بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب خون

تعبیر خواب خون

"اهداء خون اهداء زندگی است." این جمله را همه ما روی بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی دیده‌ایم. تشویق مردم برای اهداء خون به منظور نجات جان هم نوعان خویش در هر جامعه‌ای رایج است. دیدن خون چه در بیداری و چه در خواب موجب آشفتگی و به هم ریختگی افراد می‌شود. دیدن خون در خواب ناخوشایند است و فرد اغلب با احساس آشفتگی و ترس از خواب بیدار می‌شود. گاهی اوقات این احساسات اندکی پس از بیدار شدن از بین می‌روند، اما اغلب احساس اضطراب در طول روز با ما می‌ماند و باعث ایجاد حس فراگیر نگرانی می‌شود. در مقاله تعبیر خواب افتادن دندان گفتیم که احساسات حین و پس از بیداری از خواب بسیار مهم هستند و باید در پروسه تعبیر خواب به دقت تحلیل شوند. در این مقاله هستی کشاورز در خصوص تعبیر خواب خون اطلاعات خوبی در اختیار مخاطبان قرار داده است. با ما همراه باشید.

 

نماد خون در خواب چیست؟

خون از زمان‌های قدیم، نمادی از جایگاه روح و نیروی حیات بوده است. خون ارتباط نزدیکی با آتش و خورشید دارد. یونانی‌ها اجازه می‌دادند که خون در قبر مردگان جاری شود تا روح را در ماورا نشاط بخشد. در فرهنگ‌های مختلف، پیشگویان خون می‌نوشیدند تا خود را در خلسه قرار دهند. در آیین‌های سیبل و میترا، افراد پذیرفته شده با خون پاک کننده و حیات‌بخش گاوهای نر قربانی، غسل تعمید می‌شدند. به ویژه در میان مردمان بدوی، اعتقاد بر این است که خون آلوده کننده است. از این رو، زنان حائض یا زنانی که به تازگی زایمان کرده‌اند، مشمول آداب گوشه گیری و تطهیر می‌شوند. در مسیحیت خون مسیح دارای قدرت توبه و نجات است. خون یکی از مهمترین نمادهای زنانگی و بلوغ نیز به شمار می‌رود. قاعدگی زنان یکی از نمادهای گذار از دوره کودکی و ورود به مرحله جدیدی از زندگی است. طبیعتاً قاعدگی در زنان مقدمه‌ای است برای بارداری.

زنان با شروع قاعدگی، گذار از کودکی به بزرگسالی را تجربه می‌کنند. مراسم ختنه کردن پسران نیز بخش مهمی از آغاز زندگی مردان در برخی ادیان است. در عین حال در فرهنگ ایرانیان برخی معتقد هستند که خونریزی جلوی پای عروس وی را از چشم بد محافظت می‌کند. همه این مثال‌ها اهمیت خون را در مناسک آغازین نشان می‌دهند. وقتی بیننده خواب زن است، معمولاً اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند خون قاعدگی است. زن جوانی که با مشکل خونریزی شدید در دوره قاعدگی مواجه بود اغلب در شب اول قاعدگی خواب می‌دید که در مکانی عمومی است و تمامی لباسش آلوده به خون شده و زن تلاش می‌کرد خودش را از این مخمصه نجات دهد. این خواب‌ها درست در زمانی دیده می‌شدند که زن جوان شب‌ها با نگرانی از اینکه نکند خونریزی شدید وی باعث آلودگی رختخوابش شود به تختخواب می‌رفت.

 

تعبیر خواب خون از نگاه یونگ

در سال 1913، روانشناس سی و هشت ساله سوئیسی کارل یونگ، با فروید که برای سال‌ها مربی مهمی برای وی بود، قطع رابطه کرد. این یک تجربه ترسناک و آسیب‌زا برای یونگ بود. او در حال ترک قدرت مردمی زمان خودش بود. او نه تنها فروید بلکه مکانیسم تعبیر خواب، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، ایده‌ها و نظریه‌های تحلیلی را ترک می‌کرد. او در حال ترک چیزی بود که مطمئناً مانند ترک رابطه پدر و پسری، با احساس خیانت همراه بود، گرچه این جدایی یکی از مهم‌ترین انتقال‌ها را در فرآیند فردیت یونگ محسوب می‌شود؛ فرآیندی برای یافتن زندگی درونی و روح خلاق او که سال‌های بعد به بار نشست. یونگ مدت کوتاهی پس از جدا کردن کار و زندگی‌اش با روان‌شناسی فرویدی و شروع به تنهایی، در حالی که در سفر بود، تجربه‌ای شبیه به خواب داشت، درام پیش‌گویی که به نظر می‌رسید یک فاجعه را پیش‌بینی می‌کرد.

او می‌نویسد: در ماه اکتبر، در حالی که در سفر بودم، ناگهان در چشم‌اندازی غافلگیرکننده گرفتار شدم: سیل هیولایی را دیدم که تمام سرزمین‌های شمالی و پست بین دریای شمال و کوه‌های آلپ را فراگرفت. وقتی به سوئیس رسید، دیدم که کوه‌ها برای محافظت از کشور ما بالاتر و بالاتر می‌روند. متوجه شدم که یک فاجعه وحشتناک در راه است. من امواج زرد قدرتمند، آوارهای شناور تمدن و اجساد غرق شده هزاران نفر را دیدم. سپس تمام دریا به خون تبدیل شد. دو هفته گذشت؛ سپس این تجربه با همان شرایط حتی واضح‌تر از قبل تکرار شد و خون بیشتر مورد تأکید قرار گرفت. در ابتدا، یونگ نگران بود که تجربه او (تعبیر خواب خون در خواب او) هشداری برای شروع یک دوره روان پریشی باشد؛ اما در بازتاب بعدی، او متوجه شد که آن تجربه عجیب درباره نزدیک شدن به جنگ جهانی که در اوت 1914 آغاز شد، به او هشدار داده بود.

 

تعبیر خواب خون خوب است یا بد؟

بسیاری از من می‌پرسند تعبیر خواب خون خوب است یا بد؟ باید گفت که برای این سؤال پاسخ قطعی وجود ندارد. همه چیز به وضعیت کنونی زندگی شما بستگی دارد. خون در خواب می‌تواند نمادی از آغاز، دگرگونی یا نقطه عطف باشد. هنگامی که خون در خواب شما ظاهر می‌شود، ممکن است به معنای شروع استعاری یا آغاز یا پایان یک چرخه در زندگی درونی یا بیرونی شما باشد. پایان (روابط، شغل، سال‌های تحصیل و غیره) اغلب با غم و اندوه همراه است که قابل انتظار است. با این حال، به خاطر داشته باشید که هر پایانی آغازی جدید به همراه دارد. چیزی که هرگز تصورش را هم نمی‌کردید ممکن است همین گوشه منتظر شما باشد. اگر خواب خون دیده‌اید، به زندگی بیداری خود نگاه کنید و از خود بپرسید که آیا چیزی در حال پایان یافتن است؟ خون در خواب‌های شما ممکن است نشانگر شروع چیزی کاملاً جدید در افق زندگی شما باشد.

 

وجه روشن و شفابخش خون در خواب

خون، در قالب خون مسیح، تمام تجربیات بشری را به تصویر می‌کشد. خون ریخته شده مسیح بر صلیب، نماد مرگ و پایان حیات جسمانی است. در حالی که همین خون نماد بخشش گناهان بشریت و علقه و آغاز حیات انسانی در رحم مادر است. بر همین اساس خون می‌تواند در شکل کهن الگویی خود در خواب پدیدار شود. تعبیر خواب خون می‌تواند مرگ و تولد دوباره را به شیوه‌ای دگرگون‌شده به نمایش بگذارد. خون از سطح کهن الگوی شخصی فراتر رفته و جزو کهن الگوهای جمعی محسوب می‌شود؛ به عبارت دیگر، خون آگاهی گسترده‌تر از وضعیتی است که از طریق پذیرش خود به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از کل در زندگی شما جریان می‌یابد. این کهن الگو زمانی که ارتباط خود را با کل جهان هستی بپذیرید و آماده باشید که زندگی خود را به عنوان بخشی از کل تماشا کنید، شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تجربه جمعی انسان امری انتزاعی نیست. شما دائماً در زندگی روزمره خود توسط انرژی کل جهان هستی احاطه شده‌اید. شما از نظر ذهنی در آن غوطه‌ور هستید. شما در معرض تمام تجربیات، مفاهیم، ترس‌ها و امیدهای جمعی هستید؛ اما از طریق عادات متعصبانه، قضاوت‌ها، احساس حقارت اجتماعی و عدم عشق، خود را از این زندگی گسترده‌تر دور کرده‌اید. از خود بپرسید آیا من آگاهانه انرژی جمعی را لمس می‌کنم؟ چه چیزی از زندگی جمعی به درون خود جذب می‌کنم؟ آیا نقش خود را در شبکه زندگی جمعی پذیرفته‌ام؟ از آنجا که خون نمادی از نیروی حیات است، ریختن خون دیگری جنایتی شنیع محسوب می‌شود. لیدی مکبث شکسپیر که پس از صحنه‌سازی صحنه قتل قادر به شستن خون دست‌هایش نبود، مطمئناً می‌تواند این موضوع را تأیید کند. در مردان خون با قدرت و شجاعت مرتبط است و در عین حال نماد امتداد نسل نیز محسوب می‌شود.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده خون در خواب

وجه تاریک و هشدار دهنده خون در خواب به احساس گناه و خود مجرم پنداری مرتبط است. در حالی که شما احتمالاً مقصر خونریزی واقعی نیستید، شاید چیزی در زندگی شما وجود دارد که احساس می‌کنید نسبت به آن مسئول هستید. آیا این احساسات محصول انتقاد از خود و روان رنجوری است یا واقعاً معتبر هستند؟ آیا دستانتان آلوده به گناه شده است؟(گناه استعاره از هر کاری است که موجب احساس گناه در شما شده باشد) اگر چنین است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که پاک شوید، اعتراف کنید، جبران کنید و وجدان پاکی را به خود هدیه دهید. احساس گناه مداوم طبیعتاً موجب از دست دادن سرزندگی و قدرت و کنترل امور می‌گردد و به مرور شخص را به افسردگی و پوچی مزمن دچار می‌کند.

 

خون از نظر قرآن

آیه 115 سوره نحل می‌فرماید: تنها مردار، خون، گوشت خوک و آنچه [هنگام ذبح] نام غیر خدا بر آن بلند شده باشد را بر شما حرام کرده است، با این حال هر کس [از شدّت گرسنگی] ناچار [به خوردن] شود، نه آنکه طالب [=مشتاق] و تجاوزکار [از حداقل لازم] باشد، در این شرایط خدا [بر او] بخشنده مهربان است. «أُهِلَّ» از ریشة «هَلَلَ» [نه حَلّ]، به معنی بلند کردن صدا؛ در لبیک گفتن حاجیان هنگام احرام بستن، گریه کردن نوزاد هنگام تولد، همچنین شعار سر دادن هنگام مشاهده «هلال» ماه نو می‌باشد. مشرکین هنگام قربانی کردن در آستانه بُت‌ها، نام معبود خود را با صدای بلند می‌بردند و رزقی را که خدا روزی آن‌ها کرده، به حساب بُت‌ها می‌گذاشتند. در نتیجه، توده‌های محرومی که از این قربانی سهمی می‌بردند، ناآگاهانه دلبسته آن اصنام می‌گشتند. هدف چنین تحریمی، دعوت به توحید در عبادت و مبارزه با شرک بوده است، نه عدم رعایت «ذبح شرعی» که اصلاً سخنی از شیوه آن در قرآن نیامده است. (تفسیر آیه توسط استاد عبدالعلی بازرگان)

 

تعبیر خواب خون در انجیل

خون یک نماد مذهبی بسیار مهم و فراگیر در مسیحیت است. مسیحیان با مصرف ویفرهای مقدس و شراب در کلیسا که نمایانگر بدن و خون مسیح است، عشای ربانی می‌کنند. این مراسم برای به یاد آوردن صحنه قربانی شدن حضرت عیسی مسیح بر صلیب و اتحاد معنوی با او و به خاطر آوردن این است که او برای نجات مردم باز خواهد گشت. در یوحنا 6:55 در کتاب مقدس، عیسی می‌گوید: «کسی که گوشت من را بخورد و خون من را بنوشد (استعاره از ایمان مطلق و بی‌چون و چرا به آئین مسیح)، از زندگی جاودانی برخوردار است و من او را در روز آخر زنده خواهم کرد.» بر همین اساس دیدن خون در خواب برای برخی از افراد مسیحی قداست خاصی دارد. گرچه در تحلیل روانشناختی خواب، همه چیز به کلیت خواب و وضعیت بیننده خواب بستگی دارد. تعبیر خواب خون بطور مستقیم در انجیل قید نشده است و تنها از طریق نمادشناسی خون می‌توان به مفهوم ضمنی آن در مسیحیت پی برد.

 

تعبیر خواب خون به روایت ابن سیرین

تعبیر خواب خون به روایت ابن سیرین گرچه اعتباری ندارد اما آن را برای آن دسته از خوانندگانی قید می‌کنم که ناآگاهانه به دنبال تعبیر خواب نمادهای مختلف به روایت ابن سیرین هستند. ابتدا باید گفت که ابن سیرین خواب‌گزار نبوده و تعبیر نامه خوابی که به نام ایشان رایج است پس از مرگ وی توسط افراد دیگری نوشته و منتشر شده است. محمد بن سیرین گوید: "اگر بیند که بی جراحت خون از تن او آمد، دلیل که اگر رشوه ستاننده بود، رشوه ستاند. اگر نه او را زیان رسد. اگر بیند که بر تن وی جراحت‌ها بود و از آن جراحت‌ها خون همی رفت، دلیل است او را زیان و غم و اندوه رسد. اگر بیند کسی او را به شمشیر بزد و خون روان شد، دلیل که بر وی زبان خلق دراز گردد و او در آن ثواب است. " چنین تعبیر خوابی صرفاً باعث ناامیدی و بدگمانی افراد شده و آن‌ها را از مسیر درست فکری خارج می‌کند.

 

نتیجه‌گیری

بدیهی است که سناریوهای زیادی در مورد خون در خواب‌های ما وجود دارد تا آنجا که فهرست کردن همه آن‌ها غیرممکن است. خون در برخی فرهنگ‌ها نجس و کثیف قلمداد می‌شود و برعکس در برخی فرهنگ‌ها نماد زندگی و تقدس و آغاز وجود و خلقت است. تعبیر خواب خون به تداعی و افکار و اعتقادات فرد نسبت به خون بستگی دارد. فراموش نکنید که در عین حال در نظر گرفتن تمامی جزئیات هر خواب و همینطور تفسیر خواب‌های سریالی در تعبیر خواب درست اهمیت فراوانی دارد. این مقاله تا آنجائی که نویسنده آن مطلع است درست و حاوی نکات مفیدی است اما نمی‌تواند جایگزین تشخیص‌های تخصصی و درمانی گردد. برای آموزش تعبیر خواب درست می‌توانید تمامی مقالات سایت را مطالعه نموده و طبق آن عمل کنید چراکه بهترین شخص برای تعبیر خواب شما خودتان هستید، گرچه در ابتدای راه راهنمایی یک مشاور خواب می‌تواند تشخیص مسیر درست را بر شما هموار کند.

نظرات

شیوا
۰۰
پاسخسلام
ببخشید من خواب دیدم لباس برادرم کامل خونی شده و وقتی لباسش رو خارج کردیم یه تیکه از بافت بازوش کنده شده و داره خونریزی می‌کنه. تعبیرش چیه به نظرتون ؟
ریحانه 16
۰۰
پاسخسلام حال یکی از عزیزانم رو دیدم که نوک انگشتان اشاره اش با خار گلی زخم شده و خون غلیظی ازش اومد که به رنگ سیاهی میزد
اگه میشه لطفا تعبیرش رو بگید
هستی
۰۰

سلام 

برای تحلیل خواب خون نیاز هست اطلاعات زیادی در خصوص شما داشته باشم. این فرد چه تداعی برای شما دارد؟ احساس شما نسبت به وی چیست؟

روز قبل از این خواب چه اتفاقاتی را در بیداری تجربه کردید؟

پاسخ این سوالات به من در تحلیل خواب خون که دیدید کمک میکند. 

با احترام

محمد ♥️♥️
۰۰
پاسخسلام و درود خدمت شما هستی خانم
خیلی سپاسگزارم از تحلیل خوابهاتون 🙏🙏
یه خواب دیشب دیدم فقط آخرش یادمه یه خانمی لخته خون دستش بود به دست من داد گفت بنداز داخل لوله آزمایشگاه.
منم انداختم داخل لوله آزمایشگاه. این خون از درون لوله ها داشت میرفت.
بهم گفت الان اینجا میاد بیرون اینو همراه قرصت ساعت 5 بخور تو برمیگردی به حالت اولت.
قبل دادن خون یه ورد خاصی هم به خون گفت به زبان خارجی.
همون موقع بیدار شدم
بیات
۰۰
پاسخخواب دیدم که دستم زخم شده و خون ریزی می‌کنه و خون دستم مثل آب روان بود
فرهادی
۰۰
پاسخسلام وقت بخیر تعبیر خواب افتادن دندان رو میخواستم بدونم خواب دیدم دندون جلوییم افتاده و اصلا هیچ خونی ازش نیومد وبعد به ترتیب بقیه دندونام لمس میکردم میومد توی دستم بدون خونریزی
هستی
۰۰

سلام خانم/آقای فرهادی

ممنون که خوابی که در مورد افتادن دندان دیدید را با ما به اشتراک گذاشتید، میشه لطفا بفرمایید سن و جنسیت شما چیه؟

تشکر

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب