بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی آفرودیت

شخصیت شناسی کهن الگوی آفرودیت
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/08/23 5 نظر

کهن الگوی آفرودیت جزو انرژی های بارز اغلب زنان است. این انرژی اگر بطور افسارگسیخته در زنان پدیدار شود می تواند مشکلات احساسی و روانی فراوانی را به دنبال آورد. در عین حال کمبود این انرژی در زنان نیز مساله ساز است و روابط عاطفی آنان با مردان را تحت شعاع قرار می دهد. در این مقاله سعی شده با شرح جنبه های مختلف این نیروی زنانه، به متعادل سازی این نیروی قدرتمند در بانوان عزیز کمک کنیم.

مقدمه

با مطالعه کهن الگوها با غالب شخصیتی آن‌ها آشنا می‌شویم. قطعا هیچ کس صد در صد آفرودایت و یا صد در صد آتنا نیست. اما کلمات کلیدی برای توصیف کهن الگوها وجود دارد که اگر آن‌ ویژگی‌ها را در خودتان دارید، به احتمال زیاد کهن الگوی غالب شما آن است. در ضمن در بزنگاه‌های مختلف زندگی، سر و کله کهن الگوهای مختلف در ما پیدا می‌شود و بسته به شرایط شروع به فعال شدن می‌کنند. اگر شخصیت آتنایی پس از مورد خیانت واقع شدن، هرای وجودش شعله نکشد، به احتمال خیلی زیاد باید به درست و عاشقانه بودن آن رابطه شک کرد. در صورتی که برایتان سخت است حدس بزنید، کدام کهن الگو بر شما غالب است، می‌توانید از تست کهن الگو استفاده کنید. این تست کلیت شخصیت شما را می‌سنجد و خروجی را به شما گزارش می‌دهد. در ادامه به یکی از قدرتمندترین و جذاب‌ترین کهن الگوهای زنانه، آفرودیت می‌پردازیم. لازم به ذکر است که لازمه تعبیر خواب صحیح شناخت شخصیت های کهن الگویی و تجزبه و تحلیل آنها در حین پروسه تحلیل خواب می باشد.

اسطوره آفرودیت در یونان باستان

کهن الگوی آفرودیت، زیباترین اسطوره اساطیر که نام رومی آن اوراونوس است، اسطوره عشق و زیبایی است. هومر به او لقب عاشق خندان داده بود. داستان‌های متفاوتی در مورد نحوه تولد آفرودیت توسط هومر و هسیود روایت شده. اولی بر این باور است که آفرودیت به صورت طبیعی به دنیا آمده و دومی بر این باور است که کرونوس اندام اورانوس را قطع کرد و به دریا انداخت و از آن آلت تناسلی، آفرودیت بالغ خلق شد. بوتیچلی، نقاش مشهور دوره رنسانس، روایت دوم را قبول داشت به همین دلیل تصویر مشهور زایش ونوس را به تصویر کشید که این تابلو هم اکنون در گالری اوفیتزی فلورانس قرار دارد. آفرودیت تنها اسطوره‌ای بود که خودش حق انتخاب همسر داشت، او برخلاف آتنا و هرا در انتخاب همسر هوشمند نبود و در نهایت او هفایستوس، پسر معلول هرا و اسطوره آهنگری را به همسری برگزید. این پیوند، پیوند زیبایی (آفرودیت) وصنعت (هفایستوس) است که در نتیجه آن هنر متولد می‌شود. البته پیوند این دو اسطوره فرزندی در بر نداشت. آفرودایت با آرس نیز رابطه عاطفی داشت. آرس اسطوره جنگ است. پیوند آفرودایت (عشق) و آرس (جنگ)، پیوند دو تا از وحشی‌ترین نیروهاست. پیوند آن‌ها، سه فرزند به نام های هارمونیا، دیموس- وحشت- و فوبوس- ترس- را در برداشت.الهه  آفرودیت با هرمس (اسطوره حامی ورزشکاران، دزدان، مسافران و تاجران) نیز رابطه داشت، که حاصل آن فرزندی به نام هرمافرودیت بود. هرمافرودیت دو جنسه بود به طوری که به نسبت یکسانی دارای ویژگی‌های زنانه و مردانه بود. اروس، اسطوره عشق را نیز فرزند آفرودایت معرفی می‌کنند. در باب نحوه تولد اروس هم مانند تولد مادرش داستان‌های متفاوتی روایت شده. نماد اروس کودک پوشک پیچ و یا پسرکی است که کمان به دست دارد. ارتباط آفرودیت با انسان‌های فانی نیز از نکات جالب این اسطوره است. هیپومنس، پیگمالیون و آدونس از جمله انسان‌های میرایی هستند که آفرودیت هنگامی که توسط آن‌ها خوانده شده بود، به کمک آن‌ها شتافت.

کهن الگوی آفرودیت در جهان امروز

از زیبایی آفرودیت زیاد سخن به میان آمده ولی نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که این خاصیت آفرودایتی تنها در ظاهر خلاصه نمی‌شود. آن‌ها دارای کاریزما و انرژی درونی هستند که سایر افراد را به خود جذب می‌کنند. احتمالا مردان خوش تیپی را دیده‌اید که با زنان معمولی رابطه برقرار می‌کنند و دیگر دختران از خودشان سوال می‌کنند چرا این پسر سراغ این دختر رفت؟ وقتی از آدری هپبورن، بازیگر سرشناس و محبوب دل‌ها سوال می‌کردند که چطور انقدر دوست داشتنی و همیشه زیباست، او پاسخ می‌داد که زیبایی یک چیز درونی است. اگر درون زیبا نداشته باشی هیچگاه ظاهر زیبایی نخواهی داشت، مگر اینکه لوازم آرایش را قورت دهی! آفرودیت هیچگاه مثل امروز در میان زنان خودش را فعال نکرده بود. در جهان غرب امروزه کسی به باکره بودن دختران پیش از ازدواج اعتقادی ندارد، این تغییر به دلیل آری گفتن دختران به لذت و تجربه رابطه جنسی (کاملا آفرودیتی) است.

شغل مناسب برای دختران تایپ آفرودیت

زنان آفرودایتی معمولا بیش از سن خودشان می‌فهمند. خلاقیت در آنان بالاست، به همین دلیل در محیط‌های خشک و یکنواخت مانند مدرسه و یا محیط‌هایی که اجازه خلاقیت و ارتباط با دیگران را آز آنان می‌گیرد دوام نمی‌آورند. ذهن آنان پر از ایده‌های جدید و بکر است و به محض اینکه از فعالیتی فارغ شوند، ایده دیگری در ذهن آنان بالا می‌آید. کارهایی از قبیل تدریس، مشاوره، بازیگری و نویسندگی از آنجایی که با ایده‌های جدید و خلاقیت سر و کار دارند، بهترین مشاغل برای دختران آفرودیتی است و جای تعجب نیست که نوجوان آفرودیتی در ذهنش به دنبال چنین جایگاه‌های شغلی است. برای اینکه یک بانوی آفرودیت تایپ از کارش رضایت داشته باشد، نیاز دارد که حس‌های خودش را درگیر کند. به همین دلیل زیاد می‌بینیم که زنان آفرودیتی ترجیح می‌دهد سراغ کاری روند که مزایای کم‌تری دارد ولی با انگیزه‌ها و علایق آنها هم راستاست.

شخصت شناسی کهن الگوی آفرودیت

انگیزه اصلی آفرودیت از برقراری رابطه جنسی لذت است، ولی اگر بر عواقب آن آگاه نباشد، تبدیل به ماشین جوجه کشی میشود. آفرودیت کهن الگویی است که زنان را به تجربه عشق دعوت می‌کند. ایزدبانوی آفرودیت به عشق‌هایی وارد می‌شود که در آن روابط عاشقانه دوطرفه هستند. ( فراموش نکنیم که آفرودیت نه باکره است و نه اسطوره‌ای رنج کشیده) او شخصیتی تک بعدی ندارد و از قابلیت‌های مختلف خود نیز بهره می برد. استعاره‌ای که بسیاری از زنان از تجربه عشق، به خصوص در روزهای اولیه بیان می‌کنند، مانند روایت مشهور از تولد الهه آفرودیت است؛ روایت است که آفرودیت ناگهان از دل دریا سر برآورد. این زایش ناگهانی و غیرمنتظره استعاره‌ای از شور و سرمستی تجربه عشق آتشین است. البته می‌دانیم که نوع دیگری از تولد نیز برای آفرودیت روایت شده است. در تعریف هومر می‌خوانیم که آفرودیت به صورت طبیعی متولد شد. از این روایت می‌توانیم این برداشت را داشته باشیم که روابطی که با روال طبیعی و همراه اعتماد و عشق و در طول زمان به جلو می‌رود نیز می‌تواند چنین احساس شوری را در خود تجربه می‌کند.

روابط کهن الگوی آفرودیت با مردان

توانایی ایزدبانو آفرودیت در انتخاب همسر مناسب متاسفانه کاستی هایی دارد. همه مردانی که آفرودیت به عنوان همسر انتخابشان کرد، گزینه مناسبی برای یک شوهر ایده‌آل نبودند. از آن‌ جایی که آفرودیت لذت طلب و خلاق است، ذهن منطقی آتنا را ندارد تا شرایط را برای یافتن کردن یک همسر مناسب و همه چیز تمام مهیا کند. انتخاب همسر در تایپ آفرودیت بسیار وابسته به حس و لحظه است و هیچ گونه آینده نگری در آن دیده نمی‌شود. به همین دلیل، اگر کهن الگوهای منطق محوری مانند آتنا یا حتی هرا در این زنان فعال نشود، احتمالا انتخاب‌های افتضاحی برای پیوند عاطفی خواهند داشت. اسطوره آفرودیت، هفایستوس را به عنوان اولین گزینه برای پیوند زناشویی انتخاب کرد. کهن الگوی هفایستوس جوان درون گرایی است که به دلیل رابطه شکست خورده‌اش با پدر و مادرش، خشم سرکوب شده را در خود حمل می کند و چندان تمایلی به برقراری رابطه با دیگران ندارد. آفرودیت جذاب با نیرویی که دارد هفایستوس سرخورده و غمگین را به خود جذب می‌کند و هفایستوس ناگهان خودش را در میدان توجه و عشق قدرتمند آفرودیت می  یابد.

مشکلات روانشناختی زنان تایپ آفرودیت

کشمکش بین علایق خویش و کنار آمدن با قوانین جامعه می‌تواند زن آفرودیت تایپ را آزاد دهد. آفرودیت به راحتی با قوانینی که از دنیای بیرون به او دیکته می‌شود کنار نمی‌آید و در ذهن خود همیشه سعی می‌کند انگیزه‌های درونی خود را دنبال کند. این اوضاع زمانی که شخصیت آفرودیتی در جوامع سنتی و بسته زیست کند، برای او تبدیل به بحران می‌شود و او معمولا تصمیم می‌گیرد که آن جامعه را ترک کند. آفرودیت باید در تصمیم گیری‌هایش محتاط‌‌انه تر عمل کند و قبل از هر چیز به عواقب تصمیم‌هایش بیاندیشد. شاید از مهم‌ترین موقعیت‌هایی که آفرودیت باید حواسش را جمع کند، در روابط عاطفی و انتخاب شریک است.با مطالعه این کهن الگو و پاشنه‌های آشیل آن می‌توان در شرایط پرخطر به انتخاب‌ها آگاه‌تر بود تا به انتخاب‌های آفرودیت دچار نشد. آفرودیت‌های درونگرا نسبت به زنان آفرودیت‌ تایپ درونگرا مصونیت احساسی بیشتری دارند، چرا که وجه درونگرایی آنان باعث می‌شود که کمتر به سمت رفتارهای صمیمی با غریبه‌ها بروند و کمتر ایجاد سوتفاهم کنند.

