بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی آرتمیس

شخصیت شناسی کهن الگوی آرتمیس
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/08/23 1 نظر

شخصیت شناسی کهن الگوی آرتمیس در زنان جنگجو و خستگی ناپذیر بسیار پررنگ عمل می کند. برعکس اگر جزو دخترانی هستید که به دنبال ازدواج کردن هستید اما موفق به یافتن جفت عاطفی خود نمی شوید باید سطح این نیروی زنانه را در خود متعادل کنید و کهن الگوی ایزدبانو هرا را به زندگی خود فرا بخوانید تا بختتان به اصطلاح باز شود. در ادامه به نکات مهمی در خصوص شخصیت شناسی الهه آرتمیس اشاره کرده ایم که می تواند گره از روابط عاطفی شما باز کند.

 

اسطوره آرتمیس در یونان باستان

آرتمیس از اسطوره‌های باکره است. باکره در اینجا به معنای نداشتن رابطه جنسی نیست، بلکه به معنای بکر بودن است. نام دیگر آرتمیس به رومی دیاناست. آرتمیس زاده زئوس و لتوست. زئوس فرمانروای اصلی سرزمین المپ و لتو خدای طبیعت است. برادر دوقلوی آرتمیس، آپولو است. آرتمیس که از آپولو بزرگتر است، پس از به دنیا آمدن به مادرش برای به دنیا آمدن آپولو کمک کرد، از همین رو به آرتمیس اسطوره زایمان گفته می‌شود. در اصل آرتمیس را اسطوره شکار و ماه و آپولو را اسطوره خورشید می‌نامند. سلنه و هکا، از همتایان آرتمیس در سرزمین بهشت و جهان زیرین هستند. سلنه در آسمان‌ها، آرتمیس بر زمین و هکا در دنیای زیرین فرمانروای ماه هستند. محل زندگی آرتمیس طبیعت و کار اصلی او شکار است. کمانی نقره‌ای و ترکشی از تیرها همراه همیشگی آرتمیس است. آرتمیس به همراه همراهانش (که شامل حوریان و سگ‌های شکاری‌اش هستند) در طبیعت به سر می‌برند. ویژگی اصلی آرتمیس، حمایتگری اوست. آرتمیس حامی زنان و دختران نوجوان است به طوری که از مادرش لتو و آرتوسا (حوری جنگل) در مقابل خطر تجاوز دفاع می‌کند. غول تیتیوس قصد تعرض به لتو را داشت، در آن حال لتو از آرتمیس درخواست کمک کرد، آرتمیس صدای مادرش را شنید و تیتیوس را به قتل رساند. در فقره آرتوسا، این حوری در حال شنا و استحمام بود که خدای رودخانه قصد تجاوز به او را می‌کند، در این حال آرتمیس به کمک آرتوسا آمد و او را نجات داد و خدای رودخانه را به چشمه‌ای کوچک تبدیل کرد. روحیه‌ی پشتیبانی که در او نسبت به مادر و دیگر زنان وجود دارد، رابطه خواهر-خواهری را در آرتمیس پر رنگ می‌کند. از دیگر شکارهای او می‌توان به قتل اکتیون شکارچی اشاره کرد. روزی آرتمیس درحال استحمام بود که اکتیون به تماشای او پرداخت. آرتمیس بخاطر این بی حرمتی، اکتیون را به گوزن تبدیل کرد که درنهایت توسط سگ‌های شکاری خودش بلعیده شدند.

کهن الگوی آرتمیس در جهان امروز

روزی زئوس، آرتمیس را روی زانوانش نشاند و به او گفت: «دخترکم هر آنچه که بخواهی برایت برآورده می‌کنم.» مصداق کهن الگوی آرتمیس را در جهان امروز می‌توان در خانواده‌هایی دنبال کرد که پدران پشتیبان دخترانشان در جهت رسیدن به اهداف و آرزوهایشان هستند. شخصیت آرتمیس دارای روح مستقل زنانه است و برای ادامه زندگی و رضایت نیازی به وجود نیمه گمشده یا مردی نمی‌بیند. بطوریکه اوریون، تنها معشوق آرتمیس به طور غیرعمدی توسط آرتمیس کشته شد. (آپولو که از علاقه خواهرش به مرد دیگر حسادت میکرد، به آرتمیس گفت که نشانه‌ای پیدا کردم که مطمئنم از شکار آن برنمی‌آیی، به این روش حس برنده شدن را در وجود آرتمیس تحریک کرد و آرتمیس به شکار آن نشانه پرداخت، بدون اینکه بداند آن نشانه معشوق اوست. البته پس از کشتن اوریون، متوجه این موضوع شد). حزب‌های حمایت از حقوق زنان، گروه‌های فمنیستی، زایمان ایمن، مراکز خودیاری زنان از جمله انجمن‌هایی هستند که توسط شخصیت‌هایی با کهن الگوی غالب آرتمیس بناشده‌اند.

دوران بلوغ و نوجوانی دختران تایپ آرتمیس

دختران آرتمیسی را می‌توان از همان بچگی شناخت. برخلاف هم سن و سال‌هایشان علاقه‌ای به بازی‌هایی ندارندکه در آن نقش مادر را برعهده داشته باشند. به جای بودن در خانه ترجیح می‌دهند بیرون از خانه و با هم بازی‌های کوچه بازی کنند. در نوجوانی، شخصیت‌های آرتمیسی را کوله بر دوش در حال گشت و گذار در طبیعت و یا علاقمند به شرکت در رشته‌های ورزشی می‌بینید. این دختران تمرکز زیادی را صرف کار و هدف شخصیشان می‌کنند. آن‌ها به شدت اهل رقابت هستند. چارچوب‌ها و باید و نبایدهایی که برای دختران تعریف شده، برای آن‌ها بی معنی است و اگر در جامعه متحجر و سنتی زندگی کنند، مورد غضب اجتماع قرار خواند گرفت. نوجوانان آرتمیسی به دنبال شغل‌های پرهیجان و جذاب هستند. دفعه بعد که از یک دختر 15 ساله شنیدید، قصد دارد در آینده خلبان شود، تعجب نکنید. کله شق، لجباز و یکدنده احتمالا ویژگی‌های منفی هستند که برای توصیف این شخصیت به کار برده می‌شود. آن‌ها می‌دانند که چه می‌خواهند و در راه دنبال کردن خواسته‌هایشان معمولا به مخالفت‌ها و نصایح کسی اعتنا نمی‌کنند.

شخصت شناسی کهن الگوی آرتمیس

قدرت تمرکز بالا و پشتیبانی از دیگران از ویژگی‌های مثبت شخصیتی آرتمیس است. آرتمیس یکی از اسطوره‌هایی است که از مادرش محافظت می‌کند. زمانی که نیوب (یکی از زنان زئوس)، لتو را بخاطر تعداد کم بچه‌هایش مورد تمسخر قرار داد، آرتمیس به کمک برادرش آپولو برای گرفتن انتقام از او، تمام بچه‌های او را کشتند. احتمالا یکی دیگر از وجوه شخصیتی این کهن الگو، بی‌رحمی اوست. آرتمیس نسبت به کسانی که به او (و یا کسانی که مورد حمایت او هستند) بی‌احترامی کند، بسیار بی‌رحم است. او همچنین از کسانی که از او درخواست کمک می‌کنند، مانند آرتوسا (حوری جنگل که در خطر تجاوز قرار گرفته بود) و همچنین دختران در سن بلوغ (حوریانی که با او همراه بودند) پشتیبانی می‌کند. عصبانیت مخرب از دیگر شاخصه‌های آرتمیس است. شاید این جمله از کتاب تصویر واضحی را از خشم آنان به دست دهد: «در چشمان گراز آتش و خون شعله می‌کشید، موهای بدنش همچون نیزه‌هایی آماده پرتاب بلند شده بودند و دندان‌هایش مانند عاج فیل بود و...»

روابط کهن الگوی آرتمیس با مردان

آرتمیس در کنار آتنا و هستیا، در گروه کهن الگوی باکره قرار دارد. این کهن الگوها عقیده دارند که به تنهایی کامل هستند و به دنبال مردی برای تکمیل خود نیستند. افراد آرتمیسی اگر دیمیتر را در خود تقویت نکنند، احتمالا هیچگاه به فکر عشق و نیمه گمشده نخواهند بود. به دلیل همین ویژگی که دارند اغلب در برابر رنج‌های مرتبط با رابطه عاطفی مصون هستند. شخصیت آرتمیسی از سوی جنس مخالف مورد تجاوز قرار نخواهد گرفت و به قوانین مردسالانه تن نمی‌دهد. یکی از دلایل آن این است که سایر افراد از خشم آرتمیسی‌ها می‌ترسند و برای مصونیت خودشان به آن‌ها بی‌احترامی نمی‌کنند. آرتمیسی می‌تواند به راحتی جنس مخالف را مورد بی‌رحمی عاطفی قرار دهند. از آنجایی که آرتمیس با برادرش آپولو رابطه خوبی داشت، این کهن الگو می‌تواند با سایر مردان رابطه خواهر-برادری خوبی داشته باشد. این برادران فرضی می‌توانند کارمندان محل کار، همکلاسی‌ها و ... باشند که در اطراف آرتمیسی‌ها هستند. مشکلات روانشناختی زنان تایپ آرتمیس آرتمیس در میان کهن الگوهای زن از شخصیت مستقل و محکمی برخوردار است. به دلیل عدم علاقه‌اش به برقراری رابطه عاطفی از رنج مصون است و با کسانی که به او بی‌احترامی می‌کند با غضب و بی‌رحمی برخورد می‌کند. در دنیای واقعی هم مشکلات روانشناختی که گریبانگیر آن‌ها می‌شود، کم‌ترین آسیب را به خود آنان می‌رساند و معمولا این اطرافیان آنان هستند که از این مشکلات روانی رنج می‌برند. اسطوره آرتمیس نماد شکار است. آرتمیس تا زمانی که یک طعمه را شکار نکرده‌است به دنبال آن می‌دود، به محض این که شکار میسر شد، طعمه را رها می‌کند. این الگو را می‌توانیم در روابطی ببنیم که آرتمیس در آن با مردان رابطه عاطفی دارد. به طوری که طعمه به محض پیشنهاد ازدواج و یا ابراز صمیمیت بیشتر برای آرتمیس شکار شده است و دیگر به آن توجهی نمی‌کند. این ویژگی برای مردانی که با یک زن آرتمیسی رابطه دارند کابوس است. چون این زن می‌تواند در بعد عاطفی بی رحم باشد.

پرورش کهن الگوی آرتمیس در زنان

زنانی که هیچ گاه به دنبال خواسته قلبی خود نرفته‌اند، زنانی که همه خوشبختی و سعادت خود را در پیدا کردن نیمه دیگر خود می‌بینند (سندرم سیندرلا)، زنانی که شجاعت دنبال کردن آرزوهایشان را ندارند (شخصیت‌های منفعل) و همچنین زنانی که به دلیل شکست‌های پی در پی در روابط عاطفی رنج می‌کشند نیاز دارند که آرتمیس درونشان را تقویت کنند. تمرکز روی خواسته‌ها، روح مستقل زنانه، پشتیبانی از عزیزان و دوستان از ویژگی‌های مثبت و بارز این کهن الگوست. فرقی نمی‌کند که چه کهن الگویی بر شما غالب است، برای موفقیت‌های شخصی و داشتن روحیه جنگندگی نیاز دارید که ویژگی‌های منحصر به فرد آرتمیس را در خودتان تجلی دهید. موفقیت‌ها و امتیازات گسترده‌ای که امروزه برای زنان مهیا شده، به پاس تلاش زنانی با کهن الگوی آرتمیس است. طرفداران حقوق زنان، فمنیست‌ها، مراکز خودیاری زنان و صدها پایگاه حمایتی که برای زنان تشکیل شده، ثمره پیروی از این کهن الگوست.

نتیجه گیری

احتمالا با خواندن این مقاله یکسری از ویژگی‌های آرتمیس را درون خودتان دیده‌اید و هنوز مطمئن نیستید که آرتمیسی هستید یا نه! به هر میزانی که ویژگی‌هایی از کهن الگوهای متفاوت را در خود داشته باشید، به همان میزان دارای شخصیت پیچیده‌تری هستید. یکی از ویژگی‌های بارز شخصیت آرتمیس، تک بعدی بودن آن است (به علت متمرکز بودنش)، که این خود از ابعاد منفی یک ویژگی مثبت است. برای اینکه از وجوه مختلف زندگی لذت ببرید و علایق مختلف خود را ارضا کنید، توصیه می‌شود که ویژگی‌های سایر کهن‌الگوها (مانند کهن الگوی آفرودیت برای برقراری رابطه با جنس مخالف) را در خود تقویت کنید. همچنین اگر آرتمیس کهن الگوی غالب شماست، بهتر است که مشکلات روانشناختی آن (مشکلاتی از جمله دل نبستن به یک رابطه عاطفی عمیق، عصبانیت مخرب، بی رحمی، ارتباط ناپذیری) را عمیق‌تر بررسی کنید و برای درمان آن از متخصصان و روانشناسان یونگی کمک بگیرید.

نظرات

آرزو کمالی
۰۱
پاسخبا سلام و خسته نباشید یه نکته برام خیلی جالب بود اینکه من یه خواهر دارم که اسمش آرتمیس هست و وقتی این مقاله شما رو خوندم متوجه شدم چقدر به شخصیت خواهرم نزدیکه خیلی برام جالب بود و به خودش هم پیشنهاد دادم مطالب این مقاله رو بخونه ممنونم تز شما 🙏

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین مقالات