بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب غذا

تعبیر خواب غذا

غذا خوردن برای حفظ جان و سلامتی انسان ضروری است. بدن تمامی موجودات زنده نیاز به تغذیه دارد. این تغذیه برای گیاهان محدود به آب و خاک و آفتاب است و در شکل تکامل یافته‌تر آن، برای انسان شامل هر چیزی است که بدن و روح را سالم و سرپا نگه دارد. صحنه‌های غذا خوردن در خواب نیز در میان افراد اتفاق می‌افتد. برخی از این خواب‌ها در ادامه اتفاقات روزانه هستند و برخی نیز معنای عمق‌تر و نمادینی دارند. ما غذا می‌خوریم تا زنده بمانیم، غذا در شکل نمادین آن در خواب می‌تواند اشاره به تغذیه روانی باشد. در مقاله تعبیر خواب ماهی گفتیم که نماد و نشانه با یکدیگر متفاوت هستند و نیاز است قبل از تعبیر هر خوابی تفاوت این دو را خوب درک کنیم. در این مقاله هستی کشاورز به تعبیر خواب غذا خوردن پرداخته و اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده است.

 

نماد غذا در خواب چیست؟

غذا در هنر، اسطوره شناسی، مذهب و بسیاری زمینه‌های دیگر ازجمله مضامین اصلی و مهم است. در تابلوهای نقاشی کلاسیک و مدرن، صحنه‌های غذا خوردن ایزد بانوان، پیامبران، اشراف زادگان، فقرا و... به وفور به تصویر کشیده شده است. صحنه غذا خوردن مسیح و یارانش در شام آخر که توسط داوینچی بر دیوار صومعه‌ای در شهر میلان نقشه بسته ازجمله مهمترین این آثار است. حتی در قرآن و انجیل نیز مسئله غذا بسیار مورد بحث و مناقشه قرار گرفته است؛ از معجزات رسولان گرفته تا ممنوعیت برخی غذاها از طرف خداوند که در قرآن به صراحت به آن اشاره شده است. جوانه‌زنی گیاهان، رسیدن و سپس مُردن آن‌ها با چرخه زندگی انسان یعنی چرخه مداوم بازسازی کیهانی هماهنگ است. آزتک‌ها معتقد بودند که زمین ماده است و الهه باروری و حاصلخیزی خود را Tlazolteotl، مادر-زمین می‌نامیدند. در اساطیر یونان نیز دیمیتر الهه کشاورزی، برکت و زایش بود.

نمونه آغازین و کهن الگویی غذا و خوردن، داستان خروج آدم و حوا از بهشت و فرود آن‌ها بر روی زمین است. بر اساس این داستان، خداوند آدم و حوا را در باغی آفرید که در آن می‌توانستند از همه درختان به جز یکی غذا بخورند. پس از چندی حوا توسط مار وادار به سرپیچی از دستور خداوند شد. مار به او گفت که سرپیچی از حرام الهی آن‌ها را به جایگاه خداوند ارتقاء می‌دهد. حوا از میوه درخت ممنوعه خورد و به آدم نیز تعارف کرد و او نیز از آن خورد. به محض خوردن سیب چشمانشان باز شد و چون متوجه شدند برهنه هستند، از روی شرم، خود را با برگ درخت انجیر پوشاندند. عذاب خداوند این بود که آن‌ها را از باغ بهشت بیرون کرد و به زمین فرستاد. آدم و حوا و فرزندان آن‌ها مجبور هستند تا زمانی که روی زمین زنده هستند باتجربه احساس شرم و گناه کنار بیایند تا زمانی که بمیرند و به خاک بازگردند.

 

تعبیر خواب غذا از نگاه یونگ

از نظر یونگ، یکی از کارکردهای اساسی خواب‌ها جبران است، به منظور آوردن عناصر ناخودآگاه به ضمیر خودآگاه، جایی که بتوان با آن‌ها برخورد کرد و در نتیجه به تعادل دست یافت؛ مانند فروید، پرفسور یونگ معتقد بود که خواب‌ها می‌توانند اطلاعاتی درباره گذشته فرد ارائه دهند، وی همچنین معتقد بود که خواب‌ها می‌توانند عملکردی آینده نگر نیز داشته باشند؛ یعنی اطلاعاتی در مورد آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد را ارائه دهند. در تعبیر خواب غذا از نظر یونگ به بررسی خواب مرد جوانی می‌پردازیم که عنصر غذا در آن وجود دارد. "در باغی عجیب ایستاده بودم و سیبی از درخت چیدم. با احتیاط به اطراف نگاه کردم تا مطمئن شوم کسی مرا ندیده است. " برای مرد جوان خواب در دست داشتن سیب‌های دزدیده شده چندین صحنه را تداعی کرد. اولین تداعی مربوط بود به گلابی‌های دزدیده شده در کودکی است.

دومین تداعی مربوط به وضعیت یک روز قبل از دیدن این خواب است که مرد جوان هنگام صحبت با یکی از دختران آشنا توسط دیگران دیده شده بود و از این موضوع خجالت کشیده بود. تداعی سوم نیز مربوط است به داستان سیب حوا و آدم در باغ بهشت و اینکه او همیشه فکر می‌کرد که مجازات خدا خیلی سخت است. او همچنین آن را با تنبیه شدن توسط پدرش در جوانی به دلیل تماشای مخفیانه حمام کردن دختران مرتبط دانست. او همچنین در مورد درگیر شدن در یک رابطه (نه از نظر جنسی) با خدمتکاری که شب قبل از خواب با او بوده است اعتراف کرد. یونگ خاطرنشان می‌کند که احساس گناه زیربنای همه این معاشرت‌ها است و اینکه او با خدمتکار در کندن سیب نشان داده شده است. " سه صحنه تداعی شده توسط بیننده خواب نشان می‌دهد که اپیزود سیب آشکارا به عنوان یک صحنه وابسته به عشق شهوانی در نظر گرفته شده است."

 

تعبیر خواب غذا خوب است یا بد؟

بسیاری از من می‌پرسند آیا تعبیر خواب غذا خوردن خوب است یا بد؟ باید گفت که اساساً خواب دیدن اتفاق مثبت و شفابخشی است. چراکه نشانه ارتباط و تلاش ناخودآگاه برای آمدن به سطح ناخودآگاه است. غذا و نوشیدنی‌های مختلف برای کسانی که خواب غذا می‌بینند می‌تواند معانی بسیار متفاوتی داشته باشد. برای مثال خوردن گوشت خوک و نوشیدن شراب در میان مسلمانان حرام است در حالی که در کشورهای غربی گوشت خوک و شراب جزو اقلام اصلی سبد خوراکی مردم محسوب می‌شود. بر همین اساس خوردن گوشت خوک در خواب یک فرد لائیک نسبت با خوردن گوشت خوک و یا نوشیدن شراب در خواب یک فرد مسلمان معنای نمادین بسیار متفاوتی دارد. در مورد یک مسلمان این خواب احتمالاً اشاره به نوعی ممنوعیت و محرومیت روانی دارد، در حالی که در خواب یک فرد غیرمسلمان ممکن است صرفاً یک خوراکی محسوب شود و اشاره نمادینی در آن نهفته نباشد.

 

وجه روشن و شفابخش غذا در خواب

در دنیای واقعی، غذا تغذیه بدن است، در حالی که در دنیای خواب‌ها غذا اغلب تصویری از تغذیه یا محرومیت روانی (همچون احساس گناهی که مرد جوان در مثال بالا با خود حمل می‌کرد.) قدرت، مراقبت یا خرد و بصیرت است. مهم این است که غذا در چه وضعیتی خورده می‌شود و چه نوع غذایی است. وجه روشن و شفابخش غذا در خواب را می‌توان به عناصر تغذیه روانی، امنیت و رشد درونی مرتبط دانست. یک بار خواب دیدم که به تعدادی از خانواده‌ام سرزده‌ام و با آن‌ها نشستم و آن‌ها یک غذای بسیار خوب و مقوی برایم سرو کردند. از حضور در جمع خانواده احساس خوبی داشتم و خوشحال بودم. شکی در این نبود که وقتی آنجا بودم، در دستان امنی بودم و انرژی عشق و مراقبت را احساس می‌کردم. تعبیر این خواب برای من در رابطه با غذا خوردن در خواب به عنوان تصویری از دریافت، تغذیه و مراقبت روحی-روانی بسیار واضح بود.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده غذا در خواب

وجه تاریک و هشدار دهنده غذا در خواب را می‌توان به وجه منفی عقده مادر مرتبط دانست. گاهی الگوی تغذیه و امنیت توسط مادر و انرژی مادرانه، از شکل سالم و رشد دهنده خود فراتر می‌رود و به نیرویی منفی و بلعنده تبدیل می‌گردد. همچون الهه دیمیتر (ایزد بانوی کشاورزی و باروری در یونان باستان) که نسبت به دختر خود پرسفون، تبدیل به یک نیروی بلعنده شده بود و از رشد و استقلال دخترش در سن نوجوانی ممانعت می‌کرد. این نیرو در ظاهر مثبت و کمک کننده و حامی به نظر می‌رسد اما در حقیقت نیرویی است که باعث شکستن بال‌های فرزندان می‌گردد و آن‌ها را همچون یک حشره که در دام عنکبوت می‌افتد در تله خود نگه می‌دارد. تشخیص این وجه از تعبیر خواب غذا، تنها با کمک یک تحلیلگر متخصص خواب ممکن است، مگر اینکه شخص بیننده خواب خودش در این زمینه دارای دانش کافی باشد.

 

تعابیر شناخته شده غذا در خواب

دو دسته تعبیر خواب وجود دارد که امروزه توسط روانکاوان مکتب فروید و همچنین مکتب یونگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه خود فروید شخصاً معتقد بود که تعبیر خواب غذا خوردن اغلب به دلیل گرسنگی و یا مسائل پیش آمده و درگیری‌های روزانه در خصوص غذا اتفاق می‌افتد اما برخی از پیروان او همچون W.Hamburger، دیدن غذا در خواب را به بازگشت از فاز جنسی به فاز دهانی-بلعندگی تعبیر می‌کنند. (این موضوع در مقالات آتی شرح داده خواهد شد.) پیروان یونگ همچون خانم ایو جکسون، معتقد است که تعبیر خواب غذا گاهی به کهن الگوی مادر کبیر اشاره دارد. با اندکی تأمل به نظر می‌آید هر دو این نظرات معتبر می‌باشند. تعابیر عمومی که در اینترنت و کتب تعبیر خواب با نام حضرت یوسف، دانیال نبی، امام صادق، ابن سیرین، منوچهر تهرانی و... منتشر شده فاقد ارزش روانشناسی است و به حل مسائل روانی فرد کمکی نمی‌کند.

 

تعبیر خواب غذا از نظر قرآن

در قرآن حدوداً شانزده بار کلمه غذا (طعام) تکرار شده و از میوه‌ها و غذاهای مختلفی نام برده شده است. لازم به یادآوری است که تعبیر خواب غذا در قرآن به طور مستقیم ذکر نشده بلکه تنها از طریق نمادشناسی کلمه غذا در قرآن می‌توان به معناشناسی آن در قرآن پی برد. برای نمونه به ذکر دو آیه می‌پردازیم. انسان:8 وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا طعام را، با وجود دوست داشتنش [نه از سر سیری و بی‌رغبتی] به بینوا و یتیم و اسیر می‌دهند. مائده:75 مَّا الْمَسِیحُ ابْنُ مَرْیَمَ إِلَّا رَسُـولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ وَأُمُّهُ صِدِّیقَةٌ کَانَا یَأْکُلَانِ الطَّعَامَ انظُرْ کَیْفَ نُبَیِّنُ لَهُمُ الْآیَاتِ ثُمَّ انظُرْ أَنَّى یُؤْفَکُونَ مسیح فرزند مریم جز فرستاده‌ای نیست که پیش از او نیز رسولان گذشته‌اند و مادرش زنی بسیار صادق بود، هر دو [بشر بودند و] غذا می‌خوردند؛ ببین چگونه نشانه‌ها را برای آن‌ها به روشنی بیان می‌کنیم، پس از آن ببین چگونه واژگونه عمل می‌کنند!

در آیه اول خداوند به مردم دستور می‌دهد که از غذایی که خودشان دوست دارند و مصرف می‌کنند به دیگران ببخشند نه از غذای مانده‌ای که دیگر ارزشمند نیست و نه از سر سیری و بی‌مصرفی. این قاعده به لزوم حفظ احترام و عزت دیگران اشاره دارد. در آیه دوم خداوند به انسان بودن حضرت مریم اشاره دارد. مردم آن زمانه به پیامبران خرده می‌گرفتند که چرا رفتار و نیازهای انسانی دارید؟ خداوند با نزول این آیه به لزوم درک بشری بودن ماهیت پیامبران و حضرت مریم اشاره می‌کند. غذا خوردن یک صفت انسانی است و برای زنده ماندن باید غذای سالم به بدن رساند. کافران در آن زمان از هر بهانه‌ای سود می‌جستند تا حقانیت پیامبران را انکار کنند و به بهانه‌های واهی آن‌ها را مورد ظلم و آزار قرار دهند.

 

تعبیر خواب غذا به روایت ابن سیرین

تعبیر خواب غذا به روایت ابن سیرین متأسفانه فاقد هرگونه اعتبار و ارزشمندی ازلحاظ روانشناختی است. در عین حال که مطالبی که به نام محمد ابن سیرین منتشر شده اصلاً ربطی به ایشان نداشته و ایشان هرگز خواب‌گزار نبوده است. آنچه مطالعه می‌کنید بخشی کوتاه از تعبیر خواب غذا به روایت محمد ابن سیرین است: محمد ابن سیرین گوید: "هر خوردنی که بوی خوش دارد به خواب دیدن نیکی است. اگر ناخوش بود، دلیل بر شر و بدی کند و سیر و پیاز در خواب، دلیل بر غم و اندوه کند و تباهی حال وی و گویند که، دلیل بر مال حرام کند و در آن راحت و خیر نباشد. اگر بیند که خورش تلخ و ناخوش خورد، دلیل بر درویشی و بیچارگی کند." این روش تعبیر خواب فاجعه بار است و شخص را گمراه و ناامید می‌کند. به خودتان لطفی کنید و این مطالب موهوم را جدی نگیرید.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که غذا در زندگی بیداری به ما انرژی می‌دهد، ما را قوی‌تر می‌کند و به رشد ما کمک می‌کند، ضمیر ناخودآگاه ما نیز می‌تواند ما را از نظر روانی تغذیه کند و باعث رشد و بالیدن ما گردد. عبارت "شما همان چیزی هستید که می‌خورید" به ویژه در خواب‌ها صادق است، جایی که همه چیز، حتی اشیا، می‌توانند بخشی از وجود درونی و نهفته ما را منعکس کنند. دیدن غذا در خواب می‌تواند راهی برای بهبودی و مراقبت از خودمان در سطوح مختلف باشد. شاید زمان آن رسیده باشد که نیازهای عاطفی خود و آنچه برای ما مفید است را در نظر بگیریم. همچنین دیدن غذا در خواب در زمان رعایت یک رژیم غذایی غیرعادی نیست، زیرا زمان زیادی را صرف فکر کردن به غذاهایی می‌کنیم که از آن محروم هستیم تا جایی که ضمیر ناخودآگاه ما نیز، همانطور که در خواب می‌بینیم، به رؤیاپردازی درباره آن غذا ادامه می‌دهد.

نظرات

بهادری
۰۰
پاسخخواب دیدم یک مهمانی بزرگ گرفتم شبیه به سور دادن بود اما مهمان ها نیامده بودند و هوا ابری و طوفانی و رعد و برق بود و سفره من خالی از مهمان
هستی کشاورز
۰۰

سلام وقت بخیر

تعبیر خواب غذا به مسایل مختلفی اشاره دارد. لطفا بفرمایید احساس شما به عدم حضور میهمان چه بود؟ آیا حس حقارت و رها شدگی را در خواب تجربه کردید یا خیر؟

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین نمادهای خواب