بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب تمساح

تعبیر خواب تمساح

تعبیر خواب تمساح به دلیل ماهیت کهن الگویی این حیوان از اهمیت فراوانی برخوردار است. از آنجائی که خواب‌ها حقایقی را در مورد وضعیت عاطفی ذهن، سلامت جسمی و روانی و وضعیت معنوی ما آشکار می‌کنند می‌توان گفت که تعبیر خواب و رؤیا فرصتی است برای درک عمیق‌ترین حقایق خود. تمساح‌ها در خواب نمادهایی برجسته هستند که باعث تجربه حسی دوگانه در خواب می‌گردند. این حیوانات عظیم الجثه، بیش از 80 میلیون سال است که روی زمین زندگی می‌کنند و در طول زمان تغییرات بسیار کمی داشته‌اند. آن‌ها همچنین دارای طول عمر طولانی هستند بطوری که برخی از آن‌ها بیش از 100 سال عمر می‌کنند. از این روی گفته می‌شود که کروکدیل‌ها مانند مارها، نمادی از خرد باستانی هستند. آن‌ها حامل نیروهای فرا انسانی هستند که به قبل از آغاز تمدن بشر بازمی‌گردند. هستی کشاورز در این مقاله به شرح جزییات تعبیر خواب تمساح پرداخته و نکات جالبی را در اختیار جویندگان آگاهی قرار داده است. برای یادگیری تعبیر خواب درست مقاله تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید.

 

نماد تمساح در خواب چیست؟

قبل از پرداختن به نماد تمساح در خواب لازم است که اندکی در خصوص نمادشناسی تمساح در اساطیر باستانی اطلاعات کسب کنیم. فراموش نکنید که خواب و رؤیا از زبان اساطیری و نمادین بر ای رساندن پیام‌های خود استفاده می‌کند. به همین دلیل درک مفاهیم نمادین اساطیری از مقدمات تحلیل خواب به روش درست است. سوبک (Sobek) در مصر باستان یک تمساح مقدس بود. مردم معتقد بودند که خدا در وجود خدای تمساح تجسم یافته است. معبد اصلی سوبک (خدای تمساح) در شهر کوم اومبو در مصر بود. جایی که زمانی تعداد زیادی کروکدیل در اطراف رودخانه‌هایش زیست می‌کردند. زندگی در اطراف رودخانه نیل با این حیوانات تهاجمی به شدت ترسناک بود. تمساح‌های مهاجم در ساحل رودخانه دراز می‌کشیدند و به دیگر حیوانات اهلی و انسان‌ها حمله می‌کردند؛ بنابراین جای تعجب نیست که ساکنان محلی ترس و وحشت فراوانی نسبت به وضعیت موجود داشتند و حتی برخی از مردمان مجبور به ترک آن منطقه شده بودند؛ بنابراین مردم در آن منطقه تمساح را به اوزیریس و خدای رع مرتبط کردند و آن را خدای سوبک نامیدند. با این تفکر که از طریق این مقدس سازی، از شر او خلاص می‌شوند. کروکدیل‌های اسیر شده توسط انسان در معبد سوبک نگهداری می‌شدند.

تمام صحنه‌های حکاکی شده بر دیواره‌های داخلی معابد سوبک، پادشاه بطلمیوس را نشان می‌دهد که در مقابل سوبک، خدای تمساح، یا هوروس (خدای شاهین سر) هدایایی را تقدیم می‌کنند و یا سوبک را ستایش می‌کند و از وی طلب امنیت و برکت می‌کند. تمساح‌های نگهداری شده در معابد پس از مرگ در مراسمی آیینی مومیایی می‌شدند. در قرن حاضر برخی از این تمساح‌های مومیایی شده با بچه‌ تمساح‌هایی در دهان و پشت خود پیدا شده‌اند. جالب است بدانید تمساح یکی از معدود خزندگانی است که با پشتکار از بچه‌های خود مراقبت می‌کند و اغلب فرزندان خود را روی کمر خود حمل می‌کند. نشان دادن این جنبه از رفتار حیوان از طریق مومیایی کردن، احتمالاً برای تأکید بر جنبه‌های نمادین محافظتی و پرورشی سوبک خشن (خدای تمساح) است، زیرا اعتقاد بر این بوده که این حیوان از مردم مصر نیز به همان شیوه‌ای مراقبت می‌کند که از فرزندان خود.

حضور تمساح‌ها در رودخانه نیل برای مصریان نماد پر آبی و سال مساعد برای کشاورزی بود. موقعیت تمساح به عنوان خدای مرتبط با آب و باروری باعث شده بود که در دلتای نیل، مورد پرستش قرار بگیرد. از آنجایی که تمساح و آب همیشه ارتباطی تنگاتنگ داشته‌اند بنابراین تمساح‌ها در آن زمان حیوانات مقدسی بودند. آن‌ها ارباب آب‌ها و خدایانی بودند که مزارع را آبیاری می‌کردند و شفقت آن‌ها به هر شخص و یا نسبت به هر چیزی موجب شفا می‌شد. نماد و معانی تمساح در خواب شامل خرد اولیه، کارآمدی، پنهان کاری و دیگر تداعی‌های قدرتمند است. از آنجایی که تمساح‌ها در سراسر جهان ازجمله مناطق گرمسیری آفریقا، آسیا، قاره آمریکا و استرالیا وجود دارند، در بسیاری از فرهنگ‌های این مناطق موضوع اساطیر و فولکلور هستند. علاوه بر این، روح تمساح در برخی از سیستم‌های اعتقادی معنوی این فرهنگ‌ها نیز وجود دارد.

 

تعبیر خواب تمساح خوب است یا بد؟

تعبیر خواب تمساح را به خوبی می‌توان از جنبه نمادین این حیوان به عنوان خدای سوبک در اساطیر مصر تشخیص داد. تمساح در آب زیست می‌کند و آب از منظر روانشناسی تحلیلی یونگ نمادی است از ناخوداگاه فرد. تمساح حیوان خطرناکی است که می‌تواند موجب نابودی حیوانات و انسان‌هایی که در تیررس او قرار می‌گیرند گردد. این ویژگی خطرآفرین بودن تمساح را می‌توان به محتویات ناخودآگاه انسان نیز ربط داد. محتویات ناخودآگاه انسان اگر مورد پذیرش، همدلی و توجه قرار بگیرند می‌توانند در خدمت انسان در آیند و در مسیر و رشد و تعالی و آرامش به فرد کمک کنند. برعکس اگر محتویات ناخودآگاه که همچون تمساح زیر سطح آب روان پنهان هستند مورد بی‌توجهی، انکار و فراموشی قرار گیرند با قدرت بی‌نهایتی که دارند دیر یا زود فرد را از پای در می‌آورند. فراموش نکنید که محتویات ناخودآگاه وجود دارند و در انتظار پذیرفته شدن از طرف شما هستند.

 

وجه روشن و شفابخش تمساح در خواب

وجه روشن و شفابخش تمساح در خواب زمانی است که تمساح در خواب تحت کنترل باشد. از آنجایی که تمساح نمادی بسیار باستانی است و به طور کامل با آب مرتبط است، بنابراین می‌تواند نماد قدرت و خطر اولیه برخی از محتویات ناخودآگاه و یک تکامل تأخیری باشد. در عین حال تمساح می‌تواند نشان دهنده غرایز افسارگسیخته ازجمله میل جنسی باشد. در سطحی دیگر، ظاهر خواب‌آلود یا تنه مانند تمساح که روی سطح آب شناور است، فریبنده است و باعث غافلگیر شدن طعمه می‌گردد. این جنبه از ویژگی غافلگیرکنندگی تمساح نماد خطراتی است که در ناخودآگاه انسان وجود دارد. ترسی که در مواجهه با خاطرات خاصی داریم هر از گاهی به ذهن آگاه ما برمی‌گردند و باعث رنجش ما می‌شوند. تعبیر خواب تمساح را باید در تداعی‌های ناخودآگاه شخص جستجو کرد. از خودتان بپرسید کدام خصوصیت تمساح در حال حاضر در شما غلیان کرده است؟

 طبق اصول روانشناسی، خاطراتی که کودک (به دلیل ترسناک بودن برای روان او) دفن کرده است، اغلب در سن بزرگسالی قابل‌تحمل‌تر می‌شود؛ اما این خاطرات همچنان ما را می‌ترسانند زیرا همان وحشتی را که در زمان دفن آن‌ها ایجاد می‌شده به فرد القا می‌کنند. دیدن تمساح در خواب علیرغم ترسی که ایجاد می‌کند، مثبت است زیرا نشان می‌دهد که ما اکنون می‌توانیم با آن خاطراتی که روان ما را بلعیده‌اند روبرو شویم و با آن‌ها آشتی کنیم. تمایلات جنسی اولیه، غرایز بلعنده و کنترل نشده، ترس کودکانه از بلعیده شدن توسط زندگی و مفاهیمی دیگر را می‌توان جزو تعبیر خواب تمساح برشمرد. در طول خواب ماسک‌های بیرونی که به دنیا ارائه می‌کنیم و حتی ماسک‌هایی که برای اجتناب از نگاه عمیق به خودمان می‌زنیم، از بین می‌روند و به ما امکان می‌دهند زیباترین چهره‌ها و تاریک‌ترین سایه‌های خود را تماشا کنیم. تمساح در خواب می‌تواند نمادی از وجه تاریک و خطرناک روان ما باشد که نیازمند ظهور در سطح آگاهی و مهار شدن است.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده تمساح در خواب

خواب‌ها پیام آور روح ما و خود عمیق‌تر ما هستند. این تصاویر جادویی و رمزآلود از سطح ناخودآگاه ما نشات می‌گیرند. ناخودآگاه نیز همچون اقیانوسی عمیق هم شامل مروارید و ماهی‌های زیبا و مفید است و هم شامل کوسه و تمساح و مارماهی و دیگر موجودات خطرناکی که می‌توانند انسان را از پای درآورند. گیر افتادن در چنگ نیروهای تاریک ناخودآگاه نابودی و فلج شخص را به همراه می‌آورد. تمساح در خواب نیرویی قدرتمند است که به خطری بالقوه در روان و زندگی فرد اشاره دارد. این خطر همچون خدای تمساح در مصر باستان قابل مهار شدن است. تأمل در زندگی گذشتگان درس‌های فراوانی برای بشر عصر مدرن دارد. همانطور که مصریان با پرستش تمساح وی را از حالت خطرناکش بیرون آوردند و به خدمت گرفتند می‌توان دریافت که محتویات ناخودآگاه نیز قابل مهار شدن و تبدیل شدن به نیروهایی مفید و مؤثر است. کافی است در جهت آشتی با این نیروها قدم برداریم و از انکار آن‌ها دست بکشیم.

 

نتیجه‌گیری

ماری لوئیز فون فرانتس، تحلیلگر یونگی می‌گوید: «خواب‌ها نمی‌توانند ما را از بلاها و بیماری‌ها و رویدادهای غم‌انگیز وجود انسان محافظت کنند؛ اما آن‌ها به ما راهنمایی می‌دهند که چگونه با آن‌ها کنار بیاییم، چگونه در زندگی خود معنایی پیدا کنیم، چگونه سرنوشت خود را خودمان محقق کنیم (در تعیین سرنوشت خود دخیل باشیم نه بی‌اراده و تحت کنترل نیروهای قدرتمند ناخودآگاه)، چگونه ستاره خود را دنبال کنیم تا به پتانسیل بزرگتر خودمان در زندگی پی ببریم.» سوبک، (خدای تمساح در مصر باستان) بیش از هر چیز، یک خدای تهاجمی است. با این حال، او همچنین دارای جنبه مفید و خیرخواهی نیز می‌باشد. این خاصیت سوبک دقیقاً نشان دهنده وجه متضاد جهان هستی است. برقراری حد تعادل میان این دو تضاد است که تعالی فرد را در پی خواهد داشت. تمساح نیرویی نهفته در ناخودآگاه بشر است. این نیرو وجود دارد و غیرقابل انکار و یا نابودی است. تنها از طریق آشتی می‌توان از موهبات و شفای آن برخوردار گشت.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب