بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه هرمس

شخصیت شناسی کهن الگوی مردانه هرمس
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/08/30 0 نظر

کهن الگوی مردانه هرمس خدای مسافران، تجارت، دزدان، راهزنان و همچنین خدای سخنوری محسوب می شود. هرمس پیام آور خدایان نیز به شمار می آlد. او بین عالم زنده انسانی و عالم زیرزمینی اموات در رفت و آمد بود. گفته می شود که هرمس روح مردگان را نیز به عالم اموات هدایت می کرد. انرژی هرمس در روان تمامی زنان و مردان وجود دارد. با شناخت این انرژی می توان از موهبت های آن برخوردار شد و از افتادن در دام رفتارهای هرمسی افسارگسیخته نیز رها گشت.

مقدمه

در اساطیر چنین آمده که مسافران پیش از ورود به شهر آتن، در مسافرخانه‌ای استراحت می‌کردند، این مسافرخانه تخت خوابی داشت که افراد را براساس آن می‌سنجیدند، شخصی که روی این تخت خواب دراز می‌کشید، اگر دراز تر از تخت خواب بود، دست و پای او را می‌بریدند تا هم اندازه طول تخت خواب شود و اگر کسی کوتاه‌تر بود، او را آنقدر می‌کشیدند که هم اندازه تخت شود. اسم این تخت پروکراسیتز بود. این روایت تاریخی را ذکر کردم تا بگویم که شناخت کهن الگوها کمک می‌کند که همه را به یک چشم نبینیم و معیار یکسانی برای شناخت آدم‌ها نداشته باشیم. کهن الگوها انرژی‌های مردانه و زنانه‌ای هستند که در روان و ناخودآگاه ما جای دارند. تفاوت‌های شخصیتی و ویژگی‌های منحصربفرد افراد مربوط به کهن‌الگویی است که در هر شخص وجود دارد. شخصی با مطالعه و تعمق به هیجان می‌آید و دیگری با ورزش و جنب و جوش. کسی با بودن در شلوغی و ارتباط با دیگران انرژی می‌گیرد و در عین حال دیگری با این کارها انرژی از دست می‌دهد. در این مقاله کهن الگوی هرمس در یونان باستان را مورد مطالعه قرار می دهیم و به تأثیر شگرف انرژی هرمس بر مردان و زنان امروزی می پردازیم. گفتنی است که مطالعه و شناخت کهن الگوهای مردانه و زنانه برای درک و تعبیر خواب  و رویا نیز ضروری می باشد.

اسطوره هرمس در یونان باستان

هرمس که به زبان رومی به آن مرکوری هم می‌گویند، فرزند زئوس و مایاست. معنای لغوی هرمس انبوه سنگ‌هاست، این معنی به همراهی این خدا با مسافران اشاره دارد. خلاقیت، تفکر سریع، توانایی در برقراری ارتباط با دیگران، حقه بازی و همراهی مسافران از ویژگی‌های بارز این کهن الگوست. چوبدستی کادوسیوس یا کادوسه نماد هرمس است. این عصا که روی سر خود عکس دو مار افعی را دارد امروزه نمایانگر ساختار DNA است و به این معناست که هرمس تبادلگر دنیای مردان و زنان است. هرمس در اولین روز تولدش گاوهای برادرش آپولو را دزدید، دو تا از آن‌ها را کباب کرد و خورد و سپس به گهواره‌اش برگشت. او مانند دزدان حرفه‌ای این کار را کرد تا ردی از خودش باقی نگذارد، با این حال آپولو متوجه این موضوع شد و نزد مایا رفت. هرمس در دفاع از خودش گفت به جثه من نگاه کن، من طفل کوچکی بیش نیستم، چطور می‌توانم به گله تودستبرد بزنم و گاوهایت را بدزدم؟ هرمس چنان اظهار بی‌گناهی کرد که آپولو خنده‌اش گرفت. آپولو برای دادخواهی هرمس را نزد پدرشان زئوس برد، پدر هم در برابر اظهارات هرمس و حقه‌بازی او خنده‌ای بلند سر داد اما پس از آن با جدیت تمام از هرمس خواست که جای گاوها را به آن‌ها نشان دهد. در فرهنگ‌های مختلف نمادهای متفاوتی برای حقه بازی وجود دارد. برای مثال؛ گرگ صحرایی که به زبان سرخ پوستان آسیایی «کایوت» نامیده می‌شود، کلاغ در میان اسکیموها و گورکن در فرهنگ ژاپن به این ویژگی شخصیتی کهن الگوی هرمس اشاره دارند. هرمس به همراه مادرش درون غار زندگی می‌کردند. در ماجرای دزدیدن گاوهای آپولو، مایا پس این که هرمس به خانه برگشت از ماجرا با خبر شد. جالب است که خدای هرمس سر هر که را که شیره بمالد، سر مادرش را نمی‌تواند با دروغ و حقه‌ بازی گرم کند. رابطه هرمس با مادرش بسیار خوب بود و این ویژگی را می‌توان در اغلب مردان تایپ هرمس دید. هرمس هیچگاه ازدواج نکرد ولی با زنانی چون آفرودیت رابطه داشت.

کهن الگوی هرمس در جهان امروز

مردان با کهن الگوی هرمس در دنیای تجارت، مذاکره، حل و فصل مشاجرات بسیار موفق‌اند. در مطالعه اسطوره هرمس در یونان باستان می‌بینیم که اوبه راحتی در دنیاهای مختلف در حرکت بود، از دنیای زیرین به دنیای زمینی می‌آمد و از زمین به آسمان‌ها سفر می‌کرد. این ویژگی نشان این است که مردان با این کهن الگو به راحتی می‌توانند از مرزها عبور کنند. هرمس نماد ویژگی‌های متناقض است درعین اینکه جامد است می‌تواند مایع باشد. کهن الگوی هرمس پیام آور زئوس و فرمانروایان بود. این وظیفه بخاطر فصاحت و بلاغت هرمس به او واگذار شده بود. پسران هرمس تایپ سخنرانان بسیار خوبی هستند. آن‌ها می‌توانند با کلامشان همه را متقاعد کنند. اگر در حوزه فروشندگی وارد شوند، می‌توانند یک سر و گردن بالاتر از سایر فروشندگان ظاهر شوند. این مردان ورزشکاران خوبی نیز هستند. فعالیت موردعلاقه آنان به جنب و جوش و حرکت مربوط می‌شود. مشاغل پشت میزنشینی و کم تحرک اصلا مورد علاقه شخصی با این کهن الگو نیست. دوران بلوغ و نوجوانی پسران هرمس تایپ نحوه تربیت این پسران تا حد زیادی به اجتماع و خانواده‌ای که در آن رشد می‌کنند بستگی دارد. اگر این فرزندان در خانواده‌های بزهکار باشند، احتمالا دزدهای حرفه‌ای خواهند شد. در صورتی‌که در خانواده‌های سالمی رشد کنند، این فرزندان در سن بلوغ به دنیای تجارت، مذاکره، شغل‌هایی که در آن ارتباطات کلامی بسیار مهم است سوق داده می‌شوند. پسران هرمس تایپ بالفطره دروغگوهای خوبی هستند. درصورتیکه پدر و مادر روی خوش به این ویژگی آنان نشان دهند، این پسران به دروغگوهایی تبدیل خواهد شد که در مورد مسائل مختلف از روابطشان با جنس مخالف گرفته تا موفقیت‌های شغلی و زندگیشان لاف می‌زنند. در اسطوره می‌خوانیم که زئوس پس از شنیدن دروغ‌های هرمس مبنی بر ندزدیدن گاوهای آپولو خنده سر داد و بعد دستور داد تا حقیقت را بگوید. حتی این برخورد دوگانه زئوس می‌تواند به دروغگویی هرمس دامن بزند. بسیار مهم است که والدین پسر هرمس تایپ در مواجهه با دروغگویی فرزندشان برخورد قاطع داشته باشند.

شخصت شناسی کهن الگوی هرمس

هرمس از هوش بالایی برخوردار است؛ به طوری که در روز تولدش لاک پشتی را در کنار غار پیدا کرد، آن را کشت و از لاک آن برای ساختن ساز چنگ استفاده کرد و شروع به نواختن آن کرد. آپولو برادرش چنان عاشق این چنگ شد که به هرمس گفت هر چه او بخواهد را در قبال این چنگ به او خواهد داد. هرمس نیز در قبال 50 گاو و چندین خواسته دیگر از جمله فرمانروایی دسته‌ای از حیوانات، چنگ را به برادرش داد. این کهن الگو به کسانی که به کمک نیاز دارند، کمک می‌کرد. برای مثال به دیمیتر کمک کرد تا دخترش را که بی گناه به دنیای زیرین تبعید شده بود را نجات دهد. هرمس دارای فرزندان زیادی بود که هر کدام نشانی از ویژگی‌های شخصیتی پدر را با خود دارند. اتولیکوس (دزدی و شاهدی دروغگو)، مارتیلوس (نوآور)، آمورال پن (از کمر به پایین شمایل بز دارد و فرمانروای چوپان و گله و جنگل است)، اودوروس (چوپان) و هرمافرودیتوس (دوجنسه) از پسران معروف او هستند. روابط کهن الگوی هرمس با زنان شخصیت تایپ هرمس در لحظه زندگی می‌کند و می‌تواند به احساسات دیگران بی‌اعتنا باشد. بهترین کهن الگویی که برای هرمس می‌توان پیدا کرد، هستیاست. هستیا در عین استقلال می‌تواند مدیریت خانه و زندگی را به عهده داشته باشد. مرد با تایپ کهن الگوی هرمس اگر همسر داشته باشد، دوست دارد که همسرش در خانه منتظر او باشد و فضای خانه را برای او از آرامش پر کند. این کهن الگو به شکل اسطوره‌ای با آفرودایت نیز رابطه داشت. ترکیب این دو کهن الگو نیز می‌توانند خوب با هم کنار بیایند. چون ‌آن‌ها نقاط مشترک زیادی با هم دارند که به رابطه‌شان کمک می‌کند. هیچ کدام از آن دو اهل تملک در عشق نیستند و هر دو به دنبال شور و نشاط‌اند.

مشکلات روانشناختی مردان هرمس تایپ

هرمس از کودکی دروغگوی ماهری بود. او چنان به دنیای خیالی خودش وابسته بود که گویی تمام ادعاهای غیرواقعی‌اش کاملا حقیقت‌اند. این کهن الگو می‌تواند به راحتی از مرزها عبور کند که این ویژگی می‌تواند در مواردی برای این شخصیت دردسرساز شود. زنانی که از روابط بدون مرز همسرانشان با جنس مخالف شکایت دارند، درواقع با مردی با این کهن الگو سر و کار دارند. مردان با این کهن الگو باید ویژگی‌های آپولو و زئوس را در خود پرورش دهند. مردان هرمس تایپ معمولا درک سطحی از وقایع و اطراف خود دارند و از احساسات عمیق نیز بهره‌مند نیستند؛ البته شما ممکن است گول ظاهر آن‌ها را بخورید و گمان کنید که این مردان خیلی رمانتیک هستند، اما حقیقت این است که آن‌ها بلدند خیلی خوب نقش بازی کنند. این مردان همانند کهن الگوهای زنان باکره معمولا در برابر ضربه‌های عاطفی مصون هستند و در صورتی که در رابطه‌ای شکست بخورند، به راحتی می‌توانند از پس آن بربیایند.

پرورش کهن الگوی هرمس

در مردان عبارت carpe diem که به معنای بودن در لحظه و لذت از آن است به میزان زیادی درمورد این کهن الگو صدق می‌کند. مردان با کهن الگوی هرمس اهل برنامه ریزی و آینده نگری نیستند. آن‌ها تمام تمرکزشان روی لحظه است و سعی می‌کنند از آنچه که در لحظه در اختیار دارند لذت ببرند. این کهن الگو دنیا را مکانی زیبا می‌بیند و زندگی با نشاطی دارد. مردان با این کهن الگو می‌توانند به افرادی که دچار مشکلات افسردگی هستند کمک زیادی کنند. همان طور که در اساطیر یونان درباره این اسطوره خواندیم، این اسطوره همراه مسافران بود و به آن‌ها کمک می‌کرد. این تاریخچه کهن الگویی باعث می‌شود که افراد با این کهن الگو مشاوران و درمانگران خوبی باشند و بیمار را در سفر بهبودی خود یاری دهند. تعهد و بودن در یک رابطه طولانی مدت برای مردان هرمس تایپ کار آسانی نیست. در ابتدای هر رابطه آن‌ها به دنبال کشف و جستجوی بیشتر در مورد جنس مخالف هستند اما با عمیق شدن رابطه، آن‌ها دست از شور و اشتیاق می‌کشند و ترجیح می‌دهند به سفرشان ادامه دهند تا اینکه خودشان را درگیر رابطه کنند.

نتیجه گیری

مردان با کهن الگوی هرمس حد و مرزها را مهم نمی‌دانند و گاهی ممکن است در لحظه تصمیم بگیرند و به عواقب آن نمی‌اندیشند. این مسئله در مواردی که آن‌ها در رابطه‌ای جدی هستند ممکن است کار دستشان دهند. البته آن‌ها توانایی این را دارند که در مواقعی که در رابطه با فردی هستند که دوستشان دارند، کارهایی که به رابطه‌شان آسیب می‌زند را ترک کنند. بهتر است که در سنین پایین رفتارهای درست به آنان آموزش داده شود. مردان هرمس تایپ برای اینکه در روابطشان موفق باشند، باید به نداهایی که هرمس درون آن‌ها فریاد می‌زند، نه بگویند تا بتوانند تعهد و ماندن را به رفتن ترجیح دهند. افراد هرمس تایپ اعتقادات معنوی قوی دارند. هرمس به سرزمین زیرین رفت تا پرسفون را نجات دهد، این نشان دهنده این است که او از مرگ هراس ندارد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

جدیدترین مقالات