9 حقیقت خواندنی در رابطه با خواب انسان

0 0
Read Time:6 Minute, 58 Second

 در این مقاله به توضیح چگونگی فرایند خواب انسان بپردازیم. بدن از زمانی که چشمان بسته می شود تا زمانی که به خواب عمیق میرود چه پروسه ای را طی میکند. هر کدام از این پروسه ها چه فایده ای دارد. تحقیقات علمی بسیاری بر روی فرایند خواب انسان و حیوانات انجام گرفته است. درک برخی از آنها به دلیل استفاده از کلمات علمی و تخصصی پیچیده است. در این مقاله سعی کرده ایم از اصطلاحات روان و آشنا برای توضیح فرایند خواب استفاده کنیم .

در ظاهر آرام، آسوده و بی خبر از همه جا به نظر میرسیم. سوال این است : هنگامی که خواب هستیم چه اتفاقی در جریان است؟ ما نزدیک به یک سوم عمر خود، حدودا 25 سال را صرف خوابیدن می‌کنیم. با این همه  به سختی حتی اندکی از آن را بخاطر می آوریم. زمانی که سر به بالین می گذارید, بدنتان از کار نمی ایستد. بدن چرخه پیچیده‌ای از فرآیند جوان سازی را آغاز میکند  که برای سلامتی و تندرستی شما حیاتی است.

برای آشنایی با جهان ناخودآگاه، مقاله دنیای ناخودآگاه را جدی بگیریم را مطالعه کنید.

نوشته شده توسط هستی کشاورز

شماره ی نهم: اهمیت خواب

ویلیام دمنت پژروهشگر خواب در گذشته مدعی شده است که بدهی ملی در قبال خواب تهدید بزرگتری برای آمریکا در مقایسه با بدهی ملی ارزی است. بسیاری از مردم موفق نمیشوند به اندازه ی کافی بخوابند. در نظر سنجی سال 2009,گزارش شد که بیست درصد آمریکایی ها کم تر از شش ساعت در شب میخوابند. چرا به خوابیدن نیازمند هستیم؟ جواب واضح است. بدون خواب ما تبدیل به زامبی های متحرکی میشویم که  در طول روز تنها به زور کافئین و اراده ای سست رو به جلو هل داده میشوند. با وجود عدم پاسخ قطعی در این خصوص، باور عموم بر این است که خواب به ترمیم بافت های بدن کمک میکند و در فرایند رشد نقش مهمی دارد.

شماره ی هشتم: ساعت زیستی

صبح روز تعطیل است. صبح روز تعطیلی که میتوانید یک دل سیر بخوابید. بر خلاف میل شما، همان وقتی از خواب بیدار میشوید که در حالت عادی ساعتتان زنگ میخورد. برایتان دشوار است که دوباره به خواب باز گردید. بدن شما مطابق با ساعت بیولوژیک خود و یا ساعت زیستی1 دارد واکنش نشان میدهد. قسمتی از مغز شما که هیپوتالاموس نام دارد الگوهای خواب و بیداری شما را تنظیم میکند و آن ها را به چرخه ی بیست و چهار ساعته ی شبانه روز مرتبط میسازد. هر شخص در حالت مرسوم 8 ساعت در این بازه میخوابد و 16 ساعت بیدار است. مراقب باشید، به طور غیرمعمول شب را بیدار ماندن و یا چرت زدن های طولانی میتواند ساعت زیستی شما را دچار اختلال کند. در این صورت تنظیم مجدد ساعت بدن الزامی است .

شماره ی هفتم : چرخه ی خواب

فرایند خواب در پنج مرحله ی مجزا اتفاق می افتد که هر 90 دقیقه در حال تکرار شدن است. زمانی که در شروع دراز میکشید تا استراحت کنید ریتم تنفس شما آرام میشود. گذر ازهوشیاری به خوابِ سبک، مرحله ی  اول شناخته میشود. بعد از حدود دو دقیقه در حالی که بیش از این ها آرام میگیرید، وارد مرحله‌ی دوم  خواب میشوید. دمای بدنتان افت میکند و تنفس شما در طی این مرحله ی 20 دقیقه‌ای عادی میشود. مرحله ی سوم و چهارم  که در آن راه رفتن و صحبت کردن در خواب امکان وقوع دارد بسیار عمیق هستند. این مراحل شکل نیرو بخش خواب هستند که با امواج بزرگ و کوتاه مغز شناسانده میشوند. هر دو مرحله درکنار هم به طور تقریبی 30 دقیقه ی پایانی را تشکیل میدهند. پیش از وارد شدن به مرحله ی پنجم، همان مرحله ی جالبی که به عنوان REM و یا حرکت سریع چشم از آن یاد می‌شود، شما مجددا به وسیله ی مراحل  سوم و دوم از مراحل پیشین عبور میکنید. بسیاری از مردم این چرخه را پیش از صبح به دفعات تکرار میکنند.

شماره ی ششم: خواب REM (حرکت سریع چشم)

خواب REM  مرحله ای است که در آن رویا اتفاق می افتد. این مرحله از خواب با ضربان قلب تشدید شده، تنفس سریع و غیر عادی و بازه هایی که در آن چشم سریعا عقب جلو حرکت میکند مشخص میشود. تقریبا 25 درصد از شب در این مرحله سپری میشود. انسان ها در صورت بیدار شدن در طی بازه ی REM بیش از80 درصد خواب خود را بخاطر می آورند. یک انسان به طور معمول نزدیک به 600 ساعت را سالانه صرف خواب دیدن در طی این مرحله میکند.

برای یادگیری صحیح تعبیر خواب مقاله تعبیر صحیح خواب بر اساس تئوری روانکاوی پرفسور یونگ را مطالعه کنید.

نوشته شده توسط هستی کشاورز

شماره ی پنجم: عقب گرد REM

با این که بحث های زیادی در خصوص کارکرد دقیق خواب رم وجود دارد،  تردیدی  بر سر این حقیقت که ما به این خواب نیازمندیم در کار نیست. گر مکررا در حین خواب بخش رم (مرحله پنجم) به هر دلیلی مختل شود یا از آن استفاده نشود، بدن به شکل طبیعی از مراحل دیگر با سرعت بیشتری عبور میکند و اختلالِ بخش رم را جبران میکند. به این پدیده عقب گرد رم گفته میشود.  انسان ها تنها موجوداتی نیستند که به این خواب احتیاج دارند. عقب گرد REM  در تعدادی از حیوانات نیز مشاهده شده است.

شماره ی چهارم : کارکرد رویا

پدیده رم به اهمیت رویاهای شبانه به عنوان موضوعی فراتر از سرگرمی اشاره دارد. شماری از فرضیات در صدد توضیح کارکرد رویا هستند. زیگموند فروید روانشناس که نظریات بحث برانگیزش حول  محور “جهان ناخوداگاه”  ارائه شده اند، معتقد بود که رویاها راهی هستند برای اینکه انسان، بدون آسیب، افکار و امیال سرکوب شده ی خود را تخلیه کند. نظریه ی جدید تری معتقد است که رویاها به ما اجازه میدهند تا خاطرات خود را یکپارچه کرده و به آن ها سر و سامان بدهیم. نظریه ای دیگر این پیشنهاد را طرح میکند که رویاها محقق کننده هدف  فیزیولوژی برای حفظ و برقرار داشتن  ارتباطات عصبی هستند. با وجود این نظرات، کارشناسان دیگری بر این عقیده استوارند که خواب ها چیزی جز رگبار های  تصادفی و بی معنی فعالیت های ذهنی نیستند.

شماره ی سوم : محتوای رویا 

آیا تابحال شده است که دوستی با هیجان به شما بگوید: ” باور نمیکنی دیشب چه خوابی دیدم!؟ احتمالا آن شخص با داستان رویایی واضح که شما را غرق در خنده و یا پاک گیج کرده است صحبتش را ادامه داده. شاید خودتان هم چنین رویایی را تجربه کرده باشید. در حالی که رویاهای خارق العاده  و همچنین کابوس های گاه به گاه اتفاق می افتند، برخی خواب ها در واقع کاملا پیش پا افتاده هستند. ما اغلب پیشامد های معمول روزمره ی خود را در رویاهایمان از نو زندگی میکنیم. گاها فاکتورهایی از محیط اطرافمان همچون رایحه ی مشخصی و یا اگر بدشانس باشیم صدای زنگ ساعت، در داستان خوابمان ضمیمه میشوند.  

شماره ی دوم : بی خوابی، اختلال شایع در بزرگسالان

شایع ترین اختلال خواب، بیخوابی و یا ناتوانی در خوابیدن (Insomnia)  است. حدودا 10 تا 15 درصد بزرگسالان آن را تجربه کرده اند. افراد دچار به این اختلال از سختی های به خواب رفتن و یا در حالت خواب ماندن گزارش داده اند. بعضی به قرص های خواب و یا الکل پناه میبرند اما تعدادی جایگزین طبیعی برای کمک به بیخوابی فراهم شده است. کارشناسان ورزش مرتب, برنامه ی خواب اصولی و یک روتین آرام بخش به هنگام خواب را برای کسانی که با کم خوابی دست و پنجه نرم میکنند پیشنهاد داده اند.

شماره ی اول : احساس سقوط در خواب

 اتفاق عجیبی بین مراحل اول و دوم خواب رخ میدهد. شاید این پدیده را تجربه کرده باشید. دقیقا زمانی که  دارد خوابتان میبرد بدنتان بی اختیار تکان میخورد که اغلب پاسخی به احساس ناگهانی سقوط کردن است.  چنین تکان هایی به عنوان انقباض خواب آوار ( Hypnic Jerk)  شناخته میشوند. کارشناسان مصرانه میگویند که این انقباضات عادی هستند اما دلیل آن ها روشن نیست. که همزمان با شل شدن عضلات، ذهن به اشتباه متوجه میشود که بدن در حال پایین افتادن است. به همین دلیل ناگهان چنان تکانی میخورد تا خودش را از سقوط حفظ کند.


از ریشه ی لاتین circa  در معنای “نزدیک, حوالی” وdies    در معنای “روز”: circadian rhythm1

نوشته شده توسط الن فِری، ترجمه (به سفارش وبسایت هستی کشاورز) توسط خانم شیوا روحی

عکس از سایت unsplash

مقاله اصلی از سایت Britannica

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *