بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هستی کشاورز کاملا محفوظ می باشد

تعبیر خواب رقصیدن

تعبیر خواب رقصیدن

جمله جالبی شنیدم که می‌گفت: «زندگی یک میهمانی است؛ اکنون که به آن دعوت شده‌ای تا می‌توانی زیبا برقص.» بر همین اساس می‌توان گفت که «زندگی یک رقص بی‌وقفه است.» رقصیدن قانون خاصی ندارد و رقصنده هدف خاصی را دنبال نمی‌کند بلکه صرفاً حرکاتی را فی‌البداهه انجام می‌دهد تا حضورش را به جهان اعلام کند. از آغاز تمدن بشری، رقص در بسیاری از فرهنگ‌ها و مذاهب گنجانده شده است. ایزدان و ایزد بانوانی در اساطیر ملل وجود دارند که خدایان رقص و پایکوبی بوده‌اند. رقصیدن علاوه بر بیداری در خواب نیز به تصویر می‌آید. تعبیر خواب رقصیدن همچون تعبیر خواب مار از اصول خاصی تبعیت می‌کند. هستی کشاورز در این مقاله کوشیده است در خصوص تعبیر خواب رقص نکات مهمی را در اختیار شما خوانندگان محترم قرار دهد. با ما همراه باشید و از اطلاعات مفید این مقاله بهره ببرید.

 

نماد رقصیدن در خواب چیست؟

اولین تصاویر مثبِته وجود رقص، از نقاشی‌های غاری 9000 ساله در هند به دست آمده است. این نقاشی‌ها، جشن، نوشیدن و رقص اعضای قبیله را پس از شکاری موفق توصیف می‌کند. نمایش‌های رقص در آئین‌ها و مذاهب اولیه پذیرفته شده بود و اغلب به عنوان روشی بسیار مؤثر برای توصیف اسطوره‌ها و افسانه‌های مختلف عمل می‌کرد. از آنجایی که فقدان کلام مکتوب در گذشته، مانع انتقال مؤثر دانش به نسل‌های جدید می‌شد، رقص با بیان داستان‌های اعصار گذشته و اسطوره‌ها، به عنوان یک وسیله داستان سرایی عمل می‌کرد. می‌توان گفت همه ادیان باستانی خدایی داشتند که ارتباط نزدیکی با رقص داشت. یونانی‌ها و رومی‌ها سنت رقص را در دین و زندگی مشترک خود گنجانده بودند. خدای یونانی آپولو قلمرو پزشکی، موسیقی و شعر را در اختیار داشت و به وی ایزد رقص نیز می‌گفتند.

یکی دیگر از خدایان محبوب یونانی دیونیسوس (باکوس در امپراتوری روم) بود که خدای میگساری، خوش‌گذرانی و رقص بود. طبق قانونی در منطقه اسپارت، پسران بزرگتر از پنج سال بایستی با بزرگ‌ترهای خود می‌رقصیدند و آهنگ‌ها و سرودهای اساطیری سر می‌دادند و از این طریق بدن خود را برای پیوستن به ارتش آماده می‌کردند. رقصیدن در خواب اغلب در زنان بیش از مردان تجربه می‌شود. رقصیدن در خواب چیزی بیش از بیان ساده شادی است و معنایی نمادین است که قدمت آن در اعماق روح ما طنین‌انداز است. در خواب‌های ما به نظر می‌رسد رقصیدن حاوی پیامی پنهان در هر مرحله، مکان، آهنگ و شخصی است که با او می‌رقصید. گویی دو انرژی به طور همزمان با هم حرکت می‌کنند و جهان متوقف می‌شود. چیزی که رقص را به یک نماد جذاب تبدیل می‌کند رقصیدن با افراد متوفی است. این نماد می‌تواند بعنوان تصویری از زندگی و مرگ و به تبع تکامل در نظر گرفته شود.

 

تعبیر خواب رقصیدن خوب است یا بد؟

هر خواب هدیه‌ای از طرف روح است. خواب‌ها شما را به مسیرهایی هدایت می‌کنند که شاید هرگز آرزوی رفتن به آن مسیر را نداشته‌اید و یا فکر نمی‌کردید بتوانید به آنجا برسید. گاهی اوقات خواب‌ها هشدار دهنده هستند و توهمات شما را از بین می‌برند و شما را به تاریکی اعماق خود می‌کشانند تا پاسخ‌های درست و حقیقی را پیدا کنید. علم ثابت کرده است که رقصندگان دارای سطوح بالاتری از سروتونین هستند که باعث تقویت خلق و خوی انسان می‌شود. بر همین اساس می‌توان گفت تعبیر خواب رقصیدن به رشد انرژی درونی اشاره دارد. رقصیدن با جنس مخالف در خواب ممکن است به معنای یکپارچگی انرژی‌های مردانه و زنانه باشد. به عبارتی شما در حال حفاری و کندوکاو عمیق در لایه‌های زیرین روان خود هستید و همین امر موجب شکوفایی معنوی و تکامل فردیت شما می‌گردد. تعبیر خواب رقصیدن گاهی می‌تواند نمادی از نیاز شما به ابراز وجود در زندگی باشد.

 

وجه روشن و شفابخش رقصیدن در خواب

برای پی بردن به وجه روشن و شفابخش رقصیدن در خواب لازم است ریشه اساطیری رقص را شناخت. جالب است بدانید که دین هندو پیوند بسیار نزدیکی با رقص دارد. از دیدگاه آن‌ها، کل جهان توسط رقص «ناتاراجا»، شیوا رقصنده اعظم، خلق شده است و هر یک از خدایان آن‌ها روش خاص خود را برای نشان دادن قدرت از طریق حرکات رقص دارد. بر همین اساس می‌توان گفت که کل فرهنگ هندوئیسم تقریباً به طور روزانه در حال رقص هستند. خواب شما اغلب در استعاره‌هایی مانند آهنگ‌های پخش شده، مکان و نوع رقص سرنخ‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. تعبیر خواب رقصیدن بیش از آنکه بی‌معنی و یا دیوانگی انگاشته شود دارای عمق و اصالتی وجودی است. تمام جهان هستی در حال رقص است. سیاره‌ها و کهکشان‌ها در حالتی رقص گونه مدام به گرد هم می‌پیچیند. در تمامی این حرکات پیامی نهفته است که در تعبیر خواب رقص بکار می‌آید.

«بگذار زندگی‌ات چون رقصی آرام بر گوشه‌های زمان باشد. همچون قطره‌ی شبنمی بر کناره‌ی یک برگ.»(رابیندرانات تاگور) استاد مصطفی ملکیان در جلسات «چاره‌جویی برای اضطراب» به 30 مؤلفه برای غلبه بر تشویش و دل‌نگرانی اشاره می‌کند که یکی از آن‌ها که به گمان ایشان از باقی عوامل مهم‌تر و اثرگذارتر است این است که زندگی را به مثابه رقص تلقی کنیم. می‌گوید وقتی کسی در حال رقصیدن است از او نمی‌پرسند می‌خواهی به کجا برسی و به دنبال چه مقصدی هستی. اگر بپرسند هم پاسخ این است: می‌رقصم نه برای اینکه به جایی برسم، فقط برای اینکه رقصیده باشم. اگر زندگی را مسیری برای رسیدن به مقصدی ببینید آن وقت این خطر در کمین شماست که به مقصد نرسید و نرسیدن به مقصد، ارزیابی‌تان را از زندگی منفی می‌کند؛ یعنی بگویید شکست خوردم؛ اما در رقص، مسیر و مقصد یکی است و آدم دل‌نگران شکست و نرسیدن نیست. آدمی که می‌رقصد تنها می‌کوشد که خوب و مرغوب برقصد و بس.

 

تعابیر شناخته شده رقصیدن در خواب

تعابیر زیادی وجود دارد که در صحت و اعتبار روانشناختی آن‌ها تردید فراوان است. ازجمله این تعابیر می‌توان به تعبیر خواب رقص جابر مغربی، تعبیر خواب رقصیدن به روایت ابن سیرین، تعبیر خواب رقص به روایت امام صادق تعبیر خواب رقص یوسف نبی و غیره اشاره کرد. گرچه این تعابیر بین مردم رایج است اما متأسفانه بار علمی و مفیدی ندارد و کمکی به حل مسائل روانی افراد نمی‌کند. تنها روش درست تعبیر خواب که هم اکنون در جهان شناخته شده است تعبیر خواب به روش روانشناختی است که ما در مقالات این وبسایت بصورت دقیق در اختیار شما قرار داده‌ایم. این روش بر اساس شناخت کامل از فرد اقدام به رمزگشایی از تک تک تصاویر خواب می‌کند و از رهگذر سرنخ‌های به دست آمده ریشه مسائل روانی، اضطراب‌ها، افسردگی، شکست و... فرد را روشن می‌سازد. تعبیر خواب رقص به روش تئوری روانکاوی یونگ می‌تواند به کمک فرد بیاید و او را از رنج‌های فراوانی که بعضاً در زندگی متحمل شده نجات دهد.

 

تعبیر خواب رقصیدن در انجیل

"پیامبران یهودی و نخستین رسولان مسیحی در خلوت با پروردگار می‌رقصیدند. آن‌ها قبل از رساندن پیام پروردگار به مردم، می‌رقصیدند و معنای نمادین حرکات رقص را بیش از کلمات محرک روان می‌دانستند. آن طور که در "سوره یحیی" آمده است سلسله رقص پیامبران در مقابل پروردگار با رقص عیسی ادامه پیدا می‌کند. مخالفتی که آبای کلیسا طی قرن‌ها با رقص کرده‌اند باعث شده است فراموش کنیم که رقص چه نقش مهمی در زندگی نخستین مسیحیان داشته است. مردم تقریباً هیچ‌گاه از رقصیدن باز نایستاده‌اند و تهدید به مجازات، انگیزه جست‌وجوی رهایی از سنگینی بدن را که نمایانگر بستگی‌های دنیوی است، هرگز در نهاد بشر خاموش نکرده است." (خاستگاه اجتماعی هنرها، نشر فرهنگسرای نیاوران، تیرماه 2537، ص 228) "به روایت یحیی، عیسی قبل از آنکه به تقدیر بپیوندد حواریون را گرد خود جمع کرد و از آنان خواست دایره‌وار گرد وی برقصند.

در این اتحاد مقدس، عیسی کلمات زیر را بر لب می‌آورد: "آنکه نمی‌رقصد، شیوه زندگی را نمی‌داند. اکنون تو به رقص من پاسخ بده. خود را در من که سخن می‌گویم بنگر و به دیدن کردار من، رازهای مرا نگاهدار..."(همان، ص 231). اینکه رقص تا چه اندازه بخشی از زندگی انسان کتاب عهد عتیق بود با اشارات مکرر به رقص در تورات روشن می‌شود. درجایی دیگر از کتاب مقدس از رقص داوود سخن می‌رود. رقصی چنان بی‌پروا و شورمندانه آن هم نه در خلوت بلکه در مقابل چشم مردمان و کنیزان خدمتکارش که ملامت او را در پی دارد؛ اما داوود این ملامت را نپذیرفت و بر درستی رفتارش با این سخن که "در مقابل پروردگار رقصیدم." تأکید کرد. سخن داوود، رویکرد برخی از عارفان بزرگ جهان اسلام چون بوسعید و مولانا را به یاد می‌آورد که به رغم مخالفت‌های سرسختِ فقیهان و مُتشرّعان بر جواز و حتی وجوبِ رقص و سماع برای خداوند پا‌فشاری می‌کردند.

داستان شیخ عبدالله باکویه که به روایت مؤلف اسرارالتوحید از منکران و مخالفان رقص و سماع بوسعید بوده، خواندنی است. کسی که در یک شب، سه بار متوالی خواب دید که هاتفی او را گفت: "قُومُوا وَ ارقُصُوا لِلّهِ." یعنی برخیزید و رقص کنید برای خداوند سبحانه و تعالی. چون سه بار شد دانست که آن خواب جز حق نتواند بود. بامداد برخاست تا شیخ را زیارت کند. چون به خانقاه شیخ رسید، شیخ ما در اندرون خانقاه می‌گفت: "قُومُوا وَ ارقُصُوا لِلّهِ" شیخ بوعبدالله را وقت خوش گشت و آن انکار نیز که از سماع و رقص داشت با شیخ، از درون برخاست. (اسرارالتوحید، چاپ استاد شفیعی کدکنی، ص 85)(گردآوری و تفسیر صدیق قطبی)

 

نتیجه‌گیری

می‌دانیم که رقصِ خدایان و ایزدان در ادیان مصر و هند و یونان باستان، باوری رایج و امری مرسوم بوده است. در مصر "اوسیروس" می‌رقصید. در یونان "دیونیسوس" با عیاشی و سرزندگی خود مظهر وجد و سرور ناشی از رقص بود. کامل‌ترین نمونه یک خدای رقصنده، "شیوا"، خدای هندیان است که با رقص خود جهان را به وجود آورده و نظم مقدس آن را حفظ می‌کند. تعبیر خواب رقصیدن به فراخور زندگی فعلی فرد بیننده خواب تفسیر می‌شود. بطور کلی می‌توان گفت که رقص در خواب امری مثبت و الهی است و به پیوندی درونی با کائنات و اصالت وجود مربوط است. این مقاله در حد آگاهی و سواد نویسنده گردآوری شده و در موارد بالینی و درمانی نمی‌تواند منبع جامع و کاملی محسوب گردد. لذا پیشنهاد می‌شود برای تعبیر خواب‌های تکراری و مضطرب کننده با یک مشاور تحلیل خواب تماس بگیرید.

نظرات

محمد
۰۰
پاسخ

سلام و درود خدمت شما خانم کشاورز عزیز من خواب دیدم توی خانه پدربزرگم که زمان کودکی زیاد اونجا میرفتیم توی روستا با کل فامیل هستیم. همه دور هم جمع شده بودند و شاد بودند دو تا دختر خانمی که نمی‌شناختم خودش رو بهم نشون داد گفت که مجردم. بعد رفت رقصید تو جمع منم رقصیدم بعد مادرم هم رقصید. بعدش تمام کسانی که الان فوت شدن و نیستن اونجا در حال رقص بودن و خوشحال. اون دختر که غریبه بود البته دو نفر بودن بهم قبل رقصیدن گفتن که من به موهام چیزی نبستم که مشخص بشه که مجردم. در واقع من با اون دو تا دختر میرقصیدم واسه اینکه مثلاً یجورایی از هم خوشمون بیاد برای ازدواج. بازم ممنون میشم که این خواب رو تحلیل کنید 🌹🙏💐

مدیر ارشد
۰۱

سلام وقت بخیر

رقصیدن در خواب و ملاقات با دو بانو و همزمان تفکر ازدواج هر سه از نمادهای مهم این خواب شما هستند.

در مورد سن و وضعیت تاهل شما چیزی نمی دانم و باید گفت کهدر هر حال اینجا حضور مادر در صحنه ابتدایی رقص کمی نیاز به تامل دارد.

دختران جوان برای وصل و یکپارچگی با شما آمده اند گرچه معتقدند که شما به اندازه کافی خودتان را مشتاق به وصل نشان نداده اید.( با گفتن اینکه شما چیزی به موی خود نبسته اید) با اینحال اما آنها هستند و با در کنار شما به رقص می پردازند. رقصیدن از آیین های کهن گذار محسوب می شود. در اساطیر، در سنت های کهن عبور از تجرد به تاهل، عبور از کودکی به جوانی و... همه اینها با رقص و پایکوبی همراه بوده است.

رقصیدن در خواب اتفاق خوشایند و روشنی است و نویدی از گذار به مرحله ای جدید از رشد است.

با احترام

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین نمادهای خواب