بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب گل

تعبیر خواب گل

گل‌هایی که در خواب شما شکوفا می‌شوند دارای معانی نمادین متعددی هستند. گل‌ها از طبیعت می‌آیند و با وجود زیبایی بی‌کرانی که دارند عمرشان کوتاه است. بر همین اساس گل‌ها نمادی از تولد و مرگ هستند. روایت است که روزی شیخی به مریدانش گفت به صحرا بروید و برای من چیزی به ارمغان بازآورید. مریدان رفتند و هرکدام با چیزی بازگشتند. یکی از مریدان با خود شاخه گل خشکی آورد. شیخ از وی پرسید چرا شاخه گل خشک را برگزیدی؟ مرید گفت به هر جا نگریستم عالم را در حال ستایش خداوند دیدم نخواستم مانع آن‌ها شوم، این گل خشکیده اما از ستایش بازایستاده و جان به جانان تسلیم گفته...شیخ بر وی درود فرستاد و او را به جانشینی خویش برگزید. در ادامه تعبیر خواب ماهی که عنصری از دل طبیعت است، هستی کشاورز شما را دعوت می‌کند به مطالعه نکات مهم تعبیر خواب گل از منظر اسطوره شناسی و روانشناسی تحلیلی.

نماد گل در خواب چیست؟

از تولد تا مرگ، از معصومیت تا خودشیفتگی، گل در اسطوره‌ها و افسانه‌ها معانی زیادی داشته است. گل‌ها از جوانه‌های لطیف تا شکوفه دهی کامل، با جوانی، زیبایی و سرور همراه هستند. پژمردگی سریع الوقوع پس از یک دوره طروات و جوانی، گل‌ها را به نماد شکنندگی و گذر سریع از زندگی به مرگ تبدیل کرده است. از این ویژگی‌های نمادین گل‌ها در عالم بیداری، در برخی فرهنگ‌های کهن، الهه‌های گل بیرون آمده‌اند. برای مثال می‌توان از گل نرگس در اساطیر یونان یاد کرد. گل‌های خاصی مانند گل رز و نیلوفر آبی (یا نیلوفر مرداب) در اساطیر اهمیت نمادین یافته‌اند. بسیاری از فرهنگ‌ها گل‌ها را با تولد، با بازگشت بهار پس از زمستان، با زندگی پس از مرگ پیوند می‌دهند. مخصوصاً مرگ در عنفوان جوانی و در اوج شکوه. یکی از دلایل گذاشتن یا کاشت گل بر روی قبرها در جوامع مختلف همین معنای نمادین است.

در بسیاری از جوامع، رنگ‌های خاصی از گل‌ها معانی نمادین پیدا کرده‌اند. به عنوان مثال، شکوفه‌های سفید، پاکی، معصومیت و مرگ را نشان می‌دهند، در حالی که شکوفه‌های قرمز اغلب نماد شور، انرژی، عشق و جریان خون هستند. گل‌های زرد ممکن است نشانگر طلا یا خورشید باشد. در سنت تائوئیست چینی، بالاترین مرحله روشنگری به صورت یک گل طلایی که از بالای سر رشد می‌کند، به تصویر کشیده شده است. شکل گل‌ها نیز اهمیت دارد. شکوفه‌هایی با گلبرگ‌هایی که مانند پرتوهای نور خورشید به بیرون پرتاب می‌شوند، با خورشید و با ایده مرکز جهان، یا آگاهی مرتبط هستند. (برای اطلاعات بیشتر کتاب راز گل طلایی اثر ریچارد ولهلم و پرفسور یونگ را مطالعه کنید.) کارل یونگ مشاهده کرد که شکل برخی از گل‌ها، مانند گل رز، شبیه الگویی به نام ماندالا است. "ماندالا" از یک کلمه سانسکریت گرفته شده است و به معنای "دایره" ترجمه شده است.

ماندالاها اغلب دایره‌ای شکل هستند، با این حال، الگوهای داخل دایره به زیبایی پیچیده هستند، زیرا ماندالا می‌تواند خود معنوی، کیهان و خویشتن حقیقی را نشان دهد. دیدن نمادی مانند گل رز در خواب، ممکن است یک خواب بسیار معنوی باشد. خوابی که چشم اندازی اجمالی از روح یا سرزمین نامتناهی درون روح، به بیننده خواب می‌دهد. یونگ خواب‌هایی با این خصوصیت را "رؤیاهای بزرگ" نامید. خواب‌هایی با تصاویر پیچیده اسطوره‌ای یا کهن الگویی. هنگام تعبیر خواب گل، همیشه، ابتدا با بازتعریف ارتباط شخصی خود با آن گل در زندگی شروع کنید. از خود بپرسید: آیا آن گل شخص خاص یا اتفاقی خاص را برای شما تداعی می‌کند؟ آیا در واقعیت به این گل حساسیت دارید؟ به یاد داشته باشید، تداعی شما از جزئیات خوابتان همیشه نسبت به تعابیری که در این سایت و یا حتی کتاب‌های سمبل شناسی می‌خوانید ارجحیت دارد.

تعبیر خواب گل از نگاه یونگ

یونگ معتقد بود که: "ما باید درک کنیم که نمادهای خواب در بیشتر موارد تجلیات روانی هستند که خارج از کنترل ضمیر خودآگاه است. معنا و هدفمندی از اختیارات ناخودآگاه نیست، آن‌ها در کل طبیعت زنده عمل می‌کنند. در اصل تفاوتی بین رشد ارگانیک و روانی وجود ندارد. همانطور که یک گیاه گل خود را تولید می‌کند، روان نیز نمادهای خود را ایجاد می‌کند." یونگ گل رز را به عنوان معادل غربی نیلوفر آبی که نماد دگرگونی، گشایش، خلوص و باروری است در کنار هم قرار داد. گل رز برای دنیای غرب همان چیزی است که نیلوفر آبی برای فرهنگ‌های آسیایی و خاورمیانه نماد اصل زنانه، عرفان و تقدس است که از نظر اساطیری بیانگر کهن الگوی مادر است. یونگ همچنین پیشنهاد کرد که از آنجایی که خویشتن ناخودآگاه از ذهن خودآگاه بسیار دور است، خود را از طریق نمادهای گیاهی، به ویژه گل رز و نیلوفر آبی، بیان می‌کند.

تعبیر خواب گل خوب است یا بد؟

تعبیر گل در خواب می‌تواند دو وجه داشته باشد. از طرفی گل در خواب ممکن است نماد سلامت عاطفی و معنوی باشد. از خودتان بپرسید گل در چه وضعیتی است؟ آیا رنگ آن روشن و درخشنده است؟ آیا رنگ پریده و پژمرده است؟ آیا به آب نیاز دارد؟ گل‌های سالم و خوش رنگ ممکن است نشان‌دهنده سرزندگی و ارتباط معنوی با خویشتن باشند، در حالی که گل‌های پژمرده یا خشک شده می‌توانند نشان‌دهنده‌این باشند که بخش‌های خاصی از زندگی فرد فراموش شده و نیاز به توجه دارد. به عنوان مثال، رزهای پژمرده می‌توانند نمادی از تشنگی روح باشند یا ممکن است فریادی از درون برای کمک معنوی باشند. یونگ ضمیر ناخودآگاه را به خاک و ضمیر خودآگاه را به گیاهان یا درختانی که از آن رشد می‌کنند تشبیه کرد. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که دانه‌هایی که در بستر ناخودآگاه وجود دارند نیازمند رشد و تعالی هستند و این تعالی با آگاهی شما صورت می‌پذیرد.

وجه روشن و شفابخش گل در خواب

تعبیر خواب گل در اکثر مواقع شفابخش و روشن است. گل‌ها با نقطه مرکزی پیچیده در هم، بیان کاملی از ماکرو در میکرو و میکرو در ماکرو (جزء در کل و کل در جزء) است. همچنین می‌توان فرآیند رویارویی با تاریکی در روان را با امید به فردیت، با کاشت بذر با امید به برداشت گل‌ها در آینده مقایسه کرد. باید زمین را کشت و از خاک مراقبت کرد. ما باید در خاک حفاری کنیم و بذرهایی را که در آن دفن می‌کنیم با اعتماد به آن بسپاریم و منتظر چیزی باشیم که نه می‌توانیم ببینیم و نه کنترل کنیم (اشاره به ایمان و توکل درونی در زندگی) تا کار فراخوانی آنچه کاشته‌ایم را انجام دهیم. گل رز در زندگی بیداری اهمیت ویژه‌ای دارد و این اهمیت به خواب‌ها نیز تعمیم می‌یابد. گل رز سفید معمولاً با خلوص مرتبط است. خلوصی که نماد خلوصی معنوی است: بازگشت به حالت بی‌گناهی و معصومیت اولیه.

وجه تاریک و هشدار دهنده گل در خواب

یونگ می‌گوید:"هر جا اراده‌ای وجود دارد، راهی هم هست." با این حال، انسان معاصر برای حفظ عقیده خود، بهای آن را در فقدان قابل توجه درون نگری می‌پردازد. او از این واقعیت که با تمام عقلانیت و کارآمدی خود در تسخیر قدرت‌هایی است که خارج از کنترل او هستند، چشم پوشی می‌کند. خدایان و شیاطین او اصلاً ناپدید نشده‌اند. آن‌ها فقط نام‌های جدید دارند. آن‌ها او را با بی‌قراری، دلهره‌های مبهم، عوارض روانی، نیاز سیری ناپذیر به قرص، الکل، تنباکو، غذا و مهمتر از همه، مجموعه وسیعی از روان رنجوری‌ها فراری می‌دهند." این گفتار تأمّل برانگیز را می‌توان با اشارات هشدار دهنده‌ای که در خواب دریافت می‌کنیم تصدیق کرد. وجه تاریک و هشدار دهنده گل در خواب زمانی رخ می‌دهد که شخص با گلی سوخته، بی‌آب، خشکیده و بی‌جان مواجه شود.

گلی که خشکیده است دیگر انرژی خدا گونگی را در خود حمل نمی‌کند. برای این گل خشکیده باید هرچه زودتر کاری کرد تا بلکه جان بگیرد و زندگی شما برکت ببخشد. برای بیداری گل‌های درونتان به اعماق جانتان شیرجه بزنید. از سکوت نهراسید، بیشتر با خودتان خلوت کنید و اجازه دهید بذرها با رطوبت توجه شما شروع به جوانه زدن کنند. این بذرهای فراموش شده که در ناخودآگاه شما پنهان هستند نیازمند درون نگری هستند. نگاهتان را از بیرون برگیرید و به درون خودتان، به نقطه مرکزی وجودتان، سفر کنید تا بهار به خانه دل شما باز گردد و دوباره شکوفا شوید. این شکوفایی خصوصاً برای افرادی که در نیمه دوم عمر (بعد از چهل سالگی) خود هستند بسیار با اهمیت است. زمان را از دست ندهید و هشدار تعبیر خواب گل پژمرده‌ای که دیده‌اید را جدی بگیرید تا درگیر مشکلات احتمالی حاصل از بی‌تفاوتی نسبت به خویشتن اصیلتان نگردید.

تعابیر شناخته شده گل در خواب

برای همه شما پیش آمده که پس از دیدن خوابی به جستجوی تعبیر آن بروید. این جستجو اغلب بصورت مجازی رخ می‌دهد. از جمله تعابیر رایجی که در اولین جستجو با آن مواجه می‌شوید می‌توان به تعبیر خواب گل از نظر حضرت یوسف، تعبیر خواب گل از نظر امام صادق، جابر مغربی، دانیال پیغمبر و ابن سیرین یاد کرد. این تعابیر علیرغم رایج بودنشان، متأسفانه فاقد ارزشمندی روانشناختی و تئوریک هستند. روانشناسان تحلیلی امروزه در سراسر دنیا از روشی برای تعبیر خواب درست استفاده می‌کنند که تکیه‌بر شناخته جامع از خصوصیات روانی و روحی شخص بیننده خواب دارد. به یاد داشته باشید که بدون شناخت فرد نمی‌توان بطور فی‌البداهه دست به تعبیر خواب زد. شما نیز خواهشاً این کار را با خواب‌های دیگران نکنید! اطلاعاتی که ما در این وبسایت در اختیار شما قرار داده‌ایم به شما کمک می‌کند بتوانید خواب‌هایتان را خودتان تعبیر کنید.

تعبیر خواب گل به روایت ابن سیرین

تعبیر خواب گُل به روایت ابن سیرین: "گل‌ها به خواب بر دو وجه باشد. اول: آنکه بر درخت بود. دوم: آن‌که از درخت جدا بود و گلی که آن بقائی نباشد، دیدن آن در خواب، دلیل غم و اندیشه بود. اگر بی‌وقت بیند، دلیل مصیبت به سبب فرزند است و چون گل را از درخت جدا بیند، دلیل غم و گریست بود." آنچه شرح آن رفت با عنوان تعبیر خواب گل به روایت ابن سیرین منتشر شده است. برخلاف آنچه روانشناسان تحلیلی امروزه در خصوص تعبیر گل در خواب ارائه می‌دهند و اتفاقاً از اعتبار بالایی نیز برخوردار است، تعبیر خواب به روش ابن سیرین فاقد ارزشمندی و اعتبار است. خواب‌ها هرچه باشند حاوی پتانسیل رشد هستند و فرد را از کاشتی های احتمالی روانش آگاه می‌کند و مسیر درست را به وی نشان می‌دهد. تعبیر خواب هجو و نامعتبر افراد را ناامید و وحشت زده می‌کند و فاقد نیروی ارزشمند رشد است.

نتیجه‌گیری

خواب گل می‌توانند منادی درجه‌ای از یکپارچگی شخصیتی و روحی باشد. خود یکپارچه سازی انحلال شخصیت نیست بلکه بسط و توسعه حیات معنوی وجود است. ما در آغاز به عنوان موجوداتی کامل، کافی و منحصر به فرد خلق شده‌ایم. تعالی و توسعه حیات معنوی روح به این معنی است که ما اکنون از این واقعیت آگاه هستیم و در مسیر تبدیل شدن به گل بالقوه موجود در دانه کاشته شده در سرزمین وجودمان هستیم. تعبیر خواب گل به انرژی زنانه، تولد و مرگ، تکرار مداوم قانون جهان هستی، تئوری جزء در کل و کل در جزء و... مربوط است. به یاد داشته باشید که تعبیر خواب مسئله‌ای شخصی است و بر اساس نیازهای کنونی فرد در زندگی قابل انجام است. در این مقاله تلاش کردم اطلاعات اجمالی در خصوص تعبیر خواب گل در اختیارتان قرار دهم. طبیعتاً این مقاله نمی‌تواند جایگزین درمان مشکلات روانی نزد متخصصان روان باشد.

نظرات

نازی شجاعی
۰۰
پاسخنگرانی فکر کنم از جایی بود که حس میکردم ممکنه اتفاقی بیافته ... که اتفاق افتاد.
متاسفانه باردار بودم و نمی دانستم و از دستش دادم.
متشکر از وقتی مه گذاشتید.
نازی شجاعی
۰۰
پاسخممنون از پاسخ و وقتی که گذاشتبد.
حس خوب ..گرما و آرامش داشتم هم در خوایو هم بعد از خواب. اما حقیقت ایجاست من خودم هیچ هارمونی و تعادلی در وجودم حس نمی کنم. و 99 درصد خواب هایم در حال فرار، کشتار، جنگ، کشمکش، دعوا هستم. برای همین وقتی زمستان را دیدم نگران شدم....چون سال ها پیش خواب زمستان را دیدم و بعد از آن دچار بیماری ام اس شدم.
متشکر
هستی
۰۰

نازی جان نیاز هست تمامی خوابهایتان را همچون قسمتهای مختلف یک سریال در کنار هم تحلیل بکنیم. اینکه تنها یک اپیزود از یک سریال را بخواهیم درک بکنیم کار سختی است و نتیجه ناقص خواهد بود.

با احترام

نازی شجاعی
۰۰
پاسخبا سلام.
من مدت چهارسال است خواب هایم را یادداشت و سعی در مطالعه ، نماد شناسی، اسطوره شناسی دارم. متشکر از سایت خوبتان و مطالب تان...جالب و پرمحتا است.
من دیشب خوابی دیدم...ممنون می شوم من را راهنمایی کنید.
خواب دیدم در خانه ای کودکی هستم...خانه ای که در آن بزرگ شدم...نادر و پدرم هم هستند و باران می آید و هواسرد است...اما ما لباس گرم برتن داشتیم و از بارش باران و زیبای اش لذت می بردیم. و در تمام گوشه های حیاط و حاشیه های دیوار گل های رونده و شیپوری بودند...اما پر از شکوفه های سفید و خیلی خیلی خیلی بزرگ بود که مثل ما شب جهارده زیبا، روشن و مثل کریستال می درخشیدند.
ممنون می شوم منو راهنمایی کنید چون نگرانم وجود شکوفه ها در هوای سرد معنای خوبی نداشته باشند.
متشکر
هستی
۰۰

نازی جان سلام

ممنون که این خواب گلهای زیبا را با ما به اشتراک گذاشتی.

چیزی که در خواب تو در اول نظر به چشم می آید تضاد بین زمستان و سرما و شکوفه های گل زنده و درخشان است. این تضاد در خواب نه تنها منفی و نگران کننده نیست بلکه برعکس می تواند نشانی از هارمونی و تعادل باشد.

اگر خواب گلی که دیده ای را برعکس کنیم یعنی در تابستان و در حالی که همه جا سبز است ناگهان برف و بوران برسد و همه چیز خشک شود انوقت می توان متوجه زنگ خطری که در خواب به صدا در آمده شد اما در خواب شما ارامش و تعادل را می توان دید.

به من بگو لطفا در حین خواب و پس از بیداری چه احساسی داشتی ؟ و این حس نگرانی تو دقیقا از چه چیزی می آید؟

با احترام

shirin
۰۱
پاسخ

عالی بود ممنون

مدیر ارشد
۰۰

سلام شیرین جان

خوشحالم که مقاله تعبیر خواب گل برات مفید بوده. خوشحال میشم اگر سوالاتت در مورد خوابهایی که میبینی رو اینجا مطرح کنی که بتونم بهت در تعبیر خواب کمک کنم.

قربانت

ابرا دلیری
۰۱
پاسخخواب دیدم که یک سبد گل سرخ هدیه گرفتم و به عنوان ناشناس پیک آورده بود جلو در
هستی
۰۰

سلام 

امیدوارم با مطالعه دقیق مقاله تعبیر خواب گل، به پاسخ سوالاتتون رسیده باشید.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب