بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

پیشنهاد می‌کنم مقالات تعبیر خواب مار ، تعبیر خواب ماهی و تعبیر خواب افتادن دندان را حتما بخوانید!

تعبیر خواب خانه

تعبیر خواب خانه

خانه از مفاهیمی است که در ادبیات، افسانه‌ها و همینطور در خواب‌ها نقش پررنگی دارد. ضرب المثلی رایج در زبان فارسی می‌گوید: طرف بالاخانه‌اش را اجاره داده! این ضرب المثل به کم عقلی و دیوانگی فرد مورد نظر اشاره دارد. چرا که اصطلاحاً بالاخانه جایی است که به تفکر و اندیشه و تدبیر مربوط است و کسی که فاقد بالاخانه باشد اصطلاحاً فاقد عقل و منطق است. خانه در خواب جزو نمادهای پرتکرار محسوب می‌شود. خانه در خواب می‌تواند شامل طبقات بالا، زیرزمین، حیاط و یا حتی باغچه خانه باشد. هر کدام از این بخش‌های خانه حاوی معنی خاصی است. در این مقاله نیز همچون مقاله تعبیر خواب ماهی به روش درست تعبیر خواب اشاره شده است. من هستی کشاورز از شما دعوت می‌کنم برای درک تصویر خانه در خواب، با من همراه باشید و از اطلاعات مفید این مقاله بهره ببرید.

 

نماد خانه در خواب چیست؟

نماد خانه در خواب کل وضعیت زندگی شما را نشان می‌دهد. آنها نکاتی در مورد خانه درونی شما می‌گویند. به روایتی وضعیت روحی روانی درون شما را به تصویر می‌کشند. وضعیت روانی درونی شما چیزی است که بر تمامی وجوه زندگی شما تأثیر می‌گذارد. اینکه چگونه با زندگی روبرو می‌شوید، چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و چه باوری نسبت به خود دارید و با خودتان چطور ارتباط برقرار می‌کنید. خانه در خواب همچنین می‌تواند نکته خاصی را در مورد نگرش آگاهانه شما نسبت به زندگی نشان دهند. خانه اغلب به ما نشان می‌دهد که کجا نگرش آگاهانه و محدود ما را ناکام می‌گذارد. اگر خانه‌ها در خواب نماد کل وضعیت روانی زندگی ما هستند، پس می‌توانیم به اتاق‌ها و طبقات خانه به عنوان جنبه‌ها و سطوح مختلف روان آگاه و یا ناخودآگاه خود نگاه کنیم.

هر زمان که خواب در مورد اتاق خاصی در خانه است، از خود بپرسید: این اتاق برای من چه معنایی دارد؟ من در این اتاق چه کار می‌کنم؟ این اتاق در چه وضعیتی است؟ یونگ در یکی از سمینارها در خصوص خواب خانه می‌گوید: "شما در اتاق زیر شیروانی با شخصی که در بخش سردابه هستید متفاوت هستید." به عبارتی اگر خودتان را در زیر شیروانی خانه ببینید این خواب پیام متفاوتی نسبت به دیدن خود در بخش سردابه دارد. به عنوان مثال، دیدن آشپزخانه در خواب در ارتباط با آشپزی است و می‌تواند استعاره از مکانی درونی برای دگرگونی باشد. دیدن حمام خانه، نمادی از فرآیند حذف روانی، یا حتی ابراز وجود است. حیاط جلو خانه می‌تواند تصویری برای چهره عمومی شما باشد. حیاط پشتی خانه، نماد چیزی خصوصی‌تر و شخصی‌تر، یا چیزی ناخودآگاه است که در پس زمینه روان شما وجود دارد.

تعبیر خواب خانه از نظر یونگ

پرداختن به تعبیر خواب‌های واقعی به شما کمک می‌کند که در تعبیر خواب‌های خود سردرگم نشوید و بدانید چطور سرنخ‌ها را بیابید و به یکدیگر ربط دهید. در اینجا پرفسور یونگ خوابی می‌بیند که به بهترین نحو می‌تواند به سؤال تعبیر خواب خانه از نظر یونگ پاسخ دهد. خواب را با دقت بخوانید و روند تجزیه و تحلیل را تماشا کنید."من در خانه‌ای ناشناس بودم که دو طبقه بود. "خانه من" بود. خودم را در طبقه بالایی دیدم، جایی که نوعی سالن وجود داشت که با لوازم قدیمی به سبک روکوکو مبله شده بود. روی دیوارها تعدادی تابلوی گران‌بهای قدیمی آویزان شده بود. تعجب کردم که اینجا باید خانه من باشد و فکر کردم "بد نیست". اما بعد به ذهنم رسید که نمی‌دانستم طبقه پایین چه شکلی است. با پایین آمدن از پله‌ها به طبقه همکف رسیدم. آنجا همه چیز خیلی قدیمی‌تر بود.

متوجه شدم که این قسمت از خانه باید متعلق به قرن پانزدهم یا شانزدهم باشد. اثاثیه آن قرون وسطایی بود و کف آن از آجر قرمز بود. همه جا تاریک بود. از اتاقی به اتاق دیگر رفتم و به این فکر کردم که "اکنون باید تمام خانه را کشف کنم." به در سنگینی رسیدم. آن را باز کردم. فراتر از آن، من یک پلکان سنگی را کشف کردم که به یک سرداب منتهی می‌شد. دوباره پایین آمدم، خودم را در یک اتاق طاق دار زیبا دیدم که بسیار قدیمی به نظر می‌رسید. با بررسی دیوارها، لایه‌هایی از آجر را در میان بلوک‌های سنگی معمولی و تراشه‌های آجر در ملات کشف کردم. فوراً متوجه شدم که دانستم که قدمت دیوارها به زمان رومیان می‌رسد. بسیار کنجکاو علاقه‌مند شده بودم. با دقت بیشتری به زمین نگاه کردم. از تخته سنگ ساخته شده بود. در یکی از سنگ‌ها حلقه‌ای کشف کردم.

آن را کشیدم، تخته سنگی بلند شد. پلکانی از پله‌های سنگی باریک را دیدم که به اعماق پایین می‌رفت. پله‌ها را پایین آمدم و وارد غار کم ارتفاعی شدم که در دل سنگ تراشیده شده بود. گرد و غبار غلیظی روی زمین نشسته بود و در میان گرد و خاک استخوان‌ها و سفال‌های شکسته مانند بقایای فرهنگی بدوی پراکنده شده بود. من دو جمجمه انسان را کشف کردم که به وضوح بسیار قدیمی و نیمه متلاشی شده بودند. بعد بیدار شدم. برای یونگ، خانه تصویری از روان او بود. در ابتدای رؤیا او در طبقه اول، در سالن است که برای او نشان دهنده هوشیاری طبیعی است. طبقات باقی مانده نشان دهنده سطوح مختلف آگاهی هستند. غار نمایانگر ابتدایی‌ترین سطح آگاهی انسان بدوی است که هنوز در ناخودآگاه ما مدفون است. یونگ پس از این تحلیل به ایده خود در مورد "ناخودآگاه جمعی" امیدوارتر شد.

 

تعبیر خواب خانه خوب است یا بد

گفتیم که از نظر یونگ خواب (رؤیای) خانه نوعی نمودار ساختاری روان انسان را تشکیل می‌داد. در این خواب (رؤیا) شاهد ساختاری با ماهیت کاملاً غیرشخصی در زیربنای روان انسان هستیم. این خواب (رؤیا) برای یونگ به یک تصویر راهنما تبدیل شد. این خواب (رؤیا) اولین تصور یونگ از یک جمع پیشینی (کهن الگوی جمعی) در زیر روان شخصی (کهن الگوی شخصی) بود. احتمالاً سؤال تعبیر خواب خانه خوب است یا بد برای شما نیز پیش آمده باشد. خانه معمولاً سطح آگاهی بیننده خواب را نشان می‌دهد. آگاهی انسان محدود است و نیاز به توسعه دارد. اگر در خواب در حال کشف طبقات مختلف هستید تعبیر آن می‌تواند دعوت به توسعه آگاهی باشد. فراموش نکنید که هوشیاری بشر در طی قرن‌های متوالی به وضعیت کنونی خود رسیده که هنوز هم همچون یک نهال کوچک ضعیف است. در ادامه برایتان توضیح می‌دهم که چطور موفق به درک بیشتر خواب خانه شوید.

 

وجه روشن و شفادهنده خانه در خواب

آیا در خانه گنج‌های قدیمی را پیدا می‌کنید یا از چیزهایی که دیگر در زندگی شما ضروری نیست خلاص می‌شوید؟ وجه روشن و شفادهنده خانه در خواب حضور آگاهانه است. اگر در بالای خانه حضور دارید این تصویر نشان دهنده وضعیت آگاهی فعلی شماست. آگاهی یعنی آنچه هم اکنون توجه شما را به خودش جذب کرده و شما به آن آگاهی دارید. فراتر از دنیای کوچک آگاهی جهان عظیم ناخودآگاه است که انسان کم و بیش از آن بی‌خبر است و آن را به فراموشی سپرده است. اگر در خواب به طبقات پایینی خانه می‌روید یعنی در آستانه کشف یک لایه آگاهی بیشتر هستید. رفتن به زیرزمین خانه در خواب یعنی قدم گذاشتن به جهانی ناشناخته در سطح روان. انسان برای تکامل نیز دارد به سطوح مختلف آگاهی دست یابد. ماندن در طبقه بالای خانه به نشانه توقف و رکود در وضعیت آگاهانه فعلی است.

دختر میانسالی خواب دید: "در خانه‌ای هستم که می‌دانم متعلق به من است اما تاکنون آن را ندیده بودم. این خانه اتاق‌های زیادی دارد. من یکی یکی به اتاق‌ها قدم می‌گذارم و آنها را تماشا می‌کنم. " در ابتدا او فکر می‌کرد که این خواب به او می‌گوید که باید به خانه پدری‌اش بازگردد و با آنها زندگی کند. در حالی که با تجزیه و تحلیل خواب متوجه شد که با توجه به سن او که در نیمه دوم عمر است این خواب در واقع امکان جدیدی برای کشف ناخودآگاه را به او نمایان کرده است. دختر جوان از اینکه این خواب از او دعوت کرده بود که به سطح جدیدی از آگاهی دست یابد بسیار خرسند بود. در هنگام دیدن خواب خانه نگاهتان را از ظاهر و مال و املاک دنیوی به درون و عمق روان بچرخانید. آنچه اهمیت دارد گسترش آگاهی است.

 

وجه تاریک و هشدار دهنده خانه در خواب

طبقات مختلف خانه می‌تواند نمادی از نگرش آگاهانه در مقابل ناخودآگاه باشد. برای عبارتی، نیروهای ناخودآگاه در قالب تصویر زیرزمین خود را نشان می‌دهند. مانند خوابی که خانمی اخیراً دیده است. او می‌گوید: "خواب زنی ناخوشایند را دیدم (کسی که می‌شناختم، اما دوستش نداشتم) در زیرزمین خانه من زندگی می‌کرد. من از این موضوع خوشحال نبودم." وجه تاریک و هشدار دهنده خانه در خواب به حضور نیروهای منفی (از نظر بیننده خواب) در سطح ناخودآگاه روان اشاره دارد. بیننده خواب پی برد که چگونه ویژگی‌های زن ناخوشایند تبدیل به ویژگی‌های سرکوب شده خودش شده است. به روایتی چه چیزی در وی وجود دارد که به خصوصیات ناخوشایند آن زن شباهت دارد. تصویر زندگی در زیرزمین، نشان دهنده ناخودآگاه و ساختار شخصیتی فرد است. درنهایت، می‌توان با کشف اتاق‌های جدید یا ناشناخته در خانه، پتانسیل شفابخش جدیدی را در زندگی به وجود آورد.

 

تعابیر شناخته شده خانه در خواب

از جمله تعابیر شناخته شده خانه در خواب می‌توان به تعبیر خواب خانه‌ای که یونگ در خواب دید اشاره کرد. این تعبیر خواب را در همین مقاله در بخش تعبیر خواب خانه از نظر یونگ بررسی کردیم. تعابیری دیگری نیز در اینترنت موجود است که متأسفانه هیچگونه سندیت و اعتباری ندارد. خوانندگان محترم عنایت بفرمایند که تعبیر روان‌شناختی خواب به افراد کمک می‌کند بتوانند از رهگذر خواب‌ها پیام ناخودآگاهشان را دریافت کنند. ناخودآگاه که من مایلم با اندکی احتیاط آن را روح بنامم منبع عواملی است که برای رشد سالم و تکامل انسان ضروری است. بر همین اساس تعابیر بی‌پایه و اساس که بطور دلبخواهی ارائه می‌شوند می‌تواند موجب گمراهی افراد گردد و آنها را از ذات اصیلشان دور سازد. روش که هم اکنون مورد تأیید روانشناسان تحلیلی است روش تعبیر خواب پرفسور یونگ می‌باشد. خبر خوب اینکه این روش قابل یادگیری است.

 

تعبیر خواب خانه از نظر قرآن

آل عمران:96 إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَـمِینَ "بی‌گمان نخستین خانه‌ای که برای مردم قرار داده شده، همان است که در مکه قرار دارد. [که] خیر افزا و هدایتگری برای جهانیان است."مناسک حج عصارة نمادین و علامات مسیر توحیدی ابراهیم پیامبر بزرگ است که در قالب مناسک حج متبلور شده است. کعبه که گویا از زمان آدم بنا شده بود، اولین خانه مشاعی است که تعلق به «مردم» دارد. ما آن را خانه خدا می‌نامیم، اما خدا آن را خانه مردم نامیده است! این آیه از هدایتگر بودن این خانه برای بشریت و جهانیان حکایت می‌کند. عنکبوت:41 مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِیَاءَ کَمَثَلِ الْعَنکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنکَبُوتِ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ مَثَل کسانی که به غیر خدا اولیایی [=تکیه‌گاه‌هایی] در دنیا می‌گیرند، همچون مثل عنکبوت است که [برای خود] خانه‌ای ساخت و بی‌تردید سُست‌ترین خانه‌ها، خانه عنکبوت است، اگر به راستی می‌دانستند.

برای پی بردن به تعبیر خواب خانه از نظر قرآن باید به آیات قرآن رجوع کرد. تعبیر خانه بطور مستقیم در قرآن ذکر نشده است. ما صرفا از طریق بررسی نمادشناسی خانه در قرآن می‌توانیم به مفهوم نمادین خانه در قرآن پی ببریم. کلمه خانه بیش از پنجاه بار در قرآن قید شده است. از جمله در آیات 25 سوره احقاف، 34 سوره زخرف،28 سوره فصلت. کلمه خانه در عین حال که برای شرح و توصیف برکت و ارزشمندی خانه کعبه که هدایتگر جهانیان است استفاده شده برای ذکر بی‌اعتباری و سستی خانه عنکبوت نیز بکار رفته است. از همین روی می‌توان دریافت که خانه از نظر قرآن می‌تواند چنان عظمتی داشته باشد که همچون خانه خدا نور هدایت را در دل مردم روشن کند و یا می‌تواند آنقدر موقتی و بی‌ریشه و اساس باشد که همچون خانه عنکبوت با وزش بادی ملایم ویران گردد.

 

تعبیر خواب خانه در انجیل

تعبیر خواب خانه در انجیل شبیه نمادشناسی خانه در قرآن کریم است. خانه نشان دهنده وضعیت معنوی فرد است. انجیل متی: «بنابراین هر که این سخنان مرا بشنود و به آن عمل کند، مانند مرد حکیمی است که خانه خود را بر صخره بنا کرده است. باران بارید، نهرها برخاست و بادها وزیدند و بر آن خانه کوبیدند. اما سقوط نکرد، زیرا پایه‌اش بر صخره بود. اما هر که این سخنان من را می‌شنود و آنها را عملی نمی‌کند، مانند مرد احمقی است که خانه خود را بر شن بنا کرده است. باران بارید، نهرها برخاستند و بادها وزیدند و بر آن خانه کوبیدند و با ریزش شدیدی فرود آمد.» اگر فرد پایه‌های اعتقادی و ایمانی خود را بر آموزه‌های خداوند قرار دهد خانه دل او در طوفان‌ها و ناملایمات دنیوی هرگز نلغزد. برعکس کسانی که پایه‌های ایمانی خود را بر امور سست بنا می‌کنند.

 

تعبیر خواب خانه ابن سیرین

آنچه در پی می‌آید تعبیر خوابی است که با عنوان تعبیر خواب خانه ابن سیرین بین مردم پخش شده است. بارها تأکید کرده‌ام که طبق تحقیقات اهل فن، محمد ابن سیرین اصلاً خواب‌گزار نبوده است. طبیعتاً مطالبی که به ایشان ربط داده می‌شود هیچ‌کدام ارزش بذل توجه ندارد. تعبیر خواب خانه خانه مفرد درخواب زن است. اگر بیند خانه را یا ستون‌های خانه را از جای برداشت، دلیل که زنی خواهد، با مروت و کرم و مونتش برگیرد و باشد که زنش آبستن شود. اگر بیند در خانه نو درون شد، دلیل که زنی خواهد و توانگر شود. اگر بیند که خانه مفرد به کنج اندوه بود و ندانست که خانه از کیست، دلیل که از دنیا رحلت کند. اگر بیند در خانه گریخته بود و در خانه او قفل نکرده بود و آن خانه به خانه دیگر پیوسته بود، دلیل که از غم و اندوه رسته گردد.

 

تعبیر خواب خانه حضرت یوسف

در آیات سوره مبارکه یوسف به قدرت و توانمندی حضرت یوسف بر تعبیر درست خواب صحه گذارده شده است. عزیز مصر خوابی می‌بیند که او را آشفته می‌کند. وی برای یافتن تعبیر خوابش از همگان مدد می‌طلبد. یکی از خادمان قصر به یاد می‌آورد که جوانی در زندان بود که با خردمندی و بینشی که داشت به تعبیر خواب تسلط داشت. لذا در پی حضرت یوسف به زندان می‌روند و از وی کمک می‌خواهند. حضرت نیز با سخاوتمندی خواب فرعون را به درستی تعبیر می‌کند. به جز همین یک خواب که در قرآن بطور دقیق قید شده تعبیر دیگری در قرآن از ایشان ذکر نشده ست. به همین اساس ما معتقدیم به جز قرآن که کتاب مقدس و مورد اعتماد همه ما مسلمانان است مطالب دیگری که با نام تعبیر خواب خانه به حضرت یوسف (ع) ربط داده می‌شود مورد تردید است.

 

نتیجه‌گیری

یک خانه را در خواب را می‌توان به عنوان نمادی از پارادایم (الگو) فعلی زندگی در نظر گرفت. پارادایم مجموعه‌ای از ادراکات، افکار، احساسات و باورهایی است که از طریق آنها زندگی را تجربه می‌کنید. هر ساختار روانی همیشه شامل الگوهای ناخودآگاه ادراکی و رفتاری نیز می‌شود. مانند الگوهایی که از والدین و فرهنگ خود به ارث برده‌ایم و همچنین الگوهایی را که از ساختار کهن الگوی زیرین روان انسان به ارث برده‌ایم (کهن الگوی جمعی). نگرش ما نیز مانند کفش فرسوده می‌شود و نیاز به بازنگری دارد. با این حال، تعداد کمی از مردم این موضوع را در مورد خود صادق می‌دانند. ما در زندگی خود با مشکلاتی مواجه می‌شویم و به جای اینکه خودمان را زیر سؤال ببریم، مسائل بیرونی را سرزنش می‌کنیم. خانه در خواب می‌گوید که زمان آن رسیده است که جهان‌بینی خود را دوباره ارزیابی کنیم.
 

نظرات

کامران
۰۰
پاسخسلام من ده ساله مستاجرم چند وقته خواب میبینم که خونه خریدیم و خونه خیلی بزرگی خریدم و خیلی نورگیر زیادی داشت و در از پنجره های بزرگ بود
هستی
۰۰

سلام وقت بخیر

تعبیر خواب خانه گاهی می تواند جبرانی باشد. بدین شکل که روان برای پر کردن یک خلا دست به ابتکار عمل می زند و آن جای خالی را در خواب پر می کند، برای مثال هستند افرادی که علاقمند به فرزنداوری هستند و در خواب می بینند که فرزندی دارند، یا بانوانی که رویای بارداری دارند و در خواب می بینند که باردار هستند. 

با احترام

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین نمادهای خواب