپرد. در تعبیر خواب انگور و شراب نیاز است که ویژگی‌های بارز دیونیسوس را در نظر بگیرید و از سرنخ‌های احتمالی تصاویر خواب که حول شخصیت وی هستند استفاده کنید.

 

تعبیر خواب انگور خوب است یا بد؟

تعبیر خواب شراب و تعبیر خواب انگور در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. از آنجائی که بخش مهمی از تعبیر خواب درست بر اساس تداعی آزاد شخص بیننده خواب از نمادهای خواب صورت می‌گیرد لذا باورها، ارزش‌ها، هنجارهای اجتماعی و... هر شخص در تداعی وی نسبت به نمادها دخیل است. برای مثال، یک فرانسوی ممکن است عاشق شراب باشد و در خانه خود انواع شراب‌های قدیمی را همچون گنج نگهداری کند و از شراب به عنوان یک نوشیدنی مقدس (اشاره به خون مسیح) یاد کند. برعکس یک فرد مسلمان ممکن است شدیداً از نوشیدن شراب بیزار باشد و آن را حرام بداند. بر همین اساس تعبیر خواب شراب برای این دو فرد، با دو فرهنگ متضاد، صد درصد متفاوت است. یادآوری می‌کنم که خواب‌ها بر اساس وضعیت کنونی زندگی شخص تحلیل می‌شوند و هر گمانه زنی و تعبیری خارج از این چارچوب، بی‌ارزش و پوچ و منفی است.

 

وجه روشن و شفابخش انگور در خواب

انگور شیرین و خوشمزه است و خوردن آن در بیداری لذت بخش است. شراب نیز با وجود ممنوعیت شرعی، احساس سرخوشی و فراموشی لحظه‌ای را به فرد القاء می‌کند. وجه روشن و شفابخش انگور در خواب را شاید بتوان به برکت و تعالی میوه انگور مرتب دانست. میوه انگور جزو معدود میوه‌هایی است که چندین بار در قرآن نام آن تکرار شده و بعنوان هدایای آسمانی، از طرف خداوند برای مردم فرستاده می‌شده است. دیدن انگور در خواب می‌تواند به سرخوشی، شادی و برخورداری از برکات و تعالی الهی مرتبط دانست. پدرم در فصل برداشت انگور همیشه با ظرف‌های بزرگ انگور به خانه می‌آید و ما را دعوت به خوردن انگور می‌کند. جمله معروفی دارد که می‌گوید: «خوردن انگور همچون شیر مادر مقوی و فرح بخش است.» همان‌طور که شیر مادر باعث رشد و پرورش صحیح کودک می‌گردد انگور نیز با برکاتی که دارد موجبات رشد و تعالی معنوی فرد را فراهم می‌آورد.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده انگور در خواب

برخی بر این باورند که آنچه حوا در باغ عدن میل کرد و باعث شد مورد غضب خداوند قرار گیرد، انگور بود. همین موضوع باعث شده برخی از لحاظ نمادشناسی با احتیاط بیشتری نسبت به میوه انگور برخورد کنند. اگر بخواهیم بر اساس این بدبینی به تعبیر خواب انگور بپردازیم باید گفت که انگور در عین حال که میوه‌ای خوشمزه و دل انگیز است اما خوردن آن در خواب می‌تواند نشانه مسمومیت و افتادن در دام شر باشد. وجه تاریک و هشدار دهنده انگور در خواب را می‌توان به تناقض ذاتی انگور در کیفیت شیرین و خواص مفید آن و در عین حال خاصیت سکرآور بودن، خطر افتادن در دام بلا و مست‌کنندگی آن دانست. میوه انگور هم‌زمان دارای دو خصوصیت خیر و شر است. پس خوردن آن باید با هوشیاری و درایت همراه باشد. طبیعتاً وقتی از نیروی شر حرف می‌زنیم از نمادشناسی انگور در روایات نخستین آدم و حوا در باغ بهشت و گول خوردن آن‌ها توسط مار سخن می‌گوییم.

در عین حال از لحاظ واژه شناسی کلمه شراب از دو کلمه «شر» و «آب» تشکیل شده است که خود این موضوع نیز مصداقی است بر پیوند اضداد که می‌تواند قابل تأمل باشد. در عین حال فراموش نکنید که حتی شراب نیز با وجود سکرآور بودن اگر به تعادل مصرف شود باعث رسوایی و ایجاد شر نمی‌گردد. مصرف شراب زمانی خطرناک می‌شود که از تعادل خارج گردد و شخص در نوشیدن آن افراط ورزد. در این موارد نیز افراد اغلب از فرط مستی ابتدا بالا می‌آورند و سپس به خوابی عمیق فرو می‌روند. با این تفاسیر می‌توان گفت که تعبیر خواب شراب را باید در کنار دیگر عناصر مهم ازجمله سن، فرهنگ شخص بیننده خواب و دیگر تصاویر خواب تجزیه و تحلیل کرد. احساس شما در خواب و پس از بیداری نیز اهمیت دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد. آیا از نوشیدن شراب و خوردن انگور خرسند و شادمان بودید و یا برعکس عذاب وجدان و احساس گناه داشتید؟

 

تعابیر شناخته شده انگور در خواب

تعابیر مختلف فراوانی از شراب و انگور وجود دارد اما لزوماً همگی معتبر نیستند. تنها روش درست تعبیر خواب که ما در این وبسایت آموزش می‌دهیم متعلق است به روش پرفسور یونگ که حدوداً صد سال پیش توسط ایشان بنیان‌گذاری شده است. در این روش تمامی جزئیات خواب مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و با زندگی فعلی شخص بیننده خواب تطبیق داده می‌شود. به عقیده یونگ خواب‌ها حاوی پیام‌های مهمی از طرف ناخودآگاه شخص هستند و تجزیه و تحلیل و درک آن‌ها برای رشد و تکامل روانی فرد ضروری هستند. ازجمله تعبیر خواب انگور و شراب که فاقد ارزش روان‌شناختی هستند می‌توان از تعبیر خواب شراب ابن سیرین، تعبیر خواب انگور جابر مغربی، امام صادق، آنلی بیتون و یوسف نبی نام برد. فراموش نکنید که بهترین معبر خواب‌های شما خودتان هستید. کافی است با اندکی دقت و حوصله مقالات سایت هستی کشاورز را مطالعه فرمایید و سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید. طبیعتاً رفته رفته در این امر به استادی خواهید رسید و دیگر نیازی به مراجعه به کتب تعبیر خواب نخواهید داشت.

 

تعبیر خواب انگور از نظر قرآن

موضوع انگور و شراب در قرآن جزو مضامین چالش برانگیز میان مسلمانان بوده است. خداوند در آیات مختلفی از انگور و شراب نام برده است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. نحل:67 وَمِن ثَمَرَاتِ النَّخِیلِ وَالْأَعْنَابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَکَرًا وَرِزْقًا حَسَنًا إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَةً لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ «و از میوه درختان خرما و [بوته] انگور [شرابی] مستی بخش و رزقی نیکو [=فرآورده‌های مفید و متنوع] به دست می‌آورید، مسلماً در این [بهره‌برداری‌های متفاوت از یک محصول] نشانه‌ای است برای مردمی که خِرَد پیشه کنند.» این آیه اولین هشدار است در سال دوم هجرت به ناپسند و نکوهیده بودن مسکرات نزد خداوند عالم که به شیوه‌ای تربیتی [در دو سه سال آخر هجرت] به تدریج مسلمانان را آماده و آگاه ساخت تا سرانجام در آخرین سال هجرت حرمت قطعی آن ابلاغ گردید. (ترجمه و تفسیر از استاد عبدالعلی بازرگان)

واقعه:18 بِأَکْوَابٍ وَأَبَارِیقَ وَکَأْسٍ مِّن مَّعِینٍ با قدح‌ها و تُنگ‌ها و جام‌هایی از شراب جاری [از سرچشمه اعمال نیکشان]. «کَأْس» همان کاسه، پیاله و جامی است که در آن شراب می‌نوشند. شُرب خَمر در میان اعراب قبل از اسلام امری عادی و مطلوب بود. قرآن با استفاده از چنین فرهنگ و فضایی، معانی متعالی و عمیق معنوی را در قالب کلماتی که اعراب با آن آشنا بودند پیاده کرده و با غنا بخشیدن به آن پیام‌های خود را به دل مخاطبین وارد کرده است. بقره:219 یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا وَیَسْأَلُونَکَ مَاذَا یُنفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ از تو دربارة شراب و قمار می‌پرسند، بگو: در آن دو، زیان‌هایی [تنگناهایی] بزرگ است و منافعی [محدود هم] برای مردم دارد و [لی] زیانش از نفعش بیشتر است و [نیز] از تو در نحوه انفاق [مقدار آن] می‌پرسند، بگو: عفو [مازاد بر مصرف متعادل]. این چنین خدا آیاتش را برای شما روشن می‌سازد، باشد تا دربارة دنیا و آخرت [خویش] بیندیشید.

معنای اصلی «خَمْر» پوشاندن است. از این نظر به روسری بانوان خُمُر [جمع خِمار] گفته می‌شود. شراب نیز به دلیل پوشاندن و زایل کردن عقل «خَمر» نامیده می‌شود. این واژه 6 بار در قرآن آمده است [بقره 219 (2:219)، مائده 90 (5:90) و 91 (5:91)، محمد 15 (47:15)، یوسف 36 (12:36) و 41 (12:41)، نور 31 (24:31)]. آیات مربوط به می و مستی جمعاً در چهار آیة قرآن با زمینه‌سازی مقدماتی و آماده کردن تدریجی اذهان به ترتیب زیر در دوران مدینه آمده است:

  1. نحل 67 [سال 2 هجری] وَمِنْ ثَمَرَاتِ النَّخِیلِ وَالْأَعْنَابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَکَرًا وَرِزْقًا حَسَنًا...
  2. نساء 43 [سال 8 هجری] یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَقْرَبُوا الصَّلَاهَ وَأَنْتُمْ سُکَارَى حَتَّى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ...
  3. بقره 219 [سال 9 هجری] یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَکْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا...
  4. مائده 90 تا 93 [سال 9 هجری- بلافاصله بعد از آیة فوق] یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.

 

تعبیر خواب انگور در انجیل

انگور و شراب همواره در کنار هم مورد توجه بوده‌اند. در جشن‌های مذهبی مسیحیان، شراب نیز همچون انگور نقش مهمی دارد. شراب نماد خون مسیح است و به مسیحیان یادآوری می‌کند که چگونه عیسی خود را قربانی کرد تا گناهان آن‌ها را جبران کند. شراب همچنین برای بزرگداشت شام آخر استفاده می‌شود، زیرا عیسی در آخرین وعده غذایی خود با شاگردانش، از شراب به عنوان «خون» خود و از «نان» به عنوان گوشت خود یاد کرد. عیسی حتی از درخت انگور به عنوان نمادی از خود استفاده می‌کند و می‌گوید: "من تاک هستم." به دلیل این نمادگرایی، بر سنگ مزار بسیاری از شخصیت‌های مهم رومی از تصاویر انگور و درخت تاک استفاده شده است. تاک همچنین نماد قوم برگزیده خدا، یعنی فرزندان ابراهیم نیز محسوب می‌شود. در عین حال روایت است که یکی از اولین معجزات حضرت مسیح تبدیل آب به شراب بوده است.

اثری مشهور از وِرونز، نقاش مشهور ایتالیایی به نام «عروسی در قانا» در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود که صحنه تبدیل کردن آب به شراب در یک عروسی در شهر غانا را به تصویر می‌کشد. لازم به ذکر است که تعبیر خواب انگور در انجیل بطور مستقیم ذکر نشده اما از نمادشناسی انگور و شراب در مسیحیت می‌توان دریافت که شراب نماد مقدسی است و دیدن آن در خواب برای مسیحیان معنایی الهی و معنوی دارد. چراکه در آئین‌های مذهبی آن‌ها، شراب نمادی از خون مسیح است و نوشیدن آن باعث می‌شود فرد به چشمه‌های برکت الهی دست یابد و مورد لطف و عنایت مسیح قرار گیرد. طبیعی است که این باورها آئینی هستند و لزوماً مسیحیان با نوشیدن شراب به رشد و تعالی معنوی نمی‌رسند. اولین قدم برای تعبیر خواب شراب باورهای شخصی شماست. در ابتدا تمامی آئین‌ها و فرهنگ‌های دیگر را کنار بگذارید و به باورهای شخصی خودتان رجوع کنید.

 

نتیجه‌گیری

نمادهای مربوط به درخت انگور به هزاران سال قبل از یونانیان باستان بازمی‌گردد. به طور کلی، انگور و شراب می‌تواند نمادی از شادی، باروری، فراوانی، صبوری، پایکوبی و عیاشی باشد. برای تعبیر خواب انگور و شراب ابتدا نیاز است باور و احساس خود نسبت به انگور و شراب را بنویسید. تعبیر خواب نوشیدن شراب می‌تواند اشارتی باشد بر سرخوشی‌های افراطی و بی‌خبری و فاصله گرفتن از واقعیت‌های موجود در زندگی. وضعیت امروز زندگی خود را بررسی کنید. کجا بطور افراطی خوش‌بین هستید؟ در عین حال مراقب تصمیمات خود باشید. گاهی ممکن است همچون حوا در باغ بهشت، در دام یک اعتماد اشتباه بیفتید و ضربه بخورید. این مقاله تنها بخش کوچکی از مفاهیم مربوط به تعبیر خواب انگور و شراب را شامل می‌شود. برای پی بردن به تعبیر خواب‌های تکراری و آزار دهنده پیشنهاد می‌کنم با یک مشاور و تحلیلگر خواب مشورت کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب