تعبیر خواب مار

تعبیر خواب مار و چند نماد مهم دیگر

1 0
Read Time:9 Minute, 20 Second

تعبیر خواب مار و نمادهای دیگر در روانکاوی اهمیت درک و شناخت نمادهای اسطوره‌ای را صدچندان می‌کند. در این نوشتار به شرح چندین نمونه باستانی تعبیر خواب مار و نمادهای مهم دیگر می‌پردازیم.

تعبیر خواب ماری که موجب خلق فرمول بنزین شد.

شیمیدان آلمانی، آگوست کِکوله بعنوان اولین شخصی که فرمول بنزین را کشف کرد شناخته شده است. ظاهرا” وی فرمول بنزین را پس از دیدن یک خواب کشف کرده است. در واقع به نظر می‌رسد خوابی که دیده منبع الهامی برای کشف فرمول پیچیده بنزین بوده است. او گفته بود که خواب یک مار را دیده که دم خودش را در دهان دارد. ( AURABOROS) این شیمیدان گفته است که آن مار حلقه‌ای زیبا را شکل داده بود دقیقا” شبیه به ششم اتم کربن بنزین.

تعبیر خواب ماری که دم خود را در دهان دارد.

کلمه AURA  در زبان یونانی به معنی دُم و کلمه  BOROS به معنی خوردن می‌باشد. اورابوروس در اسطوره‌شناسی یونان و جهان بعنوان سمبل جاودانگی و مراقبت شناخته می‌شود. در چین و مصر باستان (به خصوص در مقبره توتم خاتون) نیز سمبل اورابوروس رواج داشته و به شکل اژدها و یا ماری که دُم خود را در دهان دارد به تصویر کشیده شده است. تعبیر معمول مار در خواب سلامتی، مراقبت، و عبور از یک سطح آگاهی به سطح بالاتر است.

رنگ متفاوت مارها در خواب

مار از جمله خزندگانی است که فراوان در خواب دیده می‌شود. تعبیر خواب مار از این جهت اهمّیت دارد که با اینکه تصویر عام از مار منفی و ترسناک است اما در حقیقت وجود مار در خواب می‌تواند نمادی مثبت و پر خیر و برکت باشد. لذا  تعبیر صحیح خواب مار می‌تواند شخص را از دست کابوسهای شبانه آزاد کند و او را از نگرانی برهاند.

رنگ مارها در خواب می‌تواند متفاوت باشد. برخی خواب مار سیاه می‌بینند، برخی خواب مار سفید و برخی خواب مار سبز یا رنگهای دیگر می‌بینند. فارغ از رنگ مار در خواب، نماد مار به طور کل در خواب وجه‌ی روشن و متعالی دارد.

معمولا” افراد پس از بیداری تصویر واضحی از خواب مار ندارند و فقط اضطراب و ترس ناشی از روبرویی با مار را به یاد می‌آورند. اگر خواب مار جزو خوابهای تکرار شونده باشد اهمیت بیشتری دارد و باید با دقّت مورد بررسی قرار بگیرد تا پیام ناخودآگاه به درستی دریافت و درک شود. (به زودی با مطالب دقیق‌تری  در زمینه تعبیر خواب مار در خدمت شما خواهیم بود.)

اورابوروس، تعبیر خواب مار

تعبیر خواب به روش مصریان باستان

” اگر مردی خواب ببیند که رختخوابش آتش گرفته است این بدین معنی است که وی از همسرش جدا می‌گردد.” این تعبیر خواب از دستنوشته پاپیروس مربوط به 1275 قبل از میلاد حضرت مسیح استخراج شده است.

 برای رمزگشایی خوابهای آگاهی دهنده، مصریان از افراد خردمندی که به دستنوشته‌هایی همچون پاپیروس و غیره دسترسی داشتند کمک می‌گرفتند. چنین منابعی به ” کلیدِ خوابها” معروف بود.

اگر مردی در خواب می‌دید که گاوی را از پای درمی‌آورد این بدین معنی بود که او بر حریف خود غالب خواهد شد و او را شکست خواهد داد. یا اگر مردی خوابهای اروتیک(صحنه‌های جنسی و تحریک کننده) می‌دید این بدین معنی بود که وی به زودی عزادار خواهد شد و باید این تعبیر را جدّی می‌گرفت!

درمان بیماران از راه تعبیر خواب آنها

در عهد عتیق، افراد بیماریهای روحی و جسمی را با کمک خوابهایشان درمان می‌کردند. بدین صورت که افراد به محض احساس ناخوشی، خودشان را به معبد اسکلپیوس، خدای پزشکی می‌رساندند. پس از حضور در معبد خدای طِب ، ساعتی را به خواب خوش می‌رفتند تا از طریق خواب دیدن بتوانند راه‌های درمان خویش را بیابند. درواقع می‌توان گفت پیشینیان ما در عهد عتیق به ادراکات شهودی نسبت به خوابها ایمان داشته‌اند بطوری که از این الهامات برای درمان ناخوشی‌های خود بهره می‌بردند. پس از بیداری، یک فرد روحانی که در معبد حضور داشت با بیمار به گفتگو می‌نشست و با تحلیل کردن خواب فرد، برای او نسخه‌ای بر اساس محتویات خوابش می‌نوشت!

اهمیت تعبیر خواب به روش بقراط پدرعلم پزشکی

بقراط (ویکی‌پدیا) که به پدر علم پزشکی معروف است از جمله اطبائی است که در سالهای مابین 460-370 قبل از میلاد مسیح، دستورالعملهایی برای درمان بیماران بر اساس تعبیر خوابهایشان ارائه کرده است. مجموع این دستورالعملها در کتابچه‌ای با عنوان ” دستورالعملهای بهداشتی بقراط و یا هنر پیش‌بینی بیماری‌های جسمی انسان بر اساس وضعیت خواب” گردآوری شده است. به نظر بقراط دیدن دریای آشفته در خواب خبر از بیماری دل درد می‌دهد و یا اگر شخصی خواب درختان خشکیده و قطع شده را ببیند به معنی این است که اسپرم او فاسد و بدون باروری است.

خواب دیدن ممنوع

در قرن اول میلادی، امپراتور رومی تی‌بِریوس (ویکی‌پدیا)، افراد خواب‌گذار را مجبور می‌کرد که با همراهی و نظارت یک ناظر کارشان را انجام دهند. این نظارت به منظور گزارش خوابهای فتنه‌انگیز و همینطور معرفی افراد خواب‌بینی بوده که از نظر نظام حاکم خطرناک محسوب می‌شدند. تسیتوس (ویکی‌پدیا) و سوئِتونیوس (ویکی‌پدیا) دو تاریخ نگار قرن یکم میلادی در موارد مختلفی اشاره کرده‌اند که یک خواب دیدن ساده می‌توانسته دلیلی برای محکومیت افراد به جرمهای سنگین به حساب آید.

تعبیر خوابی که موجب پیروزی امپراتور شد

در سال   312 میلادی، امپراتور کنستانتَن (ویکی‌پدیا) راهی جنگ با مکسنتیوس (ویکی‌پدیا) امپراتور ایتالیا می‌شود. در ماه اکتبر لشکریان کنستانتن به نزدیکی شهر رم در ایتالیا می‌رسند. آنها مقابل پل میلوییوس توقف می‌کنند . بر اساس روایت سنّتی مسیحیان، یک شب قبل از آغاز جنگ، کنستانتن حضرت مسیح را به خواب می‌بیند و آن حضرت سمبل مسیح که آراسته به دو حرف X  و P می‌باشد را به او نشان می‌دهد. پیامی که کنستانتن از این خواب تعبیر می‌کند این بوده که ” ای کنستانتن، تو پیروز خواهی شد.”

فردای آن روز کنستانتن موفق شد لشکریان مکسنس را شکست دهد. او بعنوان تنها امپراتوری رومی غرب پایه‌های حکومتش را بنا نهاد. این روایت حاکی از اهمیت تعبیر خوابها در بین گذشتگان است.

Piero della Francesca,1458 / Battle of the Milvian Bridge

در زبان یونانی کلمه Χριστός به معنی Christ  (حضرت مسیح) می‌باشد. سمبلی که حضرت مسیح در خواب به کنستانتن نشان داد نشانگر ستاره شش پر است. طبق برخی روایات مسیحی، این سمبل از ستاره‌ای که سه مغ (ویکی‌پدیا) را در مسیر دیدار حضرت مسیح هدایت کرد الهام گرفته شده است. این ستاره با دو حرف P-X به سمبلِ کنستانتینی نیز معروف است. این سمبل در بین مسیحیان از اعتبار و تقدّس فراوانی برخوردار است.

هستی کشاورز
Chrisme

اهمیت تعبیر خواب برای کلیسا

در اوایل پیدایش کلیسا، خواب دیدن برای افراد مذهبی نوعی تهدید محسوب می‌شد. آنها معتقد بودند که تنها خداوند می‌تواند از رازهای نهان خوابها آگاه باشد. به همین دلیل متوسل شدن به معبران خواب و یا حتی تعبیر خواب فرد توسط خود او، نوعی کفر و توسل به شیطان به حساب می‌آمد و به همین دلیل از اینکار امتناع می‌کردند. از همان ابتدای تاریخ مسیحیت، معبران خواب توسط حکومت ردیابی و مجازات می‌شد. در سال 314 میلادی، اولین دادگاه شهر آنکارا در ترکیه کنونی، شخصی را به جرم تعبیر خواب به پنج سال زندان محکوم کرد. در سال 506 میلادی نیز، در شهر کوچکی در جنوب فرانسه به نام Agde حکومت، معبران خواب را برای همیشه از ورود به کلیسا منع می‌کرد.(نوعی محکومیت برای افرادی که به نظر کلیسا با شیاطین در ارتباط بودند.)

