بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب انگشتر

تعبیر خواب انگشتر

کارل یونگ (1961-1875) روان‌پزشک مشهور سوئیسی، یکی از بهترین کاشفان روان مرموز بشر به شمار می‌آید. وی موفق شد با کشفیات خود در زمینه ناخودآگاه شخصی و جمعی، دریچه جدیدی را بر روی درمان مسائل روانی انسان بگشاید. علاقه به خواب‌ها و تعبیر آن‌ها تاریخچه طولانی و شگفت انگیزی دارد که به قبل از یونگ بازمی‌گردد. گرچه خواب‌هایی که در آن‌ها نقش جواهرات ازجمله «انگشتر» ظاهر می‌شود، می‌تواند بسیار متفاوت باشد اما به‌طور کل می‌توان گفت که دیدن انگشتر در خواب جزو خواب‌های بزرگ (مفهومی و مهم) محسوب می‌شود. در رویکرد یونگ درمانی، اغلب انگشتر را نمادی از سلف در نظر می‌گیرند؛ اما این سلف دقیقاً به چه معناست؟ هستی کشاورز در این مقاله به تعبیر خواب انگشتر پرداخته و اطلاعات خوبی را در خصوص نمادشناسی انگشتر در اختیار شما قرار داده است. پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر نمادهای خواب و یادگیری تعبیر خواب درست مقاله تعبیر خواب مار و یا تعبیر خواب ماهی را نیز مطالعه فرمایید.

 

نماد انگشتر در خواب چیست؟

نماد انگشتر در خواب با اتحاد همراه است. انگشتر نماد ازدواج یا پیوند دو موجود متضاد است. بر این اساس می‌توان گفت انگشتر نماد پیوند و آشتی اضدد به شمار می‌آید. دیدن انگشتر در خواب دیدن تماس با کسی غیر از خود است. انگشتر همچنین می‌تواند ظاهری جادویی داشته باشد (مانند حلقه در " ارباب حلقه‌ها "). انگشتر می‌تواند نشان دهنده دست‌یابی به معرفت خاصی باشد که درها را به روی جهان‌های مرموز و موازی فرا مادی باز می‌کند. انگشتر همچنین نشانه شهود و ناخودآگاه خلاق است. اغلب اوقات، خواب‌هایی با مضمون انگشتر، بصورت دریافت و یا تقدیم یک و یا چند انگشتر اتفاق می‌افتد. انواع این خواب‌ها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد ازجمله: انگشتر ازدواج، گم کردن انگشتر طلا، پیدا کردن انگشتر بر روی زمین، هدیه گرفتن انگشتر و... این خواب‌ها با توجه به سن و جنسیت و موقعیت کنونی زندگی بیننده خواب متفاوت است.

 

تعبیر خواب انگشتر از نگاه یونگ

پرفسور یونگ پیشگام در زمینه روانشناسی تحلیلی و متخصص در تجزیه و تفسیر نمادهایی بود که ناخودآگاه ما هنگام برقراری ارتباط (در خواب) با هوشیاری بالاتر و یا همان خودآگاه ما استفاده می‌کند. یونگ جهان را با مفاهیم همزمانی و ایگو، ناخودآگاه شخصی و ناخودآگاه جمعی آشنا کرد. کتاب‌ها و مقالات او درک عمیق او از جنبه‌های مختلف روان‌ انسان و روابط آن‌ها با طبیعت معنوی را به اشتراک گذاشته‌اند. به گفته یونگ، اساسی‌ترین نمادهایی که ناخودآگاه انسان برای برقراری ارتباط با بخش آگاه روان از آن‌ها استفاده می‌کند به عنوان کهن الگوها شناخته می‌شوند. ایگو (من) آنیما آنیموس، (بخش‌های متضاد جنسیتی در روان زن و مرد)، پرسونا، (تصویری که یک شخص از خودش ارائه می‌کند) و سایه شخصیتی (بخش پنهان و انکار شده شخصیت هر فرد) مفاهیمی هستند که از طریق یونگ راهشان به دنیای روانشناسی تحلیلی باز شد.

 تعبیر خواب انگشتر از نگاه یونگ اشارتی است به سلف و خویشتن درونی فرد. انگشتر و یا حلقه، نمادی از تمامیت، اتحاد، پیوستگی و یکپارچگی است. حلقه نماد ازدواج و اتحاد بین سلف و ایگو می‌باشد. در رویکرد یونگ، دیدن انگشتر و یا حلقه در خواب نشان می‌دهد که چیزی در عمق درون فرد بیننده خواب در حال پیوند و یکپارچگی است. این اتحاد می‌تواند پیوندی هماهنگ بین خودآگاه و ناخودآگاه باشد، یا نشانه ادغام و پیوستگی نیروی زنانه روان در مرد و نیروی مردانه در روان زن باشد. در روانشناسی تحلیلی یونگ، این دو نیرو با نام‌های آنیما و آنیموس شناخته می‌شود. آنیما نیروی زنانه در روان مرد است که حامل وجه عاطفی، احساسی و معنایی در مردان است و آنیموس حامل وجه چارچوبمند، سختگیر، فرم دهنده و عمل‌گرای درون زنان است. اتحاد ایگو مردانه و زنانه با این دو نیرو آنان را به سوی تعادل روانی هدایت می‌کند و از انسان موجودی متعادل در دو بعد زنانه و مردانه می‌سازد.

 

تعبیر خواب انگشتر خوب است یا بد؟

قبل از پرداختن به سؤال «تعبیر خواب انگشتر خوب است یا بد؟» باید به نکات مهمی در تعبیر صحیح خواب توجه داشت. برای مثال خواب‌هایی وجود دارند که به خواب‌های به اصطلاح "بزرگ " معروف هستند. آن‌ها از ناخودآگاه جمعی با نمادها و موقعیت‌های چشمگیر و اغلب فراموش نشدنی سخن می‌گویند. بسته به شخص، اغلب خواب‌ها از ناخودآگاه شخصی افراد می‌آید و به طور خاص یا آشکارا اشاره به موضوعی مهم در روان فرد دارد. هر بیننده خواب "زبان " نمادین خود را دارد. برای مثال یک گاو برای من به عنوان یک شهرنشین معنای بسیار متفاوتی با کسی دارد که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و از شیر گاوهایش پنیر درست می‌کند! پس لازم است تداعی شخصی هر فرد از نمادهای خواب را در تعبیر خواب افراد در نظر گرفت در غیر این صورت با خطر جعل حقیقت و از بین بردن رسالت و برکت خواب روبرو خواهیم بود.

برای درک بهتر تعبیر خواب انگشتر در خواب مایلم یک خواب واقعی را با شما به اشتراک بگذارم. «من روی زمین دراز کشیده‌ام. مردان مرا زیر پا می‌گذارند. من خودم را رها می‌کنم. ناگهان یک جنگجوی شگفت انگیز ماسایی از راه می‌رسد. او مرا بلند می‌کند و در مقابل من زانو می‌زند و یک حلقه آبنوس (نوعی چوب) ساده به من هدیه می‌دهد." این خواب متعلق به یک بانوی 47 ساله اروپایی است.» بدیهی است که این زن از پیوند خود با مردان رنج زیادی کشیده است. این بانو سال‌های متوالی مورد بی‌مهری و هجمه نیروهای مردانه قرار گرفته بود. او اجازه داده بود ماهیت اصیلش مورد بی‌احترامی قرار گیرد. به نظر می‌رسد این خواب می‌گوید چیز جدیدی در زندگی او در حال تولد است. مرد جنگجوی ماسایی (قبیله‌ای در آفریقا) بازنمایی شکل گیری یک مبارزه جدید برای بازپس‌گیری خویشتن قوی و سازنده است. جنگجو در اینجا نماد آشکاری از آنیموس (بخش مردانه فعال و سازنده در روان زن) بیننده خواب است. دریافت حلقه از مرد جنگجو نشانه بازیابی نیروی پایمال شده و پیوند دوباره با این انرژی است.

 

وجه روشن و شفابخش انگشتر در خواب

فلزاتی همچون طلا و یا نقره که انگشتر از آن تهیه می‌شود در اعماق زمین ساخته و پرداخته می‌شود و سپس توسط انسان استخراج می‌گردد. در شرایط عادی، انسان نمی‌تواند طلا و یا الماس و زمرد بسازد. برای این کار به فشار و گرمای اعماق تاریک زمین نیاز است. در رویکرد یونگ نسبت به تعبیر خواب می‌دانیم که «اعماق زمین» اغلب نمادی از اعماق ناخودآگاه روان انسان است. انگشتر الماس نماد واقعیت و حقیقت سلف و یا همان خویشتن درونی است. بدین معنی که این بخش از روان بدون دخالت انسان در اعماق حضور دارد و در زندگی هر روزه انسان تجلی می‌یابد. در بدو تولد، سلف نیز در اعماق وجود انسان، در وسعت ناخودآگاه، مستقل از ضمیر خودآگاه و ایگو خلق می‌شود. در عین حال، طلا و فلزات مشابه که در ساخت انگشتر استفاده می‌شود به سختی و دوام باورنکردنی معروف هستند. آن‌ها نمادی از دوام و انعطاف پذیری خویشتن و اشتیاق همه جانبه ما برای ارتباط با ماهیت حقیقی روان و عمیق‌ترین هویت خودمان هستند. ما از نیاز عمیق خود به تماس با خویشتن برتر درونی آگاه هستیم. اغلب معنای خواب‌ها حول محور پیوند با این حقیقت اصیل الهی می‌چرخد.

انگشترها اشکال بسیار پیچیده‌ای دارند و اغلب جنبه‌های بسیار متفاوتی را به نمایش می‌گذارند. هر انگشتر می‌تواند نماد و بیان کننده معنا و مفهوم خاصی باشد. به این ترتیب می‌توان دریافت که انگشترها شباهت زیادی به شخصیت انسان دارند. چراکه شخصیت انسان نیز دارای ابعاد و جنبه‌های متعددی است. در رویکرد تعبیر خواب یونگ ما آگاه هستیم که مانند انگشتر، روان و کلیت وجودی انسان نیز چند وجهی است. هرچند ما صرفاً از «من» و هویت اجتماعی که در سطح دنیوی و مادی ساخته‌ایم آگاه هستیم و از بسیاری از جنبه‌های خارق‌العاده وجود الهی خود بی‌خبر هستیم. برای درک معنای خواب‌های حاوی نماد انگشتر، باید زیبایی و شگفتی چند بعدی انگشتر طلا و یا نقره را به عنوان تصویری که منعکس کننده حقیقت متنوع و چند وجهی وجود انسان است را درک کنیم.

 

تعبیر خواب انگشتر از نظر قرآن

در قرآن کریم آیه‌ای در خصوص انگشتر و تعبیر خواب آن وجود ندارد. تنها در سوره ص از آیة 30 تا 40 به بخشی از زندگانی حضرت سلیمان اشاره شده که برخی مفسران آیه 34 را به روایتی غیر موثق از انگشتری حضرت سلیمان ربط می‌دهند. در آیة 34 می‌فرماید: "وَ لَقَدْ فَتَنَّا سُلَیْمَـَن‌َ وَأَلْقَیْنَا عَلَی‌َ کُرْسِیِّه‌ِی جَسَدًا ثُم‌َّ أَنَاب‌ «و قطعاً سلیمان را آزمودیم و بر تخت او جسدی بیفکندیم‌، پس به توبه بازآمد.» مفسران در مورد امتحان شدن حضرت سلیمان از طرف خداوند، مطالب مختلفی را بیان کرده‌اند. برخی از مفسران داستان ربوده شدن انگشتر سلیمان را نقل کرده‌اند: روزی حضرت سلیمان، قبل از قضای حاجت، انگشترش را از دست بیرون آورد و به کنیزش‌ داد. خداوند جنّی به نام صخر را به صورت سلیمان درآورد، آن جن نزد کنیز آمد و گفت انگشتر من را بده‌، کنیز حضرت سلیمان نیز از روی بی‌خبری، انگشتر را تحویل داد.

جن انگشتر را در دست کرد و به جای سلیمان بر تخت نشست و جن و انس را مُسخّر خود ساخت‌. پس از چهل روز، فرشته‌ای آمد و آن جن را از تخت سلیمان دور کرد. آن جن هم انگشتر را در دریا افکند. انگشتر را یک ماهی بلعید. آن ماهی به دست حضرت سلیمان افتاد، شکمش را پاره کرد و انگشترش را بازیافت و دوباره حکومتش را باز پس گرفت. حتی اگر گمان کنیم که این روایت بی‌پایه و اساس و موهوم است اما می‌توان دریافت که نمادشناسی پشت این داستان قابل‌تأمل است. انگشتر حاوی نیروی خارق‌العاده است که می‌تواند جن و انس را به تسخیر صاحبش درآورد. شاید از ورای این روایت بتوان گوشه چشمی به تعبیر خواب انگشتر انداخت. انگشتری که قادر است حلقه گمشده اصالت آدمی را بازیابد و مهره‌های پراکنده و بی‌شکل وجود انسان را دوباره در کنار هم گردآورد و هم ساز کند و معجزه بیافریند.

 

تعبیر خواب انگشتر به روایت ابن سیرین

«طبق روایت محمد ابن سیرین معتقد است اگر در خواب ببینی انگشتر خود را به کسی بخشیده‌ای، یـعـنـی بخشی از دارائی خود را به فقرا و نیازمندان می‌بخشی. ابن سیرین می‌گوید: اگر ببینی انگشترت را فروخته‌ای و پولش را هم گرفته‌ای، یـعـنـی همه اموال خودت را به یکباره می‌فروشی و در راه‌های بی‌دلیل خرج می‌کنی و سپس پشیمان می‌شوی! ولی اگر پول انگشتر فروخته شده را نگرفتی، یـعـنـی قسمتی از اموالت را می‌فروشی و خرج زن و فرزندانت را پرداخت می‌کنی!» آنچه شرح آن رفت به تعبیر خواب انگشتر به روایت ابن سیرین معروف است. همواره تأکید کرده‌ام که چنین تعبیر خوابی اعتبار روان‌شناختی ندارد و از حقیقت و واقعیت به دور است. به خواننده محترمی که به دنبال حق و حقیقت و تعبیر درست خواب است پیشنهاد می‌کنم با مطالعه دقیق مقالات سایت هستی کشاورز با تعبیر صحیح خواب آشنا گردد و از مطالعه تعابیر موهوم و گمراه کننده خودداری کند.

 

نتیجه‌گیری

تعبیر خواب انگشتر طلا و یا انگشتر الماس نشان دهنده پتانسیل رشد درونی و به تبع آن رشد بیرونی در زندگی است. انگشتر در اساطیر و مذاهب مختلف نمادی معجزه‌آسا و الهام بخش است که دارنده آن را به انواع نیروهای ماوراء طبیعی مجهز می‌کند. منظور از تجهیز شدن به نیروی ماورا الطبیعه لزوماً نیروهای جادوگری و فوق بشری نیست بلکه از نیروی الهی در عمق وجود فرد سخن می‌گویم. اگر در خواب انگشتری از طرف شخصی دریافت کرده‌اید خصوصیات آن فرد و جنسیت وی در تعبیر خواب اهمیت دارد. دریافت انگشتر از مرد نشان دهنده دریافت نیرو از آنیموس (نیروی مردانه درون زنان) و برعکس برای مردان، دریافت انگشتر از آنیما (نیروی زنانه درون روان مردان) نشان دهنده نیرویی درونی است که راهش را به سمت شما گشوده است. سعی کنید خوابتان را یادداشت کنید و در صورت امکان حرکتی نمادین برای گرامیداشت آن انجام دهید. برای مثال یک نقاشی ساده و یا خرید یک انگشتر معمولی می‌تواند حرکتی نمادین محسوب گردد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین نمادهای خواب