پرورش کهن الگوی آفرودیت

 ویژگی بارز زنان آفرودیت تایپپ ابن الوقت بودن اآنهاست. این ویژگی را به شدت می‌توان در کودکان نیز مشاهده کرد. آن‌ها بر روی لحظه و لذت بردن از آن تمرکز می‌کنند و به آنچه که در ادامه پیش خواهد آمد توجهی ندارند. برای مثال ممکن است زن آفرودیتی با اینکه می‌داند فردا صبح قرار مهمی دارد و باید صبح زود بیدار شود، با این حال به این موضوع اعتنایی نمی‌کند و ترجیح می‌دهد تا آخر شب به گپ زدن با دوستانش و یا تماشای برنامه مورد علاقه‌اش بپردازد. دلیل آن هم واضح است  در این مقاله به آن اشاره کردیم، زن آفرودیتی بیش از اینکه به ملاحظات منطقی بیاندیشد به دنبال ارضای الویت‌های عاطفی خود در لحظه است. در این مسیر، تجربه بسیار به او کمک می‌کند. احتمالا اگر زنان تایپ آفرودیت تجربه دیر رسیدن سر قرار و برخورد منفی طرف مقابل را تجربه کنند، دفعه بعد بیشتر به عواقب کارشان فکر می‌کنند و از تکرار مجدد آن‌ خطا جلوگیری می‌کنند.

نتیجه گیری

زن آفرودیتی زود عاشق می‌شود. آفرودیت چنان عشقی را برای خود و طرف مقابل به ارمغان می‌آورد که هر دو در این میدان الکتریکی مسحور و شیدا می‌شوند. آفرودیت به همان سرعت عاشق شدن می تواند معشوقش را نادیده بگیرد و او را ترک کند. آفرودیت‌ها معمولا در مسیر عاطفی خود چندین شکست را به دیگری تحمیل کرده و خود نیز متحمل بارها شکست عشقی شده‌اند. آفرودیت یکی از بهترین کهن الگوهاست که نه مانند کهن الگوهای باکره تک بعدی است و نه مانند سایر کهن الگوها مورد تجاوز و رنج مردان قرار می‌گیرد. او شخصیتی قوی دارد که خودش همسرش را انتخاب می‌کند (هر چند این انتخاب همواره درست و بجا نیست) و همواره در روابطی تاب می‌آورد که در آن عشق دو طرفه جریان دارد. این اسطوره از قدرت عشق در جهت مثبت و هم در جهت منفی آگاه است و می‌تواند آن را در هر دو جهت به کار بگیرد. زنانی که در دام عذاب عشق مخرب گیر افتاده‌اند، گویی به عذاب آفرودیت نفرین شده‌اند. نیروی بسیار زیادی لازم است تا صرف کنند و خودشان را از بند این دام رها کنند.

نظرات

شبنم
۰۰
پاسخسلام. ممنون بابت مقاله خوبتون. میگم از نظر خانما هرزه و بی حیا به حساب بیای و از نظر آقایون فرشته و خانمهای مذهبی هرزه و بی حیا بدوننت و خانمهای قرتی ساده و خنگ و بی کلاس جزو ویژگی آفرودیت محسوب میشه؟
ستاره
۰۰
پاسخممنون بابت مقاله خوبتون.من تست دادم و آفرودیت بالایی داشتم.من قبل از اینکه بدونم آفرودیتم خانمها و دختراازم بدشون میومد ولی نمیتونستن زیبایی ام رو انکار کنن ولی آقایون درهرشرایطی بهم احترام میزاشتن و پیشنهاد دوستی میدادن و زیبایی ام براشون جالب بود و زیبایی ام رو تحسین میکردن.
هستی
۰۰

سلام

خوشحالم که مقاله شخصیت شناسی ایزبانو آفرودیت برات مفید بوده و خوشحالم که خودت رو شناختی و میتونی روی تعادل انرژی های درونی ت کار بکنی.

قربانت

زری افضلی
۰۰
پاسخسلام خسته نباشید
مطالبی که داخل این مقاله خوندم از لحاظ شحصیتی خیلی به اخلاق ورفتار شخصیت خودم نزدیکه زنان آفرودیتی از نظر من خیلی باحالن 🥰👌
هستی
۰۰

سلام 

خوشحالم که مقاله شخصیت شناسی زنان آفرودیت تایپ برای شما جالب و مفید بوده است. با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

جدیدترین مقالات