بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب پرواز

تعبیر خواب پرواز

یکی از ویژگی‌های خواب این است که هیچ چیز در آن ما را شگفت زده نمی‌کند. در خواب بدون هیچ تردیدی، موافقت می‌کنیم که با غریبه‌ها زندگی کنیم، سفر برویم، گفتگو کنیم. گاهی حتی در خوابمان می‌توانیم با مردگان صحبت کنیم در حالی که از مرگ آنها آگاه هستیم. پرواز کردن در خواب هم جزو هزاران تصاویر نمادینی هست که انسان هماره در خواب می‌بیند. پرواز کردن با هواپیما، پرواز روی قالیچه پرنده، یا حتی پرواز در شکل آدمیزاد و بدون داشتن بال، جزو این دسته از خواب‌ها هستند. تعبیر خواب هر شخص با دیگران متفاوت است. در مقاله تعبیر خواب افتادن دندان گفتیم که جزئیات خواب شما باید با وضعیت فعلی زندگی شما تطابق داده شود تا به نتیجه درست برسید. در این مقاله هستی کشاورز اطلاعات مفیدی در خصوص تعبیر خواب پرواز، ارتفاع و همین‌طور تعبیر خواب هواپیما در اختیار شما قرار داده است.

 

نماد پرواز در خواب چیست؟

برای پرداختن به نماد پرواز کردن در خواب و یا حتی تعبیر خواب هواپیما همین‌طور تعبیر خواب ارتفاع و بلندی، نیاز است به شناخت یک شخصیت اسطوره‌ای بپردازیم. این شخصیت اسطوره‌ای "ایکاروس" نام دارد. ایکاروس فرزند دایدالوس هنرمند زبردست کرت بود. دایدالوس برای پسر عزیز خود دو بال از جنس موم ساخت و به او هدیه داد. طبیعتاً ایکاروس با این دو بال می‌توانست پرواز کند. پدر در هنگام هدیه دو بال مومی، به ایکاروس گفت مراقب باش! نه زیاد پایین پرواز کن که بخار دریا موجب آسیب دیدن بال‌های تو گردد و نه آن‌قدر بالا پرواز کن که گرمای خورشید موجب آب شدن بال‌هایت گردد. ایکاروس پس از مدتی پند پدر را فراموش کرد و آن‌قدر بالا پرواز کرد که بال‌هایش بر اثر گرمای خورشید سوخت و ایکاروس سقوط کرد و از بین رفت. در روانشناسی تحلیلی به بلندپروازی خام دستانه افراد عقده ایکاروس گفته می‌شود.

فرد با بلندپروازی ساده‌لوحان، چه به شکل عقده ایکاروس یا نوجوان ابدی، واقعیات زندگی را به کلی نادیده می‌گیرد و در عین حال که اعتماد به نفس بالایی دارد از پذیرش مسئولیت اجتناب می‌ورزد. این افراد منتظر معجزه‌ای هستند که ره یک ساله را یک شبه بپیمایند و به بزرگی برسند. برخی روانکاوان ارتباطی مشترک بین نارسیسیسم و عقده ایکاروس قائل هستند. از این جهت که تمامی افرادی که به این عقده‌ها گرفتار هستند حس خودشیفتگی و خود برتر پنداری بالایی دارند و اصطلاحاً در ابرها سیر می‌کنند و آنچه روی زمین است را یا به کلی نمی‌بینند و انکار می‌کنند و یا می‌بینند و قبول ندارند. تعبیر خواب پرواز کردن احتمالاً می‌تواند به این عقده‌ها مربوط باشد. البته این یک تعبیر کلی است و ممکن است در افراد مختلف خواب پرواز کردن، یا دیدن هواپیما و ارتفاع نماد مسئله‌ای متفاوت باشد.

 

تعبیر خواب پرواز از نگاه یونگ

طبق نظر یونگ تعبیر خواب پرواز کردن نوعی فرار از واقعیت محسوب می‌شود. معمولاً افرادی خواب‌های مکرر پرواز می‌بینند که در برهه خاصی از زندگی دست به بلندپروازی فراوانی زده‌اند و از واقعیت‌های زندگی بیداری فاصله گرفته‌اند. تصور کنید که شما بدون در نظر گرفتن توانائی‌های واقعی و موقعیت فعلی خود مرتب به دنبال اهدافی هستید که از واقعیت دور هستند و با امکانات فعلی شما همخوانی ندارد. غرق شدن در این بلند پروازی‌ها برای مدت طولانی می‌تواند ناخودآگاه را، به عنوان عنصری آگاهی دهنده، به سمت ارسال تصاویر پرواز در خواب هدایت کند. شخصی که پرواز می‌کند دیگر روی زمین سفت قدم برنمی‌دارد. او از زمین فاصله گرفته است و طبیعتاً امکان سقوط او هر آن بیشتر می‌شود. تعبیر خواب هواپیما و تعبیر خواب ارتفاع نیز می‌تواند در این دسته قرار گیرد، بخصوص اگر مرتب تکرار شود.

 

تعبیر خواب پرواز از نظر فروید

اگر همانطور که فروید معتقد بود، خواب‌ها نمایانگر آرزوهای برآورده نشده و امیال سرکوب شده ما باشند، در آن صورت خواب پرواز چیزی فراتر نیست چراکه پرواز همیشه آرزوی بزرگ بشر بوده است. در واقع، طبق مطالعه‌ای در MIT، از دهه 1950 که فناوری هوانوردی جهان را متحول کرد، خواب‌های پرواز میان انسان‌ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. به این معنا که پرواز به عنوان یکی از امکاناتی که برای ما گشوده می‌شود، بیشتر و بیشتر در روان انسان امروزی گنجانده شده است و بنابراین، زمانی که شروع به دیدن خواب می‌کنیم به عنوان منبعی در دسترس ناخودآگاه است. تئوری فرویدی همچنین پیشنهاد می‌کند که تعبیر خواب پرواز یادآور خاطرات دوران کودکی فرد است. برای مثال بازی‌های پرتاب شدن به هوا یا تکان خوردن (همچون بازی الاکلنگ و تاب بازی در پارک)، ازجمله تجربه پروازهایی هستند که تقریباً تمامی کودکان از آن لذت می‌برند.

در عین حال، باید در نظر داشت که فروید بسیاری از تصاویر نمادین خواب را به مسئله جنسی مرتبط می‌دانست. بر اساس تعبیر فروید، خواب پرواز نتیجه نعوظ‌های شبانه (مرد و زن) است که احساس "غلبه بر جاذبه" را شرح می‌دهد. با این حال، روانشناسی شناختی جدیدتر استدلال می‌کند که پرواز کردن در خواب لزوماً محصول "فرضیه تداوم" نیست (طبق فرضیه تداوم تجارب خواب ما ترکیبی از تجربیات و اتفاقات زندگی بیداری ماست). در عوض، چنین خواب‌هایی چیزی را در مورد روان و طرز فکر فرد آشکار می‌کند که از آن بی‌خبر است. در این مقاله ما بیشتر به رویکرد روانشناسی تحلیلی یونگ تکیه می‌کنیم. گرچه نظریات فروید کماکان طرفداران خود را دارد اما ما ازآنچه فروید آن را تصاویر نمایانگر امیال و آرزوهای سرکوب شده یاد می‌کند فراتر می‌رویم تا به تعبیر خواب درست پرواز کردن و ارتفاع برسیم.

 

تعبیر خواب پرواز خوب است یا بد؟

بسیاری از مردم در خواب می‌بینند که می‌توانند مانند پرندگان در هوا پرواز کنند و هیجان زده می‌شوند و معتقدند که این خواب خوشایند است. با این حال، باید کمی با احتیاط با خواب پرواز کردن برخورد کرد. اگر بخواهیم بر اساس رویکرد روانشناسی تحلیلی یونگ تعبیر خواب پرواز کردن را ارائه دهیم بطور کلی می‌توان گفت معنای پرواز در خواب منفی است. منفی نه به این معنی که قرار است بلایی سر شما بیایید بلکه بدین معنی که جایی در زندگی کنونی‌تان در حال اشتباه هستید و تکرار این اشتباه می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در زندگی شما گردد. معمولاً دیدن صحنه پرواز کردن در خواب، چه با بال، چه بدون بال، اگر تکرار شود به این معنی است که از واقعیت عینی خود فاصله گرفته‌اید. به عبارتی شما در دنیای خیالی خود غرق شده‌اید و از واقعیت‌های زندگی بیداری دور شده‌اید.

 

وجه روشن و شفابخش پرواز در خواب

یاد بگیرید تعبیر خواب پرواز را بر اساس روش تعبیر خواب کارل یونگ کشف کنید تا توسط ضمیر ناخودآگاه خردمند خود هدایت شوید. به کمک این نیروهای نادیده است که می‌توانید بفهمید چطور دست به انتخاب‌های درست و تصمیمات به جا بزنید. یونگ معتقد بود که روان انسان از خواب‌ها، برای رسیدن به تعادل استفاده می‌کند؛ بنابراین، افرادی که به دنبال تعبیر خواب پرواز کردن، یا تعبیر خواب هواپیما هستند در زندگی بیداری خود (به عبارتی زندگی «زمینی») تعادلشان را از دست داده‌اند. این عدم تعادل اغلب به مشکلاتی ازجمله بلندپروازی، خوش خیالی، مثبت اندیشی بیش از حد، عدم توجه به واقعیات و عدم در نظر گرفتن توانایی‌های خود مربوط است. طبیعتاً عدم واقع‌نگری در زندگی عواقب زیادی در بر دارد. اگر خواب پرواز کردن دیده‌اید از خودتان بپرسید کجای زندگی بدون در نظر گرفتن موقعیت فعلی خود دست به اقدام زده‌اید؟

 

وجه تاریک و هشدار دهنده پرواز در خواب

زمانی که جوان‌تر بودم به نوعی خوش خیالی افراطی گرفتار بودم. بدین شکل که در سرم مرتب ایده‌ها و خیالاتی می‌پروراندم بدون اینکه واقعیت زندگی‌ام را در نظر بگیرم. در یک دوره دو سه ساله مرتب خواب پرواز می‌دیدم. گاهی وقتی از خواب بیدار می‌شدم احساس خوبی داشتم؛ و هر بار فکر می‌کردم که این خواب‌ها نشانه رشد و تعالی من هستند. زمانی که شروع به خودشناسی و آموختن نمادهای اسطوره‌ای و همین‌طور یادگیری تجزیه و تحلیل روانشناختی خواب کردم خواب‌های جالبی می‌دیدم. اغلب این خواب‌ها مرا در حال پایین آمدن از دیوار، هواپیما، پله و هرگونه ارتفاعی نشان می‌داد. تنها آن زمان بودم که توانستم تعبیر پرواز کردن در خواب را خوب درک کنم. زمانی که ما پرواز می‌کنیم از زمین و خاک و واقعیت دور می‌شویم. نوعی انکار غیرمستقیم علیه آن چیزی که می‌ترسیم با آن مواجه شویم.

درست در زمانی که ترس‌هایم را شناختم و هدف‌گذاری و برنامه ریزی را یاد گرفتم خواب‌هایم شکل دیگری گرفت. من از آن ارتفاع خطرناک پایین آمدم. دو بار خواب دیدم که روی شانه مردی هستم و آن مرد مرا به سلامتی زمین می‌گذارد. این مردان جوان همان انرژی مردانه‌ای بود که من برای پذیرش مسئولیت و عملکرد در زندگی نیاز داشتم. من توانستم به سلامتی به زمین برسم بدون اینکه آسیب زیادی ببینم. برخی آدم‌ها اما دست از بلندپروازی برنمی‌دارند تا زمانی که مانند ایکاروس بال‌های مومی آنها بسوزد و به زمین سقوط کنند. به آنچه در زندگی روزمره شما اتفاق می‌افتد فکر کنید و اشتباهات خود را اصلاح کنید. تعبیر خواب پرواز با تعبیر خواب سقوط نقاط مشترک بسیاری دارد. زمانی که تمامی جوانب را می‌سنجید و قدم در راهی می‌گذارید احتمال سقوط شما کمتر از زمانی است که با چشمان بسته پرواز می‌کنید.

 

تعابیر شناخته شده پرواز در خواب

تعابیر شناخته شده پرواز در خواب اشاره به مواردی دارد که علیرغم شناخت عمومی از آنها اما لزوماً اعتبار چندانی ندارد. تنها روش صحیح تعبیر خواب از نظر من روشی است که امروزه روانشناسان تحلیلی به کار می‌برند. در این روش بر اساس موقعیت فعلی روحی و روانی فرد و بر اساس امیال و آرزوها، همین‌طور محتویات ناخودآگاه فرد که توسط خود شخص و یا متخصص تجزیه و تحلیل خواب تشخیص داده می‌شود به بررسی تک تک جزئیات خواب پرداخته می‌شود. ازجمله تعابیر شناخته شده پرواز، تعبیر خواب هواپیما، ارتفاع، بلندی و... می‌توان به تعبیر خواب ابن سیرین، تعبیر خواب عبدالله کرمانی، لیلا برایت، حضرت یوسف، امام جعفر صادق، منوچهر تهرانی، آنلی بیتون، دانیال نبی و... اشاره کرد. نوشته‌هایی که در سایت‌های اینترنتی به اسم این افراد منتشر شده متأسفانه سندیت موثق و اعتباری ندارد و افراد را دچار سردرگمی و یا امید کاذب می‌کند.

 

تعبیر خواب پرواز ابن سیرین

این بخش را به ضرورت، برای آگاهی رسانی به مخاطبان عزیز در مقاله اضافه کرده‌ام. برخی افراد ندانسته، به دنبال تعبیر خواب پرواز کردن از نظر ابن سیرین هستند، در حالی که طبق نظر محققین آگاه، آقای محمد ابن سیرین اصلاً خواب‌گزار نبوده است و تمامی آثاری که به نام ایشان تحت نام تعبیر نامه خواب ابن سیرین چاپ شده پس از مرگ ایشان بوده و توسط افرادی غیر از ایشان انجام شده است. لازم به ذکر است که تعبیر خواب درست بر اساس وضعیت کنونی زندگی شما و وضعیت روحی و روانی شما صورت می‌گیرد و نمی‌توان بدون اطلاع از مسائل روانی شخصی به طور فی‌البداهه اقدام به تعبیر خواب وی کرد. با احترام به ایشان و تمامی افرادی که نامشان به‌عنوان معبر خواب در بین عموم رواج یافته، باید گفت که طبق قواعد روانشناسی تحلیلی نمی‌توان برای چنین تعبیر خواب‌هایی ارزش قائل شد.

 

نتیجه‌گیری

خواب پرواز یکی از نمادهای کهن الگویی بین فرهنگی است. این خواب‌ها توسط مردم در سراسر جهان تجربه شده و در طول تاریخ ثبت شده‌اند. خواب پرواز نمونه‌های مختلفی دارد. آنها شامل خواب‌های پرواز با هواپیما، پرواز کردن با بال‌های پرنده و غیره می‌گردد. بسیاری از مردم شک دارند که آیا خواب‌ها حقیقتاً تعبیر خاصی دارند که اطلاعات معتبری به ما بدهند یا خیر. کارل یونگ صد سال پیش پس از تجزیه و تحلیل نمادهای مختلف در طول اعصار و پس از مقایسه خواب‌های که در آن تصاویر نمادین یکسانی یافت می‌شد، توانست به الگوهای مشترکی در تعبیر خواب دست یابد. ذهن ناخودآگاهی که خواب‌های ما را تولید می‌کند مانند یک درمانگر سلامت روان عمل می‌کند و در تصاویر خواب اشتباهاتمان را به ما نشان می‌دهد. توجه به هشدار خواب ممکن است سخت باشد، اما اگر جدی باشید، جان شما را نجات خواهد داد.

نظرات

سبوری
۰۰
پاسخسلام.بیشتر از بیست ساله که خواب میبینم یکی من رو از زمین بلند میکنه و با خودش میبره بالا.یه گاهی با سرعت یه گاهی آروم.اوایل فک میکردم اگه به رو بخوابم این اتفاق برام میافته برا همین روبه شکم میخوابیدم و این خواب و دیگه نمیدیدم.ولی متاسفانه طی این بیست سال و اندی خوابم تغییر کرده و احساس میکنم داره تو خواب اذیتم میکنه.
حسین آقاپور
۰۰
پاسخسلام بنده در کودکی از سگ ترسیده ام، و هر از گاهی می بینم که سگ به من حمله می کند. این حمله معمولا در فضای درختان هست و برای رهایی از آن بالای درختها و خانه ها پرواز می کنم تا سگ به من نرسد.من این خواب را شاید 50 سال هست که می بینم. فقط یک بار یادم هست که در ماشین بودم و سگ به من حمله کرد و از شیشه پنجره که کمی باز بود استین لباسم را گرفت و انجا پرواز نبود.البته بگویم که غیر از کابوس سگ بنده خیلی کمتر کابوس می بینم. چنانچه ملاحظه می فرمایید اینجا پرواز به معنی گفتار یونگ و فروید نیست بلکه راهکاری است برای فرار از یک وضعیت خطرناک. اگر خواستید پاسخ دهید لطفا یک کپی هم به ایمیلم بفرستید
هستی
۰۰

سلام وقت بخیر 

 در خواب پرواز شما نیاز هست که احساس کنونی شما به حیوان سگ و همینطور احساسات شما پس از بیداری را نیز بررسی کنیم. آیا پس از بیداری از خواب به دلیل دیدن این خواب مضطرب و پریشان حال هستید؟ آیا احساسات شما در طول زمان تغییری کرده است؟
خودتان معتقد هستید که پرواز کردن شما برای نجات از یک وضعیت خطرناک است، باید دید این وضعیت خطرناک چیست و چرا مرتب تکرار می شود؟ آیا دیدن مکرر سگ در خواب مربوط می شود به ترومای کودکی شما یا اینکه دلیل ریشه ای دیگری نیز دارد؟

پاسخ این سوالات در دست شماست و من قبل از شنیدن پاسخهای شما نمی توانم نظری بدهم.

با احترام

هدی رستمی
۰۰
پاسخخواب دیدم که میتونم پرواز کنم و از بالا خیابان ها و کوچه ها گذر میکردم خیلی عجیب بود
هستی
۰۰

هدی جان سلام

خواب پرواز کردن اگر تکراری باشه، بدین معنی که مرتب خواب ببینید که دارید پرواز می کنید نیازمند بررسی روانشناسی است. 

تعبیر پرواز کردن در خواب را می توان به فاصله گرفتن از واقعیت در زندگی مربوط دانست.

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

جدیدترین نمادهای خواب