بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه آپولو

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه آپولو
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/09/21 0 نظر

اگر جزو مردانی هستید که عاشق دستاوردهای اجتماعی، کاری هستید و خودتان را با مسائل احساسی زیاد درگیر نمی کنید احتمالا جزو افراد آپولو تایپ هستید. مردان با خصوصیات غالب آپولو در امور زندگی جدی هستند و وقتی برای بیکار ماندن و سردرگمی ندارند. این مردان با عقل و درایتی که دارند رهبران خوبی برای گروه های کاری و نقشهای مدیریتی هستند.

مقدمه

«اگر قرار باشد با این انسان‌های فانی که تعداد آن‌ها مانند برگ‌های درخت زیاد می‌شود و مانند همان برگ‌ها به زمین می‌ریزند و می‌میرند مبارزه کنم؛ آن وقت خواهی دید که احتیاط و دور اندیشی را کنار می‌گذارم.» -آپولو- اگر بخواهیم کهن الگوهای مختلف مردانه را بررسی کنیم و یکی از آن‌ها را برگزینیم، آپولو اولین گزینه در این میان است. این کهن الگو از تعادل، نظم، هماهنگی و خرد بهره‌مند است. در عین اینکه قدرت زیادی دارد به دنبال قهرمان و نفر اول شدن نیست و می‌تواند به راحتی و خونسردی با آنچه که سر راهش قرار می‌گیرد کنار بیاید. اگر آپولو نسبت به چیزی حسادت بورزد و یا بخواهد کسی را از میان بردارد به هیچ عنوان به صورت جنگ تن به تن وارد نمی‌شود بلکه به اصطلاح با پنبه سر می‌برد. او بهترین جانشین پدر است و می‌تواند نقش‌های پادشاه و یا پدر را با قدرت تمام ایفا کند.

اسطوره آپولو در یونان باستان

خودت را کنترل کن، از غرور دوری کن، محدودیت‌های خودت را بشناس، خودت رابشناس و زیاده روی نکن از شعارهای معروف این کهن الگوست. از همین جا می‌توان فهمید که او نماد تعادل و تعقل است. آپولو فرزند زئوس و لتوست. لتو هنگام زایمان آپولو و خواهر دو قلویش آرتمیس مرارت فراوانی کشید. هرا به فرمانروای تولد اجازه نداده بود که به کمک لتو برود. ابتدا آرتمیس به دنیا آمد و او به مادرش کمک کرد که آپولو را به دنیا بیاورد. سرانجام پس از هفت روز آپولو به دنیا آمد به همین دلیل عدد هفت برای او مقدس است. آرتمیس فرمانروای ماه شد و آپولو فرمانروای خورشید. آپولو نسبت به عشق خواهرش آرتمیس نسبت به جوانی به نام اوریون حسادت کرد و او را کشت. اولین عشق آپولو دافنه بود که به طرز غم انگیزی در رسیدن به او ناکام ماند. آپولو تیراندازی اروس را مسخره کرد و اروس به کین، تیری به دافنه پرتاب کرد تا ویژگی عاشق شدن را از او بگیرد. دافنه در این فقره از پدرش کمک خواست که در نهایت به درخت برگ مو تبدیل شد. به همین دلیل برگ مو برای آپولو بسیار عزیز است. کاساندرا معشوق دیگر آپولو بود که به آپولو علاقه‌ای نداشت و صرفا برای یادگیری پیشگویی از آپولو با او لاف عشق زد. کاساندرا پس از یادگیری پیشگویی آپولو را از خود طرد کرد. آپولو برای اینکه از او انتقام بگیرد، به همگان گفت که به حرف‌های او اعتنایی نکنند و دیگران نیز کاساندرا را زن دیوانه خواندند. همانطور که مشهود است آپولو اسطوره عشق‌های ناموفق است. حتی معشوق دیگر او که کرونیس نام داشت و از او باردار شده بود هم به آپولو خیانت کرد که آپولو پس از باخبر شدن از این اتفاق تصمیم گرفت او را بکشد. پیش از کشتن او فرزندش را از شکم کرونیس بیرون کشید و او را به چیرون سپرد تا او را پرورش دهد. این فرزند آسلپیوس نام دارد که اسطوره شفاست.

کهن الگوی آپولو در جهان امروز

مردان خوش سیمایی که در هر زمینه‌ای وارد می‌شوند به اصطلاح می‌ترکانند، مردانی که در مدرسه، دانشگاه و گروه ورزشی عملکرد برجسته‌ای دارند و تحسین اطرافیان را برمی‌انگیزانند، از کهن الگوی آپولو تایپ برخوردار هستند. آپولو پسر محبوب زئوس بود. آپولو تا حد زیادی تحسین پدر و مادرش را برمی‌انگیزاند و باعث سربلندی آنان خواهد شد. هنگامی که آپولو به دنیا آمد، با ارابه‌ای که پدرش به او داده بود به سرزمین دیگری سفر کرد. این سفر نماد زندگی آپولو در دنیایی دیگر است. او می‌تواند در دنیای خودش و به دور از احساسات دیگران زندگی کند. مردان آپولو تایپ ممکن است ضرب‌المثل «ز غوغای جهان فارغ» را زیاد از اطرافیان خود بشنوند. شخصیت‌های برجسته در هر زمینه که روحیه بالایی دارند و از احساسات و هیجانات عاطفی به دور هستند و می‌توانند بدون هیچ گونه بهم ریختگی با انتقادها و ناسازگاری‌های پیرامون خود کنار بیایند بدون شک از کهن الگوی آپولو تایپ برخوردارند.

دوران بلوغ و نوجوانی پسران آپولو تایپ

پسران آپولو تایپ پسرانی برونگرا و اجتماعی هستند. آن‌ها شاد هستند و دید مثبتی نسبت به زندگی دارند. در فعالیت‌های گروهی بسیار موفق‌اند و رهبری فوق‌العاده هستند. آن‌ها در دنیاهای خیالی زندگی نمی‌کنند و در کودکی از دیوی که ممکن است زیر تخت آنان قایم شده باشد نمی‌ترسند. پدر مادران این پسران خوش شانس هستند؛ چرا که در تربیت این فرزندان به تعارض یا پیچیدگی‌های شخصیتی برنمی‌خورند. آن‌ها از همان سال‌های آغازین می‌دانند که هستند و چه می‌خواهند و در رسیدن به اهدافشان استوارند. در گروه‌های ورزشی مانند تحصیلاتشان عملکرد عالی از خود دارند و می‌دانند که با تمرین می‌توانند در هر چیز استاد شوند. پسران آپولو تایپ از شخصیت‌هایی هستند که به نصیحت آنچنانی نیاز ندارند. آن‌ها از خرد و هوش کافی برای تشخیص خوب از بد برخوردارند. آن‌ها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان مشکلات و مسائل را حل کنند و تقریبا هیچگاه احساس استیصال یا درماندگی نمی‌کنند.

شخصت شناسی کهن الگوی آپولو

آپولو اسطوره پیشگویی است. او فرمانروای قبلی معبد دلفی را از بین برد و خودش بجای او بر مسند معبد نشست. آپولو از طریق ارتباطی که با زنان در این معبد داشت از پیشگویی‌ها با خبر می‌شد. آپولو دارای بینشی است که هیچ چیز از چشم او پنهان نمی‌ماند. هنگامی که برادر ناتنی‌اش هرمس گاوهای او را دزید بطوری که هیچ ردی از خودش باقی نگذاشت، آپولو متوجه این موضوع شد و برای دادخواهی نزد زئوس رفتند. قدرتمندترین کهن‌الگوی مرد پس از زئوس آپولوست. این مردان هدف محور هستند (به شکل نمادین هم آپولو مانند خواهرش آرتمیس کمانگیری قهار بود) و اگر کاری را شروع کنند، قدرت این را دارند که در آن کار به درجه استادی برسند. آپولو شخصیت مبهم یا پیچیده‌ای ندارد او شفاف و واضح است و از ابتدا می‌داند چه می‌خواهد و به سمت آن قدم برمی‌دارد. او خیال پرداز نیست و در عوض اهل کار و عمل است. خونسرد بودن آپولو ممکن است این اشتباه را به ذهن متبادر کند که او اهل مجادله نیست اما واقعیت این است که مردان آپولو تایپ به ذاته می‌توانند مردان حسودی باشند و برای عقده گشایی ممکن است کارهای بسیار خطرناکی انجام دهند مانند کاری که آپولو با اوریون (عاشق و معشوق آرتمیس) کرد.

روابط کهن الگوی آپولو با زنان

آپولو اسطوره روابط عاطفی شکست‌ خورده است. او ویژگی‌هایی که یک زن را از خود طرد کند را ندارد اما با این حال روابط عاطفی آنچنانی را تجربه نکرده است. مردان آپولو تایپ جذب زنانی می‌شوند که شایسته هستند و لیاقت‌هایی فراتر از جذابیت‌های جنسی دارند. آن‌ها از رقابت با این زنان هم لذت می‌برند و از کسانی که آن‌ها را به چالش بکشند استقبال می‌کنند. در عوض آن‌ها خودشان را درگیر احساسات نمی‌کنند و رفتارهای رمانتیک از آن‌ها بعید است. زنان نیز این مردان را معمولا برادر خود به حساب می‌آورند هر چند ممکن است دوست داشته باشند که روابط عمیق‌تری با آنان داشته باشند. مشکلات روانشناختی مردان آپولو تایپ پدر و مادر در مشکلاتی که فرزندان آپولو تایپ ممکن است به آن دچار شوند نقش به سزایی دارند. پدر و مادرانی که فارغ از نتیجه‌ای که فرزندشان در فعالیت‌هایش به دست می‌آورند به او محبت می‌کنند و او را مورد ستایش و پذیرش خود قرار می‌دهند از آسودگی خاطر و امنیت روانی بالایی برخوردارند. در مقابل پدر و مادرهایی که فرزندان خود را بخاطر نتایج درخشانی که او به دست می‌آورد دوست دارند و در صورتی که او نتیجه خوبی در فعالیتی به دست نیاورد او را مورد سرزنش قرار می‌دهند، اضطراب و تهدید را در وجود فرزندشان روشن می‌کنند که این فشارها و مشکلات روانی زیادی را برای این فرزندان ایجاد خواهد کرد.

پرورش کهن الگوی آپولو در مردان

آپولو به همراه کمانی که همیشه همراه خود داشت سازی نیز داشت که موسیقی ای موزون از آن نواخته می‌شد. (اگر بخواهیم به دنبال مثالی عینی از موسیقی آپولویی بگردیم، موسیقی باخ نمونه آن است) آپولو اسطوره موسیقی نیز شناخته می‌شود. هرمس با لاک پشت چنگی ساخت. آپولو به هرمس گفت در ازای دریافت این چنگ حاضر است هر چه هرمس بخواهد را به او بدهد. هرمس قبول کرد و این معامله بین آنان شکل گرفت. این داستان از علاقه بسیار زیاد آپولو از موسیقی حکایت دارد. از دیگر ویژگی‌های آپولو تلاش‌های او برای ایجاد نظم و قانون در جامعه بود. موسیقی، عدالت و نظم از خواستنی‌های آپولو هستند. مردانی که از نبود تعادل و نظم در زندگی خودشان رنج می‌برند نیاز دارند که این ویژگی‌ها را از آپولو در خودشان پرورش دهند. به علت طبیعت منطقی که او دارد از دردهای عاطفی فاصله می‌گیرد و این توانایی را دارد که با بینشی منطقی با امور برخورد کند.

نتیجه گیری

مردان آپولو تایپ بخاطر عزم راسخی که در رسیدن به هدف‌هایشان دارند، زندگی آسوده و بدون دغدغه‌ای نخواهند داشت. آن‌ها استرس و فشار زیادی را در مراحل مختلف زندگی خود تجربه می‌کنند که این بهای آن چیزی است که درنهایت به دست می‌آورند. کهن الگوهای مردانه و زنانه برای هر دو جنس می‌توانند فعال شوند. شما می‌توانید زنی را پیدا کنید که تمام ویژگی‌های فوق را در خودش داشته باشد. در روانشناسی یونگ به این ویژگی‌ آنیما و آنیموس گفته می‌شود. اولی ویژگی‌های زنانه است که در مردان وجود دارد و دومی ویژگی‌های مردانه است که در وجود زنان ظهور می‌یابد ومسؤل ساختار و فرم دادن به انرژی ها سازنده درون زنان است. منظور از سازنده نیروهای دونی است که زن را برای ساختن زندگی و به دست آوری دست آوردهای مختلف در اجتماع همراهی می کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات