بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

حرف نخست نمادی که درباره آن خواب دیده اید
آ ا ب پ ت ث ج چ ح خ د
ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع
غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی
متاسفانه نمادی یافت نشد

تعبیر خواب

تعبیر خواب تأثیر بسیار زیادی بر روان ما و مسیری که در زندگی در پیش گرفته‌ایم دارد. خواب‌ها حاوی پیامی مهم در جهت راهنمایی فرد در مسیر رشد و تکامل او هستند. یک خواب می‌تواند شما را از یک تصمیم اشتباه یا درست آگاه سازد، نوید اتفاقی خارق‌العاده در آینده را به شما بدهد، در مورد یک شکست و یا بیماری جسمی احتمالی به شما اخطار دهد و یا حتی شما را از انجام کاری خاص که به نفع شما نیست باز دارد. تحلیل روانشناختی خواب‌ها در قرن اخیر تأثیر بسیار مثبتی بر درمان بیماران روانی در سراسر دنیا داشته است. بسیاری از روانکاوان موفق، تعبیر خواب را به یکی از اصول مهم در روند درمان بیماران خود تبدیل کرده‌اند. اگر شخصیت شناسی و تعبیر خواب‌ها و تأثیر آن در سلامت روحی و جسمی‌تان برای شما مهم است، هستی کشاورز در این مقاله اطلاعات خوبی از انواع تعبیر خواب مانند تعبیر خواب مار ، تعبیر خواب ماهی ، تعبیر خواب افتادن دندان و ... در اختیار شما قرار داده است.

 

علم تعبیر خواب چیست؟

علم تعبیر خواب هنرِ متصل کردن سرنخ‎های موجود در خواب به یکدیگر است، بطوری که بتوان از رهگذر آن به پیام پنهانی پشت خواب‌ها پی برد. محتوا و کارکرد خواب‌ها در طول تاریخ، موضوع مورد علاقه جامعه‌ روانشناسی، فلسفه و دین بوده است. علم تعبیر خواب که توسط بابلی‌ها در هزاره سوم پیش از میلاد و حتی پیش از آن توسط سومریان باستان بکار گرفته شد، در متون مذهبی و روان درمانی نقش مهمی ایفا می‌کرده است. تصاویر خواب به روشی به هم مرتبط می‌شوند که با تفکر خطی کاملاً بیگانه است. برای پی بردن به معنای نمادین هر یک از جزئیات خواب، بایستی با مفاهیم بنیادین کهن الگویی و نماد شناسی آشنا باشیم. پرفسور یونگ در این مورد می‌گوید:" سعی کنید هرچه بیشتر مفاهیم اسطوره‌ای و نماد شناسی را بیاموزید و سپس تمامی این آموخته‌ها را کنار بگذارید و بدون تعصب و پیش فرض به تحلیل خواب بپردازید."

انسان‌ها حدود دو ساعت در شبانه روز خواب می‌بینند و هر خواب حدود 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. تعبیر خواب دشوار است زیرا افراد معمولی به زبان نمادین خواب‌ها آشنایی ندارند. برخلاف تصور رایج، تعبیر خواب کامل و صحیح بدون همکاری بیننده خواب تقریباً غیرممکن است. شخصی که به علم تعبیر خواب مسلط است بایستی به اطلاعات واقعی زندگی فرد خواب ‌بیننده و همینطور تفکرات و محتویات ذهن آگاه او آشنا باشد. این اطلاعات، بعلاوه تداعی‌ شخصی فرد از جزئیات خواب، می‌تواند امکان تعبیر خواب کامل را فراهم آورد. اگر هدف اصلی یک خواب، جبران نگرش‌های آگاهانه فرد باشد، تحلیلگر باید با زیر و بم محتویات ذهن آگاه فرد آشنا باشد وگرنه پیام خواب برای همیشه یک راز باقی خواهد ماند و درک نخواهد شد. لازم به ذکر است آشنایی تحلیلگر خواب با مفاهیم کهن الگویی و ناخودآگاه جمعی نیز ازجمله موارد ضروری برای تعبیر خواب کامل است.

 

چرا تعبیر خواب اهمیت دارد؟

نقش خواب‌ها این است که شخص را از طریق آنچه پرفسور یونگ "گفتگوی بین من و خویشتن" می‌نامید، به سوی تمامیت و کمال فردی سوق دهند. خویش می‌خواهد به نفس چیزی بگوید که از آن بی‌خبر است. این گفتگوی مابین "من و خویشتن" که در قالب تصاویر خواب رخ می‌دهد، شامل خاطرات، موانع موجود در زندگی و راه حل‌های آینده است. پرفسور یونگ معتقد بود که خواب‌ها ممکن است حاوی حقایق اجتناب ناپذیر، جملات فلسفی، توهمات، خیالات وحشیانه، خاطرات، نقشه‌ها، تجربیات غیرمنطقی و حتی رویدادهای تله پاتیک باشند. همانطور که روان یک جنبه روزانه دارد که ما آن را به عنوان زندگی آگاهانه در بیداری تجربه می‌کنیم، یک جنبه ناخودآگاه شبانه نیز دارد که ما آن را در طول خواب تجربه می‌کنیم. یونگ استدلال می‌کند که همانطور که ما در اهمیت تجربه خودآگاه خود شک نداریم، پس نباید ارزش زندگی ناخودآگاه خود را نیز نادیده بگیریم.

خواب‌ها پل ارتباطی بین ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه ما هستند بر همین اساس تعبیر خواب به مردم کمک می‌کند یکپارچگی روانشان را حفظ و یا بازسازی کنند. خواب‌ها می‌توانند از بخش‌هایی از زندگی شما که نیاز به توجه بیشتری دارند، یا جنبه‌‌هایی از خودتان که سرکوب کرده‌اید سرنخ‌های به شما بدهند. اهمیت خواب‌ها را نباید دست کم گرفت و خصوصاً" نباید نمادهایی که در خواب‌هایتان تکرار می‌شوند را نادیده گرفت، همچون نماد مار، بارداری و... تحلیل خواب یک جزء کلیدی در فرآیند تکامل و فردیت است. خواب‌ها عمیق‌ترین امیال درونی و عمیق‌ترین زخم‌های شما را آشکار می‌کنند و علت لغزش‌ها، ترس‌ها، اضطراب و سرخوردگی شما را فاش می‌کنند؛ بنابراین تجزیه و تحلیل خواب‌ها به شما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از خودتان به دست آورید و در زندگی درد و رنج و شکست عاطفی، مالی کمتری را متحمل شوید.

 

تعبیر خواب آنلاین

در سایت هستی کشاورز با شناختی که از تعبیر خواب صحیح بر اساس تئوری پرفسور یونگ داریم تلاش کرده‌ایم تمامی نیازهای مخاطبان عزیز را به طور یکجا بصورت یک پرتال تعبیر خواب آنلاین در اختیارشان قرار دهیم. تعبیر خواب آنلاین به مخاطبان امکان می‌دهد در هر گوشه از جهان که هستند بتوانند بدون محدودیت زمانی و مکانی پاسخ سؤالاتشان را دریافت کنند. در سایت هستی کشاورز علاوه بر ارائه محصولات کاربردی همچون دفترچه یادداشت خواب و لغتنامه خواب، از طریق آموزش مفاهیم زیربنایی شخصیت شناسی و اسطوره‌ای، شما را قدم به قدم در مسیر خودکفایی جهت خودشناسی و تعبیر خواب‌هایتان یاری می‌دهیم. ازجمله ملزومات برای تعبیر خواب فوری، دسترسی به یک منبع غنی و مورد اعتماد از اطلاعات روز دنیا، در قالب یک پرتال تعبیر خواب آنلاین می‌باشد. سعی کرده‌ایم به‌عنوان اولین وبسایت تخصصی تعبیر خواب آنلاین، این خدمات کاربردی را برای شما عزیزان فراهم آوریم.

 

باورهای اشتباه در تعبیر خواب

خواب‌ها منبع بینشی عمیق در زندگی انسان هستند. این یک کشش طبیعی است که به دنبال درک معنی خواب‌هایتان باشید، به خصوص خواب‌هایی که به طور عجیبی قدرتمند و مفهومی هستند. با این حال ایرانیان به ندرت خواب‌های خود را جدی می‌گیرند و به ندرت برای تحلیل خواب‌های خود جویای پاسخی درست و ثابت شده می‌گردند. جامعه ما امکانات کمی برای بحث و مطالعه در مورد خواب‌ها فراهم کرده است. متأسفانه به ندرت در دفتر یک درمانگر در مورد اهمیت خواب‌ها صحبت می‌شود. خارج از فضاهای علمی، خواب‌ها به طور کلی بی‌معنی تلقی می‌شوند. اکثر معلمان، رهبران مذهبی و حتی متخصصان بهداشت روان، آموزشی در مورد تعبیر خواب صحیح ندیده‌اند. این مسئله باعث می‌شود که خواب‌ها بی‌اهمیت جلوه داده شوند و صحبت کردن در مورد آنها صرفاً جهت سرگرمی باشد و هیچ هدف درمانی و با اهمیتی را دنبال نکند.

کتب تعبیر خواب سنتی همچون تعبیر خواب ابن سیرین، بطور جدی مسیر فکری و اندیشه مردم جامعه ما را نسبت به تعبیر خواب‌ منحرف کرده است. برخی از مردم به دنبال تعابیر واهی و خیالی تحت عنوان تعبیر خواب دانیال نبی، تعبیر خواب آنلی بیتون و تعبیر خواب منوچهر تهرانی هستند در حالی که این تعابیر هیچ‌گونه زیربنای جدی و ثابت شده‌ای ندارد و باعث به اشتباه افتادن خواب بیننده می‌شوند. ازجمله موارد دیگری که نیاز به توجه بیشتری دارد تعبیر خواب قرآن است، در قرآن به جز یکی دو آیه در مورد تعبیر خواب حضرت یوسف، هیچ شرح دیگری نیامده، پس آنچه تحت عنوان تعبیر خواب قرآنی به شما می‌گویند صرفاً سخنان شخصی افراد سودجو و بی‌اطلاع است. اگر می‌خواهید با منبع غنی انرژی ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنید، اینجا مکان مناسبی برای شماست. اجازه ندهید نظرات نادرست افراد، مانع رشد و شکوفایی درونی شما شود.

 

خودآگاه و ناخودآگاه

ایده ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه، یکی از مهمترین تأثیرات زیگموند فروید بر ارتقاء روانشناسی مدرن است. فروید از تشبیه کوه یخ برای توصیف سه سطح ذهن استفاده کرد. طبق تعریف وی، ذهن خودآگاه شامل تمام فرآیندهای ذهنی است که ما از آن آگاه هستیم و این به عنوان نوک کوه یخ دیده می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است در این لحظه احساس تشنگی کنید و تصمیم بگیرید که یک نوشیدنی بنوشید. این فرآیند در حیطه ذهن آگاه شما رخ می‌دهد. پیش آگاهی شامل افکار، تجربیات عاطفی خفیف و احساساتی است که فرد در حال حاضر از آنها آگاه نیست، اما می‌توان به راحتی آنها را به آگاهی رساند. این افکار، اطلاعات و احساسات، درست زیر سطح آگاهی، قبل از ضمیر ناخودآگاه وجود دارند. پیش‌آگاهی مانند یک اتاق انتظار ذهنی است که افکار تا زمانی که «موفق به جلب نظر خودآگاه شوند» در آنجا می‌مانند.

در نظریه روانکاوی شخصیت زیگموند فروید، ضمیر ناخودآگاه به عنوان مخزنی از احساسات، افکار و تمایلات سرکوب شده تعریف شده است. بر اساس این تعریف، بیشتر محتویات ناخودآگاه برای فرد غیرقابل قبول یا ناخوشایند هستند. فروید معتقد بود که ضمیر ناخودآگاه منبع اولیه رفتار انسان است؛ مانند کوه یخ، مهم‌ترین بخش ذهن، بخشی است که نمی‌توانید ببینید بر همین اساس ناخودآگاه همیشه بر رفتار فرد تأثیر می‌گذارد، حتی اگر مردم از این تأثیرات اساسی آگاه نباشند. فروید معتقد بود که بسیاری از احساسات، امیال و عواطف ما سرکوب می‌شوند و از حیطه آگاهی خارج می‌شوند زیرا بیش از حد برای ذهن آگاه تهدید کننده هستند. اغلب اوقات، امیال و آرزوهای سرکوب شده که دلیل افسردگی، اضطراب و حتی بیماری‌های جسمی انسان هستند خود را از طریق خواب‌ها و لغزش‌های زبانی آشکار می‌کنند. بر همین اساس تحلیل خواب‌ها روشی شفابخش در درمان بیماری‌های روانی است.

 

تعبیر خواب به روش یونگ

تعبیر خواب به روش یونگ بر اساس نماد شناسی و تشخیص کهن‌الگوهای جمعی صورت می‌گیرد. سپس تصاویر و مفاهیم نمادین با جریان زندگی حال حاضر خواب بیننده تطابق داده می‌شود. بیننده خواب از رهگذر شناختی که از طریق تست‌های شخصیت شناسی ازجمله تست کهن الگوهای یونان و تست قهرمانان درون از شخصیت خود به دست می‌آورد قادر خواهد بود ارتباط نمادهای خوابش را با زندگی‌اش درک کند. تعبیر خواب به روش یونگ همه آنچه یک انسان برای رسیدن به آرامش درونی نیاز دارد را در اختیار او قرار می‌دهد. می‌توان از این روش به عنوان یک معجزه یاد کرد. برای تعبیر خواب نیاز نیست به دنبال افراد ساحره و غیب گو باشید، ما با کمک مقالات فراوانی که در دسترس شما قرار داده‌ایم به سادگی به شما می‌آموزیم چطور با چند عمل ساده پیام خواب‌هایتان را کشف کنید و آن را در زندگی خویش به کار ببندید.

یونگ می‌گوید: «خواب‌ها محصولات بی‌طرفانه ناخودآگاه و خارج از کنترل اراده هستند. آنها طبیعت خالص هستند و حقیقت طبیعی و بدون سانسور را به ما نشان می‌دهند. خواب‌ها این توانائی را دارند که وقتی آگاهی ما از اصالت خود دور شده و به بن‌بست رسیده، نگرشی را به ما برگردانند که با ماهیت اصیل انسانی ما مطابقت دارد.» یونگ معتقد بود که ذهن، بدن و احساسات (آنچه او "روان" می‌نامد) با هم کار می‌کنند. حتی بیماری‌های جسمی می‌تواند در جلب توجه انسان به عدم تعادل درونی‌اش مفید باشد. به عنوان مثال، افسردگی می‌تواند ناشی از سرکوب احساسات یا عدم پیمودن مسیری باشد که با طبیعت ذاتی فرد همخوانی دارد. یونگ معتقد بود که روان به عنوان یک سیستم خود تنظیم با محتویاتی که شامل افکار، احساسات، خواب‌ها، شهود و... می‌شود، هدفمند است، بنابراین تعبیر خواب صحیح می‌تواند روان را به هدف والایی که دارد برساند.

 

تست کهن الگوهای یونان

انرژی‌های زنانه و مردانه در هر انسانی وجود دارد. تست کهن ‌الگوهای یونان درباره انرژی‌های مردانه و زنانه در روان افراد است. این انرژی‌ها همان کهن الگوهایی هستند که در روان انسان جای گرفته‌اند و او را از درون شکل می‌دهند. این انرژی‌ها اثرگذار و نامرئی هستند و شخصیت و زندگی هر فردی را بطور جدی تحت تأثیر قرار می‌دهند. این انرژی‌های کهن ‌الگوئی روی هیجانات، انتخاب‌ها، تلاش برای رسیدن به شادی، قوه درک، سلامتی جسمی و بسیاری موارد دیگر در مردان و زنان اثر می‌گذارند. کهن الگوهای مختلف موجب تفاوت میان افراد و پیچیدگی‌های درونی آنها می‌شوند؛ همچنین همین کهن الگوها می‌توانند مشکلات مردان و زنان در هر سنی راحل کنند. یونگ معتقد بود کهن‌الگوها از ابتدایی‌ترین سطوح ناخودآگاه جمعی ناشی می‌شوند و ما را به انرژی‌های غریزی مشترک تمامی گونه‌های حیات متصل می‌کنند.

خدایان و الهه‌های یونانی که تحت عنوان کهن‌ الگو شناخته می‌شوند هرکدام شخصیتی خاص و جالب توجه هستند. بی‌رحم و بی‌ثبات، سخنور و دلفریب، پرشور و کینه توز، تیماردار و فداکار، این کهن الگوها نشان دهنده تلاش یونانیان باستان برای توضیح اتفاقات جهان و روابط انسان-طبیعت از طریق طبیعت اصیل انسان هستند. شناخت انرژی‌های درونی، از طریق انجام تست کهن الگوهای یونان، اولین و مهمترین قدم در جهت تعبیر خواب صحیح است. اصلاح کهن ‌الگوها توسط پرفسور یونگ رایج شد، وی به وجود ناخودآگاه جمعی اعتقاد داشت. طبق نظر وی انسان با آگاهی از تجربیات زیسته شده توسط اجداد دیرینه خویش به دنیا می‌آید. وقتی کارل یونگ در مورد ارزش خواب‌ها صحبت کرد، بر اهمیت کهن الگوها نیز تأکید بسیار کرد. کهن الگوها عمیق‌ترین اشکال و الگوهای روان هستند. آنها شیوه‌های اولیه فکری را بیان می‌کنند که در ساختار تکاملی مغز انسان ذاتی است.

 

آموزش تعبیر خواب

ما تا یک سوم زندگی خود را در خواب می‌گذرانیم و بطور متوسط هر شب شش خواب می‌بینیم. در حالی که برخی از روانشناسان سطحی‌نگر خواب‌ها را شلیک تصادفی نورون‌های مغزی می‌دانند، افراد عمق ‌نگر -که به دانش استعاره و نماد شناسی مسلط هستند- می‌دانند که ردیابی و تحلیل خواب‌ها ما را به دیدگاه‌هایی بسیار متفاوت از زندگی خود هدایت می‌کند. در بخش آموزش تعبیر خواب شما با تئوری خواب، ساختار روان و روش‌ صحیح تعبیر خواب آشنا می‌شوید. آموزش تعبیر خواب ازجمله مقولاتی است که متأسفانه تاکنون بطور جدی و صحیح در مؤسسات آموزشی مورد توجه قرار نگرفته است و نیاز شدید جامعه ایرانی به این مقوله، باعث تمرکز وبسایت هستی کشاورز بر این موضوع گردیده است. آموزش تعبیر خواب را تنها می‌توان نزد اشخاصی که با مفاهیم اسطوره‌شناسی ملل و تئوری روانکاوی یونگ آشنایی دارند فرا گرفت. هرگونه ادعایی خارج از این مفاهیم بی‌پایه است.

آموزش تعبیر خواب یک دوره منحصر به فرد است که دسترسی به دنیای درون که همچون گنجی در اعماق وجود شما نهفته شده را به راحتی فراهم می‌آورد. بر هر انسانی واجب است که با توجه به شناختی که از شخصیت خود دارد بتواند خودش خواب‌هایش را تحلیل کند. این دوره دانش و راهنمایی لازم برای سفر به عمق وجود و بازگشایی اسرار درونی که هر شب در قالب تصاویر خواب‌ ظاهر می‌شوند و روح جدیدی را در زندگی روزانه برای شما به ارمغان می‌آورند فراهم می‌کند. آموزش تعبیر خواب راهنمای افرادی است که مشتاق هستند دست به یک ماجراجویی درونی بزنند. تجربه پرفسور یونگ و سپس شاگردان وی در صدسال اخیر، ثابت کرده است که خواب‌ها می‌توانند شفابخش باشند. به ما در ماجراجویی به سوی شفا و تمامیت، از طریق درک خواب‌های خود بپیوندید. دری کوچک، پنهان در درونی‌ترین و مخفی‌ترین فرورفتگی‌های روحتان منتظر گشوده شدن توسط شماست.

 

نتیجه تعبیر خواب اشتباه

مشهور است که روزی پادشاهی نامه‌ای به یکی از سربازان کاخ داد و او را راهی زندان سلطنتی شهر کرد. سرباز سراسیمه نامه را به دست زندانبان داد. محتوای نامه این‌چنین نوشته شده بود: عفو لازم نیست بکشیدش. نامه خطاب به زندانبان، در خصوص یک زندانی محکوم به اعدام نوشته شده بود. وقتی طبق دستور پادشاه، زندانی را اعدام کردند کاشف به عمل آمد که منظور پادشاه این بوده که عفو! لازم نیست زندانی را بکشید! تعبیر خواب‌ نیز همچون برداشت زندانبان از این دستور پادشاه، پیچیده است و نیاز به دقت و ظرافت بسیاری دارد. شخصی که بدون دقت و ظرافت و صرفاً از روی سرگرمی، دست به تعبیر اشتباه خواب‌هایش بزند می‌تواند همچون آن زندانی بیچاره قربانی اشتباهات برگشت ناپذیری شود. تعبیر خواب اشتباه می‌تواند پیام‌های مهم روح را به انحراف کشاند و مانع دریافت الهامات و راهنمایی‌های منبع نجات بخش درون شود.

 

مشاوره تعبیر خواب

با مشاوره با یک تحلیلگر با تجربه خواب، می‌توانید خواب‌های خود را رمزگشایی کنید و خود اصیلتان را ملاقات کنید. اگر خوابی دیده‌اید که نمی‌توانید آن را فراموش کنید دلیلش این است که ناخودآگاه شما در تلاش است از طریق آن خواب‌ چیز مهمی به شما بگوید. خواب‌هایی که ذهن ما را مشغول می‌کنند معمولاً خواب‌های مهمی هستند. اکثر خواب‌های ما حکایت مشکلاتی هستند که در زندگی بیداری با آنها روبرو هستیم. کشف معنای یک خواب اغلب انرژی موجود در درگیری‌های زندگی روزانه را آزاد می‌کند و موجب شفابخشی می‌شود. خواب پیامی است راجع به مسئله خاصی در زندگی که در تلاش هستیم آن را حل و فصل کنیم اما نمی‌دانیم از کدام طریق. از طریق مشاوره تعبیر خواب، به افراد کمک می‌کنیم پیام‌های مهم خوابشان را درک کنند و راه‌ حل‌هایی را که در قالب تصاویر استعاری بیان شده، تشخیص دهند و بکار برند.

در طول زمان مشاوره تلفنی، با تمرکز بر خواب‌های فرد از دیدگاه روانشناختی، موقعیت بیداری را که باعث دیدن آن خواب به خصوص شده است را شناسایی می‌کنیم. حتی اگر خواب‌هایتان را به خوبی به یاد می‌آورید و مهارت تفسیر خواب دارید، صحبت با یک تحلیلگر خواب تمرین ارزشمندی برای دیدن نقاط کور خود است. با کمک مشاور، نمادها و الگوهایی را که ممکن است حتی متوجه وجود آنها نشده باشید، تشخیص خواهید داد. پس از رمزگشایی از دلیل دیدن خواب، به درون ناخودآگاه شما سفر خواهیم کرد تا راه حل مورد نظر روحتان را در جهت حل مشکلات زندگی‌تان کشف کنیم. در جلسه مشاوره تلفنی، به شما کمک می‌کنیم تا معنای حقیقی خواب خود را درک کنید و دیدگاهی تازه و بینشی معنادار از زندگی خود به دست آورید. به شما کمک می‌کنیم راه حل مشکلات تکراری زندگی‌تان را پیدا کنید و به آرامشی عمیق دست یابید.

 

دفترچه خواب شخصی چیست؟

دفترچه خواب شخصی، دفتری است که خواب‌های شما بطور دقیق و منظم در آن ثبت می‌شود. دفترچه خواب شخصی ممکن است شامل خواب‌های شبانه، تعابیر شخصی و تجربیات تخیل فعال در بیداری باشد. محتویات دفترچه خواب اغلب در بررسی روند رشد روانی و بهبود فرد در جلسات روانشناسی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعبیر خواب ابزار ارزشمندی در تشویق و تنظیم فرآیند فردیت است. با وجود اینکه کتب تعبیر خواب بی‌شماری وجود دارد، اما این تنها شما هستید که می‌توانید خواب‌های خود را معنا کنید. انسان‌ها قرن‌هاست خواب‌ها و معنای آنها را مورد تحقیق و مطالعه قرار داده‌اند. امروزه تحلیل خواب‌ها در پروژه‌های روانشناسان، دانشمندان، هنرمندان و حتی ریاضیدانان نقش دارند. اگر شروع به یادداشت خواب‌هایتان کنید، پس از مدتی می‌توانید زبان نمادین خواب‌ها را درک کنید و شخصاً شروع به تجزیه و تحلیل خواب‌های خود کنید. (مخصوصاً اگر خواب‌های مشابه را بارها و بارها مشاهده کنید).

هیچ تفسیر واحدی وجود ندارد که برای همه صدق کند. یونگ برخلاف فروید (که رویکردی جهانی - و اغلب جنسی گرا - برای تعبیر خواب داشت)، معتقد بود که خواب‌های ما پیام‌ها و هشدارهایی را به ما نشان می‌دهند. بر اساس تئوری روانکاوی یونگ، محتوای یک خواب بیانی خودانگیخته از شخصیت است و باید به روشی فردی به آن نزدیک شد تا معنای آن را عمیقاً درک کنیم. داشتن یک دفترچه خواب شخصی دارای فوایدی مشابه با یک دفتر خاطرات معمولی است، اما یک قدم فراتر می‌رود و به شما کمک می‌کند تا اعماق روح خود را کشف کنید. خواب‌ها تمایل دارند مشکلات عاطفی و ذهنی ما را که در زندگی بطور ناتمام رها شده‌اند حل و فصل کنند؛ بر همین اساس، یادداشت کردن خواب‌ها به ما کمک می‌کند این نداهای درونی را مورد تحقیق و بررسی موشکافانه قرار دهیم و به سادگی به فراموشی نسپاریم.

 

دیکشنری تعبیر خواب

خواب‌های شما ارزش‌ها، باورها و احساسات شما را منعکس می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا اتفاقاتی را که در زندگی‌تان رخ می‌دهد درک کنید. چگونه یک دیکشنری تعبیر خواب که ممکن است صدها، حتی هزاران نفر آن را بخوانند، می‌تواند به شما کمک کند؟ دلیل اینکه دیکشنری تعبیر خواب می‌تواند مفید باشد این است که خواب از "نمادها" برای رساندن پیام خود استفاده می‌کند. معانی این نمادها برای بسیاری از افراد در سراسر دنیا مشترک است. برای مثال، «در قفس» بودن، می‌تواند حس فیزیکی، ذهنی یا عاطفی مشترکی را برای همه به همراه داشته باشد. برای مثال در موقعیتی هستید که احساس می‌کنید آزادی بیان خود را از دست داده‌اید؛ بنابراین قفس در خواب می‌تواند برای بسیاری از مردم یک معنای نمادین معین داشته باشد. نمادهای زیادی نیز وجود دارد که به طور مکرر در خواب‌ها و همچنین در ادبیات و اسطوره‌های جهانی ملل مختلف تکرار می‌شود.

یونگ نمادهای تکراری خواب را کهن‌الگو نامید و آنها را به "ناخودآگاه جمعی" نسبت داد. ناخودآگاه جمعی بخشی از روان بشر است که الگوهای به ارث برده شده از غریزه و تجربه‌های دیرینه که برای همه انسان‌ها مشترک است، در آن ذخیره می‌شود. گاهی نمادهای خواب متعلق به یک فرهنگ یا زبان خاص هستند. به‌عنوان مثال، برای فارسی زبانان "پهلوان تختی" دارای بار احساسی و ارزشی بالایی است. این کلمه به نماد قهرمانی و کهن الگوی قهرمان اشاره دارد و می‌تواند با همین معنای نمادین در خواب مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. گاهی تشخیص معنای حقیقی برخی نمادها کار پیچیده و ظریفی‌ است (خصوصاً اگر آن نماد مربوط به دنیای اسطوره‌شناسی و کهن‌الگوهای جمعی باشد) در این موارد استفاده از یک دیکشنری تعبیر خواب دقیق و تأیید شده می‌تواند تحلیل خواب را برای خوا‌ب بیننده آسان سازد و او را از افتادن در دام اشتباهات رایج بر حذر دارد.

 

نتیجه نهایی

دکتر فروید و پرفسور یونگ را می‌توان پدران روانکاوی عصر مدرن نامید. کشف دنیای ناخودآگاه توسط فروید و بسط آن توسط یونگ، انقلاب عظیمی در امر شناخت بیشتر زوایای روانی انسان به حساب می‌آید. در بستر روان، فروید، ذهن خودآگاه را به نوک یک کوه یخی که در اقیانوس پنهان شده تشبیه می‌کند. بر این اساس، بخش عظیم کوه یخی که دیده نمی‌شود همان ناخودآگاه است. این تشبیه به اهمیت و عظمت جهان ناخودآگاه کمک می‌کند. برای شناخت جهان ناخودآگاه، تعبیر خواب امری ضروری است. از آنجایی که محتویات ناخودآگاه از دسترس ذهن آگاه انسان خارج است، خواب‌ها دریچه‌ای هستند که می‌توان از طریق آنها به انرژی‌های نهفته درون ناخودآگاه راه یافت. ناخودآگاه در تلاش است از طریق خواب‌ها پیام‌های مهمی را به انسان مخابره کند. بی‌توجهی به خواب‌ها می‌تواند باعث انباشت انرژی منفی در درون و بازتاب آن به شکل بیماری‌های روحی و حتی جسمی در انسان باشد.

انسان مدرن به دلیل دور شدن از ریشه‌های اصیل معنوی و روحانی خویش، گرفتار سردرگمی، افسردگی و اضطراب شده است. کلید رهایی از این ناخوشی در تعبیر خواب‌هاست. شخص خواب بیننده با کمک یک مشاور خواب، قادر خواهد بود در خواب‌ها به دنبال کلید رشد و فردیت خویشتن بگردد. در این میان هستند کسانی که به دلیل ناآگاهی، همچنان به دنبال تعابیر واهی و کودکانه از خواب‌ها هستند. تعابیری نظیر تعبیر خواب ابن سیرین، تعبیر خواب آنلی بیتون، تعبیر خواب عبدالله کرمانی و... متأسفانه هیچ‌گونه زیربنای آکادمیک و ارزشمندی ندارد و با علم روانکاوی به طور جدی در تضاد است. رسالت خواب‌ها درمان و بهبود روانی فرد و کمک به رشد و رسیدن به اصالت وجودی خویشتن است. امروزه تعبیر خواب به روش یونگ توسط هزاران روانکاو در سراسر دنیا در اتاق‌های درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجبات شفابخشی و نجات روانی افراد بسیاری را فراهم آورده است.

ادامه ...