مجازات مُعبّران خواب در قانون جزای فرانسه

برای عبور از برخی سنّتها و تفکرات بی اساس باید هزینه و زمان زیادی صرف کرد. ناپلئون بناپارت نیز ظاهرا” با معبران خواب و تحلیل رازهای نهفته خواب توسط افراد سر ناسازگاری داشته است. وی که از بنیانگذاران قوانین مدوّن فرانسه بود در کتاب قانون خود بعنوان” کد ناپلئون” ماده قانونی اضافه کرد با این شرح: “افرادی که تعبیر خواب را شغل خود می‌دانند و اقدام به تعبیر و تشریح خواب مردم می‌کنند محکوم به پرداخت جریمه خواهند بود.”

  ماده قانونی R34 کد ناپلئون بناپارت در اصلاحیه جدید قانون جزای فرانسه در سال 1992 حذف گردید!

خوابهای رِنه دکارت، فیلسوف فرانسوی

شبانگاه دهم نوامبر سال 1619 رنه دکارت، فیلسوف شهیر فرانسوی سه خواب دید. در خواب اول او با یک طوفان گلاویز شده بود و آن را شکست داد. در صحنه دیگری او خواب دید که با صدای یک آسمان قرمبه ناگهان سراسیمه از خواب می‌پرد. در خواب سوم او شخصی را ملاقات می‌کند که کتابی از یک شاعر قرن چهارمی به نام اوسون (ویکی‌پدیا) را به او می‌دهد. کتاب با این جمله آغاز می‌شود:” هست و نیست.” این جمله کوتاه برای بیان تردید و شک بکار می‌رود.

تعبیر خوابی که موجب تحوّل روانی دکارت شد

پس از دیدن این سه خواب متوالی، دکارت از خواب بیدار می‌شود. به خاطر آوردن این سه خواب باعث بهم ریختن اوضاع روحی و روانی وی می‌شود بطوریکه وی این سه صحنه خواب را به مهمترین اتفاقات رخ داده در زندگی خویش تعبیر می‌کند. خوابهای آن شب رازآلود، باعث الهام گرفتن دکارت برای بسط تمامی تفکرات فلسفی اش شد. ظاهرا” او یک نسخه از یادداشت آن سه خواب را همیشه به همراه داشته است.

تعبیر خواب از نظر وُلتر، نویسنده فرانسوی

اهمیت تعبیر خواب در اعصار مختلف رواج داشته تا اینکه در سال 1764 ولتر در دیکشنری فلسفی (ویکی‌پدیا) خودش می‌نویسد :” خوابها همیشه انسان را شگفت زده می‌کنند. چیزی طبیعی تر از خوابها وجود ندارد. مردی را تصور کنید که از بیماری عشقش در عذاب است، شب خواب می‌بیند که عشقش مرده است. فردای آن شب با خبر مرگ زن مواجه می شود. نتیجه میگیریم که خدایان خبر مرگ زن را از قبل به مرد داده بودند.

 یک ژنرال ارتش خواب می‌بیند که در جنگ پیروز شده است، سپس در جنگی که در واقعیت پیش رو داشته پیروز می شود. خدایان او را از پیروزی زودهنگامش در جنگ آگاه کرده بودند. مردم فقط خوابهایی اینچنینی که خیلی سریع به  واقعیت می‌پیوندد را جدی می‌گیرند و به مابقی خوابها اهمیت نمی‌دهند. “

چه کسی صلاحیت تعبیر خواب شما را دارد؟

به عقیده دکتر فروید، خوابها مثل قطعات پازل هستند. آنها پیامهایی از طرف ناخودآگاه در قالب تصاویر جداگانه‌ هستند که باید کنار هم چیده شوند تا بتوان معنای آنها را درک کرد. این تنها شخص بیننده خواب است که قادر خواهد بود خواب را بطور صحیح تعبیر و تفسیر کند.

 به نظر فروید خوابها لزوما” معانی متفاوتی ندارند بلکه همگی به مسائل جنسی ختم می‌شوند. بر اساس این تئوری، باتوم، تنه درخت، شمشیر و همینطور چتر نشانه‌های جنسیت مردانه هستند و از طرفی جعبه، صندوقچه، غار و گلدان نمادهای بدن زن و انرژی‌های زنانه هستند.

این تئوری بعدتر توسط پرفسور یونگ رد شد. یونگ با نگاه جدیدی به دنیای راز آلود خوابها توانست معانی حقیقی نمادهای موجود در خواب را درک کند. بر همین اساس درک نمادشناسی اسطوره‌ای برای تعبیر خوابها اهمیت دارد.

عکس کاور از سایت unsplash

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “تعبیر خواب مار و چند نماد مهم دیگر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *