درخواست کمک، درسی که از کودکان یاد میگیریم.

0 0
Read Time:6 Minute, 19 Second

درخواست کمک، برای کودکان امری ساده و بدیهی است. برای ما بزرگسالان اما درخواست کمک از دیگران سخت و پیچیده  است. در این مطلب میخوایم به ببرسی مکانیسم درخواست کمک در کودکان و بزرگسالان و درسی که کودکان به ما می‌دن بپردازیم.

  در کودکی به دلیل پیچیده نبودن مکانیسم منطق ما صرفا بر اساس احساسات رفتار میکنیم. کودکی رو تصور کنید که حین بازی با دوستاش زمین میخوره. اولین کاری که میکنه اینه که اطرافش رو نگاه کنه. بعد به محض اینکه نگاهش به چشم یه بزرگتر گره میخوره میزنه زیر گریه ! و این گریه نشانه درخواست کمک هست!

درخواست کمک در کودکان

خانم ای‌یون کیم که سالها مربی کودکستان بوده در اوایل کارش متوجه یک خصوصیت جذاب در کودکان میشه. یکی از شاگردان کوچولوی مهدکودک اونها پسری پنج ساله به اسم سَم بوده. سم جزو بچه های گروه آرس تایپ بوده. این بچه به همه‌ی همکلاسیهاش کمک میکرده . و اجازه نمیدده کسی بهش کمک کنه. اون یه پسر کوچولوی مغرور بوده که بسیار به استقلال فردی ش اهمیت میداده. خانم کیم میگه گه حتی این پسر ظرفهای غذاشو خودش می شست و هیچوقت ظرف کثیفشو به خونه نمیبرد! چیزی که واقعا در بچه های زیر ده سال نادر هست.

کودکان هرمس و آرس تایپ

این کودکان  به اصطلاح قلدر نامیده میشن. اونها با وجود جثه کوچکی که دارند اما تلاش میکنند دست به کارهای سنگین بزنند. تلاشهایی که اغلب برای ما بزرگترها جذاب و بامزه است. وقتی میبینیم که علیرغم غیرممکن بودن جابه جایی یک مبل توسط یک کودک چهارساله، اما اون فسقلی چطور تلاش میکنه مبل رو هل بده و حتی دوست نداره کسی بهش کمک کنه. این بچه ها توی مدرسه و محل بزن بهادر هستند. و اغلب لیدر گروه همبازی هاشون هستند.

بچه های آرس هرمس تایپ گاهی شانس میارن و جثه چاق و پر قدرتی هم دارند. در این صورت این بچه ها خیلی راحت وارد زدو خورد میشن. اونها حامی ضعفا هستند. بچه درسخونهای کلاس اغلب برای کمکهای جسمی به اونها پناه میارن. این بچه ها خیلی راحت بقیه رو  علیه یه شخص یا سیستم میشورونند. اونها به قانون و نظم و ترتیب زیاد اهمیتی نمیدند و دوست دارند خودشون تصمیم گیرنده اصلی باشند.

به نظر میاد پسر پنج ساله ای که خانم کیم در سخنرانی ش ازش یاد میکنه یه پسر هرمس- آرس تایپ بوده باشه. این بچه ها همه چیز را در قدرت بدنی شون خلاصه میکنند . و اساسا” با قدرت بدنی شون هم تعریف میشن. اطرافیان هم با وصف قلدر و قلچماق اونهارو خطاب میکنند. عناوینی که بیشتر این بچه ها رو برای شرور بودن تشویق میکنه . البته یک حس قهرمان بودن در اونها هست که خب خانواده هارو میبره به سمت حمایت از خرابکاری های اونها.

والدین این کودکان اگر مراقب نباشند ممکنه از فرزندشون یه خرابکار به جامعه تحویل بدن. بخاطر همین والدین باید خیلی هوشیار باشند و در راستای متعادل سازی انرژی این کودکان از مشاوران کمک بگیرند.

فرآیند درخواست کمک در مغز

مغز انسان از دو نیمکره تشکیل شده است . نیمکره سمت راست مسئول فعالیتهای احساسی و نیمکره سمت چپ مربوط به بخش منطق مغز است. در واقع زمانی که ما جدی هستیم و بر اساس مکانیزمهای علّی و معلولی آنالیز و تصمیم گیری میکنیم داریم از نیمکره سمت چپ ذهن کمک میگریم. خب این خیلی هم خوبه. اما همین نیمکره سمت چپ در برخی افراد کنترل و فرماندهی بخش زیادی از فعالیتهای روزانه را در بر میگیره. همین امر باعث میشه ارتباط این افراد با بخش عاطفی سمت راست به کلی قطع بشه.

در شخصیت شناسی مردان آپولو تایپ گفتیم که اونها هم به دلایل مختلف با این پدیده خشکی عاطفه مواجه میشن. و تنها راه حلش اینه که این انرژی های درونی به تعادل برسند. با به تعادل رسیدن انرژی‌های مختلف روان،  مغز  در فرایند تصمیم گیری  بر اساس دو نیمه راست و چپ عمل میکنه و توازن را بین دو نیمه نگه میداره.

درخواست کمک، بعنوان اولین راه حل در کودکان

کودکان به دلیل بکر بودن سیستم منطقی ذهنشون هنوز درگیر باید و نبایدهای بزرگسالان نشدن و همین امر بهشون اجازه میده به راحتی از دیگرانی که بهشون اعتماد دارند در خواست کمک بکنند. بر عکس بزرگسالان به دلیل آلوده شدن با سیستمهای ارزشی که بر اساس فرهنگ، مذهب و.. در روان اونها پایه گذاری شده از درخواست کمک کردن طفره میرن.

درخواست کمک در کودکان اولین راه حل و در بزرگسالان آخرین راه حل است !

هستی کشاورز

کودکان به اولین چیزی که فکر میکنند رها شدن از وضعیت دردآور هست. اونها که معمولا در شرایط رفاهی خوبی در حال باز یو شادی هستند به محض روبرو شدن با یک مسأله پیچیده می دوند سمت بزرگترها و درست یاری دراز میکنند. در ذهن اونها تحمل رنج بی دلیل مفهومی نداره و وقتی میشه و امکان درخواست کمک از دیگران وجود داره بی درنگ انجامش میدن.

دلایل عدم درخواست کمک در بزرگسالان

روانشناسی مسأله درخواست کمک میتونه به کمک کنه که از این به بعد راحت تر از دیگران درخواست کمک کنیم. در حالی که دیگران خیلی خوشحال میشن بتونند به ما سرویس بدن اما ما فکر میکنیم با درخواست کمک دیگران رو اذیت میکنیم. یکی از دلایل دیگه عدم درخواست کمک در بزرگسالان تیپ های شخصیتی اونهاست .

تیپ شخصیتی افراد آپولو و زئوس

مثلا تیپ شخصیتی مردان آپولو و زئوس  خودش را در قدرت و استقلال تعریف میکنه. در حالی که مثلا افراد دیونوسوس و یا پوزیدون تایپ از لحاظ روان شناختی با بخش عاطفی روانشون ارتباط بیشتری دارند. همین ارتباط عاطفی با نیمکره سمت راست مغز اونهارو راحت تر در معرض احساسات و همدلی بین افراد قرار میده.

خانم کیم در سخنرانی شون به قدرت تخریب کننده انرژی آپولو و زئوس اشاره میکنن. این دو انرژی اگر کنترل نشن و به تعادل نرسند می تونند افراد را به اسم استقلال و قدرت فردی، از پا در بیارن.

درخواست کمک از دیگران
درخواست کمک از دیگران

متعادل سازی انرژی های درون با کمک تئوری یونگ

حتما” برای خود شما پیش اومده یا شاید در اطرافیانتون افرادی رو میشناسید که  لقب خستگی ناپذیر بهشون میدن. این القاب تو خالی گاهی میتونه افراد رو به سمت نابودی ببره. ما باید بپذیریم که انسان هستیم و یک ربات نیستیم. یک انسان نیاز به استراحت، خوشگذرونی، تعادل داره.  کار کردن بیش از حد لزوما” نشانه قدرت بدنی و استقلال فردی و توانایی بالا نیست.

گاهی افراد زیاد کار میکنند تا از یک حقیقت آزار دهنده فرار کنند.  باید هوشیار باشیم چه زمانی داریم بی وقفه خودمونو به آب و آتیش میزنیم و احساس خستگی را سرکوب میکنیم. باید از خودمون بپرسیم با این همه تلاش دارم چی را به خودم و یا دیگران ثابت میکنم؟

درخواست کمک میتونه روحی، جسمی، فکری، مالی و .. باشه . درخواست کمک را جدی بگیریم و با درخواست کمک از افراد درست به خودمون لطف بکنیم. گاهی سکوت کردن و کار انجام ندادن لطفش بیش از هزاران ساعت کار فکری و بدنی هست.

علاوه بر تعبیر خواب عمقی، یکی از موضوعات مورد بحث روانکاوی پرفسور یونگ متعادل سازی انرژی های روان هست. ما به کمک تئوری یونگ به افراد کمک میکنیم که انرژی های مختلف روان رو در خودشون شناسائی کنند و با متعادل سازی اونها از فعالیت هر دو نیمکره مغزشون بهره ببرند. منطق و احساس کنار یکدیگر ما را به هدافمون نزدیک میکنند. هردوی اینها به تنهایی میتونند خطرناک باشند و ما را از مسیر درست زندگی منحرف کنند.

عکس اول از سایت Unsplash عکس دوم از همان سایت

نظرات شما خواننده محترم برای نویسنده این متن بسیار با اهمیت است. با طرح سوالات و نظرات احتمالی خود در خصوص این نوشته مرا در بهبود تولید محتوا یاری کنید.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *