تکنیکهایی برای به یادآوردن خوابها

0 0
Read Time:3 Minute, 19 Second

به یادآوردن خوابها برای هرکسی ممکن نیست. حتما برای شما هم پیش آمده که با افرادی مواجه بشوید که معتقد هستند ” اصلا خواب نمی بینند !” این موضوع میتواند باعث حسرت خوردن بعضی افراد دیگر بشود ، چون برعکس، برخی آدمها از فرط زیاده خواب دیدن عاصی و کلافه هستند .

همه ما خواب می بینیم !

همه ما خواب می‌بینیم. حتی اون شش درصد آدمهای روی این کره خاکی که فکر میکنند خواب نمی بینند. موضوع اینه که این افراد به موقع از خواب نمی‌پرند وگرنه می تونستند خوابهاشونو به یاد بیارن! بله ! از خواب پریدن گاهی یک مزیت محسوب می شه ! خصوصا در دنیای روانکاوی یونگ که برای خوابها اهمّیت زیادی قائل میشن.

در این مقاله می خواهیم به شرح یک تکنیک ساده اما بسیار کاربردی برای به خاطر آوردن خوابها بپردازیم.

برای آشنائی با دلایل خواب دیدن می توانید به مقاله ” چرا خواب می‌بینیم ” رجوع کنید.

تأثیر پریدن از خواب بر به یادآوردن خوابها

تحقیقات ثابت کرده که همه ما از توانائی یکسانی برای به خاطر آوردن خوابها برخوردار نیستیم . خواب بینهای حرفه‌ای حدودا” پنج داستان را در طول هفته به یاد میآوردند. (منظور از داستان صحنه هایی است که در حین خواب می‌بینیم.) در حالی که افراد کمتر خواب بین، حدود دو خواب را در ماه به یاد می‌آورند!

خانم پرین روبی، پژوهشگر حوزه نوروساینس، معتقد است که افرادی که خوابهای بیشتری می‌بینند و به یاد می‌آورند به نسبت دیگران بیشتر از خواب می‌پرند! بله پریدن از خواب دلیل خاصی داره جانم ! دلیل اینکه افراد خواب‌بینِ قهّار  بیش از دیگران از خواب می‌پرند این است که مغز این افراد نسبت به محرّکهای محیطی حساسیت بیشتری نشان می‌دهد.

تکنیک به یادآوردن ِ خوابها

ارتباط با جهان ناخودآگاه

در مقاله مربوط به ناخودآگاه توضیح دادیم که دنیای ناخودآگاه حاوی تمامی اطلاعات جهان کیهانی است. این جهان اسرارآمیز در تلاش است به سطح آگاهی ما درآید. مغز انسان اما به دلیل مشغولیات زمینی راه را بر آگاهی حقیقی روح و روان سد کرده است.

در هنگام شب، با خاموش شدن فعالیت مغز، این مانع از بین میرود و جا برای برقراری ارتباط با ناخودآگاه باز می‌گردد. برخی افراد به دلیل قطع ارتباط جدی با جهان ناخودآگاهی، حتی در حین خواب نیز شانس برقراری ارتباط با جهان ناخودآگاهشان را ندارند. اما این موضوع دلیلی برای خواب ندیدن نیست . در ادامه تکنیکی را معرفی می‌کنیم که به کمک آن می‌توانید ارتباطتان را با ناخودآگاه دوباره برقرار کنید.

دکتر فروید و پرفسور یونگ از جمله روانکاوانی بودند که در قرن بیستم سنگ‌بنای تحلیل روانشناختی خواب را بنا نهادند. آنها با تحلیل دقیق خوابهای بیمارانشان، به افراد در بهبود بحرانهای روحی کمک می‌کردند.

هستی کشاورز

به یادآوردن خوابها با تکنیک نوشتاری

مغز برای حفظ اطلاعات نیاز دارد که در حالت هوشیار/نیمه هوشیار باشد. برای به خاطر سپردن خوابها قبل از رفتن به رختخواب با خودتان این جملات را تکرار کنید: ” من آماده هستم که امشب خواب ببینم و پس از بیداری نیز آن را به یاد بیاورم. من آمادگی خواب دیدن را دارم . من آمادگی ارتباط با جهان ناخودآگاهم را دارم.” برای تأثیر بیشتر می‌توانید با حفظ تمرکز، این جملات را چندباری روی کاغذ بنویسید و سپس کاغذ و قلم را در کنار تختتان بگذارید. جایی که امکان دسترسی سریع به آن پس از بیداری فراهم باشد.

بازنویسی خواب پس از بیداری

برخی آدمها از اینکه خواب می‌بینند امّا پس از بیداری آن را فراموش می‌کنند شکایت دارند. پیشنهاد ما این است که دفتری زیبا برای یادداشت خوابهایتان داشته باشید و هنگام خواب آن را در کنار بالشت‌تان بگذارید. به محض بیدار شدن از خواب و قبل از ترک رختخواب تقریبا” یکی دو دقیقه فرصت دارید که محتوای خواب را یادداشت کنید. در غیر اینصورت خواب برای همیشه از خاطر شما فراموش می‌شود.

به یادآوردن خوابها و سپس تحلیل آن توسط افراد متخصص می‌تواند شما را در حل بحرانهای روحی یاری دهد.

عکاس عکس Jess Foami منتشر شده در سایت Pixabay

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *