بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب مارمولک

تعبیر خواب مارمولک

دیدن مارمولک‌ها در خواب می‌توانند ترسناک و منزجر کننده باشد. مارمولک‌ها با سر کوچک و دم بلند، خزندگان بی‌ضرری هستند که معمولاً در همه جای دنیا خصوصاً مناطق گرمسیری یافت می‌شوند. گاهی اوقات دیدن مارمولک در خواب می‌تواند بازتابی از فعالیت‌های روزانه و رویدادهای زندگی روزمره شما باشد. مثلاً ممکن است شما روز قبل به دنبال پیدا کردن مارمولکی در اتاقتان بوده‌اید و شب خواب مارمولک ببینید. گاهی نیز برعکس، مارمولک و هر حیوانان دیگری در خواب، حامل نیروی معنوی و پیام‌های روشنگرانه هستند. در مقاله تعبیر خواب افتادن دندان گفتیم که روش درست تعبیر خواب متکی بر واقع کنونی زندگی بیننده خواب است. من هستی کشاورز افتخار دارم در این مقاله نیز اطلاعات مفیدی را راجع به نمادشناسی مارمولک در خواب در اختیار شما قرار دهم. با من همراه شوید تا راجع به دلایل حضور تکراری مارمولک در خواب‌هایتان مطلع گردید.

 

نماد مارمولک در خواب چیست؟

در خصوص نماد مارمولک در خوب مایلم ابتدا یک خواب واقعی را شرح دهم. این خواب، چندی پیش، در یک فروم گفتگوی عمومی منتشر شده بود. "خودم را می‌بینم که در اتاقم روی تخت دراز کشیده‌ام. مارمولکی با سرعت از دیواری که تختم به آن تکیه داده شده بالا می‌رود. خوشبختانه توانستم آن را ببینم و خودم را کنار بکشم که به من برخورد نکند. مارمولک به خودی خود تهدید کننده نیست و قصد حمله کردن به من را ندارد، بلکه به سادگی از دیوار بالا می‌رود. نکته جالب اینکه اگر خودم را کنار نمی‌کشیدم احتمالاً مارمولک مجبور بود از روی من رد شود و از دیوار بالا رود. این سومین خوابی است که از مارمولک در یک ماه گذشته دیدم." پایان خواب. همان‌طور که بارها گفته‌ام خواب‌ها سرشار از نمادها و مفاهیم کهن الگویی شخصی و جمعی هستند که هدفشان روشنگری انسان است.

گونه‌ای از مارمولک‌ها می‌توانند بخشی از دم خود را قربانی کنند. این به اصل "pars pro toto" فدا کردن یک جزء برای کل مرتبط است. دم جدا شده همچنان به حرکت خود ادامه می‌دهد. این نمادی از یک مبارزه مداوم برای حیات است. مارمولک‌ها و انسان‌ها از زمان‌های بسیار قدیم رابطه نزدیکی داشته‌اند. برخی از گونه‌های مارمولک به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند. در برخی مناطق، مارمولک‌ها و انسان‌ها اغلب در یک مکان زیست می‌کنند. در بخش‌های جنوبی ایران به دلیل گرمای هوا مارمولک‌ها در خانه مردم حضور دارند. مارمولک‌ها به آثار هنری انسان نیز راه پیدا کرده‌اند. مارمولک‌ها در زمستان به خواب می‌روند و در بهار دوباره بیدار می‌شوند. این نماد رستاخیز و تولد دوباره است. نماد مارمولک در برخی فرهنگ‌ها نشان دهنده "نور درخشان " است. مردم قبیله موچه در کشور پرو مجسمه‌های مارمولک را می‌پرستیدند.

معنی مارمولک در اساطیر رومی مرگ و نابودی بود. در اساطیر یونانی، مارمولک‌ها نماد حکمت الهی و شانس و اقبال خوب بودند. مارمولک در خواب می‌تواند بستر باستانی روان اولیه انسان باشد. وجود خزندگان در جهان هستی قدمتی کهن دارد و به اوایل پیدایش گونه‌های حیاتی زنده در روی زمین بازمی‌گردد. مارمولک در خواب می‌تواند مظهری از نیروی شهود انسان باشد. گرچه لازم است بینندگان محترم خواب حضور مارمولک در خواب را با موقعیت کنونی زندگی خویش تطبیق دهند. نمادهای خواب شما شخصی هستند و گاهی فارغ از نمادشناسی جمعی، حامل پیامی خاص برای فرد خاص هستند. پس در تعبیر خواب مارمولک سعی کنید صبورانه و با بینش پیش روید و اجازه دهید موجود زنده‌ای که درون شما در حال جنب و جوش است شما را به آگاهی بالاتری برساند. این آگاهی هم اکنون در دسترس شماست و نیازمند توجه و همدلی شماست.

 

تعبیر خواب مارمولک از نظر یونگ

مایلم تعبیر خواب مارمولک از نظر یونگ را با جمله‌ای از ایشان آغاز کنم. یونگ در یکی از آثارش می‌گوید:"شناخت تاریکی خود، بهترین روش برای مقابله با تاریکی‌های دیگران است." این جمله به ظاهر ساده، لزوم و اهمیت توجه به خواب‌ها و آشنایی همه جانبه با نیمه تاریک وجود را نشان می‌دهد. در خصوص تعبیر خواب مارمولک از نظر یونگ تاکنون به مطلب صریح و دقیقی از طرف ایشان برنخورده‌ام که مشخصاً حاوی تعبیر خواب مارمولک باشد. بر همین اساس از آنجائی که مار و مارمولک از یک خانواده هستند برخی صاحب نظران تعبیر خواب مار را در خصوص مارمولک نیز صادق می‌دانند و پیشنهاد می‌دهند برای درک حضور مارمولک در خواب، به نمادشناسی مار نیز نگاهی بیندازیم. نظرات پرفسور کارل گوستاو یونگ، روانشناس تحلیلی، در خصوص نمادشناسی عناصر خواب را می‌توان در برخی کتاب‌های وی، بخصوص سمینار وی در خصوص خواب‌ها یافت.

 

تعبیر خواب مارمولک خوب است یا بد

پاسخ به سؤال "تعبیر خواب مارمولک خوب است یا بد " نسبی است و به عوامل مختلفی از جمله سن و احساسات شما حین خواب و وضعیت کنونی زندگی‌تان بستگی دارد. مارمولک‌ها شنوایی بالایی دارند و می‌توانند با سرعت برق حرکت کنند. این موضوع می‌تواند اشارتی به تلاش و سرعت عمل شما در زندگی باشد. با اینکه دم مارمولک باعث تعادل آن می‌شود اما مارمولک بدون آن نیز زنده می‌ماند و خودش را نجات می‌دهد. این ویژگی می‌تواند به تداوم حیات و تلاش برای زیستن اشاره داشته باشد. قدما معتقد بودند مارمولک‌ها نگهبانان خوبی هستند چون آن‌ها اغلب در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که طلا و سنگ‌های قیمتی وجود دارد. اگر بطور تکراری در خواب مارمولک می‌بینید، احتمالاً ناخودآگاه شما در تلاش است تا در خصوص موضوعات بنیادین و شهودی زندگی به شما آگاهی برساند و بینش شما را افزایش دهد.

 

وجه روشن و شفادهنده مارمولک در خواب

بارها گفته‌ام که خواب‌ها می‌آیند که توجه ما را از سطح به عمق زندگی فراخوانند. روی سطح اقیانوس گرچه دیدنی و زیباست اما مرواریدها و ماهی‌های رنگارنگ و غنائم، در اعماق تاریک اقیانوس‌ها پنهان شده‌اند. ما نیازمند شیرجه زدن به اعماق درونمان هستیم. گرچه همه چیز مبهم و تاریک به نظر می‌رسد؛ اما وجود افراد خرد یافته همچون یونگ ما را به قطعی بدن نتیجه امیدوار می‌سازد. ما بسیار بیش از آنچه فکر می‌کنیم عظمت داریم. روبرو شدن با عظمتمان نیازمند آگاهی و توجه است. در همین راستا تجربه دوست عزیزی از روبرو شدن با عظمت درونش را برایتان بازگو می‌کنم. "زمانی که از نظر ذهنی در تاریک‌ترین حالت خود بودم، شعر از اعماق وجود من زائیده شد. من هرگز به نوشتن خلاقانه به عنوان یک سرگرمی فکر نکرده بودم چه برسد به اینکه آن را بعنوان یک منبع درآمد برگزینم.

من همیشه به ورزش بوکس و سر و کله زدن با دختران علاقه داشتم. با این حال، زندگی من از نظر روحی به بن‌بست بدی رسید. تا جایی که افکار خودکشی و آسیب رساندن به خودم به سراغم آمده بود. یک روز به جای کلنجار رفتن با افکار سیاهی که در سرم می‌چرخید قلم برداشتم و شعری نوشتم. نمی‌دانم چرا، فقط آن شعر بر قلمم جاری گشت و روی کاغذ فرود آمد. از آن زمان به بعد، من به وفور داستان کوتاه و شعر سروده‌ام. هنر اغلب از تاریک‌ترین بخش‌های روان انسان نشأت می‌گیرد و جان مرده را زندگی می‌بخشد." در همه ما پتانسیل‌های زیادی وجود دارد. وجود حیوانات در خواب، اغلب اشارتی معنوی به خردمندی و بینش درونی ست. پس لازم است همچون این دوست عزیزمان برای این انرژی درونی کاری مفید انجام دهیم. کاری که نشانگر توجه و همدلی ماست.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده مارمولک در خواب

امیدوارم اصطلاح "وجه تاریک و هشدار دهنده مارمولک در خواب " باعث پریشانی شما نگردد. یکی از کهن الگوهایی که توسط یونگ بررسی و ارائه شد کهن الگوی سایه است. سایه به آن بخشی از روان انسان گفته می‌شود که در زیر شخصیت ظاهری وی نهفته شده است. آنچه در سطح وجود دارد و از طرف شخص پسندیده و قابل قبول است و برای وی افتخار می‌آفریند روی دیگر سایه است. سایه بخش‌های ناپسند شخصیت است که روی آن درپوش گذارده شده و در اعماق وجود همچون یک راز سر به مهر نهان گشته است. سایه را اصطلاحاً بخش تاریک وجود نامند. این بخش تاریک، انرژی بسیاری دارد و صرفاً با پنهان کاری و دروغ و انکار از بین نمی‌رود. اگر شخص به مرور زمان و خصوصاً پس از ورود به نیمه دوم عمر، دست از انکار حقیقت برندارد این نیروهای سرکوب شده دست به کار می‌شوند.

لجاجت در سرکوب نیروهای دوست نداشتنی درون و تلاش برای ارائه یک شخصیت دروغین و ساختگی از یک جایی به بعد خسران زیادی به بار می‌آورد. توجه کنید که "من " و یا همان "پرسونا "یی که شخص از خودش ساخته و در زندگی زمینی با آن شناخته می‌شود حقیقت ندارد. آنچه حقیقت دارد تمامیت و عظمت نادیده انسان است. این تمامیت و عظمت نیرومند است و می‌تواند "من " ساختگی را از پای درآورد. حتماً می‌پرسید راه چاره چیست؟ توجه به تمامی نیازمندی‌های درون و بیرون. آشتی با نیروهای سرکوب شده اولین قدم در مسیر شفاست. در خصوص وجه تاریک مارمولک، می‌توان گفت که مارمولک به بخش‌هایی از رفتار و اعمال و افکار شما که آسیب زننده و تاریک هستند اشاره دارد. این بخش‌ها را بشناسید و با آن آشتی کنید. صحبت در مورد سایه معمولاً ساده نیست. هرکسی مسیری برای رسیدن به حقیقت دارد.

 

تعابیر شناخته شده مارمولک در خواب

افرادی زیادی بعنوان معبران خواب در جامعه فارسی زبانان شناخته می‌شوند. از جمله این افراد، محمد ابن سیرین، منوچهر تهرانی، جابر مغربی، عبدالله کرمانی، آنلی بیتون، امام صادق، حضرت یوسف و غیره. این شناخته شدن در جامعه لزوماً با اعتبار و ارزشمندی همراه نیست. توجه داشته باشید که تعبیر خواب درست تنها از طریق آنالیز شخصیت و روان فرد بیننده خواب ممکن است. پس برای تعبیر درست خواب تنها می‌توان به روش تعبیر خواب یونگ تکیه کرد. در این روش هر خواب برای هر فرد پیامی دارد؛ و از رهگذر عناصر خواب می‌توان راز نهفته پشت خواب‌ها را درک کرد و در زندگی بکار بست. خواهشم این است که در راستای روشنگری خودتان و عزیزانتان، روش درست تعبیر خواب را استفاده کنید و آن را به دیگران نیز معرفی کنید. این روش مسیر رشد، کمال، آرامش و شفای زندگی را برای شما هموار می‌سازد.

 

تعبیر خواب مارمولک از نظر قرآن

اگر به دنبال تعبیر خواب مارمولک ز نظر قرآن هستید صادقانه بگویم در هیچ کدام از آیات قرآن نامی از مارمولک برده نشده است. در مقاله تعبیر خواب مار گفتم که کلمه مار بارها در قرآن یاد شده است. مارمولک نیز از خانواده مارها محسوب می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر تعبیر خواب مارمولک، مقاله تعبیر خواب مار را با دقت مطالعه کنید. در سوره یوسف، راجع به توانمندی حضرت یوسف (ع) در تعبیر خواب نیز آیاتی آمده است. این موضوع به اهمیت فراوان خواب‌ها اشاره دارد. لازم به ذکر است مطالبی که تحت عنوان تعبیر خواب از نظر قران در اینترنت منتشر شده فاقد سندیت است و اعتباری ندارد. در هیچ‌کدام از آیات قرآن، -به جز مورد تعبیر خواب حضرت یوسف- بطور مستقیم تعبیری از خواب‌ها وجود ندارد. آنچه در قرآن اهمیت دارد نمادشناسی کلمات است که آن نیز نیازمند تفسیر درست و بدون تعصب است.

 

تعبیر خواب مارمولک در انجیل

در برخی فرهنگ‌ها آسیب رساندن به مارمولک نهی شده و تابو است. برعکس در کتاب مقدس مارمولک جایگاه خوبی ندارد و اغلب بعنوان نمادی منفی از آن یاد شده است. طبیعتاً این منفی بودن دلیلی دارد. در زمان به قلم آوردن کتاب مقدس، امکانات امروزی در اختیار مردم نبود. یخچال برای نگهداری غذا وجود نداشت. اگر مارمولکی در ظرف غذا می‌افتاد باید آن غذا را دور می‌ریختند. یکسری دلایل همچون آنچه شرح آن رفت باعث شد که در کتاب مقدس مسیحیان، انجیل، مارمولک جایگاه خوبی نداشته باشد و مردم نسبت به وجود آن هشدار داده شوند. لازم به ذکر است که در هیچ کجای کتاب مقدس بطور مستقیم از تعبیر خواب مارمولک سخنی به میان نیامده است. پس تعابیری که در اینترنت تحت نام تعبیر خواب مارمولک در انجیل و یا تعبیر خواب مارمولک در مسیحیت قید شده فاقد اعتبار است. به درون خود رجوع کنید. پاسخ آنجاست.

 

تعبیر خواب مارمولک ابن سیرین

تعبیر خواب مارمولک از دید ابن سیرین در برخی کتب و سایت‌های اینترنتی اینطور آمده است: "مارمولک در خواب دشمنی پست و دون مرتبه است که قدرتی ندارد ولی نباید از او غافل بود. البته این دشمن فعلاً ضعیف است و ممکن است در آینده قوی شود و به شما زیان برساند." این مدل تعبیر خواب چیزی جز بدگمانی، سوءظن، بدرفتاری و پریشان حالی به بار نمی‌آورد. مگر نه این است که خواب‌ها از ناخودآگاه انسان می‌آیند که آدمی را در مسیر زندگی کمک کنند و به او خیر برسانند؟ پس چرا باید باعث بدطینتی و بدگمانی نسبت به دیگران شود؟ حیف نیست؟ تک تک اعمال، گفتار و اندیشه ما حامل انرژی است. اگر به دنبال خوشبختی هستید سعی کنید انرژی شفابخش عشق را به دیگران ببخشید تا متقابلاً آن را از طرف جهان هستی دریافت کنید. این مدل تعبیر خواب فاقد ارزشمندی و نیروی خیر و برکت است.

 

تعبیر خواب مارمولک حضرت یوسف

صادقانه بگویم تعبیر خواب مارمولک حضرت یوسف بطور مستند در دست نیست. در برخی آیات سوره مبارکه یوسف به قدرت حضرت یوسف در تعبیر خواب اشاره شده است اما به جز مورد خواب فرعون، تعبیر خواب دیگری از حضرت یوسف بطور مستند وجود ندارد. یوسف:4 إِذْ قَالَ یُوسُفُ لِأَبِیهِ یَاأَبَتِ إِنِّی رَأَیْتُ أَحَدَ عَشَرَ کَوْکَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَیْتُهُمْ لِی سَاجِدِینَ [به یاد آر] آنگاه که یوسف به پدرش گفت: پدرم، من به راستی در خواب یازده ستاره و نیز خورشید و ماه را دیدم که مرا سجده می‌کردند. یوسف:43 وَقَالَ الْمَلِکُ إِنِّی أَرَى سَبْعَ بَقَرَاتٍ سِمَانٍ یَأْکُلُهُنَّ سَبْعٌ عِجَافٌ وَسَبْعَ سُنبُلَاتٍ خُضْرٍ وَأُخَرَ یَابِسَاتٍ یَاأَیُّهَا الْمَلَأُ أَفْتُونِی فِی رُؤْیَایَ إِن کُنتُمْ لِلرُّؤْیَا تَعْبُرُونَ و پادشاه گفت: من [در رؤیا] هفت گاو فربه می‌بینم که هفت گاو لاغر آن‌ها را می‌خورند و هفت خوشه سبز و هفت خوشه خشک. ای بزرگان اگر تعبیر خواب می‌دانید، مرا درباره خوابم نظر دهید.

یوسف:44 قَالُوا أَضْغَاثُ أَحْلَامٍ وَمَا نَحْنُ بِتَأْوِیلِ الْأَحْلَامِ بِعَالِـمِینَ گفتند: خواب‌های پریشان است و ما از تأویل [=حقیقت و باطن] خواب‌های پریشان سر در نمی‌آوریم. یوسف:45 وَقَالَ الَّذِی نَجَا مِنْهُمَا وَادَّکَرَ بَعْدَ أُمَّةٍ أَنَا أُنَبِّئُکُم بِتَأْوِیلِهِ فَأَرْسِلُونِ [در این هنگام] یکی از آن دو که نجات یافته بود، پس از مدتها [فراموشی] به یاد یوسف افتاد و گفت: من شما را از تأویل آن آگاه خواهم کرد؛ مرا [نزد یوسف به زندان] بفرستید. یوسف:46 یُوسُفُ أَیُّهَا الصِّدِّیقُ أَفْتِنَا فِی سَبْعِ بَقَرَاتٍ سِمَانٍ یَأْکُلُهُنَّ سَبْعٌ عِجَافٌ وَسَبْعِ سُنبُلَاتٍ خُضْرٍ وَأُخَرَ یَابِسَاتٍ لَّعَلِّی أَرْجِعُ إِلَى النَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَعْلَمُونَ [و چون نزد یوسف آمد، گفت]: یوسف، ای همیشه راستگو [و راست کردار]، ما را درباره [رؤیای] هفت گاو فربه که هفت گاو لاغر آن‌ها را می‌خورند و هفت خوشه سبز و خوشه‌های خشکیده نظر ده تا [با راهنمایی و تأویل تو] نزد مردم بازگردم، باشد [که از سرگشتگی رها شده و] آگاه شوند.

 

نتیجه‌گیری

اگر در بیداری مارمولک دیده‌اید، ممکن است آن را در خواب ببینید. در این صورت، شاید بتوان گفت خواب شما فقط انعکاسی از وقایع زندگی روزمره است و زیاد نمی‌توان آن را جدی گرفت. اگر چند وقت اخیر مارمولکی را در بیداری ندیده‌اید و در مورد آن خواب می‌بینید و خصوصاً " خواب مارمولک مرتب تکرار می‌شود این موجود پیام مهمی برای شما دارد. توجه کنید که خواب‌های شما نمی‌تواند همه چیز را در مورد اینکه چه کسی هستید یا در آینده چه سرنوشتی برای شما رقم می‌خورد به شما بگوید. فراموش نکنید که نیاز است که جنبه‌های کنونی زندگی خود را نیز در نظر بگیرید و تلاش کنید خوابتان را با وضعیت فعلی زندگی‌تان انطباق دهید تا به یک نتیجه درست و کاربردی برسید. به یاد داشته باشید شما بهترین معبر خواب‌های خودتان هستید. چون بیش از دیگران خودتان را می‌شناسید.

نظرات

امیر
۰۰
پاسخفوق العاده عالی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب