بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب قورباغه

تعبیر خواب قورباغه

در افسانه‌ها و بسیاری از داستان‌های فولکلور، قورباغه یکی از اصلی‌ترین موجوداتی است که جایگاه ویژه‌ای دارد. از قصه "پادشاه قورباغه" گرفته تا جوشاندن چشمان قورباغه در قابلمه توسط جادوگران قبیله. در اسطوره‌های ملل مختلف قورباغه نقش‌های مختلفی دارد. از آنجایی که ما معتقد هستیم اسطوره‌ها و رؤیاها (خواب‌ها) دو مفهوم مرتبط هستند قورباغه‌ها راه به خواب‌های ما نیز پیدا کرده‌اند. در مقاله تعبیر خواب ماهی گفتم که در اعصار مختلف خواب‌ها مورد توجه انسان‌ها بوده است. در سده اخیر به لطف زیگموند فروید و پرفسور یونگ تعبیر خواب جایگاه ویژه‌ای میان روانشناسان تحلیلی یافت. تا جایی که هم اکنون در بسیاری از اتاق‌های درمان، روانکاوان از تعبیر خواب برای درمان آسیب‌های روانی بهره می‌برند. من هستی کشاورز افتخار دارم در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص نمادشناسی قورباغه در خواب، در اختیار شما قرار دهم. با من همراه باشید.

 

نماد قورباغه در خواب چیست؟

در زبان سانسکریت، ضرب المثل «قورباغه در چاه» درباره داشتن دیدی محدود از زندگی است . در زبان بنگالی نیز همین ضرب المثل معروف است: «قورباغه‌ها در ته چاه‌ها نشسته‌اند و فکر می‌کنند که آسمان به اندازه یک درپوش است» . این ضرب‌المثل‌ها برای اشاره به دید محدود و دنیای کوچک افراد بکار گرفته می‌شود. نماد قورباغه در خواب را باید در احساس شخصی نسبت به قورباغه و همینطور نمادهای مشترک و تطابق آن با وضعیت کنونی زندگی شخص بیننده خواب جستجو کرد. اینجاست که درک نمادها اهمیت پیدا می‌کند. در افسانه ژاپنی جیرایا، قورباغه نماد یک پیر خردمند است که جادوی وزغ شدن را به جیرایا می‌آموزد. زمانی که افسانه جیرایا، وارد رمان‌های ژاپنی شد، عناصر جادوی تغییر شکل و عرفان نینجا به آن اضافه شد. ای بسا قورباغه در خواب گاهی نماد پیر فرزانه‌ای باشد که برای راهنمایی شما فراخوانده شده است.

قبل از پاسخ دادن به سؤال نماد قورباغه در خواب چیست لازم است یادآوری کنم که گاهی تعبیر برخی خواب‌ها ساده‌تر از بقیه به نظر می‌رسد. مراقب باشید! این ساده به نظر رسیدن می‌تواند یک تله باشد. به تعابیر سیستماتیک و واضح خواب‌ها تکیه نکنید. ابتدا زبان خواب را با استفاده از سرنخ‌ها یا نمادشناسی شخصی رمزگشایی کنید. سپس تعبیر کلی تک تک عناصر را درک کنید و سایر سرنخ‌های خواب را به هم وصل کنید. تنها در چارچوب این کل است که تعبیر درست خواب بر شما پدیدار می‌شود. شاید بپرسید آیا همه خواب‌ها تعابیر جدی و ارزشمندی دارند؟ باید بگویم که برای این سؤال پاسخ شفافی وجود ندارد. برخی از مردم می‌گویند بله در حالی که نمی‌توان درست یا غلط بودن آن را بطور قطعی ثابت کرد. برخی از خواب‌ها ممکن است تعبیر "پنهانی" در قالب یک استعاره یا نماد داشته باشند.

برخی از خواب‌ها اما تنها "تصاویر تصادفی" هستند که معمولاً از رویدادهای زندگی روزانه ما گرفته می‌شوند. گرچه خود این تصاویر تصادفی نیز اگر به درستی تجزیه و تحلیل شوند ممکن است اشاراتی به یک میل درونی یا یک خاطره خاص کودکی داشته باشند. قورباغه‌ها نقش‌های مختلفی در فرهنگ‌های گوناگون ایفا می‌کنند. این موجودات منعطف و بامزه، در افسانه‌ها نیز ظاهر شده‌اند. در مصر باستان و بین النهرین، قورباغه‌ها نماد باروری بودند. یونانی‌ها و رومی‌ها قورباغه‌ها را با باروری و هارمونی (نوعی هماهنگی و تعادل روانی با جهان هستی) مرتبط می‌دانستند. قورباغه‌ها همچنین موضوع افسانه‌های منسوب به ازوپ نیز بوده‌اند که بیانگر درس‌های زندگی برای کودکان و بزرگسالان است. قورباغه‌ها در برخی از نقاط جهان از جمله فرانسه به‌عنوان غذا خورده می‌شوند. در استرالیا، دسر خاصی وجود دارد که به کیک قورباغه معروف است.

 

تعبیر خواب قورباغه خوب است یا بد؟

چگونه خواب یک قورباغه بزرگ را تعبیر کنیم؟ در ادیان باستانی این موجود دوزیست نمادی از صبر، سکوت و باروری بود. در فلسفه فنگ شویی، قورباغه بزرگ نشان دهنده سود و رفاه است. قورباغه در خواب می‌تواند نماد یک مشاور عاقل یا یک دوست بینش مند باشد. (این دوست لزوماً در دنیای واقعی حضور ندارد و گاهی می‌تواند درون شما باشد.) خواهش می‌کنم این تعابیر را به عنوان یک تعبیر خواب قطعی برای خودتان در نظر نگیرید. شما بایستی بر اساس وضعیت روحی روانی و زندگی کنونی خود به دنبال تعبیر خواب اختصاصی خودتان باشید. پاسخ به سؤال تعبیر خواب قورباغه خوب است یا بد امکان‌پذیر نیست. می‌توان گفت پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد. همه چیز به بیننده خواب و کارنامه روحی و عملی زندگی وی بستگی دارد. قورباغه ممکن است نمادی از ناخودآگاه، یا بخشی از روان باشد که هنوز در ناخودآگاه شما مدفون است.

شاید قورباغه در خواب شما از داستان قورباغه و شاهزاده آمده باشد. در این داستان، یک شاهزاده خانم با اکراه با شاهزاده قورباغه دوست می‌شود. دوستی از آنجا شکل گرفت که شاهزاده خانم پس از انداختن یک توپ طلا در حوضچه، قورباغه را دید که به وی پیشنهاد داد در ازای دوستی با وی توپ طلا را برایش باز پس می‌آورد. شاهزاده قورباغه که تحت طلسم یک پری شرور قرار دارد، به طور جادویی به یک شاهزاده زیبا تبدیل می‌شود. در نسخه اصلی داستان گریم، طلسم قورباغه زمانی شکسته شد که شاهزاده خانم قورباغه را به دیوار پرتاب کرد. در حالی که در نسخه‌های مدرن این دگرگونی با بوسیده شدن قورباغه توسط شاهزاده خانم اتفاق می‌افتد. می‌توان گفت این داستان بطور ضمنی به یک باکره آفتاب مهتاب ندیده اشاره دارد که بر ترس جنسی و احساسات منع‌کننده خود نسبت به جنس مخالف غلبه می‌کند.

می‌توان قورباغه را نماد ناخودآگاه نیز دانست. ناخودآگاهی که در نگاه اول ترسناک است، اما هنگامی که توسط خودآگاه پذیرفته می‌شود، خود را به همان شمایل حقیقی که هست نشان می‌دهد: روان کامل و زیبا . می‌توان اضافه کرد که در هر دو این تعابیر، آنچه که دگرگونی روان و تکامل را به همراه می‌آورد، آشتی و آمیزش دو عنصر متضاد است. چرا که پذیرش درونی و آمیختگی و نفوذ متقابل وجه مردانه و زنانه روان اهمیت فراوانی دارد. در داستان شاهزاده قورباغه دیدیم که قورباغه برای رسیدن به تکامل و تبدیل شدن به بهترین خودش، نیازمند آمیختگی و ذوب شدن در یک نیروی زنانه است. در همه حال کندوکاو در ناخودآگاه و غلبه بر جنبه‌های ترسناکی که غیرمستقیم زندگی فرد را کنترل می‌کنند نیز بسیار ضروری است. در این داستان شاهزاده خانم به گوی طلا می‌رسد و قورباغه به اصالت خویشتن باز می‌گردد.

 

وجه روشن و شفادهنده قورباغه در خواب

قورباغه‌ها هم در دنیای بیداری و هم در دنیای خواب‌ها موجودات جذابی هستند. زندگی آنها به شکل تخم در آب شروع می‌شود، مدتی را به شنا کردن مانند بچه ماهی می‌گذرانند، سپس به عنوان حیواناتی ظاهر می‌شوند که قادر به زندگی در خشکی، در آب یا حتی در اعماق زمین هستند. قورباغه‌ها در خواب به طور مشابه، نمادگرایی همتایان خود در زندگی بیداری را منعکس می‌کنند. از جمله تعابیر مثبت قورباغه در خواب می‌توان به نمادهای دگرگونی، باززایی، ارتباط درونی، رستاخیز یا تولد دوباره، باروری و انعطاف‌پذیری اشاره کرد. ویژگی جالب قورباغه قدرت هماهنگی با شرایط اقلیمی متفاوت است. این هماهنگی با طبیعت کیفیتی است که در هر موجودی یافت نمی‌شود. آیا شما قادر هستید خودتان را با هر شرایطی وفق دهید؟ از طرفی قورباغه‌ها با سکوت مطلقشان در طول روز، یادآور برخی فرقه‌های شمنی و عرفانی سکوت محور هستند.

اگر در خواب بطور تکراری قورباغه می‌بینید، در مورد مفاهیم یکپارچگی با خود کمی بیشتر تأمل کنید. آیا فکر می‌کنید که وجود شما تنها به "من" خلاصه می‌شود و یا از خویشتن اصیل و حقیقی درونتان نیز آگاه هستید؟ این یکپارچگی خصوصاً پس از شروع نیمه دوم عمر، وظیفه اصلی هر انسانی است. آشنایی با مفاهیم سایه و نیروهای زنانه و مردانه درون می‌تواند در نحوه مواجهه با بخش‌های نفرت‌انگیز خودمان بسیار کمک کننده باشد. کمتر کسی است که آواز قورباغه را نشنیده باشد. قورقور قورباغه امضای اوست. برخی خرافات مربوط به قورباغه به آوازخوانی آن مربوط می‌شود. بنابراین قورباغه در خواب می‌تواند نماد ارتباط باشد. از جنبه مثبت، قورباغه‌ها به عنوان نمادهای ارتباطی می‌توانند به این معنی باشند که خواب بیننده قادر است آزادانه و بدون قید و شرط، هم به تنهایی و هم در جمع دیگران ارتباط برقرار کند.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده قورباغه در خواب

قورباغه به‌عنوان موجودی که هر زمان دلش بخواهد با قدرت تمام دست به آواز خوانی می‌زند می‌تواند نماد ابراز وجودی خالصانه باشد. متأسفانه برخی از انسان‌ها به دلیل سرکوب‌های پیاپی، از ابراز وجود در زندگی بازداشته شده‌اند. هویت آنها توسط خانواده، اطرافیان و یا حتی اجتماع سرکوب شده و تمامی استعدادهای آنها به جای بالندگی رو به خاموشی گراییده است. زندگی بیداری خود را بررسی کنید. آیا شما اجازه دارید که در زندگی، نغمه اختصاصی خود را بخوانید، یا از ابراز وجود هراسان هستید؟ وجه تاریک و هشدار دهنده قورباغه در خواب به لزوم شکستن سکوت و برآوردن فریاد کمک اشاره دارد. توجه داشته باشید که حتی اگر خوابی اصطلاحاً برای شما تهدیدکننده تعبیر شود، همان خواب نیز با خود پتانسیل رشد و تغییر دارد. هر خواب دعوتی صادقانه است برای زیستن بخش فراموش شده‌ای از روان. ندای این دعوت درونی را بی‌پاسخ مگذارید.

یکی از خصوصیات دیگر قورباغه انعطاف‌پذیری آن است. انعطاف‌پذیری صفتی پسندیده است. گرچه در آگهی استخدامی شرکت‌های بزرگ، یکی از شروط لازم فرد انعطاف‌پذیری اوست، اما همین انعطاف‌پذیری گاهی می‌تواند به قیمت پوچی، عدم استقلال فکری، روانی و حتی بی‌عرضگی تمام شود. خصوصیات برجسته خود را بررسی کنید. آیا حد تعادل را در همه زمینه‌ها نگه داشته‌اید؟ انعطاف‌پذیری نباید باعث پایمال شدن حقوق فردی شما گردد. همچون قورباغه که به نظر می‌آید هیچ استخوانی در بدن ندارد نباشید. سعی کنید گاهی خودی نشان دهید و ابراز وجود کنید. استخوان‌بندی شخصیتی باعث می‌شود شما بتوانید در زندگی خود مقتدرانه عمل کنید و قادر به تصمیم‌گیری باشید. از رفتارهای بادی به هر جهت و مطیعانه بپرهیزید. این رفتارها در ظاهر باعث خوشنودی دیگران می‌گردد اما در درون شما را دچار بی‌ارزشی و خسران عزت نفس می‌کند.

 

تعابیر شناخته شده قورباغه در خواب

تعابیر فراوانی از قورباغه در قالب کتاب و سایت‌های اینترنتی در دسترس همگان است. سؤالی که پیش می‌آید این است که کدام یک از تعابیر شناخته شده قورباغه در خواب معتبر و ارزشمند است؟ ارزشمندی یک تعبیر بدین معناست که به فرد کمک می‌کند پیام درست ناخودآگاهش را که در قالب تصاویر خواب برای وی ارسال شده درک کند بطوری که از طریق این پیام بتواند به خلأهای روانی و نیازهای روحی خود پی ببرد. پی بردن به خلأهای روانی باعث می‌شود فرد بتواند منبع رنج‌های روانی و همینطور دلیل شکست‌های پی‌درپی و حتی چرایی بیماری‌های جسمی‌اش را درک کند و در جهت بهبود این عوامل دست به کار مفیدی بزند. هر زمانی به تعبیر خوابی برخوردید ببینید آیا به شما کمکی می‌کند و یا صرفاً حس کنجکاوی زودگذر شما را با جملاتی موهوم و غیر مستند برطرف می‌کند.

 

تعبیر خواب قورباغه از نظر قرآن

برای درک تعبیر خواب قورباغه از نظر قرآن به آیات قرآن رجوع کردیم. تنها در یک سوره از قرآن به نام قورباغه اشاره شده است. سوره اعراف آیه 133 فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمُ الطُّوفَانَ وَالْجَرَادَ وَالْقُمَّلَ وَالضَّفَادِعَ وَالدَّمَ آیَاتٍ مُّفَصَّلَاتٍ فَاسْتَکْبَرُوا وَکَانُوا قَوْمًا مُّجْرِمِینَ پس [با توجه به این سخت باوری، برای اتمام حجت و هشدار بیشتر] بر آنها نشانه‌هایی [=معجزاتی] جداگانه [شامل]: طوفان، ملخ، شپش [یا مگس]، قورباغه و خون را فرستادیم، اما باز هم [از تمکین در برابر حق و آزاد کردن بنی‌اسرائیل] تکبر ورزیدند و [به این دلیل] مردمی بریده از حق بودند." مردم مصر و حاکمان آن سرزمین بعد از سرکشی مداوم از فرامین الهی که به وسیله حضرت موسی و هارون (ع) و با در اختیار داشتن نُه معجزه به آنان ابلاغ شده بود و از آنجا که خداوند بدون اتمام حجت کافى، هیچ جمعیتى را کیفر نمی‌‏دهد، پس از بشارت‌های گوناگون آنها را به مصیبت‌هایی دچار نمود.

ضفادع: قورباغه‌ها. به فرمان الله قورباغه‌‏هاى درشت و ریز بر فرعونیان حمله آوردند. حتى در خانه‌‏ها و اتاق‌ها و سفره‌‏ها و ظروف غذا مزاحم مردم بودند. آن‌چنان که زندگی بر آنها دشوار شد. همینطور که خواندیم خداوند از قورباغه برای تنبیه قوم فرعونیان استفاده کرده است. این نماد منفی با ذات قورباغه ارتباطی ندارد بلکه به حمله و کثرت قورباغه یا به روایتی هجوم قورباغه‌های فراوان به محل زندگی مردم مرتبط است. خداوند همه آفریده‌هایش را دوست دارد و برای آفرینش هر مخلوقی بر روی زمین دلیل و علتی خاص وجود دارد. لذا مراقب باشیم از این آیه دچار بدفهمی و حس انزجار نسبت به ذات قورباغه نشویم. آنچه از این آیه در مورد تعبیر خواب قورباغه در قرآن می‌توان یافت این است که افراط در هر چیزی می‌تواند زندگی ما را مختل سازد حتی اگر آن چیز به خودی خود مثبت و مفید باشد.

 

تعبیر خواب قورباغه در انجیل

علیرغم کنجکاوی برخی هموطنان برای یافتن تعبیر خواب قورباغه در انجیل باید گفت که تعبیر خواب قورباغه در انجیل بطور مستقیم ذکر نشده است. در کتاب مقدس تورات قورباغه حضور پررنگی دارد. در خروج 8 به عنوان طاعون و بلای طبیعی و در مکاشفه 16 که در آن ارواح ناپاک شبیه قورباغه‌هایی هستند که از دهان پیامبران دروغین بیرون می‌آیند. در خروج، خداوند قوم یهود را از مصر آزاد می‌کند. خروج 8: 1-15 سپس خداوند به موسی گفت: «به نزد فرعون برو و به او بگو: خداوند چنین می‌فرماید: قوم مرا رها کن تا مرا خدمت کنند. اگر از رها کردن آنها امتناع ورزی، اینک من تمام تو را نابود خواهم ساخت... رود نیل پر از قورباغه‌هایی خواهد شد که بالا می‌آیند و به خانه‌تان می‌روند، به اتاق خوابتان، روی تختتان و به خانه‌های خدمتکارانتان و روی مردمتان و به تنورها و به کاسه‌های خمیرتان وارد می‌شوند.

در مصر باستان هکت الهه‌ی بارداری بود. این الهه بسیار مورد احترام مردم بود چون نماد باروری و زایمان محسوب می‌شد. تصاویر این الهه مصری یا به شکل قورباغه است یا زنی است با بدن انسان و سر قورباغه. هکت نماد زندگی جدید و باروری بود و بر اساس برخی روایات کاهنان او همگی ماما بودند. از آنجایی که قورباغه دو زیست محسوب می‌شود و در آب نیز زندگی می‌کند، همراهی او با آب (خدای دیگر) او را به نمادی مثبت و نیرومند تبدیل کرده است. از آنجایی که قورباغه‌ها مقدس بودند، مصری‌ها قورباغه‌های مهاجم که به به‌صورت بلای طبیعی بر آنها نازل شده بود را نمی‌کشتند. قورباغه به خوی خود حیوان بی‌آزاری است اما در تورات به‌عنوان بلای طبیعی بر مردم نازل شده است. هر موجودی وقتی تعدادش کثرت یابد موجب ایجاد آشفتگی و اختلال در زندگی می‌گردد.

همانطور که دیدیم قورباغه در مصر باستان در عین حال که نماد تولد، زایش و باروری بوده است اما به‌عنوان نمادی آزاردهنده بر سر فرعون و مردم او ریخته شده تا آنان به سزای نافرمانی خویش برسند. برای درک تعبیر خواب قورباغه در کتاب مقدس و یا انجیل و تورات باید روایات و قصه‌های کهن را مطالعه کرد. این تضاد مفهوم قورباغه می‌تواند نشان دهنده آفات افراط و یا تفریط در زندگی باشد. وضعیت زندگی خود را بررسی کنید ببینید آیا چیزی هست که در آن دچار زیاده‌روی و افراط شده باشید؟ شاید بیش از اندازه به یک انرژی خاص در زندگی میدان داده‌اید و برعکس برخی جنبه‌ای مهم دیگر زندگیتان را فراموش کرده‌اید؟ برخی عناصر گرچه وجودشان در زندگی حیاتی و مفید است اما زیاده‌روی در آنها می‌تواند موجب عدم تعادل و آسیب جدی به فرد و یا اطرافیان وی گردد.

 

تعبیر خواب قورباغه ابن سیرین

تعبیر خواب به روش ابن سیرین از نظر ما فاقد اعتبار است. اساساً محمد ابن سیرین خوابگزار نبوده‌اند و به اشتباه به‌عنوان خوابگزار مشهور گشته است. دلیل آن هم ربط دادن برخی کتب تعبیر خواب به ایشان است که بطور قطعی در صحت آنها تردید وجود دارد. حتی اگر ایشان خوابگزار هم بوده باشند تعابیر قدیمی ایشان یک نسخه کلی برای میلیون‌ها انسان متفاوت در سراسر جهان است. تعبیر خوابی از نظر ما ارزشمند است که بر اساس خصوصیات و مسائل روانی که فرد در زمان دیدن خواب با آن درگیر است انجام گردد. حتی خواب‌های یکسال پیش شما را احتمالاً نتوان بر اساس دغدغه‌های امروزتان تجزیه و تحلیل کرد. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود به دنبال تعبیر خواب قورباغه از نظر ابن سیرین نباشید. مگر اینکه به دنبال اتلاف وقت و گول زدن خود باشید. تعابیر آنلی بیتون، جابر مغربی، عبدالله کرمانی نیز شامل این نظر است.

 

نتیجه‌گیری

در نگاه نخست قورباغه در خواب ممکن است مشمئز کننده به نظر برسد. اگر حوصله و کنجکاوی به خرج دهید و کمی از سطح ظاهری آن فاصله بگیرید متوجه خواهید شد که قورباغه می‌تواند پیام‌آور بخش ناخودآگاه روان شما باشد. ناخودآگاه بر اساس نیازهای حال حاضر شما مرتب پیام‌هایی را در خواب به شما ارسال می‌کند. این پیام‌ها در پوست حیوانات و یا در قالب انسان‌ها مدلسازی می‌شوند و به شما ارائه می‌گردند. کلید رسیدن به تعبیر خواب درست صبوری و تیزبینی است. از تعابیر سنتی و گمراه کننده بپرهیزید. لازم به ذکر است که این مقاله حاصل اطلاعاتی است که نویسنده آن خانم هستی کشاورز از رهگذر مطالعه و تعمق در کتب روانشناسی تحلیلی و برخی مطالعات جنبی در حوزه اسطوره‌شناسی جهان و... به دست آورده است. این مقاله نمی‌تواند جایگزین نیاز شما برای مشاوره و درمان نزد روان درمانگران زبده گردد.

نظرات

Saeed Rad
۰۰
پاسخبسیار عالی و مفید.
سعادت
۰۰
پاسخ

خواب دیدم که دوتا قورباغه دارم که بچه دار شده بودن و سه تا بچه قورباغه داشتم

بهاره دهقان
۰۰
پاسخ

سلام دیدن خواب قورباغه خوب است یا بد ؟ خواب دیدم که دو تا قورباغه کوچولو نگهداری میکردم

هستی
۰۰

سلام

 

خواب و رویاهای قورباغه همیشه با تمایلات جنسی، دگرگونی فیزیکی و درونی که هر انسانی تجربه می کند، مرتبط است. در واقع، تغییر شکل فیزیکی این آبزب برای رسیدن به رشد و اندازه بزرگسالی خود، قابل تامل است.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین نمادهای خواب