ده حقیقت حیرت آور در مورد خوابیدن

1 0
Read Time:3 Minute, 21 Second

شاید جالب باشد اگر بدانید که ما در تقویم روزی به نام ” روز جهانی خواب” داریم ! این مناسبت باعث میشود هر ساله، توجه بسیاری از آدمهای به موضوع خواب جلب شود . خوابیدن موضوعی است که علیرغم اهمیت فراوانی که بر روی سلامت و کیفیت زندگی انسان دارد باز هم از سوی برخی افراد با بی‌توجهی مواجه می‌شود.

در این نوشتار راجع به حقایقی جالب در مورد خواب انسان حرف میزنیم که کمتر جایی خوانده و یا شنیده‌اید !

میزان خوابیدن انسان در طول عمر

ما یک سوم طول عمر خود را در خواب به سر می‌بریم . به عبارت دیگر، یک فرد شصت ساله به میزان بیست سال از عمر خود را در خواب به سر برده است.

میزان خواب دیدن انسان

یک شخص بالغ حدود 4 تا 6 خواب (رؤیا) در طول مدت زمانی که به خواب رفته است می‌بیند. از این میزان خواب، افراد زیادی معمولا” 95% تا 99% آن را فراموش می‌کنند.

برای درک بهتر دلیل فراموشی خوابها مقاله چرا خواب می‌بینیم را بخوانید.

خروپفهای گوش خراش

میزان دسیبل خروپُف می‌تواند تا عدد 100 افزایش یابد. برای درک این موضوع لازم است بدانید که میزان دسیبل صدای مترو و کامیون نیز 100 می‌باشد. از این مقایسه می‌توان به میزان بلندی و گوش خراش بودن صدای خروپف‌ برخی افراد پی برد!

10% مردان کمتر از سی سال و 5% زنان کمتر از سی سال خروپف می‌کنند. این رقم پس از شصت سالگی به بیش از 60% مردان و 40% زنان تغییر می‌کند.

چرخه خواب و بیداری بدن

ساعت بیولوژیکی بدن ما حدود 20000 نورون را در شبانه روز می‌شمارد.  این ریتم چرخه خواب و بیداری ما را تنظیم می‌کند. این نورونها در غده هیپوتالاموس مغز متمرکز شده‌اند بخشی که  به کوچکی یک دانه عدس می‌باشد.

suprachiasmatic nucleus غده تنظیم کننده چرخه خواب و بیداری

افراد مشهور چند ساعت می‌خوابند؟

انشتین بیش از 11 ساعت در شبانه روز می‌خوابیده است. این در حالی است که ناپلئون بناپارت تنها 4 ساعت در شبانه روز به خواب می‌رفته است. بر اساس برخی تحقیقات می‌توان گفت که میزان خواب افراد می‌تواند ژنتیکی باشد و نسل به نسل به ارث برسد.

حرف زدن در خواب

1 تا 2% فرانسویها در حین خواب دیدن صحبت می‌کنند. برخی از آنها این فعالیت را در حین چرخه خواب عمیق انجام می‌دهند و برخی دیگر در حین چرخه خواب پارادوکسال. تنها سی درصد از این حرفهای شبانه قابل درک و معنی دار هستند. مابقی آواهایی هستند که معنی خاصی از آن درک نمی‌شود و یا در قالب جیغ، خنده، و… خود را نشان می‌دهد.

خوابیدن با حیوانات خانگی

20% اروپائیان با حیوانات خانگی خود می‌خوابند. این مسأله معمولا” باعث بد خوابی افراد می‌شود. گربه و سگ در حین شب چندین بار از خواب بیدار می‌شوند و این بیداری می‌تواند گاهی خیلی طولانی باشد. همین موضوع می‌تواند موجبات بدخوابی افراد حاضر در محل حضور حیوانات را فراهم آورد.

برای درک دنیای ناخودآگاه باید به خوابها اهمیت داد.

هستی کشاورز

رکورد جهانی نخوابیدن

رکورد جهانی مدت زمان نخوابیدن 266 ساعت معادل 11 روز می‌باشد. این رکورد متعلق است به آقای تونی رایت از بریتانیا می‌باشد. تجربه 11 روز نخوابیدن موجب اضطراب شدید، اختلال شناختی، عدم تعادل جسمی و روحی و برخی مشکلات دیگر در این فرد شد.

کم خوابی

در فرانسه 45% افراد از کم خوابی رنج می‌برند. افراد بالغ معمولا 50 دقیقه کمتر از نیازشان می‌خوابند. این میزان خواب در افراد کمتر از 25 سال حدود 18 دقیقه است.

خطر بی خوابی

خطر ِ 24 ساعت بی خوابی مساوی است با رانندگی با میزان 1% الکل در خون. 18 ساعت بی خوابی تاثیری برابر با داشتن نیم درصد الکل در خون دارد. این میزان از بی‌قراری و عدم تعادل به دلیل بی‌خوابی می‌تواند در مواقعی جان شخص را به خطر بیاندازد. مخصوصا” برای افرادی که در مشاغلی فعالیت دارند که از حساسیت بالایی برخوردار است. مثل رانندگان و ..

عکس از سایت unsplash

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *