بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب آهو

تعبیر خواب آهو

رؤیاها (یا همان خواب‌ها) و اسطوره‌ها شباهت‌های قابل توجهی دارند. تفاوت آنها در این است که رؤیاها(خواب‌ها) محصول شخصی و خام ناخودآگاه انسان هستند. اساطیر محصول شکل‌دهی هنرمندانه‌ و پیچیده آگاهی انسان‌ها هستند. رؤیاها (خواب‌ها) پیوندهای تاریخی جالبی با قبایل، متون مذهبی، آیین‌ها، ادبیات، یا افسانه‌های ملی با مضامینی مانند قهرمان ملی یا الهه، ایجاد می‌کنند. رؤیاها و اسطوره‌ها هر دو ریشه در اعماق ناخودآگاه یا به عبارتی چاه روح دارند و در نتیجه تشابهاتی باهم دارند. کارل یونگ با هوشیاری عجیبی، توانست قوی‌ترین ارتباط را بین آنها برقرار کند. ماری فون فرانتس، تحلیلگر یونگی «افسانه‌ها را خالص‌ترین و ساده‌ترین بیان فرآیندهای روانی جمعی و ناخودآگاه می‌داند.» همانطور که در مقاله تعبیر خواب ماهی اشاره کردم تعبیر خواب به چیزی فراتر از ظواهر اشاره دارد. در این مقاله من هستی کشاورز شما را با زوایای تعبیر خواب آهو آشنا می‌کنم.

 

نماد آهو در خواب چیست؟

نماد آهو در خواب را ابتدا باید در اساطیر جستجو کرد. آهوهای گریزپا در خواب انسان نیز راه یافته‌اند. این حیوانات خوش اندام، گاهی موجبات شادی و گاهی موجبات دلهره بینندگان خواب را فراهم می‌آورند. آهوها در اساطیر مردمان مختلف جهان نقشه‌ای مختلفی دارند. آهوان از طرق آئین‌های مذهبی، پرستش خدایان، اهداف جستجوگری و اعمال قهرمانانه در اساطیر متجلی شده‌اند. از پوست آهو به عنوان لباس جادویی یا حتی روشی برای افسون و نفرین خطاکاران استفاده می‌شد. این روش بیشتر مورد استفاده شاهزاده خانم‌ها و شاهزادگان افسانه‌ها بود. گوزن (ماده آهو) نمادی از ارتباط با جهان ماوراء طبیعی، (جهان بالا که با چشم سر قابل تماشا نیست و برای تماشای آن باید چشم دل گشود) یا قلمرو پریان است. به عبارتی می‌توان تعبیر خواب آهو را به‌عنوان یک پیام رسان یا موجودی آشنا که از جهانی دیگر به سراغ ما آمده است دانست.

آهو یا غزال در افسانه‌ها و ادبیات ایرانی نیز جایگاه پررنگی دارد. آهو از دسته چهارپایان علف‌خوار محسوب می‌شود که به سبب ویژگی‌های ظاهری زیبایی که دارد هماره مورد توجه افراد، بخصوص شکارچیان بی‌رحم بوده است. در فرهنگ ادبی ما ایرانیان، داستان‌های عامیانه، افسانه‌ها و ترانه‌هایی با مضامین آهو و ویژگی‌های منسوب به آن وجود دارد. خصوصاً در کتاب امثال و حکم می‌توان نمونه‌های بسیاری در این زمینه یافت. چشمان زیبا، بوی خوش، معصومیت و بی‌گناهی ازجمله ویژگی‌هایی است که به آهو نسبت می‌دهند. ویژگی‌های منسوب به آهو سبب شده است که در فرهنگ نمادها و رمزهای حیوانی، اساساً آن را به عنوان نمادی زنانه به شمار آورند. نمونه‌های بسیاری هم در ادبیات مکتوب ایرانی و هم در ادبیات شفاهی ما ایرانیان وجود دارد که ارتباط نزدیکی میان آهو و زنان (به‌خصوص در وصف نقاط قوت و دل‌انگیز یار) برقرار کرده‌اند.

 

تعبیر خواب آهو از نظر یونگ

یونگ معتقد بود که خواب‌ها حامل مفاهیم بنیادین زیادی هستند. یونگ بر کهن الگوها یا تصاویر خاصی که به صورت نمادین در خواب‌ها ظاهر می‌شوند تمرکز کرد و این نظریه را مطرح کرد که خواب‌ها می‌توانند به توضیح و درک وضعیت زندگی فرد کمک کنند. در عین حال وی معتقد بود که خواب‌ها قادر هستند جنبه‌هایی از خود را که هنوز از آن‌ها بی‌خبر هستیم به نمایش در آورند و متعادل سازند. تعبیر خواب آهو از نظر یونگ را می‌توان از نظرات کلی ایشان در خصوص تعبیر خواب حیوانات استخراج کرد. حیوانات در خواب اغلب نمادی از یک کهن الگوی بنیادین هستند. کهن الگوها مفاهیمی هستند که یا در سراسر جهان حامل معنی و حس مشترکی هستند(کهن الگوی جمعی) و یا بر اساس تجربه فردی انسان، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.(کهن الگوی شخصی) این تصاویر برای بیداری بخشی از انرژی درون فرد فرا خوانده شده‌اند.

 

تعبیر خواب آهو از نظر فروید

نظریه فروید در مورد تحقق آرزوهای ناخودآگاه. روانشناس زیگموند فروید در مورد رؤیاها (و نه همه آنها به رابطه جنسی) حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. او پیشنهاد کرد که رؤیاها به محافظت از افراد در برابر بیدار شدن زودهنگام هنگامی که نور یا صدا خواب آنها را مختل می‌کند کمک می‌کند، اما او همچنین معتقد بود که رؤیاها به آرزوهای مدفون اشاره می‌کنند. مغز خواب شما چیزی را که او آن را "رویای آشکار" می‌نامد، از بریده‌هایی از تصاویر، تجربیات و خاطرات روزمره خلق می‌کند. رویای آشکار «رویای نهفته» یا خواسته‌های سرکوب شده و ناخودآگاه شما را ساده می‌کند، سازماندهی مجدد می‌کند و می‌پوشاند. به عبارت دیگر، رویای آشکار از نمادهای مختلف و تصاویر عجیب و غریب یا غیرمعمول برای پنهان کردن رویای نهفته یا آنچه واقعاً در مورد آن خواب می‌بینید استفاده می‌کند.

 

تعبیر خواب آهو خوب است یا بد

پاسخ به سؤال تعبیر خواب آهو خوب است یا بد به عوامل مختلفی بستگی دارد. همانطور که شرح آن رفت، در اساطیر و نمادشناسی، آهو هم نقش مثبت و نجات بخش دارد و هم نقش منفی و اغواگری آسیب زننده. برای انسان اولیه، گوزن منبع ارزشمندی بود. تغذیه، لباس و سایر لوازم جانبی و مورد نیاز زندگی را از پوست و استخوان و گوشت گوزن فراهم می‌کردند. در برخی افسانه‌ها یک آهو همچنین به عنوان یک نیروی کمک کننده ظاهر می‌شود. از آن جمله می‌توان به افسانه ایتالیایی آب رقصان، سیب آوازخوان و پرنده سخنگو اشاره کرد که آهو به عنوان یک مادر پرورش دهنده برای فرزندان دوقلو در معرض خطر ظاهر می‌گردد. در چشم به هم زدنی آهو می‌تواند به یک دشمن مبدل (یک غول، یک جادوگر)، تبدیل شود. به عنوان مثال، در(The Enchanted Doe داستان ادبی ایتالیایی.)

اگر گیج شده‌اید و به دنبال پاسخ قطعی هستید باید بگویم در تعبیر خواب هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. آهوی گریزپای وجود شما آمده است تا توجه شما را به خودش جلب کند. تا زمانی که شما با کنجکاوی و صبورانه به تماشای آهو منشینید آهو توشه سفرش را به شما هدیه نخواهد کرد. همین‌که شما اکنون در حال خواندن این مقاله هستید یعنی نیرویی درون شما شما را به کنجکاوی واداشته است و این نشانه مثبتی است. احساس شخصی که نسبت به آهو دارید را روی کاغذ بنویسید. وضعیت کنونی زندگیتان را نیز بررسی کنید. احساس نگرانی، ترس، بی‌گناهی، ناتوانی، تیزپایی، دلیری، هرچه حس می‌کنید را بنویسید. این آهو قصد دارد راجع به یکی از همین احساسات با شما سخن بگوید. من تمامی جوانب نمادشناسی آهو را برایتان گفتم اکنون شما هستید که با رجوع به شهودتان می‌توانید دلیل حضور آهو در خواب خود را بیابید.

 

وجه روشن و شفادهنده آهو در خواب

وجه روشن و شفادهنده آهو در خواب می‌تواند به معصومیت، بی‌گناهی، جنب و جوش و رقصی مدام در زندگی اشاره داشته باشد. اگر شما خواب آهو دیده‌اید و در حالی که از شوق و شعف در پوست خود نمی‌گنجید از خواب بیدار شده‌اید باید بگویم آهو در خواب شما حضوری مثبت و امیدبخش دارد. بعضی از خواب‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شوید و با ابهام سعی می‌کنید آن‌ها را درک کنید، فراموش می‌شوند. برخی از خواب‌ها سالیان دراز با شما می‌مانند و گاهی فکر شما را مشغول می‌کنند. حتی اگر بسیاری از (یا هیچ کدام) از خواب‌های خود را به یاد نیاورید، باز هم آنها در وجود شما حضور دارند و از طریقی سعی می‌کنند خودشان را مجدداً بر شما آشکار کنند. گرچه کارشناسان تحلیل خواب هنوز چیزهای زیادی برای کشف کردن دارند، اما آنها بر اهمیت خواب اجماع نظر دارند.

در اساطیر اروپایی از جمله یونان و روم، آهو با خدا بانوان جنگل مرتبط است. داستان‌های آرتمیس، الهه یونانی، از خشم او نسبت به کسانی که به قلمرو او تجاوز می‌کردند سخن می‌گوید. او با کنترل آب و هوا، ناوگان شاه آگاممنون را که عازم تروی بود، در بندر نگه داشت تا انتقام قتل یک آهوی مقدس را از او بگیرد. شکارچی دیگری به نام اکتئون از پوست آهوی نر استفاده کرد تا آرتمیس را در حالی که در جنگل حمام می‌کرد، یواشکی دید بزند. آرتمیس هم به عنوان مجازات، او را به یک آهو تبدیل کرد و در جنگل رها کرد. آکتئون توسط سگ‌های شکاری وی شکار و کشته شد. دیانا یکی دیگر از الهه‌های جنگل و نسخه رومی آرتمیس یونانی است. این الهه به دلیل زیبایی ظاهری و همچنین خصوصیات مشترک دیگری همچون ظرافت و سرعت عمل و چابکی به آهو تشبیه شده است.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده آهو در خواب

تاکنون از خودتان پرسیده‌اید چرا برخی خواب‌ها معنی مثبتی دارند و برخی تعبیر منفی دارند؟ شاید برای شما هم سؤال باشد که چه چیزی مرز بین منفی‌ای و مثبت را مشخص می‌کند؟ چرا یک انسان بدبخت باید خواب‌های منفی ببیند؟ و یا چرا یک فرد خوشبخت باید مرتب خواب مثبت ببیند؟ وقتی از " وجه تاریک و هشدار دهنده آهو در خواب " صحبت می‌کنیم دقیقاً منظور ما چیست؟ این وجه تاریک از چه چیزی نشأت می‌گیرد؟ اساساً چرا یک خواب باید تعبیر منفی داشته باشد؟ و این پیام هشدار دهنده چرا باید در قالب خواب به ما اعلام شود؟ سؤالاتی که مطرح کردم همگی سؤالات بنیادینی هستند که قبل از درک پاسخ صحیح آنها نمی‌توان به درک تعبیر خواب پرداخت. برای پاسخ به این مجموعه سؤالات باید به کودکی برگردیم. زمانی که کودکی متولد می‌شود حامل یکسری آگاهی است. این آگاهی را می‌توان در قالب کهن الگوی جمعی تعریف کرد.

کهن الگوی جمعی شامل تجربیات زیسته اجداد ماست که در روان بشر وجود دارد و مشترک است.فرقی نمی‌کند شما در کدام کشور متولد شوید و با چه زبانی سخن بگوئید. احساس شما نسبت به کهن الگوی مادر، قهرمان و مرگ یکی است. همزمان با رشد کودک، شخصیتی اجتماعی وی نیز ساخته و پرداخته می‌شود. به عبارتی وی پرسونا (نقابی) برای خود می‌سازد تا بتواند از طریق آن وارد اجتماع گردد و خودش را ارائه دهد. کودک در بدو تولد از هرگونه برچسب، احساس حقارت، باید و نباید، بندهای فکری و اجتماعی مبرا است. اما به مرور زمان این بندها دست و پای روح او را به بند می‌کشند. روان در این چرخه رشد به شدت آسیب می‌بیند چون مرتب از اصالت آغازین خویش فاصله می‌گیرد. در نیمه دوم عمر، فرد باید سفر فردی خودش را آغاز کند و بندهای روانی تاریک را از روحش بگسلد.

از آنجائی که این بندهای تاریک در نیمه اول عمر به شدت موجب آزردگی خاطر و پریشانی فرد هستند روح مسیری را انتخاب می‌کند تا فرد را از خواب غفلت بیدار سازد. این مسیر بیدارسازی انسان، گاهی از طریق تصاویر خواب اتفاق می‌افتد. گرچه فرد در خواب خوش است اما روح او بیدار و امیدوار است که نوای دل انگیزش شنیده شود. خواب‌ها زمانی منفی هستند که آستانه تحمل روح به شدت کم شده است. روحی که سالها تلاش کرده شما را بیدار سازد انقدر با بی‌تفاوتی مواجه شده که مجبور است دست به انتقام بزند. از چه طریق؟ از طریق آسیب‌های جسمی، شکست مالی، شکست عاطفی، مرگ عزیزان، بیماری و غیره. وقتی خوابی منفی تعبیر می‌شود یعنی بیننده خواب مدت زیادی در خواب غفلت مانده است و روح او چاره‌ای ندارد به جز اینکه از طریق ضربات سنگین او را بیدار سازد.

 

تعابیر شناخته شده آهو در خواب

برخی کتبی که تعبیر خواب به روش یونگ را ارائه می‌دهند می‌توانند مفید باشند. لازم است بدانید که شما با بررسی خواب از دریچه منحصربه‌فرد تجربیات خودتان، بینش بیشتری به دست خواهید آورد. تعابیر خواب فراوانی در اینترنت موجود است و هرکسی(حتی افراد غیرمتخصص و بی‌تجربه) در مورد خواب‌ها حرف‌ها و نظریات زیادی دارند، اما موضوع این است که تعبیر شخص دیگر برای شما صادق نیست. در حقیقت آنچه برای قدم اول اهمیت دارد آشنا شدن با شیوه درست تعبیر خواب است. سپس هرکسی با توجه به شخصیتی که از خود می‌شناسد قادر خواهد بود خواب‌هایش را تجزیه و تحلیل کند. از جمله تعابیر شناخته شده آهو در خواب می‌توان به تعبیر خواب آهو محمد ابن سیرین، تعبیر خواب آهو امام صادق، تعبیر خواب آهو آنلی بیتون، تعبیر خواب منوچهر مطیعی تهرانی اشاره کرد. این تعابیر گرچه رایج هستند اما مورد تأیید متخصصین حوزه روانشناسی تحلیلی نیستند.

 

تعبیر خواب آهو از نظر قرآن

از جمله حیواناتی که نامشان در قران ذکر شده می‌توان به اسب، مار، خوک، فیل، شتر، زنبور، مورچه، گاو و شیر درنده اشاره کرد. نام آهو در هیچکدام از آیات قران ذکر نشده است. لذا برای درک تعبیر خواب آهو از نظر قرآن بهتر است به نمادشناسی آهو در کتب اساطیری و همینطور قصه‌ها و افسانه رجوع کنید. در عنوان نماد آهو در خواب چیست راجع به نمادشناسی آهو در اساطیر ایرانی سخن گفته‌ام. آنچه اهمیت دارد اشاره به تعبیر خواب در قرآن مجید است. در حقیقت تعبیر خواب از نظر بزرگانی چون حضرت یوسف نیز تأیید شده است. در آیات سوره یوسف به وضوح خداوند راجع به تعبیر خوابی که فرعون دیده سخن می‌گوید و از نقش مهم حضرت یوسف (ع) برای تعبیر آن خواب عجیب یاد می‌کند. گرچه از حضرت یوسف به جز همان یک مورد، تعبیر مستند و معتبر دیگری در دست نیست.

 

تعبیر خواب آهو در انجیل

تعبیر خواب آهو در انجیل بسیار زیبا و قابل تأمل است. در زمان نگارش کتاب مقدس، در کشور خشک و بی‌آب و علفی مانند اسرائیل، آهوها برای یافتن آب باید مسافت‌های طولانی را طی می‌کردند. در کتاب مقدس انجیل، گوزن‌های زیبا، با سرعت عمل فوق‌العاده‌ای که دارند اغلب تمثیلی بودند برای به تصویر کشیدن خصوصیات جسمی پسندیده و کیفیت معنوی روح و روان. نماد تشنگی و جویندگی آب یکی از اولین تمثیل‌هایی است که در خصوص آهو آورده شده است: وقتی داوود نوشت: «همانطور که آهو در آرزوی جویبارهای جاری است، روح من نیز آرزوی تو را دارد، ای خدا» (مزمور 42: 1)، او تصویری دل‌پسند، از میل طبیعی انسان به جستجو و اتصال به پروردگار ارائه داد. گرچه ممکن است این شوق درونی توسط تجربیات زمینی انسان در زندگی منحرف شود اما کشش آن همچنان در اعماق قلب انسان زنده است.

تماشای یگانه میل آهو برای رفع تشنگی، ما را به تماشای رابطه خودمان با خداوند دعوت می‌کند. آیا می‌توانیم همچون آهو که در زمان تشنگی در پی آب روانه می‌گردد، به جستجوی حقیقت درون رویم؟ تعبیر خواب آهو در انجیل را می‌شود از این منظر نگریست. آنچه حقیقت اصیلی است که درون شما کشف نشده است؟ تشگی به دست آورید و به سوی آب شفابخش روانه شوید. دیگر ویژگی منحصربفرد آهو مهارت و چابکی در جست و خیز است. سموئیل 22 و مزمور 18 هر دو آهنگ رستگاری شاعرانه‌ای را که داوود می‌سراید آورده‌اند: "پاهای مرا مانند آهو می‌سازد و مرا قادر می‌سازد در مکان‌های مرتفع قدم بردارم." این استعاره زیبا اشاره به ره یافت آدمی به عالم بالا و معنویت است. جهانی که برای رفتن بدان باید سبک‌بار بود و همچون آهو چست و چابک قدم برداشت.

برخی موجودات در مکانی زندگی و رشد می‌کنند که سایر موجودات نمی‌توانند در آنجا زنده بمانند. مهارت گوزن در حرکت و حفظ تعادل در ارتفاعات خطرناک را می‌توان به نیاز انسان به عملکرد خردمندانه در پستی بلندی‌های زندگی تشبیه کرد. ای انسان آیا همچون آهو برای فتح قله‌های مرتفع با ایمان قدم برمیداری و یا همچون موجودی ذلیل وابسته به زمینی و از پرواز در آسمان هراسان هستی؟ حبقوق نبی در مزمور خود بیانی شاعرانه دارد: «خداوند قادر مطلق قوت من است. پاهایم را مانند آهو می‌کند. او مرا قادر می‌سازد بر کوهساران قدم بردارم.» (حاب 3: 19). چابکی آهوها همچنین آنها را به نمادی مناسب برای کسانی که توسط خدا شفا می‌یابند تبدیل می‌کند: «لنگان مانند آهو می‌پرند.» (اشعیا 35:6). وقتی خداوند حضورش بر زمین گسترده گردد مردم چنان از شادی به رقص در آیند که گوئی مردم لنگ مانند آهو چابک شوند.

 

تعبیر خواب آهو ابن سیرین

ابوبکر محمد بن‌ سیرین‌، فقیهی است که‌ چند سده‌ پس‌ از مرگش،‌ به‌ عنوان‌ خواب‌گزاری‌ چیره‌دست‌ مشهور گشت.کتب و نسخه‌های‌ خطى‌ فراوانی در فن‌ خواب‌گزاری‌ و با ترجمه‌ به‌ زبان‌های‌ مختلف‌ به‌ نام‌ محمد بن‌ سیرین‌ وجود دارد، ولى‌ ملاحظات‌ و پژوهش‌های به عمل آمده نشان‌ مى‌دهد که‌ وی‌ هیچ‌ نوشته‌ مستند و معتبری‌ در زمینه تعبیر خواب‌ یا زمینه‌های‌ دیگر نداشته‌ است‌ و تنها روایت‌های‌ انگشت‌ شماری‌ از خواب‌گزاری‌های‌ وی‌ آن‌ هم‌ در منابع‌ متأخّر آمده‌ است که صحت آنها مورد تردید است‌. یکی از دلایلی که‌ مترجمان‌ و نویسندگان‌ سده‌های‌ بعد، آثار خود را به‌ ابن‌ سیرین‌ نسبت‌ داده‌اند، می‌تواند این باشد که‌ آنان‌ برای‌ مقبول‌ افتادن‌ آثارشان،‌ ناگزیر بوده‌اند که‌ نوشته‌های خود را به‌ یکى‌ از بزرگان‌ متقدم‌ نسبت‌ دهند. بنابراین جستجوی تعبیر خواب آهو ابن سیرین و یا هر نماد دیگری صرفاً تلف کردن وقت است و نفعی به بینندگان محترم خواب نمی‌رساند.

 

نتیجه‌گیری

در سنت سلتی آهو یکی از پنج موجود قدیمی در جهان است. ما غارهای پارینه سنگی با تصاویر آهو داریم. شاخ‌های آهوی نر ابزاری ضروری در عصر حجر بوده است. از زندگی سامی‌ها و سایر قبایلی که زندگی آنها به آهوان متکی بوده است، می‌توان دریافت که آهو چه جایگاه ویژه‌ای در بین آنها داشته است. وقتی لباس، رژیم غذایی، ابزار و در نتیجه بقا به یک حیوان تکیه می‌کند، آنگاه آن موجود به نماد زندگی تبدیل می‌گردد. در زبان شاعرانه آواز سلیمان، آهو یا غزال نشان دهنده لطف، زیبایی و انرژی جوانی است. (2: 7، 9، 17). وقتی نگران هستند، سریع حرکت می‌کنند اما با گام‌هایی زیبا و بلند که مظهر حرکتی برازنده، با طمأنینه و آهنگین است. آهو نماد ملایمت، عشق، مراقبت، ظرافت، برازندگی، معصومیت و شهود است. امیدوارم این مطلب مفید در خصوص تعبیر خواب آهو موجب رضایت خاطر شما شده باشد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین نمادهای خواب