بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعریف تداعی آزاد در تعبیر خواب/بخش دوم

انتشار : 1401/07/13 0 نظر 1,265 بازدید
تعریف تداعی آزاد در تعبیر خواب/بخش دوم

دانلود رایگان تعریف تداعی آزاد در تعبیر خواب/بخش دوم

رویاها از تداعی های عمومی و مشترک (گروهی یا فرهنگی) و تداعی های شخصی ایجاد می شوند. در بخش اول این پادکست، در مثال تعبیر خواب صلیب، ما ابتدا به تداعی مشترک مفهوم صلیب در بین فرهنگ و مذاهب مختلف سخن گفتیم. سپس به افکار، احساسات، خاطرات و ادراکات شخصی خود منشعب شدیم.در تکنیک تداعی آزاد، شما از تداعی جهان شمول و مشترک یک نماد آغاز می کنید و در نهایت به تجربه شخصی خود از یک نماد می رسید. با این هدف که فارغ از مفاهیم مشترک، جزئیات خاصی از یک رویا برای شخص شما چه معنایی دارد. نمادگرایی و تداعی کهن الگویی به معنی «معنای یکسان در طول زمان، گروه ها و فرهنگ ها» است. برای مثال، مادر کبیر نماد زندگی برای همه و همه جا است. همه از مادر متولد می شوند، و مهم نیست که مادر شما چقدر به نقش خود عمل می کند و در چه دوره زمانی زندگی می کنید، شما از نمادگرایی کهن الگویی مادر کبیر آگاه هستید، از بدو تولد در شما ریشه دوانده است. در این نمونه ارتباط بین مادر و فرد یک ارتباط کهن الگویی است که در دسته کهن الگوی جمعی قرار می گیرد.

آزادانه تداعی کنید، اما مراقب باشید سرگردان نشوید!

تداعی شبیه به طوفان فکری است. گرچه ممکن است فکر کنید که برخی از ایده‌های شما درست به نظر نمی‌رسند یا شما را به جایی نمی‌ رسانند، اما ضربه زدن به سوژه مورد نظر باعث می‌شود به آن لحظه طلایی آهان! دست یابید. شما ناخودآگاه می دانید که معنای این نماد چیست، بنابراین تداعی آزاد درست مانند کمک به یاد آوری چیزی است که در نوک زبانتان است. ضربه محکم و ناگهانی! تکنیک تداعی به شهود و احساسات شما اجازه می‌دهد وارد عمل شوند و به دور باطل فیلترها و سانسورهای ذهنی شما پایان دهند. تداعی شکاف بین آنچه آگاهانه می دانید و آنچه ناخودآگاه می دانید را پر می کند. شما یک کتابخانه شخصی از تداعی ها در طول زندگی خود از تجربیات شخصی، قرار گرفتن در معرض فرهنگ، جامعه و رسانه تولید می کنید. شما با برخی تداعی ها متولد می شوید، مانند دانستن اینکه مادر زندگی است، و بقیه را به دست می آورید. همانطور که شماآموزش می بینید و رشد می کنید، رویاهای شما بیشتر با این تداعی ها سرو کار پیدا میکنند و در نهایت هزاران مرجع بالقوه برای استفاده به عنوان نماد جمع آوری می شوند. برخی از تداعی ها آنقدر عمیق در روان بشر ریشه دوانده اند که تا زمانی که از نزدیک با ناخودآگاه جمعی و اسطوره شناسی آشنا نباشید، منشأ آن را به درستی درک نمیکنید، در حالی که برخی از آنها بلافاصله قابل تشخیص هستند.

تداعی آزاد را تمرین کنید!

تداعی کلمات تمرین خوبی برای یادگیری تکنیک تداعی مورد استفاده در تعبیر خواب است. هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، فقط اجازه دهید کلمات و ایده ها آزادانه جریان پیدا کنند. بدون قضاوت بدون منیت بدون خجالت. نکته این است که فیلترها و سایر موانع را دور بزنید. برای تمرین تداعی کلمات، سعی کنید: یک شی یا فرد را انتخاب کنید و تداعی های خودتان را با استفاده از تکنیک طوفان فکری انجام دهید. این بازی هیچ محدودیتی ندارد. جالب است بدانید، در  تبلیغات، رسانه ها و بازاریابی از تداعی ها برای انتقال ایده ها، حالات و احساسات استفاده می کنند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0