بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی هرا

شخصیت شناسی کهن الگوی هرا
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/08/23 2 نظر

شخصیت شناسی کهن الگوی هرا در زنان و خصوصا دختران جوان در آستانه ازدواج اهمیت فراوانی دارد. اگر جزو بانوانی هستید که مرتب رویای ازدواج را در سر می پرورانید اما در واقعیت به بن بست رسیده اید به شما پیشنهاد میکنم به سراغ نیروی جادویی کهن الگوی ایزدبانو هرا بروید و آن را به زندگی خود دعوت کنید. هرا کهن الگوی ازدواج و شوهرداری است و بیدارسازی آن در روان زنان قبل از ازدواج ضروری است.

مقدمه

به گفته پرفسور کارل یونگ، همه ما انسان‌ها دارای بخشی در ضمیر ناخودآگاه هستیم که وی آن را ناخودآگاه جمعی نامیده است. انگیزه‌های آدمی، انتخاب‌ها و رفتارهایش بسیار شبیه به هم و مشترک هستند؛ فارغ از اینکه از چه نژاد و کشوری باشند. همه انسان‌ها از خیانت بیزارند و در صورتی که خیانت ببینند رفتارها و احساسات یکسانی را از خود بروز می‌دهند (کهن الگوی زنانه هرا).  ارتباط شخصیت شناسی کهن الگویی با تعبیر خواب نیز حائز اهمیت است، همانطور که شناخت انواع کهن‌الگوها می‌تواند ما را با تایپ شخصیتی افراد آشنا کند به ما این امکان را می دهد که بتوانیم خواب افراد را نیز به درستی تعبیر کنیم. با شناختن کهن الگوی افراد، احتمالا بتوانیم درباره ارتباط شخص با جنس مخالف، علایق، نوع تحصیلات و رفتارهای آینده‌اش پیش بینی کنیم. در شناخت کهن الگوها، جنسیت تعیین کننده‌است. بطوریکه کهن الگوهایی زنانه (آتنا، هرا، دیمیتر، آرتمیس، پرسفون، آفرودیت، هستیا) و کهن الگوهایی مردانه (زئوس، هادس، پوزیدون، هرمس، آپولو، آرس، هفایستوس، دیونوسوس) داریم. در ادامه به بررسی و شناخت شخصیت ایزدبانو هرا می‌پردازیم.

اسطوره هرا در یونان باستان

هرا (به معنی بانوی بزرگ و قهرمان) که نام رومی آن ژونو می‌باشد، فرزند رئا و کرونوس است. هرا، اسطوره ازدواج، تعهد و همسرداری است. نمادهای هرا، گاو، کهکشان راه شیری، گل سوسن و چشم روی پر طاووس است. نماد گاو به چشم‌های زیبا و درشت هرا اشاره دارد. همچنین در اساطیر آمده است که از سینه هرا شیری در آسمان‌ها چکید و کهکشان راه شیری خلق شد. شیری که از سینه هرا به زمین چکید تبدیل به گل سوسن شد. هرا همسر زئوس، خداوندگار المپ است. هرا توسط پدرش بلعیده شده بود. پس از غلبه زئوس بر کرونوس، هرا نیز آزاد شد. زئوس عاشق هرا شد و برای اینکه او را اغوا کند به پرنده کوچکی تبدیل شد. هرا پس از دیدن پرنده او را بغل کرد به سینه‌اش فشرد. زئوس در این حین به شکل واقعی خودش برگشت و قصد داشت هرا را در آغوش بگیرد که هرا به او اجازه این کار را نداد. زئوس به هرا قول ازدواج داد و با این کار توانست دل او را به دست بیاورد. نقل است که ماه عسل آنان 300 سال طول کشید. در ادامه، زئوس بارها به هرا خیانت کرد (خلاف پیوند مقدس زناشویی). هرا بخاطر خیانت‌های پی در پی که به او روا می‌شد، بسیار خشمگین می‌شد. نکته‌ای که در مورد خشم هرا وجود دارد این است که هرا خشم خود را متوجه زنی که با زئوس همبستر شده بود می‌کرد، نه خود زئوس. کهن الگوی هرا در زمره کهن الگوهای رنج کشیده قرار دارد (برخلاف کهن الگوهای باکره). هرا در برابر خیانت زئوس، تصمیم گرفت خودش به تنهایی حامله شود. او به این شکل، هفایستوس، اسطوره کوره آهنگری را به دنیا آورد. هرا همچنین دو دختر به نام‌های هبه و ایلیتریا داشت که ایلیتریا اسطوره تولد محسوب می شود. او همانند آمیتریس، موقع زایمان زنان به آنان کمک می‌کند.

کهن الگوی هرا در جهان امروز

شاید مادربزرگ‌های ما بهترین نمونه از هراهای امروزی باشند. زنانی که زندگیشان به قبل از ازدواج و بعد از ازدواج تقسیم می‌شود. پیش از ازدواج باکرگی خودشان را حفظ کرده‌اند و پس از ازدواج، همسرشان مرکز فعالیت‌ها و زندگیشان می‌شود و بعد از مرگ همسرشان نیز تا آخر عمر ازدواج نمی‌کنند. سایر زنان خانه دار، عروسانی که با شور و اشتیاق به آغوش داماد می‌روند و همه زنانی که برای کامل بودن نیاز به پیدا کردن آن دیگری و ازدواج دارند هراهای امروزی هستند. اگر به پس زمینه شخصیت و زندگی هرا نگاه کنیم، می‌بینیم که او و خواهر برادرانش توسط پدرشان بلعیده شدند و مادرشان نیز در این میان توانایی مقابله با پدر را نداشت. هرا از دل یک خانواده مردسالار و از بطن پدر به دنیا آمد، پس این کشش عمیق او برای همراه بودن با یک مرد، عجیب یا غیرقابل پیش بینی نیست. احتمالا سهمگین‌ترین اتفاقی که در زندگی هرا می‌تواند بیفتد، خیانت دیدن است. هرا، کالیستو، معشوقه زئوس را به خرس تبدیل کرد، که باعص شد درنهایت پسر کالیستو ناخواسته و اشتباهی او را بکشد.

دوران بلوغ و نوجوانی دختران تایپ هرا

کهن الگو یا همان آرکتایپ هرا را می‌توان در دختران نوجوانی دید که مدام سودای شوهر کردن و ازدواج را در سر دارند و بزرگ‌ترین آرزوی آنان مراسم عروسی است. اگر نوجوان هرایی در رابطه طولانی مدت باشد، حالش حسابی خوب است چون برای او این بالاترین رضایت و الویت در زندگی است. هرا پس از تمام شدن رابطه عاطفی شکست بدی می‌خورد. حتما نوجوانانی را دیده‌اید که پس از اتمام یک رابطه عاطفی کارهای احمقانه‌ای از قبیل تمایل به خودکشی دارند. تمام مکان‌ها برای هرا موقعیت مناسبی برای پیدا کردن همسر آینده‌اش است؛ از کافی شاپ گرفته تا دانشگاه و ایستگاه مترو. هرا اگر شانس خوبی داشته باشد و شخص مناسبی را پیدا کند، برای ازدواج کردن حتی در سنین نوجوانی نیز هیچ گونه تردیدی ندارد. بسیاری از دخترانی که با میل خودشان بلافاصله پس از اتمام دبیرستان، ازدواج می‌کنند دارای کهن الگوی غالب هرایی هستند. برخلاف آتنا، برای هرا شغل و تحصیلات در جایگاه دوم و پس از ازدواج قرار دارند. نمونه‌‌ی بارز زن هرایی را می‌توان در رمان شهیر غرور و تعصب، مادر الیزابت دید که تمام دغدغه‌اش پیداکردن شوهری مناسب برای دخترانش بود.

شخصت شناسی کهن الگوی هرا

هرا اسطوره ازدواج است. هرا تمنای عمیقی برای ازدواج دارد. برای او صرفا در یک رابطه بودن کافی نیست. او نیاز به عروسی با شکوه دارد. همسر فلانی بودن یکی از مهم‌ترین وظایف زندگی اوست. هرا هیچگاه به همسرش خیانت نمی‌کند. برای او پیوند ازدواج از قداست بالایی برخوردار است و او می‌تواند تا آخر عمر متعهد به همسرش باقی بماند. اصطلاح عروس با لباس سفید می‌آید و با لباس سفید می‌رود، سرلوحه زندگی زنان  هرا تایپ است. بانوانی که نیروی هرای وجودشان فعال است روابط عاطفی طولانی مدتی را اداره می‌کنند. وارد روابط متعدد شدن و خیانت به همسر ورای تصورات زنان هرا تایپ است. برای هرا روز ازدواج او مهم‌ترین روز ازدواج اوست و از اینکه این روز را به بهترین روز زندگی‌اش تبدیل کند، کوتاهی نمی‌کند. کسانی که رویای ازدواج را در خواب می‌بینند، معمولا از آن به عنوان میدان انرژی یاد می‌کنند. این به دلیل انرژی پیوند روح زنانگی و مردانگی است که استفاده از میدان الکتریکی یا میدان انرژی برای آن به هیچ عنوان اغراق آمیز نیست.

روابط کهن الگوی هرا با مردان

زن هرایی به دنبال مردی است که بتواند نیازهای او را برآورده کند و به این وسیله رضایت خاطر او را فراهم آورد. پس از عقد زئوس و هرا، زئوس را به نام زئوس تلیوس خواندند،؛ یعنی، برآورده کننده خرسندی. انتظاراتی که از هر خواستگاری می‌رود از جمله کاری مناسب، وضعیت مالی خوب و... برای هرا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هرا منتظر عاشق دل خسته و رنج کشیده اما بی پول نیست. زن هرایی اگر با یک مرد هوسباز ازدواج کند، زندگی جهنمی در آن ازدواج خواهد داشت. این زنان نسبت به هر عامل تهدیدکننده‌ای که دور و بر همسرشان پرسه بزند، بسیار حساسند. احتمالا شما هم زنانی را دیده‌اید که به گرم گرفتن‌های همسرانشان با زنان دیگر توجهی نمی‌کنند و یا حسادتشان برانگیخته نمی‌شود. علت آن خاموش بودن کهن الگوی هرا در آن زن است که باعث می‌شود زن کشش عاطفی و روحی عمیقی با آن مرد نداشته باشد.

مشکلات روانشناختی زنان تایپ هرا

نکات مثبت هرا نسبت به سایر کهن الگوها از اهمیت بسیار بالاتری در زندگی برخوردار است، به همان اندازه نکات منفی هرا دارای قدرت تخریب بیشتری است. نکته دیگری که در مورد هرا وجود دارد این است که او خودش را در انجام وظیفه‌های همسری غرق می‌کند. در این راه بسیار پیش می‌آید که این زن خواسته‌ها و آرزوهای خودش را رها کند و همه را فدای رضایت همسر کند. دوستانی که پس از نامزد کردن و یا ازدواج به دوستی‌های پیش از ازدواج خاتمه می‌دهند، از هرای غالب رنج می‌برند. اگر هرا با یک همسر لایق و وفادار ازدواج کند، هرا دیگر چیزی از زندگی نخواهد خواست، چون این دقیقا همان چیزی است که هرا همیشه در آرزوی آن بوده است. از طرفی اگر هرا با همسری ازدواج کند که سواستفاده جو باشد، آن همسر از کهن الگوی هرا استفاده می‌کند تا او را تنها محدود به هرا بودن کند و زن از پرورش دیگر جنبه‌های زندگیش باز می‌ماند.

پرورش کهن الگوی هرا در زنان

پرورش هرا، به معنای تعهد و پذیرفتن قوانین ازدواج و نقش همسری است. زنی که میخواهد هرای درونش را پرورش دهد، باید از روابط عاطفی کوتاه مدت با مردان متعدد خودداری کند و درعوض به رابطه‌ای بلند مدت و تک همسری بیاندیشد. این به معنای از دست دادن استقلال تام آرتمیسی و یا بی تعهدی‌های آفرودایتی است. زن برای اینکه بتواند به زندگی زناشویی خود متعهد بماند، نیاز دارد که پیوند روحی عمیقی با همسرش داشته باشد، این ویژگی از یک آرتمیسی بعید است، بنابراین باید تلاش کند که به آن نیمه دیگرش نزدیک‌تر شود تا همسر آینده برای او چیزی فراتر از یک مرد در کنارش باشد. البته با پرورش هرا، فرد آسیب پذیرتر شده ولی گویی برای داشتن پیوندی عمیق با شخصی دیگر، این ضعیف شدن لازم است. در جوامع سنتی که ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است، به تقویت هرا نیاز بیشتری است.

نتیجه گیری

موضوع وقتی پیچیده می‌شود که سر و کله تمام کهن الگوها با نسبت مختلف در آدمی سر می‌زند، امکان دارد که یک شخصیت آرتمیسی که دلبستگی چندانی به برقراری رابطه عاطفی ندارد، پس از ایجاد رابطه و مورد خیانت واقع شدن، هرای درونش بیدار شود و تصمیم بگیرد آن زن دیگری را تبدیل به خرس کند. شناخت نقاط ضعف کهن الگوها و مشکلات روانشناختی آن‌ها باعث می‌شود با هر کهن الگویی که زندگی می‌کنیم، از رفتار سایر کهن الگوها نیز آگاه باشیم تا در موقعیت مقتضی بتوانیم به بهترین شکل با آنان کنار بیاییم. برای تشکیل یک خانواده سالم و قوی، هرا یکی از مهم‌ترین کهن الگویی است که زن نیاز دارد در خود داشته باشد و اگر بالفطره فاقد آن است، لازم است آن را در خود تقویت کند.

نظرات

عهدیه
۰۰
پاسخسلام وقت بخیر چقدر از خوندن این مقاله لذت بردم کلا من مقالاتی که در ارتباط با شخصیت شناسی هست خیلی دوست دارم سپاس از شما کلی به اطلاعاتم اضافه شد
هستی
۰۰

سلام بانو جان 

خوشحالم که مقاله کهن الگوی زنانه هرا برای شما مفید بوده . شخصیت شناسی کهن الگویی شمارو در تعبیر خواب درست نیز کمک میکنه .

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین مقالات