بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب آتش

تعبیر خواب آتش

آتش به دلیل پتانسیل تخریب آن، اغلب احساس خطر و ترس را به همراه دارد. با این حال، در دنیای تعبیر خواب، هیچ چیز، حتی آتش، به سادگی تعبیر نمی‌شود. مانند تمام نمادها، خواب آتش معمولاً معنایی عمیق‌تر از آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد دارد. بسته به اینکه چه کسی خواب آتش ببیند، دیدن آتش در خواب می‌تواند معانی بالقوه مختلفی داشته باشد. برخی تحلیلگران خواب، آتش را نمایانگر روند زندگی می‌دانند. آنها همچنین آتش را به "از بین بردن گذشته و آنچه دیگر وجود ندارد" و بخشی از احساسات شدید انسانی، از جمله عشق پرشور و خشم شدید نسبت می‌دهند. در این وب‌سایت هستی کشاورز کوشیده است همچون آنچه در مقاله تعبیر خواب ماهی شرح داده شد، به زوایای مختلف تعبیر آتش در خواب بپردازد. این مقاله جذاب را مطالعه کنید و سؤالاتتان را در بخش کامنت‌ها بنویسید.

 

نماد آتش در خواب چیست؟

پیش از پرداختن به نماد آتش در خواب مایلم به نمادشناسی آتش در آئین زرتشتی بپردازم. در اوستا «آتَر/ آتَرش» و در فارسی امروز «آذر / آتش» است. آذر، ایزد نگاهبان آتش و فروزه اهورامزداست. آتش میان ایرانیان از دیرباز از سپند‌ینگی و پاکی برخوردار بوده‌ است و بر پایه‌ی یک باور آن ‌را جانشین خورشید روی زمین می‌دانستند. از این رو در اوستا سروده‌هایی درباره‌ی ستایش آتش و خورشید به چشم می‌خورد. آتش نماد راستی است. تنها آتش است که پلیدی را به خود راه نمی‌دهد و همواره به بالا سر می‌ساید، خود می‌سوزد و جهانی را گرما و نـور می‌بخشد. فروغ و روشنایى نمادی از فروزه‌ی راستین اهورایی و مینوی است. در شادابی روان و دل آدمی، اثرى شگرف دارد. اینکه ایرانیان باستان هنگام نیایش به روشنایى و نور رو مى‌کردند، به این سبب است که روشنایى نماد آفریدگار است و هر جا روشنایى هست، خرد هست، راستى هست، مهر هست.

آتش در خواب گاهی نماد شور، انرژی و گرمای درون است. در عین حال اگر بخواهیم نمادگرایی دوگانه و متضاد آن را نیز در نظر آوریم به نمایش مرگ و نابودی نیز می‌رسیم. اگر در سطح معنوی‌تر بخواهیم به نماد آتش بپردازیم باید گفت که هنوز هم در برخی فرهنگ‌های اصیل، از آتش، به‌عنوان عنصری برای تطهیر، در آئین گذار استفاده می‌شود. این مراسم برای ورود پسران و دختران به مرحله‌ای بالاتر از زندگی برگزار می‌شود. نماد آتش در خواب، کششی برای دگرگونی و بازسازی و تمایل به تطهیر درون را نشان می‌دهد. آتش در بسیاری از اسطوره‌ها و افسانه‌ها وجود داشته است. به عنوان مثال می‌توان به اسطوره پرومتئوس که آتش را از خدایان ربود تا آن را به بشریت برساند اشاره کرد. معنای نمادین این افسانه نشان می‌دهد که چگونه آتش نمادی از دانش عمیق و خردمندی است.

این افسانه بازگو کننده نیروی معنوی برتری است که انسان تنها با فدا کردن ظواهر و گذار از امتحانات سخت و پس از رنج‌های بسیار می‌تواند به آن دست یازد. آتش، اصلی مردانه و مرتبط با خلقت و انرژی روحانی و روانی انسان است. می‌توان گفت که یونگ آتش را نمادی از تجدید و دگرگونی درونی می‌دانست. صحنه‌های سوزاندن چیزی در خواب، علیرغم ظاهر خشونت آمیز آن، در واقع حاکی از احساس و آرزوی پنهان پاکسازی روح است. گویی که بیننده خواب می‌خواهد خود را از زباله‌های قدیمی و طرح‌های منسوخ درونی‌اش رها کند تا از نظر عاطفی و روانی تجدید شده و بتواند در کمال آرامش و صلح درون، به رشد، تکامل فردیت و سرنوشتی متفاوت دست یابد. آنچه شرح آن رفت تنها بخش کوچکی از تعبیر خواب آتش است. به یاد داشته باشید تعبیر درست برای هر شخص متفاوت است.

 

تعبیر خواب آتش از نظر یونگ

فروید علیرغم اینکه اغلب نمادهای خواب را به میل جنسی و پرخاشگری جنسی مرتبط می‌دانست در مورد آتش تعبیر جالبی دارد. گرچه می‌توان گفت که برخی با تحلیل فرویدی و یونگی خواب موافق نیستند، اما نظریات آنها بینش مهمی را در زمینه تعبیر خواب ارائه می‌دهد. فروید در مقاله "بخشی از تجزیه و تحلیل یک مورد هیستری، دورا" نوشت که آتش با "معنای نمادین مرتبط به افکار عشق" مرتبط است. به نظر وی یکی از اولین درس‌هایی که ما در کودکی می‌آموزیم "با آتش بازی نکنید" است. بر همین اساس آتش در خواب می‌تواند بانظم و انضباط دوران کودکی نسبت داشته باشد. در همین حال، یونگ در کتاب محبوب خود انسان و نمادهایش، تفسیر فروید از آتش را به عنوان نمادی از شور و عشق یاد می‌کند. او می‌نویسد که "آتش و شعله آتش، نماد گرما و عشق، احساس و اشتیاق است.

 

تعبیر خواب آتش خوب است یا بد

همانطور که در بسیاری از مقالات سایت پرتو جهان هستی گفته‌ام، تعبیر خواب از فردی به فرد دیگر متفاوت است. از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده پروسه تحلیل خواب، می‌توان به سن، جنسیت، امیال سرکوب شده و همینطور مسائل روانی مشکل ساز در شخص خواب بیننده اشاره کرد. بنابراین برای پاسخ به سؤال تعبیر خواب آتش خوب است یا بد، نمی‌توان پاسخ قطعی ارائه داد. گاهی آتش در خواب نمایانگر فرصتی درونی و بیرونی برای رخداد تغییرات بزرگ در زندگی است. این وجه روشن و شفادهنده آتش است و حامل آگاهی و روشنایی فراوانی است. برعکس، گاهی آتش در شکل تهدیدکننده و هشداردهنده خود ظاهر می‌شود. تصاویر ترسناک و ویرانگر آتش در خواب می‌تواند اخطاری باشد در جهت روند اشتباهی که در زندگی در پیش گرفته‌اید. احساس شما در خواب می‌تواند تعیین کننده وجه مثبت و یا منفی آتش در خواب باشد.

 

وجه روشن و شفادهنده آتش در خواب

آتش حامل نور و روشنایی است. آنان که شب‌های پاییزی در کویر لوت اطراق کرده‌اند اهمیت آتش را می‌دانند. آتش در بیابان می‌تواند نجات بخش در راه ماندگان باشد. آتش حامل گرماست و با خود انرژی زندگی و عشق به همراه می‌آورد. وجه روشن و شفادهنده آتش در خواب بسیار است. یکی از مهم‌ترین عناصر تعیین کننده وجه روشن آتش حس و حال بیننده خواب حین دیدن خواب و پس از بیداری است. برای روشن شدن موضوع مثالی از یک خواب واقعی می‌آورم. "من در حیاط خانه پدربزرگم هستم. یک جماعتی در حیاط خانه پدربزرگم در حال رقص و پایکوبی هستند. من نیز میان جمعیت شاداب هستم. ناگهان برادرم از راه می‌رسد. یک شلوار سیاه کهنه را به من می‌دهد و می‌گوید این شلوار یک مرد نابینا است و گفته است آن را به تو بدهم. من با تردید شلوار را می‌گیرم.

در صحنه دیگری در همان حیاط، شوهرخاله‌ام در حال کندن گودالی در باغچه است. من نزد او می‌روم. می‌پرسم چه کار میکنی؟ پاسخ می‌دهد برادرت که این کار را کرد من دست بکار شدم آتش روشن کنم. در واقع او گودال را برای روشن کردن آتش حفر می‌کرد." پایان خواب. بیننده خواب دختر جوانی است که درگیر افزایش انرژی مردانه درونش است. وی به دلایلی از ابتدای جوانی فاقد نیروی کافی مردانه درون بوده است. در خواب وی، در ابتدا مرد نابینایی شلواری برای او می‌فرستد. سپس شوهرخاله در حال حفر چاله‌ای برای برافروختن آتش است. حفره نماد ناخودآگاه است و آتش نماد نور و برکتی است که در ناخودآگاه نهفته است. آتش در اینجا به خوبی نمایانگر وجه روشن و شفابخش خواب است. دختر جوان نیازمند روشنایی، حرکت و عمل است چیزی که در این خواب به خوبی بدان اشاره شده است.

 

وجه تاریک و هشداردهنده آتش در خواب

شاید بتوان گفت آتش سوزی در خواب نشان دهنده آتش در مخرب‌ترین جنبه آن است. دیدن آتش در خواب، نشان دهنده تنش عاطفی بسیار شدید است که به دلیل احساسات عظیم مانند خشم، عشق یا رنج‌های مختلف، احتمالاً سرکوب شده است. گاهی آتش در خواب و احساس ترس حول محور آن، نشان دهنده ترس از ناتوانی در کنترل کردن چیزی در زندگی است. همچنین می‌تواند نمادی از میل به شفا و پاکسازی از ایده‌های قدیمی و منقضی باشد. انفجار چیزی در خواب، می‌تواند نیاز به انفجار و تغییراتی جدی در بیننده خواب باشد. ممکن است بتوان گفت در این مورد، انفجار نشان دهنده میل خشونت آمیز شخص برای رهایی خود از درد و ناامیدی است. دیدن آتش جنگ در خواب، گاهی نشانه پرخاشگری، اضطراب، نگرانی و ترس است. گرچه خواب‌هایی هستند که واقعاً خبر از اتفاقات شوم می‌دهند. همچون خوابی که پرفسور یونگ قبل از آغاز جنگ جهانی دید.

خانمی قبل از درگیری‌های خیابانی، در خواب دیده بود که با همسرش در خیابانی در تهران در حال قدم زدن هستند و خیابان پر از سنگر است. این خانم در حین خواب بسیار ترسیده بود و سپس با اضطراب از خواب پریده بود. چنین خواب‌هایی فراوان نیستند و به ندرت دیده می‌شوند. در خصوص پرخاشگری باید گفت که پرخاشگری یکی از غرایز اولیه انسان است که به دلیل قوانین زندگی اجتماعی سرکوب و کنترل شده است. گاهی خواب آتش ویرانگر می‌تواند نشان دهنده عوارض واقعی و مشکلات عینی باشد که بیننده خواب در زندگی واقعی خود با آنها درگیر است. این موقعیت‌های نامطلوب در زندگی، بطور جدی باید تحت درمان قرار گیرند. اغلب دلیل درگیری‌های درونی بیننده خواب، احساسات یا نیازهای متضاد بیننده خواب است که او را ناراحت و آزرده خاطر می‌کند و منجر به ایجاد سردرگمی و اضطراب در وی می‌گردد.

 

تعابیر شناخته شده آتش در خواب

در جهانی که به‌واسطه اینترنت می‌شود در کسری از ثانیه به انبوهی از اطلاعات دست یافت باید بسیار مراقب گوش، فکر، چشم و قلبمان باشیم. تعبیر خواب از جمله مقولاتی است که افراد غیرمتخصص بسیاری، بدون کمترین آگاهی، مطالبی را منتشر کرده‌اند که فاقد ارزشمندی است. تعابیر شناخته شده آتش در خواب بسیار است از جمله تعبیر خواب محمد بن سیرین، تعبیر خواب امام صادق، تعبیر خواب جابر مغربی، تعبیر خواب منوچهر تهرانی، تعبیر خواب آنلی بیتون و... اما متأسفانه این تعابیر علیرغم رایج بودند فاقد ارزش تئوریک و معنایی هستند. لذا لازم است برای تعبیر خواب درست و صحیح از روش تعبیر خواب پرفسور یونگ بهره جست. از طریق این روش می‌توان به برخی مسائل روانی شخص بیننده خواب آشنا شد و در جهت احیای آن قدم مفید برداشت. لازم به ذکر است که روش درست تعبیر خواب قابل یادگیری است. کافی است کمی همت کنید.

 

تعبیر خواب آتش از نظر قرآن

برای شناخت تعبیر خواب آتش در قرآن به بررسی آیات قرآن پرداختیم. بیش از پنجاه بار کلمه آتش در قرآن تکرار شده است. "وای بر هر عیب‌جوی طعنه‌زن. آن کس که مالی گرد آورده و آنها را می‌شمارد. حساب می‌کند که مالش او را جاودان می‌سازد. هرگز چنین نیست. مسلماً او در حُطمه(دوزخ اعمال) خواهد افتاد. و تو چه دانی که حُطمه چیست. آتش برافروخته خداست. (آتشی) که بر دل‌ها چیره می‌شود. آن (آتش) مسلماً بر آنها گمارده شده است. آتشی در ستون‌های سر به فلک کشیده." آنچه شرح آن رفت آیات مبارک سوره هُمَزه می‌باشد. این آیه در اواخر سال دوم بعثت نازل شده است. این سوره در خصوص مسائل اخلاقی و روابط اجتماعی مردم سخن می‌گوید. همانطور که شاهد هستیم در این سوره خداوند از آتش نام برده است. در این سوره آتش استعاره از کفاره اعمال پست و ناپسند است.

در اغلب آیاتی که از آتش نام برده شده است هدف آگاه‌سازی مردم از عقوبت افعال ناپسندشان بوده است. به نظر می‌رسد که بازتاب اعمال و رفتار و گفتار و کردار انسان به‌صورت انرژی مثبت و یا منفی بر زندگی و روح و روان وی تأثیرگذار است. تصور کنید اگر روزی خشمگین باشید و به دیگران از طرق مختلف آسیب برسانید حس و حال دل شما نیز تیره و تاریک خواهد بود. برعکس اگر از ابتدای روز لبخند بزنید و دست نیازمندی را بگیرید و به حقوق دیگران احترام بگذارید حس و حال درونی شما نیز مثبت و شورانگیز خواهد بود. توجه داشته باشید که در هیچکدام از آیات قرآن بطور مستقیم به تعبیر خواب آتش پرداخته نشده است. تنها از طریق نمادشناسی کلمه آتش می‌توان به یک مفهوم کلی دست یافت و نیاز است این وجه آتش نیز در تعبیر خواب در نظر گرفته شود.

 

تعبیر خواب آتش در انجیل

آتش یکی از قوی‌ترین مضامین کتاب مقدس است. عیسی مسیح در (لوقا 12:49) می‌فرماید: "من آمدم تا آتش بیاورم." این جمله چه معنی دارد؟ روشن است که حضرت عیسی در مورد به همراه آوردن آتش دنیوی صحبت نمی‌کند. بلکه در خصوص نوعی غوغا، شور و شفا صحبت می‌کند. عیسی حامل کلام خدا برای نجات آدمیان است. از این روی آتش را می‌توان استعاره از نور و آگاهی دانست. بخاطر داشته باشید که کلام الهی همیشه در یک پس زمینه معنوی درک شود نه در مفهوم زمینی و مادی آن. بنابراین، حضرت عیسی در این گفتار، در خصوص شعله آتش خدایی، آتش روحانی و نجات بخش مژده می‌دهد. لازم به ذکر است که در هیچ کجای کتاب مقدس بطور مستقیم به تعبیر خواب آتش اشاره نشده است. تنها از طریق نمادشناسی کلمه آتش می‌توان به سؤال تعبیر خواب آتش در انجیل چیست پاسخ داد.

 

تعبیر خواب آتش ابن سیرین

"اگر کسی در خواب ببیند که پهلویش آتش گرفته است ولی این آتش دردناک نیست و او را نمی‌سوزاند معنی خواب این است که به او خیر و نیکی در زندگی می‌رسد. اگر در خواب ببینید که آتشی شما را می‌سوزاند که نور ندارد معنی خواب شما این است که به سردرد دچار می‌شوید. اگر در خواب ببینید که آتش شما را می‌سوزاند و این آتش نور ندارد معنی خواب می‌تواند این باشد که خویشان و نزدیکان بیننده خواب فرزندی متولد می‌شود و مردم او را دوست دارند." آنچه شرح آن رفت بخش کوتاهی از تعبیر خواب آتش ابن سیرین است که از نظر ما فاقد اعتبار و ارزش می‌باشد. تنها روش درست تعبیر خواب روشی است که بر پایه تئوری پرفسور کارل یونگ استوار است و انسان را در شناخت بیشتر خویشتن و نزدیک شدن به کمال فردیت یاری می‌رساند.

 

نتیجه‌گیری

مردم از ابتدایی‌ترین روزهای بشریت سعی کرده‌اند خواب‌های خود را معنا کنند. تعبیر خواب در قرن حاضر نسبت به گذشته پیشرفت بسیاری داشته و ریشه در بینش و کنجکاوی روانشناسان اوایل قرن بیستم مانند زیگموند فروید و کارل یونگ دارد. در حالی که در قرن گذشته، خواب‌ها همچنان بطور سنتی و غیرحرفه‌ای تعبیر می‌شدند، فروید و یونگ آنها را به عنوان سرنخ‌هایی برای افکار و خواسته‌های ناخودآگاه عمیق‌تر ما معرفی کردند. تجزیه و تحلیل خواب آتش به عوامل مختلفی بستگی دارد. همیشه گفته‌ام که شما خودتان بهترین معبر خواب‌های خودتان هستید. به بینش درونی خودتان اعتماد کنید و اجازه دهید آتش درون شما شعله‌ور گردد و زبانه‌های آن تمام وجودتان را گرما بخشد. برای آموزش تعبیر خواب هر زمانی که اقدام کنید یک قدم به آگاهی نزدیک‌تر خواهید شد. پس وقت را از دست ندهید و برای یادگیری تعبیر خواب درست اقدام کنید.
 

نظرات

یاسمن جلولی
۰۰
پاسخسلام من دیشب خواب دیدم سر کوچه مون بنزین ریخته و آتش گرفته کم کم داشت به داخل کوچه هم می‌رسید شعله های کوچکی داشت سعی کردیم خاموشش کنیم اما باز شعله ور میشد. وقتی به آتش برخورد کردم دیدم که نمیسوزونتم اما باز سعی میکردم خاموشش کنم
مدیر ارشد
۰۰

درود

آتش در خواب شعله های انرژی های ناخوداگاه شماست که می تواند زندگی شما را روشن بکند.

از آن نهراسید اجازه دهید گرمای آن زندگی شما را جانی تازه ببخشد.

با احترام

Nardin ...
۰۰
پاسخسلام خانوم کشاورز عزیز❤️
تو حالت بین خواب و بیداری بودم یعنی میخواستم بیدار بشم که صدای آتشو شنیدم یعنی صدای چرق و چرق (سوختن چوب خشک در آتش ) ولی اصلا آتشی ندیدم .
هستی
۰۱

سلام ناردین جان عزیز

دیدن آتش در خواب یا شنیدن صدای سوختن چوب که باز هم به اتش مربوط میشه نماد قوی و مهمی هست. چون خواب آتشی که دیدی جزییات زیادی نداره نمیتونم تحلیلی بهت ارائه بدم ولی بطور کل در خصوص آتش و اسطوره شناسی آن برات می نویسم که یک چشم اندازی داشته باشی.

آتش اهمیت نمادین و اساطیری قابل توجهی در فرهنگ ها و مذاهب مختلف در سراسر جهان دارد و نقش آن در اساطیر بسته به زمینه و سیستم اعتقادی متفاوت است. در اینجا چند نمونه از آتش در اساطیر وجود دارد که برای تو شرح میدهم:

پرومتئوس و هدیه آتش (اساطیر یونانی): یکی از مشهورترین داستان های آتش، داستان پرومتئوس در اساطیر یونان است. پرومتئوس، یک تایتان، آتش را از خدایان دزدید و آن را به بشریت هدیه کرد. این عمل سرپیچی منجر به عواقب قابل توجهی هم برای پرومتئوس و هم برای بشر شد.

آگنی، خدای آتش (اساطیر هندو): در اساطیر هندو، آگنی خدای آتش است و نقشی تعیین کننده در آیین ها و قربانی ها دارد. او را رسولی بین انسان ها و خدایان می دانند که از قلمرو زمینی به عالم آسمانی هدیه می برد.

پله، الهه آتش هاوایی: پله در اساطیر هاوایی یک شخصیت قابل احترام است و با آتشفشان ها، آتش، رعد و برق و باد مرتبط است. اعتقاد بر این است که او در آتشفشان فعال Kīlauea زندگی می کند و گفته می شود خلق و خوی آتشین او عامل فوران های آتشفشانی است.

وستا، الهه رومی کانون: در اساطیر رومی، وستا الهه کانون، خانه و خانواده است. شعله مقدس او برای همیشه در معبد وستا در روم باستان روشن نگه داشته می شد. Xiuhtecuhtli، خدای آتش آزتک: Xiuhtecuhtli خدای آتش، زمان و تقویم آزتک ها بود. او با زندگی، گرما، و بازسازی همراه بود، بلکه با تخریب و تجدید از طریق آتش همراه بود.

آتش در اساطیر اسکاندیناوی: آتش نقش مهمی در اساطیر اسکاندیناوی دارد، به ویژه در داستان های راگناروک، پایان جهان. جهان به عنوان بخشی از رویدادهای آخرالزمانی در شعله های آتش فرو رفته است.

آتش در ادیان ابراهیمی: آتش در ادیان ابراهیمی (یهودیت، مسیحیت و اسلام) نیز ذکر شده است. به عنوان مثال، در داستان بوته سوزان، موسی با بوته ای روبرو می شود که در آتش است اما شعله های آتش آن را نمی سوزاند، که به عنوان وحی الهی تلقی می شود. افسانه های آتش و آفرینش: بسیاری از افسانه های آفرینش آتش را به عنوان ابزار یا نیرویی که خدایان برای تولد جهان یا بشر به کار می برند، شامل می شود. آتش اغلب به عنوان یک عنصر ضروری در این داستان ها دیده می شود. اینها تنها چند نمونه از چگونگی ظهور آتش در اساطیر در فرهنگ های مختلف است. نماد آن می تواند هم زندگی و مرگ، هم تطهیر و نابودی و هم دوگانگی وجود انسان را نشان دهد. تفاسیر و اهمیت آتش در اسطوره ها عمیقاً ریشه در باورها و ارزش های جوامعی دارد که آنها را به وجود آورده اند.

سوالی اگر در این خصوص داشتی میتونی همینجا مطرح کنی.

قربانت

عرفان
۰۰
پاسخخواب دیدم که آتش سوزی شده و من با آب آتش را خاموش میکردم . داشتم به آتش نشانی زنگ میزدم
سهند
۰۰
پاسخخواب من در مورد آتش و شعله اتش بود من فقط می‌دیدم که شعله اتش داره نزدیک میشه و گرمایش رو حس میکردم
مروارید
۰۰
پاسخخواب دیدم که یک چراغ نفتی در خانه داریم و این چراغ نفتی در شب باعث ایجاد آتش سوزی در خانه ما شده بود و فرش را آتش زده بود
سارا نایینی
۰۰
پاسخسلام وقت بخیر خواب دیدم که در حال کمک به یک خانواده هستم که منزلشون آتش گرفته و آتش سوزی اتفاق افتاده بود براشون

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب